30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Auto z carsharingu a vyzva k uhrazeni  (Přečteno 39172 krát)

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Auto z carsharingu a vyzva k uhrazeni
« Odpověď #30 kdy: 04 Května 2019, 09:09:15 »

No zřejmě jste klíčové body identifikoval správně sám. Chyba ve VOP (na jednom místě řidič místo provozovatele) je jeden bod. Úplně první věta sice do jisté míry situaci pokrývá, ale na druhou stranu to vlastně není nic než upozornění na zákonnou odpovědnost (není v tom žádná nová povinnost, jejíž porušení by mohlo např. založit odpovědnost z porušení smlouvy). Chce-li sharing tvrdit, že mu tím vznikla škoda, tak bude to mít dost složité - řekněme že prokáže protiprávnost (obsah správního spisu a skutečnost, kdo měl auto svěřeno, může být pro civilní odpovědnost dostatečné), pak ale vznikla škoda provozovateli. Aby ji mohl inkasovat přímo Sharing, musel by jednat buď v zastoupení provozovatele (tomu trochu nasvědčuje poslední věta, ale to je ta, kde mají chybu), nebo by na něj pohledávka musela přejít (explicitní cesí, nebo jako subrogace při splnění) - celkově to mají dost děravé.

Ještě jste psal o druhém inkasu a to smluvní pokuty za porušení povinnosti ze smlouvy (zřejmě řízení jen uživatelem osobně) dovozené z toho, že jste orgánu napsal, že jste měl auto svěřeno. Tam se to jeví zcela jednoznačně, pokud tedy ve VOP a v tom, co vám v té souvislosti bylo protistranou sděleno, není nějaký další háček.

Procesně je to jasné, zkusit reklamaci s bankou (při neúspěchu je ještě možnost jít k FA) a pak případně normální žalobu na vydání bezdůvodného obohacení. Ložené to není, ale šance jsou slušné.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Auto z carsharingu a vyzva k uhrazeni
« Odpověď #31 kdy: 04 Května 2019, 17:14:37 »

Vzhledem k tomu že člověk má před úřadem právo hájit se i lži nelze brát IMO tvrzení správnímu orgánu jako podklad pro aplikaci soukromých ujednání, pokud to tam tak není výslovně napsáno.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Auto z carsharingu a vyzva k uhrazeni
« Odpověď #32 kdy: 05 Května 2019, 03:30:42 »

Tazatel ovšem tvrdí, že tak daleko to nezašlo, že jen sdělil že měl vozidlo svěřeno (řízení nevyloučil, nepopřel), očekával další kroky SO. Jinak samozřejmě využití práva nevypovídat či hájit se jakýmkoliv způsobem v přestupkovém řízení nemůže jít nikomu k tíži (čl. 3 odst. 3 Listiny), což zřejmě bude platit i horizontálně v občanskoprávích vztazích. Na druhou stranu, pokud něco bude obviněný v řízení tvrdit, není to bez dalšího v jiném kontextu nepoužitelné. Proto se ostatně doporučuje sdělovat jen to nutné a obecně volit nejslabší prostředky vedoucí spolehlivě k cíli.
IP zaznamenána

J0HN3C

  • Příspěvků: 70
    • Zobrazit profil
Re:Auto z carsharingu a vyzva k uhrazeni
« Odpověď #33 kdy: 29 Května 2019, 10:20:50 »

Zatim jsem dostal odpoved pouze od banky, ze na posouzeni tohoto pripadu se nemuzou podilet. Procesni chyby jako spatne castky, datumy, platby kartou, ktere fyzicky neprobehly nebo prikazy, ktere byly prokazatelne scam (napriklad ukradene udaje platebni karty) - to vsechno pry jo.
Ale spory o tom, jestli platba probehla v souladu s VOP mezi fyzickou osobou a obchodnikem, to ne.

Celou vec jsem pro carsharing shrnul a poslal ji jejich customer care jako reklamaci. Od te doby je tezke se jim dovolat dopsat, dali mi uz 3 data, ke kterym se ma jejich pravni oddeleni k pripadu vyjadrit, ani jedno nedodrzeli a neni mozne mluvit s nikym povolanym.
Nastesti lhuta pro vyjadreni k reklamaci by mela byt mesic (pokud bychom aplikovali ustanoveni z obcanskeho zakoniku) a tak ocekavam odpoved do cca 3.6.

Uvidim jak to dopadne a jestli me odbydou jako obvykle, nicmene jako dalsi krok pak budu chtit COI, aby prezkoumala spravnost takovych pokut dle VOP a vsechno dohromady, kdyz bude nejhur mi to muze dobre poslouzit v obcanskopravnim sporu.

Jeste takova drobnost a rad bych znal vas nazor. Blizci pratele mi radi, ze zrovna castka 1600 se nehodi k tomu, abych do toho investoval tolik casu a usili a pry bych ji proste mel odepsat a uzivat si zivota. Ja v tom ale vidim jakysi vyssi cil, zajistit spravedlnost pro sebe, pro dalsi nestastniky v budoucnu a v neposledni rade naucit lidi, ze kdyz se nechteji zucastnit spravniho rizeni a pouzit vsech obrannych prostredku, tak to za ne proste nikdo platit nebude...

