30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Nehoda - velmi staré auto, rumunské POV, ČKP  (Přečteno 6564 krát)

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Nehoda - velmi staré auto, rumunské POV, ČKP
« kdy: 16 Prosince 2018, 19:54:19 »

Ahoj,

ve čtvrtek mě na D1 na Vysočině pošrotoval při přejíždění z levého do pravého pruhu rumunský kamioňák. Volal jsem PČR, sepsali jsme eurofomulář, dal jsem auto do stavu schopného nouzového dojetí a dojel do cíle. Usoudili jsme s kolegou z autoservisu, ke kterému jsem jel, že dveře jsou neopravitelně zničené, blatník nejspíše taky a zrcátko vzhledem k jeho absenci bude také předmětem výměny.
Problém je v tom, že můj samohyb je velmi starý a tabulkově velmi nehodnotný (na D-F jsem psal o tomto voze recenzi - hledejte "postarší pán"). Nicméně jako součást procesu přípravy na veteránskou testaci byl automobil během letoška silně zhodnocen - pravá strana je po profesionálním vyvaření a laku, postupuje i renovace podvozku (silentbloky atd.) a celkově se nehodlám smířit s faktem, že dostanu čtyři tisíce za totálku.

V pátek jsem založil na ČKP ticket, aby mi přiřadili některou pojišťovnu v CZ, která událost zlikviduje (raději se ani neptám, jak dlouho jim to může reálně zabrat). V pondělí namontuju zrcátko tak, abych s tím autem aspoň dojel tam kam potřebuju a budu čekat.
Díly se budou shánět dost blbě i po vrakovištích, natož nové.

Dá se docílit, i za cenu nějaké právničtiny, aby mi byla uhrazena částka odpovídající historické hodnotě, letošnímu zhodnocení a sraní s tím vším spojeným? Trochu ztrácím naději, ale rád se nechám vyvést z omylu. Soudní znalec či něco takového by přicházel v úvahu jako argument?

Ocením jakoukoli radu. Ta honda ještě do šrotu nepůjde :)
« Poslední změna: 16 Prosince 2018, 20:02:56 od dj-bobr »
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - velmi staré auto, rumunské POV, ČKP
« Odpověď #1 kdy: 16 Prosince 2018, 21:08:47 »

můžete požadovat návrat do půdovního stavu. Bude se to ale dělat v servisu pojišťovny.
IP zaznamenána

asmodeus

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 630
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - velmi staré auto, rumunské POV, ČKP
« Odpověď #2 kdy: 17 Prosince 2018, 09:55:45 »

Myslím, že to ČKP hrne na jednu pojišťovnu, jen si už nepamatuju na kterou.. Pozeptám se, jen nevím, jestli to do svátků bude.
Mírná výhoda může být, že nebude plnit pojišťovna, co to zpracovává.
Můžete zkusit citovou vazbu k vozidlu, bla bla bla... Otázka je, co od toho v reálu očekáváte, oprava viz opas by projít měla.

Btw návrat do půdovního stavu je super přesmyčka  :)
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 999
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - velmi staré auto, rumunské POV, ČKP
« Odpověď #3 kdy: 17 Prosince 2018, 17:15:25 »

Taky by pomohlo schromáždit všechny faktury za již vyměněné díly.
Fotky z vyvařování, či jiné důkazy, že jste do auta poslední dobou investoval.

Pokud to bude totálka, tak máte právo na takovou náhradu, za kterou si budete moci koupit vůz stejného stavu. Pokud dokážete, že vůz byl ve vyjímečném stavu (nejspiš to bude chtít soudního znalce, kterej ohodnotí cenu auta) tak bude pojišťovna povinna vám to vyplatit.

A jedinej civic na sauto je za 50 tis. Což není tak špatné. Třeba si pojišťovna naběhne, že vám to ohodnotí jako totálku a pak jí dokážete, že ta totálka bude dražší, jak kdyby zaplatila opravu odřeného boku. Ale nevím, jestli pod světlem nových důkazů může pojišťovna změnit způsob likvidace.
Stejně tak jako na mobile.de je toto auto v rozmezí 500€ až 2500€. Musíte pojišťovně dokázat, že vaše auto patří k té horní cenové hranici.
« Poslední změna: 17 Prosince 2018, 17:17:32 od cocomoon »
IP zaznamenána

msk

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 327
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - velmi staré auto, rumunské POV, ČKP
« Odpověď #4 kdy: 17 Prosince 2018, 19:36:20 »

Chudak civic. Trval by som na uvedeni do povodneho stavu, ale na vlastnej kozi som to este neriesil. Pripravil by som sa na podrazy a nutnost poistovne trochu pohrozit sudom ked to ocenia na zostatkovych par drobnych. Myslim ale, ze uvedenie do povodneho stavu uz preslo aj sudmi, tykalo sa to ale praktik amortizacie dielov. Na druhu stranu zmyslom bolo, aby nebol nevinny ucastnik skodny. Uvidis ako sa to bude vyvijat a ked tak radsej pravnik.
IP zaznamenána
automaticky mi tykaj

