30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Projetí na čevenou, krátká žlutá, správní delikt  (Přečteno 80482 krát)

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Projetí na čevenou, krátká žlutá, správní delikt
« Odpověď #45 kdy: 23 Května 2014, 18:11:27 »

Podle § 70 SprŘ mohou opravovat "zřejmé nesprávnosti" - to je např. chyba ve jméně nebo adrese, chybné číslo jednací apod. Nemohou samozřejmě měnit výrokovou část rozhodnutí ani odůvodnění, což tímto činí. Takže se odvolejte, použijte tuto argumentaci (nejedná se o opravu "zřejmé nesprávnosti") plus to, co jste popsal níže.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Projetí na čevenou, krátká žlutá, správní delikt
« Odpověď #46 kdy: 23 Května 2014, 18:23:06 »

topten:
Hezký pokus, ale ta "oprava" rozhodnutí bude nezákonná.

§70 SŘ by mohli použít na opravu něčeho, co je zjevná chyba a správné znění je zřejmé ze zbytku rozhodnutí. Pravopisné chyby, překlepy, podle judikatury tak jde doplnit i nějaká čistě formální náležitost rozhodnutí. Ale rozhodně není možné tím měnit obsah samotného rozhodnutí.

Z rozsudku NSS 1 Afs 58/2009 - 541:
Citace
Institut opravy zřejmých nesprávností v písemném odůvodnění rozhodnutí podle § 70 správního řádu lze aplikovat pouze na zjevné omyly ohledně údajů, které jsou však dostatečně podloženy zjištěními
prokazujícími jejich správné znění. S odkazem na toto ustanovení nelze naopak měnit vlastní skutková zjištění či jejich již provedené právní hodnocení, na jejichž základě bylo ve věci
rozhodnuto. Není tedy možné, aby se z odkazem na uvedené ustanovení měnil obsah rozhodnutí. Takový postup by nasvědčoval libovůli rozhodování správního orgánu a byl by
jednoznačně v rozporu s principem právní jistoty (obdobně viz např. nález Ústavního soudu ze dne 11. 3. 2003, sp. zn. II. ÚS 237/02, N 38/29 SbNU 327). Tento institut tak umožňuje
jen odstraňování chyb, kterých se dopustil správní orgán ve vydaných rozhodnutích, tedy opravy různých méně významných překlepů a zkomolenin, opravy dat a rodných čísel, ale také opravy početních chyb.

Další perla je vyjádření: "orgán rozhodl na žádost účastníka z moci úřední takto".
To je blbost. Orgán nemůže rozhodnout na žádost z moci úřední, to se navzájem vylučuje.

V čem bych to rozporoval:
1) Rozhodnutí padlo "na žádost účastníka", přestože účastník žádnou žádost nepodával.
2) Věta "orgán rozhodl na žádost účastníka z moci úřední takto" si protiřečí.
3) Odstranění výroku o překročení povolené rychlosti není možné považovat za opravu zřejmé nesprávnosti. Naopak jde o velmi podstatnou součást obsahu rozhodnutí s velkým vlivem na rozhodnutí jako takové.
4) Podle NSS 1 Afs 58/2009 - 541 a II. ÚS 237/02 opravami zřejmých nesprávností podle §70 SŘ není možné měnit vlastní skutková zjištění či jejich již provedené právní hodnocení.
IP zaznamenána

topten

  • Příspěvků: 26
    • Zobrazit profil
Re:Projetí na čevenou, krátká žlutá, správní delikt
« Odpověď #47 kdy: 09 Června 2014, 19:15:14 »

Mám krátký dotaz:
Před 2 měsíci jsem podal žádost o zaslání spisu podle InfZ. Úřad to odmítl poslat, tak jsem se odvolal na kraj, a kraj rozhodl, že "Odvolací orgán očekává, že povinný subjekt žádost s ohledem na uvedené skutečnosti v režimu InfZ vyřídí", tedy jestli to dobře chápu, úřad mi spis má poslat.
Rozhodnutí z kraje jsem dostal 16.5.2014, tedy před necelým měsícem, ale od úřadu zatím nic nepřišlo. Předpokládám, že úřad to dostal cca ten samý den. Jak dlouho má v tomto případě úřad na poslání, a co mám dělat, když to úřad v termínu nepošle? Mám si stěžovat na kraji? Nebo soud?
Děkuji

