30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: PČR při kontrole divné otázky  (Přečteno 8211 krát)

Keach

  • Příspěvků: 43
    • Zobrazit profil
PČR při kontrole divné otázky
« kdy: 17 Ledna 2019, 10:56:09 »

Zdravíčko pánové,

zastavila mě hlídka PČR. Klasická silniční kontrola. Co mě ale překvapilo bylo, že se mě ptal, za co jsem měl zákaz řízení. Co tím jako docílí? Si ověří, jestli mu hodlám lhát nebo jsem pravdomluvný a nebo byl jen zvědavý, a neukazuje se jim v tom systému v autě za co to bylo?

Další otázka - vyčetli mi prasklé levé brzdové světlo a ptali se mě. Omluvil jsem se, že jsem to před jízdou kontroloval a že to bylo v pohodě (opravdu bylo). A jeden se ptal, jak jsem to kontroloval. Opět jen zkoušel, jestli mi to nebude moct nějak přišít?

Snad asi první moje kontrola bez pokuty. :-D Díky za odpověď.
IP zaznamenána

Sudaler

  • OSBID
  • *
  • Příspěvků: 314
    • Zobrazit profil
Re:PČR při kontrole divné otázky
« Odpověď #1 kdy: 17 Ledna 2019, 12:32:22 »

Bod 1) Do toho, za co jste dostal jaký trest, mu nic není. Já bych reagoval buď mlčením, nebo "bez komentáře". Případně jste mu mohl odpovědět něco ve smyslu "chleba s máslem".
Bod 2) Ano, zkoušel to na Vás ušít. Proto Vás také zastavili. "Pokud máte podezření, že jsem spáchal přestupek, zadokumentujte jej a předejte správnímu orgánu, neboť já s ním nesouhlasím." By patrně byla nejlepší odpověď.
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:PČR při kontrole divné otázky
« Odpověď #2 kdy: 17 Ledna 2019, 13:34:03 »

Snad asi první moje kontrola bez pokuty. :-D Díky za odpověď.
Pro příště vytisknout vizitku a nosit u řidičáku:
"Nebudu podávat vysvětlení.
Pokud vás něco rozrušilo, ohlaste to správnímu orgánu."

A je-li to možné, při spatření placaté čepice zapnout diktafon/kameru/mobil, pokud je to jen trochu možné.
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 511
    • Zobrazit profil
Re:PČR při kontrole divné otázky
« Odpověď #3 kdy: 18 Ledna 2019, 06:56:37 »

"Pánové nezlobte se, ale nebudu vám odpovídat na žádné otázky."

Na první přednes je ta věta trochu popíchne. Po takovém čtvrtém až pátém zopakování s důrazem na slovu žádné začínají chápat, že se mnou nic nebude a nechávají mě být.

A proč se ptají na takové otázky? Možná si jen chtějí pokecat. Já ale ale radši počítám s tím, že cokoliv jim řeknu může být a bude použito proti mně.
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:PČR při kontrole divné otázky
« Odpověď #4 kdy: 18 Ledna 2019, 14:20:56 »

Si ověří, jestli mu hodlám lhát nebo jsem pravdomluvný a nebo byl jen zvědavý, a neukazuje se jim v tom systému v autě za co to bylo?
PČR má standardně přístup do evidence, která se oficiálně zove centrální registr řidičů. V něm se zvlášť evidují přestupky proti ZPPK, body a zákazy - takže např. jediná událost spočívající v řízení pod vlivem v míře nedosahující na intenzitu TČ vyrobí hned 3 záznamy (jeden o přestupku, jeden o bodech a jeden o uloženém zákazu). Datová věta bude asi u každé dílčí evidence vypadat trochu jinak, ale patrně tam nebude o moc víc než právní kvalifikace skutku (odkaz na příslušný § ZPPK), přepis popisu skutku zpravidla ne (ono to tam do nějakého pole propsat jde, ale závisí to na té paní, co to tam zadává, takže má-li to klasicky na háku, nezadá tam nic, a v menšině případů max. stručně v heslech typu "rychlost 65/50", "alkohol 0.60" atp.).

Vedle toho nelze vyloučit, že fízli mají i jiné zdroje informací, počet IS, které policie provozuje, je enormní, mj. zcela jistě existuje (netuším zda samostatně či v rámci obecnějšího systému) evidence dopravních kontrol, i těch, kde proběhne jen standardní buzerace a lustrace, bez pokuty či jiného bonusu. Nevím, co přesně taková databáze obsahuje, jak moc jsou data strukturovaná a zda je reálné, aby s něčím takovým pracoval polomozek v terénu, nicméně z praktického hlediska to není důležité. Při interakci s policajtem zkrátka předpokládejte, že má či může mít jakékoliv informace, které už v nějaké podobě stát má, ale zároveň není vůbec žádný důvod mu sdělovat nové věci, potvrzovat co už ví atp.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 649
    • Zobrazit profil
Re:PČR při kontrole divné otázky
« Odpověď #5 kdy: 18 Ledna 2019, 14:43:28 »

