30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Kopie občanský a řidický průkaz  (Přečteno 4192 krát)

TomRider

  • Příspěvků: 151
  • Jsem pirát silnic a můj revír je dálnice :-)
    • Zobrazit profil
Kopie občanský a řidický průkaz
« kdy: 04 Února 2019, 09:04:05 »

Chtěl jsem se zeptat, zda při silniční kontrole musím ukazovat originál občanský a řidický průkaz , nebo stačí kopie ?
IP zaznamenána
Co mají společného úředník a žába?
Celý den jen sedí, čumí a vymýšlí nesmysly.

tarmara

  • Příspěvků: 265
    • Zobrazit profil
Re:Kopie občanský a řidický průkaz
« Odpověď #1 kdy: 04 Února 2019, 09:26:25 »

Tohle tuším ošetřuje nějaký zákone kde je dané u kterých dokladů postačují kopie. řidičák, techničák, občanka, pas mezi takovými doklady co vím nejsou a musí se vždy ukázat originál. Ale třeba narazíte na někoho komu bude stačit.
Jiná věc je ta, že doklad můžete klidně ukázat přes okýnko, nemusíte ho kontrolorovi dávat do ruky.
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:Kopie občanský a řidický průkaz
« Odpověď #2 kdy: 04 Února 2019, 09:57:01 »

Tohle tuším ošetřuje nějaký zákone kde je dané u kterých dokladů postačují kopie. řidičák, techničák, občanka, pas mezi takovými doklady co vím nejsou a musí se vždy ukázat originál. Ale třeba narazíte na někoho komu bude stačit.
Jiná věc je ta, že doklad můžete klidně ukázat přes okýnko, nemusíte ho kontrolorovi dávat do ruky.
Aby ta kopie fungovala, musela by to být ověřená kopie a to maj zakázaný (Notář nesmí vyhotovovat ověřené kopie z listin, jejichž jedinečnost nelze ověřených opisem nahradit, tj. zejména z občanského průkazu...). Tedy prokazovat se můžete čím chcete, ale je to jako kdybyste žádný doklady v tu chvíli neměl. Samozřejmě si vás podle nich mohou dohledat v databázi a zjistit, že vy jste opravdu vy, ale je to jen na libovůli orgána. Je to asi lepší než nic, ale není to od toho daleko.

To s tím ukazováním přes okýnko bych chtěl v praxi vidět.
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 511
    • Zobrazit profil
Re:Kopie občanský a řidický průkaz
« Odpověď #3 kdy: 04 Února 2019, 10:01:46 »

Když kouknu do 361/2000 Sb.:

§ 6 odst. 7 písm. a): Řidič motorového vozidla musí mít při řízení u sebe řidičský průkaz
§ 6 odst. 8: Řidič motorového vozidla je povinen předložit doklady podle odstavce 7 na výzvu policisty, vojenského policisty, strážníka obecní policie ve stejnokroji nebo celníka ve stejnokroji ke kontrole.

tak tam moc prostoru pro nějaký kopie ukázaný přes okénko nevidím...
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

TomRider

  • Příspěvků: 151
  • Jsem pirát silnic a můj revír je dálnice :-)
    • Zobrazit profil
Re:Kopie občanský a řidický průkaz
« Odpověď #4 kdy: 04 Února 2019, 10:13:43 »

Není problém jim ukázat original ale rád bych prudil fízli ale né zas tak aby mě daly pokutu
IP zaznamenána
Co mají společného úředník a žába?
Celý den jen sedí, čumí a vymýšlí nesmysly.

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:Kopie občanský a řidický průkaz
« Odpověď #5 kdy: 04 Února 2019, 10:16:33 »

Není problém jim ukázat original ale rád bych prudil fízli ale né zas tak aby mě daly pokutu
Tím můžete vyprudit tak akorát sebe. Já vozím kopii řidičáku, kterou hodlám ukazovat spolu s občankou (tu vzít nemůžou a prokážu tím totožnost) dokud nebude nabeton jasné za co mě zastavili a že mi ho neseberou, pak náhodou v druhé přihrádce najdu ten pravý. (Zatím neprověřeno praxí, tedy bez záruky)
IP zaznamenána

Kokrhel123

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 248
    • Zobrazit profil
Re:Kopie občanský a řidický průkaz
« Odpověď #6 kdy: 04 Února 2019, 10:35:06 »

Nikde není uvedeno, jak rychlý musí být proces předkládání dokladů. Odpovědně opatrovaný a pečlivě uložený doklad nelze předložit ihned. Mám ho u sebe důkladně zabezpečený proti poškození a ztrátě. Vyjmout jej z tohoto bezpečného úložiště nějakou dobu trvá. Je také třeba předkládat s rozvahou, aby k jeho poškození a ztrátě nedošlo. A řidič má čas dle reakce orgánů promýšlet další postup.
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:Kopie občanský a řidický průkaz
« Odpověď #7 kdy: 04 Února 2019, 12:58:43 »

Když v ČR nelze vyhotovit ověřenou kopii řidičáku, nešlo by vyrobit kopii a legalizovat ji mimo ČR?
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Kopie občanský a řidický průkaz
« Odpověď #8 kdy: 04 Února 2019, 14:13:50 »

Obávám se, že výsledek by byl stejný jako obyčejná kopie. Policajti to neuznaj, SO to taky neuzná a obávám se že i soud by stál zatím, že musíte předložit originál.
Nicméně pokud budete vše od počátku nahrávat, tak nějaké pozdní dodání (třeba až když vypíšou záznam) už by mělo být hratelné , no a pokud přijde něco jako false positive tast na alkohol/drogy tak nepředložení ŘP je minimální daň za neztracenou mobilitu.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 017
    • Zobrazit profil
Re:Kopie občanský a řidický průkaz
« Odpověď #9 kdy: 04 Února 2019, 14:35:09 »

Správní orgáne, já jsem přeci předložil originál, že to ten uniformovaný primitiv nepoznal, to je jeho problém.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Kopie občanský a řidický průkaz
« Odpověď #10 kdy: 05 Února 2019, 18:26:31 »

Záleží asi soud od soudu, mě stačilo u odvolacího soudu předložit fotku OP a ŘP v mobilu, když advokát protistrany potvrdil, že mě u předchozího řízení viděl (u první instance jsem měl originál u sebe). A přijde mi to takto ok, samozřejmě to bylo civilní řízení, kdy orgán veřejné moci neměl na výsledku řízení zájem.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Kopie občanský a řidický průkaz
« Odpověď #11 kdy: 05 Února 2019, 21:54:03 »

Záleží asi soud od soudu, mě stačilo u odvolacího soudu předložit fotku OP a ŘP v mobilu, ...

Já jsem měl na mysli, že kopie nebudou stačit pomahačům a navrhnou pokutu, následně SO pokutu potvrdí  a následně že asi neuspějěte v této věci ani u soudu. Neměl jsem na mysli identifikaci u soudu.
IP zaznamenána