A ještě dovětek - na každé odvolání které teď napíšu mi úřad posílá dopis, že to postoupil na kraj, což u odvolání ve věci InfZ nebylo. Naposledy to bylo v odvolání proti opravnému usnesení. Přijde mi to trochu zbytečné..
« Poslední změna: 09 Června 2014, 19:34:23 od topten »
IP zaznamenána

Sadra17

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 278
    • Zobrazit profil
Re:Projetí na čevenou, krátká žlutá, správní delikt
« Odpověď #48 kdy: 09 Června 2014, 20:16:27 »

prekluze je taky pěkná věc, pokud to chceš řešit můžeš podat na úřad stížnost pro nečinnost
IP zaznamenána

topten

  • Příspěvků: 26
    • Zobrazit profil
Re:Projetí na čevenou, krátká žlutá, správní delikt
« Odpověď #49 kdy: 10 Listopadu 2014, 11:08:48 »

Zdravím po delší době.

Včera jsem se pravděpodobně dostal do prekluze (rok od spáchání přestupku), protože Městský úřad (MÚ) ani kraj, se od mého odvolání ke kraji již neozval.
Vzhledem k tomu, že jsem přesvědčený, že MÚ v uvedeném případě vybírá pokuty nezákonně, a nechci to celé hodit do kanálu, tak mám pár dotazů jak dál pokračovat. V podstatě jsem byl od začátku  rozhodnutý, že v případě, že se prokáže, že mají semafor špatně nastavený, budu se to snažit dotáhnout do konce, tedy minimálně aby to opravili + aby MÚ byl nějak postižený.
Nejdřív ve stručnosti připomenutí o co šlo:

Vyfotili mě (automat), jak jsem těsně projel na červenou. Délka žluté na semaforu je nastavena na 3sec, ale vzhledem k tomu, že je v místě povolena rychlost 70km/h, podle všeho by měla být délka žluté 4 sec. Tak to je na jiných semaforech kde je 70km/h, vychází to i z legislativy, i když ne úplně doslova, a potvrdil mi to i technik, který má ten semafor na starosti, kdy mi výslovně napsal, že "na 70km/h je potřeba použít 4sec, a že má souhlas úřadu k úpravě". Ten souhlas má již více jak půl roku. Minulý týden jsem po dlouhé době jel kolem, tak jsem si pořídil dokumentaci - žlutá je stále  3 sec, stále tam jsou kamery a MÚ pravděpodobně stále vybírá pokuty za projetí na červenou - podle mě nezákonně.
Ke kraji jsem se odvolal začátkem června, MÚ mi ještě napsal, že odvolání ke kraji zaslal, ale od té doby (bez pár dnů 5 měsíců), se nic nestalo.