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - velmi staré auto, rumunské POV, ČKP
« Odpověď #5 kdy: 17 Prosince 2018, 23:11:39 »

Dnešní update: naštěstí jsem ve čtvrtek jel do spřáteleného servisu za kámošem, takže o mě bylo náležitě postaráno. Zběžná prohlídka ukázala následující nutnosti: výměna blatníku + lakování, výměna dveří + lakování, všechny tři boční lišty na výměnu, lakování levého zadního lemu blatníku (kurnik práce, čerstvě dva týdny vyvařený), zrcátko na výměnu (úplně rozšrotované na maděru), koncová cena odhadovaná suma sumárum 28 tisíc s DPH.

Dnes ráno volali z ČKP, že pověřují likvidací společnost CONTIN s.r.o., domluvil jsem se na prohlídce co nejdřív, přijel likvidátor dnes odpoledne a od začátku to směřoval na totálku.
Bojím se, že se budou vozit na rozměru gum (mám na autě úplně nové 175/70 R13 zimní, v TP mám - cituji - "155 R X 13" s čímž byla mimochodem velká prča na evidenčce), i když mi ty širší pryže popravdě spíše pomohly.

Likvidátorovi jsem dopředu oznámil, že nesouhlasím s totální škodou, neboť vozidlo bylo v letošním roce silně zhodnoceno repasí přední podvozku výměnou všech silentbloků za polyuretanové, vyvařením a lakováním obou lemů, rekonstrukcí prohnilého nosníku, ošetřením prahů a dutin, swapem předních brzd za brzdy z CRX, kompletní repasí zadních brzd atd. a je ve fázi přípravy na veteránskou testaci. Ošíval se se slovy "to už si řešte s pojišťovnou, já jen ohledal vozidlo". Vyplněný protokol jsem si pro jistotu vyfotil.. snažil se to napsat co nejvíc dehonestující (říkám "proč jste napsal motor stav 2-3, když je pajšl po generálce s výbrusem? ... to já nevidím, já tam píšu jen to co vidím a vypadalo to tak jako zanedbaně ... ok, chápu, příště mám nalakovat víko ventilů..")
Mobile.de a Autoscout24 je prý nezajímají. Řeší obvyklou cenu stejného auta v ČR. Ty se pohybují mezi 15 a 50 tisíci..

No, některé věci z toho zhodnocení jsem si dělal svépomocí, takže na ty bude faktura problém, maximálně fotodokumentace.. na něco fakturu doložit můžu. Takže mám pomalu shánět soudního znalce?

..ale musíme se pochválit, vyklepali jsme to po odjezdu likvidátora skoro do roviny a aj zrcátko nahodili ze zásob :)
« Poslední změna: 17 Prosince 2018, 23:16:11 od dj-bobr »
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

cyklista

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 458
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - velmi staré auto, rumunské POV, ČKP
« Odpověď #6 kdy: 18 Prosince 2018, 07:56:26 »

dj-bobr: z nadšení tady máte možná víc, než je třeba. Radši to trochu promažte, nevíte, kdo sem může chodit.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 887
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - velmi staré auto, rumunské POV, ČKP
« Odpověď #7 kdy: 18 Prosince 2018, 10:21:21 »

Neřekl bych že bobr páchá něco špatného. To že vůz vybouchali není nic proti ničemu, původní hodnotu to tím nezískalo a ani to není původní stav.
IP zaznamenána

asmodeus

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 630
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - velmi staré auto, rumunské POV, ČKP
« Odpověď #8 kdy: 18 Prosince 2018, 12:40:49 »

V době nehody mohly být na voze jiné pneu, později v dílně byly prohozeny, protože při skládání z odtahovky došlo k jejich poškození.
Také chybí příčinná souvislost s nehodou.
Částka okolo 28K s DPH není nedostupná meta, když budete odhodlaný jít k soudu a reálně počítejte, že k němu dojít může.
Zkušenost: byl velký problém s plněním, než na pojišťovnu dorazil dopis podepsaný JUDr., ověřeno několikrát v praxi (bývalou partnerkou).
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - velmi staré auto, rumunské POV, ČKP
« Odpověď #9 kdy: 18 Prosince 2018, 22:59:37 »

učinil jsem kdysi zkušenost s nehodou š120 předmodernizačního provedení
tedy pojistná událost se udála již po převratu
vozidlo prohlédl likvidátor, pojišťovna nabídla 5000,-
po předložení dokumentace o reko a především velkého TP se zapsanou výměnou karoserie před 3mi měsíci najednou částku zvýšila 5x
JUDra naštěstí nebylo třeba
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - velmi staré auto, rumunské POV, ČKP
« Odpověď #10 kdy: 19 Prosince 2018, 10:41:42 »

Ve velkém TP samozřejmě žádné zmínky o jakékoli renovaci nemám.
Nicméně díky za dodání kuráže - přinejhorším i tím soudem by se dalo operovat. Už poslali email, že to hodnotí jako totálku, tak uvidíme na oficiální stanovisko ČKP, co se mi pokusí nabídnout.

