30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Zaplacení určené částky ve lhůtě, ale bez variabilního symbolu  (Přečteno 6386 krát)

ik

  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil

Zákon říká, že je-li určená částka uhrazena ve lhůtě, věc se odloží. Je možné, že by správní úřad vydal rozhodnutí o pokutě i přesto, že ve lhůtě 15 dnů bylo uhrazeno, částka byla připsána na příjmový účet města, ale nebyl uveden variabilní symbol? - Variabilní symbol byl jako povinný údaj při platbě zrušen vyhláškou už v roce 2011
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Zaplacení určené částky ve lhůtě, ale bez variabilního symbolu
« Odpověď #1 kdy: 13 Listopadu 2018, 20:51:05 »

V tom případě by měl IMO platbu dopárovat a řízení zastavit.
IP zaznamenána

asmodeus

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 630
    • Zobrazit profil
Re:Zaplacení určené částky ve lhůtě, ale bez variabilního symbolu
« Odpověď #2 kdy: 13 Listopadu 2018, 22:01:49 »

A na základě čeho by si jinak orgán platbu sparoval? Je tady účel platby, ale to by bylo na průzkum bojem a moc tomu šanci nedávám (resp. mně nenapadá ani taktika, proč to zkoušet).
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Zaplacení určené částky ve lhůtě, ale bez variabilního symbolu
« Odpověď #3 kdy: 13 Listopadu 2018, 22:13:21 »

asmodeus> Já si dokážu představit taktiku "Orgáne, začal jsi sprdelní řízení, vrať určenou částku. Děkuji. Orgáne, určená částka byla ale uhrazena včas, zastav sprdelní řízení. Děkuji."
IP zaznamenána

asmodeus

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 630
    • Zobrazit profil
Re:Zaplacení určené částky ve lhůtě, ale bez variabilního symbolu
« Odpověď #4 kdy: 13 Listopadu 2018, 22:58:10 »

Trocha teorie, jak to probíhá na úřadě. Budu zde uvažovat variantu bankovní převod, ostatní pominu. Když budu vycházet z clearingového formátu ČNB, do svého bankovnictví něco zadáte, do banky dorazí něco podobného. Pro nás jsou zajímavá pole KC:100 - zde převádíme jednu korunu (dál jsou dvě desetinná místa) a pole ZK:9876543210 - variabilní symbol. Níž uvedu proč.

HD:11 181102 0800 1 0600
RF:MCFDI2018110208290500000000200000000
KC:100 000000 CZK
UD: 2089606349 TESTOVACI
DI:PYRAT S.R.O.
   TESTOVACI 123
   TESTOVACI 199 99
UK: 5217874 POPIS AAAAAAAAA UCTU
AK:1234567890
KI:ZIDLOCHOVICE S.R.O.
   SYM AAAAAAAAAAAAAAAA PARTNER S.R.O.
   PARTNERSKA BBBBBBBBBBBBBBBBBBBB 456
   PARTNEROV CCCCCCCCCCCCCCCCCC 198 00
EC:0008
ZK:9876543210
AV:UCEL CCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCC PLATBY
   UCEL DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD PLATBY
   UCEL EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE PLATBY
   UCEL FFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFF PLATBY

Úřad si stáhne něco podobného (zde formát MT940, jsou i jiné varianty, např. ABO, pole jsem doplnil CRLF, abyste se v tom vyznali) - úřad bude zajímat primárně pole DK1 s částkou, pak ?21 nebo ?24 s variabilním symbolem a i datum připsání. Pokud bude všechno cajk, u našeho piráta se rozsvítí zelený čudlík "ovce zaplatila".

:61:1811021102DK1,NMSCCSH0000172955
:86:020
?0002.11.2018172955
?1040004
?20KS:0008
?21VS:9876543210
?22SS:1234567890
?230600/000000 0005217874
?24VS2:9876543210/SS2:1234567890
?25UCEL CCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCC PLATBY
?26UCEL DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
?27UCEL EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
?28UCEL FFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFF
?29Domaci platba -
?300600
?31000000 0005217874
?32POPIS AAAAAAAAA UCTU
?33POPIS AAAAAAAAA UCTU