Dotazy:
1) Jak poznám že je řízení opravdu ukončeno? Byl jsem cca 3 týdny v kuse pryč, tak teoreticky dopis pošta nemusela doručit a mohl se i ztratit. Mám napsat nějakou žádost jak to vyřešili? Nerad bych aby u mě jednou zazvonil exekutor.
2) Kraj na moje odvolání vůbec nereagoval, přitom na to měl cca 5 měsíců. Mají nějaký termín do kdy musí reagovat? Můžu na ně podat stížnost a kam? Na ministerstvo dopravy? Mám podezření, že MÚ odvolání na kraj vůbec neposlal, tak by to mohlo být o to zajímavější...
3) Délku žluté mají pořád 3sec, i když na 99% tam má být 4sec. Jak to řešit, abych to úřadu co nejvíc "osladil"? Podat na ně trestní oznámení? Oznámit to na policii? Obojí? Úřad jsem 2x informoval že to mají špatně. Nejdřív při ústním jednání cca v březnu 2014 a poté písemně při odvolání začátkem června. Úřad doteď žádnou změnu neučinil, takže mi přijde zbytečné na to MÚ znovu upozorňovat. Zřejmě jim stav, kdy kasírují pokuty, vyhovuje.
4) Po MÚ jsem požadoval zaslání spisu, úřad to odmítl, načež jsem se odvolal ke kraji a ten potvrdil, že MÚ má žádost vyřídit. Samozřejmě nic nevyřídil, resp. neposlal, ani mě nijak neinformoval že mi nic nepošle. Uvažoval jsem podat stížnost již dříve, nakonec jsem se rozhodl, že až do prekluze nebudu podnikat žádné kroky. Má smysl podat stížnost a kam? Ke kraji prostřednictvím MÚ?
5) Hrozí mi něco, když budu vůči MÚ dělat problémy?
6) Jak píšu výše chci to dotáhnout do konce, tedy mít papír, že jsem přestupek spáchal nebo ne, a v případě že ne, chci, aby někdo (MÚ) byl hnán k odpovědnosti. Mohl jsem samozřejmě zaplatit odpustek 1000kč, ale do sporu jsem šel s vědomím, že mě to přijde podstatně dráž i když vyhraju (doteď jen přímé náklady minimálně 5tis +  spousta času). A samozřejmě, chtěl jsem získat zkušenosti s úřady a s řešením přestupků, což je opravdu velmi cenná zkušenost a již minimálně 1x mi to pomohlo při řešení jiného údajného přestupku (předjíždění na křižovatce na hlavní bez dopravního značení, kdy policajt nakonec rezignoval).

Děkuji.
IP zaznamenána

topten

  • Příspěvků: 26
    • Zobrazit profil
Re:Projetí na čevenou, krátká žlutá, správní delikt
« Odpověď #50 kdy: 15 Února 2015, 13:02:08 »

píšu jak se věci dál vyvíjejí:

v polovině listopadu 2014 jsem poslal na dopravní policii oznámení na špatně nastavený semafor + další 2 místa která odporují normám, a současně jsem podal trestní oznámení ke státnímu zastupitelství na městský úřad pro neoprávněné vybíraní pokut.
Policie mi odpověděla, že podle signálního plánu je vše v pořádku, tedy žlutá je 3 sec, tím že signální plán je špatně se vůbec nezabývali, dalšími oznámenými se nezabývali vůbec (v první případě žlutá 2.5sec místo minimálních 3 sec podle normy, a ve druhém případě přechod pro chodce v místě kde je povoleno 70km/h - normy připouštějí přechod pro chodce na maximálně 50km/h, jinak se rychlost musí znížit)
Státní zastupitelství mi odpovědělo, že tam sice je povoleno 70km/h, ale protože za křižovatkou se může jet už jen 50km/h, tak se už ke křižovatce řidič musí blížit 50km/h a délka žluté je pak OK, což se naprostý blábol, protože je spousta podobných křižovatek v obci, kde je za křižovatkou opět povoleno 70km/h a jak já nebohý řidič mám poznat, kde je 50 a kde je 70. Vyhláška hovoří naprosto přesně - zákazové značky ruší křižovatka až na vzdálené hraně křižovatky, v tomto případě tedy můžu křižovatku projet 70 a až při výjezdu z ní musím jet 50.
 
Včera vnoci jsem po dlouhé době křižovatkou opět projížděl, nakameroval si délku žluté a světe div se - místo původních 3 sec je délka žluté 4sec. Zřejmě se na úřadě někdo chytil za nos a dostal strach, že to skončí u soudu a pro město mastnou pokutou.
 
Každopádně to budu řešit dál, na město podám opět žalobu, tentokrát ke krajskému státnímu zastupitelství a ty to snad ze stolu už neshodí a další oznámeni bude směrovat k nadřízenému orgánu dopravní policie, která původní oznámení shodila ze stolu.
« Poslední změna: 15 Února 2015, 13:13:56 od topten »
IP zaznamenána