Vybouchat dveře a blatník se povedlo samozřejmě pouze za účelem možnosti používat auto pro další jízdy do doby regulérní opravy. Jelikož jsem auto připravoval na veterána, dobové originální díly nebude vůbec triviální obstarat, tak holt zatím musí posloužit takovéto provizorium.

Nicméně:
Včera mi večer volali z pojišťovny (pravda, po urgenci typu "pokus o smír") ohledně likvidace mé předešlé pojistné události (POV, menší nehoda) a likvidátorka se přiznala, že vlastně neví, jak určit obvyklou cenu mého vozidla / tak jsem jí vyjmenoval z hlavy veškeré dostupné podobné voza stejného modelu a jejich ceny a skutečný stav (skoro všechny znám osobně), cenu poškozených dílů, kondici vozidla v době nehody + možnost doložit fotodokumentací stavu týden před nehodou.
Dohodli jsme se na totálce s hodnotou vozidla 29k, cenou vraku 10k a vyplatí mi 19 tisíc, což mi tak akorát pokryje náklady vynaložené na opravu té předchozí škodné události.
Nepadla mimochodem ani zmínka o nesprávném rozměru pneu vůči záznamu v TP..

Od té doby však došlo k většímu zhodnocení, takže si pohrávám s myšlenkou toto rozhodnutí + fakturu od zhodnocování použít jako argument pro ČKP při určování ceny vozidla.
« Poslední změna: 19 Prosince 2018, 10:46:29 od dj-bobr »
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - velmi staré auto, rumunské POV, ČKP
« Odpověď #11 kdy: 26 Března 2019, 15:51:49 »

Po třech měsících a dvou (jedné diplomatická a druhá nasraná) urgencích přišlo vyjádření, které mě ironicky pobavilo.

Citace
Cena vozidla před poškozením vychází z tržní ceny srovnatelných vozidel, cena vozidla po poškození (hodnota upotřebitelných zbytků) byla určena kvalifikovaným odhadem. Obecná cena Vašeho vozidla byla stanovena na 10 000 Kč, hodnota zbytků na 500 Kč.

Pozvolna se připravuju na boj.
Především se mi nepodařilo zjistit, zda toto celé vůbec podléhá zákonu o pojišťovnictví - přece jen toto je plnění z garančního fondu ČKP dle § 24 odst.
11 zákona č. 168/1999 Sb., navíc likvidaci nedělá přímo ČKP, ale jimi najatá firma CONTIN s.r.o.

Mám k dispozici
- fakturu za věci a úkony silně zhodnocující vozidlo před nehodou (repase půlky podvozku, vyvaření, lak třetiny auta, dohromady přes 40 000 Kč)
- potenciální svědecké výpovědi lidí co se o to auto starali (spřátelený servis)
- fotografie vozu před nehodou
- papír s pojistným plněním z předešlé nehody (taktéž totálka, rok dozadu), kde určili cenu "zbytků" vozu na 29 000 Kč

Vidíte to na právníka, nebo je tu naděje na smírnou cestu k smysluplnějším penězům než té almužně od ČKP?
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 921
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - velmi staré auto, rumunské POV, ČKP
« Odpověď #12 kdy: 26 Března 2019, 16:24:22 »

Moje zkusenost s likvidaci poskozeni meho v CR raritniho vozu je takova, ze mi za neopravitelny blatnik, neopravitelne dvere a neopravitelnou bocni listu plus praci plus lak nabidla pojistovna 12000Kc, Po moji pisemne nesouhlasne reakci a hrozbe soudem to  zvedli na 22000Kc. Bez jakehokoli oduvodneni, proste mi odepsali neco jako: "beres 22kKc?". A to uz jsem vzal.
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - velmi staré auto, rumunské POV, ČKP
« Odpověď #13 kdy: 26 Března 2019, 16:32:53 »

Tak to je úplně stejná situace - blatník, dveře, lišta, lak - jako ta moje nehoda. No 22 tisíc bych jim asi odkýval..
Díky za zkušenost.
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - velmi staré auto, rumunské POV, ČKP
« Odpověď #14 kdy: 26 Března 2019, 22:01:56 »

možný návod na pokus
nemáte-li v blízkém okolí právníka, ktery by sepsal odmítnutí výše pojistného plnění, přiložil nějakou tu Vaši fakturku a zdůraznil možnost soudního projednání s úhradou nákladů právního zastoupení ?
poptat se, nemuselo by to stát moc a asi by je to pošťouchlo správným směrem
IP zaznamenána