30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Jízda na červenou  (Přečteno 24015 krát)

Weslo

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
[?] Jízda na červenou
« kdy: 02 Října 2013, 10:09:20 »

Zdravím, známému přišlo, že jel na červenou a ať zaplatí odpustek.
Místo je křížovatka Černokostelecké s Průmyslovou směrem od Hostivaře.
Otázka je jasná. Jak lze rozporovat? Lze nahlížet do spisu ještě před zahájením řízení?
Předem děkuji za jakkoukoliv reakci.
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 025
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Jízda na červenou
« Odpověď #1 kdy: 02 Října 2013, 10:56:47 »

Nahlížení do spisu upravuje § 38 správního řádu a před zahájením řízení dotyčnému správní orgán nahlédnutí neumožní, protože není účastníkem řízení (nelze být účastníkem neexistujícího řízení).
1) Účastníci a jejich zástupci mají právo nahlížet do spisu, a to i v případě, že je rozhodnutí ve věci již v právní moci (§ 73).
2) Jiným osobám správní orgán umožní nahlédnout do spisu, prokáží-li právní zájem nebo jiný vážný důvod a nebude-li tím porušeno právo některého z účastníků, popřípadě dalších dotčených osob anebo veřejný zájem.

Na ten odst. 2 ale můžete zapomenout, právní zájem ani jiný vážný důvod neprokážete, respektive si správní orgán odmítnutí nahlédnutí do spisu snadno obhájí. Nepomůže ani požádat o spis v rámci Zákona o svobodném přístupu k informacím, protože na  vyřízení žádosti mají 15 dnů a mezitím uplyne lhůta pro zaplacení nebo udání řidiče, takže to nic neřeší.

Doporučuji stejný postup jako u rychlosti http://30kmh.cz/index.php?topic=250.0 tzn. uvést jim jako řidiče někoho, kdo po spáchání přestupku zemřel (neprůstřelné), případně si vymyslet fiktivního cizince (někoho, kdo není v českém registru obyvatel) s pobytem na reálně existující adrese (libovolný panelák v republice), což ale může vést k následné bitvě se správním orgánem plné úskoků a kličkování  :)
« Poslední změna: 02 Října 2013, 11:07:53 od jkraus222 »
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou
« Odpověď #2 kdy: 02 Října 2013, 16:36:23 »

Na ten odst. 2 ale můžete zapomenout, právní zájem ani jiný vážný důvod neprokážete

Jak to?
Majitel vozidla přece podle toho slavného "Humlova paragrafu" má povinnost zajistit, aby jeho vozidlem nebyly páchané dopravní přestupky.
Zároveň po něm úřad chce peníze.
Takže jeho právní zájem na zjištění okolností údajného přestupku je naprosto zřejmý.
Zajímalo by mě, čím by úřad mohl to odmítnutí zdůvodnit.

Weslo:
Viz výše, já bych naopak řekl, že by nahlédnutí do spisu mělo projít.

Pokud jde o reakci, jsou asi tři možnosti:
1. "Osoba mrtvá", jak píše jkraus222.
2. "K Vaší výzvě (…) sděluji, že podle §125f odst. 2 silničního zákona za tento přestupek neodpovídám."
3. Ignorovat.
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 025
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Jízda na červenou
« Odpověď #3 kdy: 02 Října 2013, 17:28:49 »

Právním zájmem se rozumí něco jiného - ten má třeba pojišťovna, když chce nahlédnout do spisu v rámci rozhodování o plnění pojistky v rámci dopravní nehody atd.
Zároveň po něm úřad chce peníze - to sice ano, ale v případě výzvy to je dobrovolné, nejedná se o žádnou závaznou, právně vymahatelnou povinnost. Zjišťovat okolnosti údajného přestupku, rozporovat je atd. může až v řádném řízení, v případě výzvy k zaplacení se automaticky předpokládá, že přestupek jako takový se stal a byl řádně prokázán.
Odmítnutí by zdůvodnili jednoduše tím, že neprokázal právní zájem nebo jiný vážný důvod.
Ale klidně ať Weslo o spis požádá a pak se zde může podělit o to, jak mu to odmítnutí zdůvodnili.
« Poslední změna: 02 Října 2013, 17:35:47 od jkraus222 »
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou
« Odpověď #4 kdy: 03 Října 2013, 11:28:30 »

Právním zájmem se rozumí něco jiného - ten má třeba pojišťovna, když chce nahlédnout do spisu v rámci rozhodování o plnění pojistky v rámci dopravní nehody atd.
Podle mě ve chvíli, kdy mám udat řidiče, nebo -jak tvrdí Huml- zaplatit a vyřídit si to s ním osobně, a kromě toho všeho mi ještě navíc na základě toho hrozí obvinění ze správního deliktu, je právní zájem na ověření osoby řidiče a okolností přestupku zřejmý.