Pochybuju, že by někde dělali manuální kontrolu nespárovaných odpustků, viz můj příklad, to prostě není v lidských silách, nebo že by na to pouštěli nějaký rozpoznávací algoritmus třeba na překlepy a podobně. Před nějakou dobou jsem provedl test Milevska a zaplatil z různých účtů různé částky v rozmezí 10 dní, pokaždé se správným VS a oni si to spárovali korektně, takže bych zapomenul na nějaké úplně primitivní foxovské dinosaury, i když vyloučit je nemůžu..
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Zaplacení určené částky ve lhůtě, ale bez variabilního symbolu
« Odpověď #5 kdy: 13 Listopadu 2018, 23:49:51 »

Jistě, nicméně pokud pirát vznese námitku že zaplatil, nicméně v důsledku administrativního pochybení nenapsal/spletl VS, tak jediný správný postup je připsání platby ověřit a řízení zastavit.
IP zaznamenána

asmodeus

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 630
    • Zobrazit profil
Re:Zaplacení určené částky ve lhůtě, ale bez variabilního symbolu
« Odpověď #6 kdy: 14 Listopadu 2018, 08:58:31 »

Jenže tady je to, že MHMP částku posílá zpět (předpokládám, že tak budou postupovat i ostatní).
Dovedu si představit, že pyrát kontaktuje úřad brzy po odeslání platby, informuje ho o pochybení ve VS a žádá o správné zaúčtování transakce, tam by se průzkum bojem mohl hodit. Jinak jde imho o slepou cestu, úřad nemá jinou možnost, jak platbu v bonzsystému spárovat a šátek.
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:Zaplacení určené částky ve lhůtě, ale bez variabilního symbolu
« Odpověď #7 kdy: 14 Listopadu 2018, 09:56:21 »

Co takhle tam ty peníze bez VS poslat složenkou?
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Zaplacení určené částky ve lhůtě, ale bez variabilního symbolu
« Odpověď #8 kdy: 14 Listopadu 2018, 11:27:41 »

úřad tu platbu napáruje ručně, protože je znám účet odesilatele a částka.
A tvrdit že dotyčný nezaplatil je neudržitelné, protože ten to může dokázat výpisem ze svého účtu.
IP zaznamenána

cane

  • Příspěvků: 43
    • Zobrazit profil
Re:Zaplacení určené částky ve lhůtě, ale bez variabilního symbolu
« Odpověď #9 kdy: 14 Listopadu 2018, 11:57:17 »

§ 125h, odst. 4: "Výzva podle odstavce 1 musí obsahovat popis skutku s označením místa a času jeho spáchání, označení přestupku, jehož znaky skutek vykazuje, výši určené částky, datum splatnosti určené částky a další údaje nezbytné pro provedení platby a poučení podle odstavců 6 a 7."
Sice to není v zákoně explicitně uvedeno, ale nedá se z výše uvedeného vyvodit povinnost provozovatele provést platbu podle těchto údajů?
IP zaznamenána

asmodeus

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 630
    • Zobrazit profil
Re:Zaplacení určené částky ve lhůtě, ale bez variabilního symbolu
« Odpověď #10 kdy: 14 Listopadu 2018, 14:11:57 »

opas: jak na základě čísla účtu a částky najde úřad protikus? Může tam sice být uvedeno jméno protistrany (majitel účtu), ale toho se úřad chytit nemůže/nejde to.

edit: již delší dobu není VS povinný, souhlasím, ale když neumožním identifikaci platby, prostě mám smolíka a je to můj problém. A nejsem úředník, prostě mám pravdu. Zkuste to třeba s finančákem, bude to legrace.
« Poslední změna: 14 Listopadu 2018, 14:17:00 od asmodeus »
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 272
    • Zobrazit profil
Re:Zaplacení určené částky ve lhůtě, ale bez variabilního symbolu
« Odpověď #11 kdy: 14 Listopadu 2018, 14:21:30 »

Finančáku jsem, viděv rudě, zaslal pokutu (kterou mi pak museli po 3/4 roce vracet - viz jiné thema zde na fóru), kde jsem variabilní symbol nechal nevyplněný a vepsal jej do zprávy pro příjemce.
Tu částku evidentně zpárovali, neboť mi došla zpět..
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Zaplacení určené částky ve lhůtě, ale bez variabilního symbolu
« Odpověď #12 kdy: 14 Listopadu 2018, 15:18:29 »

opas: jak na základě čísla účtu a částky najde úřad protikus? Může tam sice být uvedeno jméno protistrany (majitel účtu), ale toho se úřad chytit nemůže/nejde to.

edit: již delší dobu není VS povinný, souhlasím, ale když neumožním identifikaci platby, prostě mám smolíka a je to můj problém. A nejsem úředník, prostě mám pravdu. Zkuste to třeba s finančákem, bude to legrace.