Ten fízl to mohl úplně klidně říkat úmyslně, jako že "my víme všechno". Jestli to nebyl klasický dopravák, ale tvor typu Šimon Vaic, pak bych se ani nedivil.
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:PČR při kontrole divné otázky
« Odpověď #6 kdy: 18 Ledna 2019, 17:29:27 »

Jestli to byl klasický dopravák, tedy tvor typu Šimon Vaic, pak bych se ani nedivil.
IP zaznamenána

Lexx

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 295
    • Zobrazit profil
Re:PČR při kontrole divné otázky
« Odpověď #7 kdy: 21 Ledna 2019, 07:17:25 »

Nebavit se s fízlem je supr, ale mám v praxi vyzkoušeno, že je MNOHEM jednodušší přemluvit fízla než potom správní orgán, aby se vykašlal na řešení toho přestupku...
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:PČR při kontrole divné otázky
« Odpověď #8 kdy: 21 Ledna 2019, 10:51:16 »

Nebavit se s fízlem je supr, ale mám v praxi vyzkoušeno, že je MNOHEM jednodušší přemluvit fízla než potom správní orgán, aby se vykašlal na řešení toho přestupku...
To je podle mě dost riskantní. lepší je pokud možno skrytě nahrávat a nechat je mluvit. Tak nejpozdějí ve třetí větě řeknou nějakou nezákonnost a lepší je v klidu si vytřít prdel úředníkem z tepla domova než riskovat jakoukoli interakci s hlídkou. I jedno slovo může být přiznáním k něčemu o čem člověk nemá ani tušení, že existuje. Asi každý prokoukne otázku "Víte, že vám nesvítí levé světlo", ale jste si tak jistý v kramflecích, že se s nima bavíte?
IP zaznamenána

Lexx

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 295
    • Zobrazit profil
Re:PČR při kontrole divné otázky
« Odpověď #9 kdy: 21 Ledna 2019, 13:27:43 »

Já razím teorii, že každá příležitost k zastavení řízení je dobrá. A ta první je hned při interakci s fízlem.
Samozřejmě, že nikdo není úplný suterén proti nevyzpytatelnému individuu, všechno totiž hraje do karet fízlovi (moment překvapení; jednání z pozice moci; nevíš, jak máš situaci zachycenou na kameře apod.). Jenže následná urputnost správních orgánů je nekonečná, jdou za mamonem hlava nehlava, žádná nestrannost neexistuje, ztotožní se s čímkoliv, co řekne fízl (zdravíme do Ostravy). Ty musíš ve správním řízení dokazovat svoji nevinu. Jsem tedy přesvědčený, že přesvědčit fízla je jednodušší :) Samozřejmě je nutné dodržet pár zásad - nepřiznat se (zásadní, že...), dělat hloupého, zapírat, ale taky nevyhrožovat a nemachrovat, nemá to vůbec žádný smysl.
IP zaznamenána

Keach

  • Příspěvků: 43
    • Zobrazit profil
Re:PČR při kontrole divné otázky
« Odpověď #10 kdy: 21 Ledna 2019, 13:40:20 »

Moc všem děkuji pánové. Není problém, že bych neznal nejsvatější pravidlo "s policií se nebavíme". Spíš mě zarazilo, proč se na to jako ptá. Jestli tam je nějaký skrytý podfuk, nebo jen aby konverzace nestála. :-)
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:PČR při kontrole divné otázky
« Odpověď #11 kdy: 21 Ledna 2019, 22:18:27 »

držitelů ZP se běžně při kontrolní kontrole ptají
" máte u sebe zbraň "
patrně proto, že na tuto otázku je vhodné odpovědět

jinak souhlasím, že přesvědčit orgána vhodným přístupem k neřešení - ne na místě, ale vůbec - je nejlepší cestou
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 017
    • Zobrazit profil
Re:PČR při kontrole divné otázky
« Odpověď #12 kdy: 21 Ledna 2019, 22:25:35 »

Proč by měl držitel ZP na takovou otázku odpovídat?
IP zaznamenána

Re

  • Příspěvků: 114
    • Zobrazit profil
Re:PČR při kontrole divné otázky
« Odpověď #13 kdy: 21 Ledna 2019, 22:31:23 »

me se teda jeste nikdy za cca 20 let neptali.... je jim do toho vubec neco jestli mam u sebe (legaln drzenou) zbran? edit: cikus byl rychlejsi...
« Poslední změna: 21 Ledna 2019, 22:34:52 od Re »
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:PČR při kontrole divné otázky
« Odpověď #14 kdy: 21 Ledna 2019, 22:42:40 »

Proč by měl držitel ZP na takovou otázku odpovídat?
Mě to přijde rozumné je na to případně upozornit, když mám třeba doklady ve stejné kapsičce jako glocka a chystám se pro ně na jejich výzvu sáhnout. Aby to nevyvolalo zbytečné nedorozumění a nervozitu.
Nebo maj nějakou akci na fasované náboje a chtěj s nima šmelit na odpočívce.
IP zaznamenána