Diky
IP zaznamenána

Nikdo Nikdovič

  • Příspěvků: 327
    • Zobrazit profil
Re:Auto z carsharingu a vyzva k uhrazeni
« Odpověď #34 kdy: 29 Května 2019, 11:11:39 »

Není potřeba bance nic rozvádět, ani nikam zabrušovat. Prostě a jednoduše došlo ze strany carsharingu k neautorizovanému inkasu z vaší karty. Pokud to banka odmítá řešit obraťte se na https://www.finarbitr.cz/. Ta povinnost prokázat důvodné čerpání částky z vašeho účtu je samozřejmě na nich.
Obratem bych pak doporučil zauvažovat o změně banky, protože příště vám bezdůvodně může "ukrást" z účtu někdo jiný výrazně vyšší částku a tahle neochota z jejich strany značí, jak by se pravděpodobně vyvíjel i další případ.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Auto z carsharingu a vyzva k uhrazeni
« Odpověď #35 kdy: 29 Května 2019, 12:28:14 »

J0HN3C: Telegraficky. Banka s vámi vyjebala a obecně nemají pravdu. Je třeba rozlišit, zda věc posoudili čistě v mantinelech zákona o platebním styku (tedy ve smyslu, zda šlo o neautorizovanou či nesprávně provedenou transakci), nebo je ve hře i chargeback nad rámec zákona (založený smlouvou či interními pravidly banky), ale ani u rigidního posouzení rozhodně neplatí, že pokud byla nějaká transakce jako zajišťovací prostředek předautorizována, přičemž její následné provedení a případná výše měla záviset na v budoucnu nastalých skutečnostech, bylo by její provedení u banky nereklamovatelné. Pokud s bankou komunikujete jen neformálně či dokoce jen ústně, logicky jim takový postup usnadníte. Pokud jste transakci formálně reklamoval, trvejte na jejím písemném vyřízení, pak to lze posunout dál, třeba k již zmiňovanému FA. Osobně bych ale taky spíš hlasoval nohama.

K poslednímu „filozofickému“ odstavci. To si musíte srovnat sám se sebou. Ryze ekonomicky samozřejmě nemá smysl bojovat o patnáct stovek, zejména máte-li možnost daný čas věnovat něčemu, co přináší větší užitek (např. práci, kde si vyděláte více než tady tratíte, nebo koníčkům či jiné zábavě, které vám subjektivně přinesou větší požitek než satisfakci z případného vítězství). Přesto mohou existovat motivy neházet takové věci za hlavu, např. sebevzdělávání (průzkum bojem, příprava na budoucí těžší bitvy ...), může vás to samo o sobě bavit ... Jen opatrně s tím mesiášstvím, cíle typu vybojovat spravedlnost pro jiné či naučit „lidi“ něco, o co většinově ani nestojí, radši rovnou škrtněte, předejdete zklamání.

« Poslední změna: 29 Května 2019, 12:30:09 od hh »
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Auto z carsharingu a vyzva k uhrazeni
« Odpověď #36 kdy: 29 Května 2019, 12:55:45 »

minimálně při použití stejné půjčovny v budoucnu předejdete v případě výhry dalším podobným pokusům. Naopak to může být celkem zábavné.
IP zaznamenána

J0HN3C

  • Příspěvků: 70
    • Zobrazit profil
Re:Auto z carsharingu a vyzva k uhrazeni
« Odpověď #37 kdy: 30 Května 2019, 20:59:55 »

Dobrý no, z banky mi napsali, že reklamační řízení nebylo možné zahájit, protože "jednání obchodníka se zakládalo na platných Obchodních podmínkách, se kterými jste souhlasil při vstupu do smluvního vztahu."
Je třeba vzít si z toho poučení. Za prvé teda podám podnět k fin. arbitrovi. Děkuju za ten tip. Za druhé bych asi měl být opatrnější a nepopisovat do detailů kdekomu z customer service celé pozadí problému.

Nicméně aspoň to písemné vyjádření od nich mám a zkusím to použít dál.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Auto z carsharingu a vyzva k uhrazeni
« Odpověď #38 kdy: 30 Května 2019, 22:26:36 »

No vyjádření banky čtu tak, že reklamaci posoudili a meritorně zamítli - pokud to odůvodňují tím, že provedení předautorizované transakce se zakládalo na VOP (takže to museli zkoumat, kdyby se jednání nezakládalo na VOP, asi by byl závěr jiný - minimálně to popírá dříve uváděné, že posuzují jen zjevné chyby, scamy atp.).
IP zaznamenána

J0HN3C

  • Příspěvků: 70
    • Zobrazit profil
Re:Auto z carsharingu a vyzva k uhrazeni
« Odpověď #39 kdy: 31 Května 2019, 11:21:16 »

No a ted babo rad...

Ja nevim, jestli to tvrdi na zaklade toho, ze se zeptali druhe strany.