Protože úřad zahájí nějaké řízení a obviněný řekne "ale já zaplatil určenou částku dne XY z účtu ABC". Někdo z finančáku koukne na účet a řekne "jo, je to tady ale bez VS, takže se to nespárovalo automaticky". No a řízení zastaví. Nebo nezastaví a pak to třeba půjde k soudu a bude se řešit, zda je administrativní pochybení spočívající v nevyplněném VS natolik zásadní, aby opravňovalo stíhání provozovatele pro přestupek i přesto, že skutečně a prokazatelně určenou částku uhradil.
IP zaznamenána

asmodeus

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 630
    • Zobrazit profil
Re:Zaplacení určené částky ve lhůtě, ale bez variabilního symbolu
« Odpověď #13 kdy: 14 Listopadu 2018, 16:05:05 »

Z technického hlediska neměl příjemce možnost platbu identifikovat. Proto peníze posílají úřady hned zpět, aby neměly na hlavě obohacení.
Jakou šanci byste měl u soudu - ve Vámi popsaném postupu byste tahal za hodně krátký kus špagátku, asi byste to mohl zlepšit, kdybyste informoval úřad ihned po odeslání třeba DS, nebo mailem a následně poštou, že omylem došlo k opomenutí / zadání špatného VS, to už jsem ale psal dřív.

Můžete předpokládat doručení D+1, pokud odešlete platbu odpoledne tak určitě, u čsob a čs je to do cca 11:30 se splatností D+0, u ostatních bank to může být do cirka 9:00 - 10:00 se splatností D+0 (tyhle časy nejsou garantované, mám je odpozorované v praxi). Takže v případě rychlého SO1 je třeba být také rychlý.
V rámci stejné banky se převádějí příkazy ihned, nejdou do clearingu, takže výše uvedené v tomhle případě neplatí.

Můžete zkusit úřad vytrollit a poslat jim několik set platebních příkazů a doufat, že mají poplatek za každou příchozí transakci, nebo hloupý účetní systém  8)... Ale to jsme odbočili.

edit: drobnost


« Poslední změna: 14 Listopadu 2018, 16:14:09 od asmodeus »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Zaplacení určené částky ve lhůtě, ale bez variabilního symbolu
« Odpověď #14 kdy: 29 Listopadu 2018, 05:16:59 »

Zaplacení odpustku prostřednictvím neidentifikované resp. nestandardně identifikované platby již též testuji, zatím na 3 případech - jednou platba vrácena, jinak zatím bez reakce (ale je to „čerstvé“, jen pár měsíců). Z hlediska budoucího sporu to vůbec nevidím jednoznačně - v § 125h se sice píše o dalších údajích nezbytných pro provedení platby, ale jen jako náležitost výzvy, nemám dojem, že by z toho implicitně plynula i povinnost platbu přesně podle těch instrukcí provést, pod sankcí neúčinnosti uhrazení odpustku - naopak odst. 5 ve spojení s odst. 7 vcelku jasně stanoví, že nárok na zpoplatněné odložení je založen včasným uhrazením (nelze uznat opožděnou platbu), s jinými případnými vadami placení ale žádné podobné důsledky nespojuje.

Z hlediska teoretické analýzy, kdyby šlo o normální pokutu, jejíž placení se dle principu tzv. dělené správy řídí daňovým řádem, není vůbec co řešit, daný úřad v pozici správce daně má postupovat podle § 164 DŘ a pokud se na to vykašle s tím, že by to bylo moc práce, je to jeho volba a výsledek případného sporu by nebylo těžké odhadnout. U určené částky se opět projevuje, že celá sprdelní úprava je právní paskvil, není totiž vůbec jasné, zda se i na určenou částku vztahuje dělená správa, nebo jde o zcela specifickou platbu sui generis. Sám se ale z více důvodů kloním k tomu, že by se na to DŘ vztahovat měl, proto to ostatně testuji, budou-li z průzkumu bojem (za pár let) nějaké výstupy, samozřejmě se to zde objeví.
IP zaznamenána