A když už nic jiného, ověření mého podezření, že vozidlo bylo použito neoprávněně bez mého vědomí, mi přijde jako neprůstřelný důvod.

Ale klidně ať Weslo o spis požádá a pak se zde může podělit o to, jak mu to odmítnutí zdůvodnili.
Za to se přimlouvám, snad to nic moc nestojí a vidělo by se, jak to vypadá v praxi.
IP zaznamenána

Weslo

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou
« Odpověď #5 kdy: 09 Října 2013, 09:16:02 »

Spis tentokráte nestíhám (zkusím jindy), zaujalo mě č.1 nebo č.2
Máte na to nějákou šablonu? Úřední dopisy nejsou můj denní chleba :)
Aha, tak co se týče č.1 už jsem našel Mrtví pomáhají živým
« Poslední změna: 09 Října 2013, 09:21:51 od Weslo »
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou
« Odpověď #6 kdy: 10 Října 2013, 11:08:02 »

Máte na to nějákou šablonu? Úřední dopisy nejsou můj denní chleba :)
Aha, tak co se týče č.1 už jsem našel Mrtví pomáhají živým
U č. 2 je to uvedené i šablona pro text dopisu. Jinak už jen ty formální věci (Vaše adresa, jejich adresa, věc, oslovení a na konci podpis), které tam já stejně dávám* hlavně proto, aby ten papír nebyl tak prázdný.

Hodí se ale poznamenat, že to tím dost možná neskončí a úřad na to bude nějak reagovat. Je možné, že to úřad bude jednoduše ignorovat a pošle rozhodnutí o vině, tak by pak bylo potřeba na to zase adekvátně reagovat.

* Poznámka, nejsem nějaký expert přes řešení přestupků, řešil jsem jich jen pár a vesměs jen jako konzultant, ale tahle byrokratická vyjádření je nutné posílat i jinde a většinou se to dá vyřídit na jednom-dvou řádcích.
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 025
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Jízda na červenou
« Odpověď #7 kdy: 10 Října 2013, 11:20:37 »

Poznámka k tomu článku na D-FENS: v žádném případě bych do dopisu nikdy neuváděl, že "řidič bohužel zemřel". To už tam rovnou můžete napsat "snažím se s váma vyjebat". Že zemřel si má úřad zjistit v registru obyvatel, to není váš problém (vy to ostatně ani nemusíte vědět). Prostě řídil člověk ten a ten, bydliště tam a tam. Nazdar.
IP zaznamenána

Weslo

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Jízda na červenou
« Odpověď #8 kdy: 10 Října 2013, 13:09:17 »

Takže chápu-li to dobře, tak napíšu:
Moje nacionále, jejich nacionále
K Vaší výzvě (…) sděluji, že podle §125f odst. 2 silničního zákona za tento přestupek neodpovídám.
Vozidlo řídil p. F. Mrtvý bydlištěmi tamatam.
podpis

IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 025
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Jízda na červenou
« Odpověď #9 kdy: 10 Října 2013, 15:45:29 »

Takže chápu-li to dobře, tak napíšu:
Moje nacionále, jejich nacionále
K Vaší výzvě (…) sděluji, že podle §125f odst. 2 silničního zákona za tento přestupek neodpovídám.
Vozidlo řídil p. F. Mrtvý bydlištěmi tamatam.
podpis

Píšu jim: moje údaje,
Tímto Vám k „výzvě provozovateli vozidla k uhrazení určené částky“, doručené pod výše uvedenou sp.zn. s tím, že vozidlem r.z. XY, registrovaným na mne, měl být spáchán přestupek tak, jak je specifikován ve výše uvedené výzvě, v souladu s ust. § 125h odst. 6 zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, v zákonné lhůtě sděluji následující údaje o totožnosti řidiče vozidla: v době spáchání přestupku vozidlo řídil pan XY, nar. XY, bytem XY.
IP zaznamenána