Nebo mi to jenom opakuji na zaklade mailove komunikace s pujcovnou, kterou jsem jim prilozil do spisu. Coz ted teda povazuju za chybu, protoze jsem jim zbytecne umoznil se na tom tocit.

Ma smysl ted podat podnet k arbitrovi anebo zkusit podat bance novou reklamaci platby a upravit ji tak, aby slo pouze o zadost zrusit inkaso, ktere nebylo autorizovane (nic vic, nic min)?

Dekuji
IP zaznamenána

J0HN3C

  • Příspěvků: 70
    • Zobrazit profil
Re:Auto z carsharingu a vyzva k uhrazeni
« Odpověď #40 kdy: 04 Června 2019, 15:25:57 »

@hh, nechybi vam tam druha cast vety?

"pokud to odůvodňují tím, že provedení předautorizované transakce se zakládalo na VOP..."

Dle jejich slov reklamacni rizeni ani nezahajili. A taky si myslim, ze to tvrzeni, ze se inkaso zakladalo na VOP proste jenom vycetli v te mailove komunikaci, co jsem jim k tomu dal a dal se tim nechteli zabyvat.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Auto z carsharingu a vyzva k uhrazeni
« Odpověď #41 kdy: 04 Června 2019, 23:51:38 »

Skladebně je věta snad OK, v daném kontextu lze spojku pokud synonymně nahradit jestliže. Žádnou hlubokou myšlenku jsem sdělit nechtěl.

S bankou evidentně nejste naladěn na stejnou notu - je-li to tak, že máte dojem, že jste podal řádnou reklamaci (resp. řádně oznámil neoprávněnou transakci), ale banka si myslí, že si s vámi jen nezávazně povídá, bylo by dobré si to vyjasnit dříve, než propadne nějaká lhůta. Zákonný rámec je zákon o platebním styku - ten zná jednak obecnou „reklamaci/stížnost“ (§ 258) a v souvislosti s platbami kartou či obdobnými prostředky pak poměrně široce definuje postupy nápravy neoprávněných a nesprávně provedených transakcí. Nezná nic jako „reklamační řízení“ - pokud tak banka označuje proces vyřizování reklamací, budiž, ale pak je jistě zahájeno podáním reklamace, nikoliv úvahou banky o tom, jestli se návrhem bude/nebude zabývat. Na druhou stranu, konkrétní procesy, kde/jak reklamaci uplatnit, formuláře, interní postupy, kdo o tom bude rozhodovat - to není nijak rigidně předepsáno, ostatně jde v jádru o soukromoprávní vztah, bude to zřejmě podrobně rozvedeno ve smlouvě a VOP (což nevylučuje se od toho po dohodě odchýlit).

Je to sice jiná hra než řízení na úřadu, ale má to některé podobné prvky - nejste-li miliardář, tak slabší postavení proti bance, obrovská informační převaha protistrany, někdy podobné vzorce chování. Obstát lze - jen si nesmíte nechat kálet na hlavu.
IP zaznamenána

am6

  • Příspěvků: 224
    • Zobrazit profil
Re:Auto z carsharingu a vyzva k uhrazeni
« Odpověď #42 kdy: 29 Července 2019, 23:09:16 »

U banky bych podal reklamaci znovu jinou formou komunikace - jestli to byla doteď mailová komunikace, zašel bych na pobočku osobně. Prostě budete požadovat vrácení bezdůvodně stržené platby, bez jakýchkoliv detailů. Na pobočce pravděpodobně nebudou mít o emailu tucha a je možné že reklamaci vyřídí. Pokud by to vyšlo, máte peníze u sebe a občanskoprávní spor ať si s vámi zahájí ta půjčovna, jestli si bude tak moc věřit, že pokuta byla udělena v souladu s VOP a platného práva.

PS. můžete mi napsat jméno té banky do PM, jestli náhodou u nich také nemám účet.
IP zaznamenána

J0HN3C

  • Příspěvků: 70
    • Zobrazit profil
Re:Auto z carsharingu a vyzva k uhrazeni
« Odpověď #43 kdy: 05 Srpna 2019, 13:33:41 »

Dlouho jsem nenapsal zadny update, protoze kauza je furt ziva a zda se, ze na pozadi se zatim deji ruzne veci. Popisu to, az to bude uzavrene, myslim, ze tohle se muze stat hodne lidem a nebudou si jisti, jak z toho ven. Navic se ukazalo, ze je nevyhodne ukazovat dopredu karty, jak jsem to nespravne udelal s bankou v prvnim kole.

@am6, zpravu Vam poslu.
IP zaznamenána

J0HN3C

  • Příspěvků: 70
    • Zobrazit profil
Re:Auto z carsharingu a vyzva k uhrazeni
« Odpověď #44 kdy: 27 Dubna 2020, 08:24:11 »

Uzavreno. Banka mi platbu vratila po tom, co jsem podal podnet k financnimu arbitrovi.
Dekuji Nikdo Nikdovič za tento napad.

edit: Byl jsem upozornen, ze prvni zminku o financnim arbitrovi prinesl hh, omlouvam se a dekuji
« Poslední změna: 27 Dubna 2020, 11:57:27 od J0HN3C »
IP zaznamenána