30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Nesplnění povinnosti odevzdat řidičský průkaz  (Přečteno 3955 krát)

ludwa

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
[?] Nesplnění povinnosti odevzdat řidičský průkaz
« kdy: 27 Října 2018, 00:16:52 »

Dobrý den,
prosím o radu. Byl mi vysloven zákaz řízení a do 5 dnů jsem neodevzdal řidičský průkaz. Teď jsem zděšen hrozící výší pokuty, která je až 30 000 Kč, ale co se dá dělat. Čekal jsem max. nějakých 2 000 Kč s tím, že si daný ŘP ponechám a až zákaz vyprší, budu s ním dále jezdit.

Našel jsem teď ale další alarmující sankce (25 000 Kč až 50 000 Kč a zákaz řízení od jednoho roku do dvou let) za to, že bych daný ŘP použil po vypršení zákazu: http://www.spolcest.cz/obcanska-poradna-jm/internetova-poradna/11/7309/

Jaký je tedy správný postup? Mohu úřad, který ŘP vydal požádat o obnovení platnosti původního ŘP nebo musejí vydat nový?
Nebo bude lepší po vypršení zákazu řízení zajít na úřad, oznámit ztrátu původního ŘP k datu, kdy jsem jej měl odevzdat s tím, že jsem to nezaznamenal, protože jsem jej nepotřeboval, když jsem měl zákaz ŘP (tím mi nemohou udělit pokutu za neodevzdání?) a požádat o vydání nového?

Je to pro mě velká novinka, protože pokud běžně řídím a zapomenu ŘP, sankce je zanedbatelná. Analogicky bych si myslel, že pokud řídím bez zákazu řízení a jsem jeho držitelem, jen tu kartičku nemám u sebe, bude to to samé...

Děkuju za osvětlení
« Poslední změna: 27 Října 2018, 00:22:56 od ludwa »
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Nesplnění povinnosti odevzdat řidičský průkaz
« Odpověď #1 kdy: 27 Října 2018, 00:32:35 »

Nechápu, na co přesně se ptáte. Na vaše dotazy existuje několik odpovědí a za Vaše hrůzné zločiny hrozí několik sankcí do bagatelní pokuty až po sankce, které uvádíte.
Citace
do 5 dnů jsem neodevzdal řidičský průkaz
odevzdal jste ho třeba 6. den, nebo vůbec?

Popište přesně, jaký trest a na jak dlouho Vám byl uložen a v jaké situaci se nacházíte nyní. A ujasněte si rozdíl mezi řidičským průkazem (ŘP) a řidičským oprávněním (ŘO).
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 004
    • Zobrazit profil
Re:Nesplnění povinnosti odevzdat řidičský průkaz
« Odpověď #2 kdy: 27 Října 2018, 00:37:41 »

Klid. Zase tak hrozné to nebude. Řekl bych, že nevnímáte rozdíl mezi ŘP (řidičský průkaz) a ŘO (řidičské oprávnění). Můžete blíže popsat co se vlastně stalo a jaký je aktuální stav?

Za neodevzdání ŘP patrně nebude pokuta 30k. Na základě čeho by měla být ta pokuta až tak vysoká?

Pokud budete po vypršení zákazu řídit nedopustíte se trestného činu maření úředního výkonu, ale je možné, že se dopustíte přestupku řízení bez řidičského oprávnění (tam by seděla ta sankce 25k - 50k, 4 body, zákaz řízení na 1-2 roky). Před tím, než po vypršení zákazu sednete za volant/řídítka je potřeba získat zpět ŘO.

O ŘP (poměrně nezajímavá kartička) až tak nejde, důležitější je ŘO. Řídit bez ŘO je průšvih, řídit bez ŘP je banalita.

edit: souvisí to nějak s tímto?
« Poslední změna: 27 Října 2018, 00:44:43 od Číkus »
IP zaznamenána

ludwa

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Re:Nesplnění povinnosti odevzdat řidičský průkaz
« Odpověď #3 kdy: 27 Října 2018, 00:53:59 »

Díky za příspěvky, už je mi to o něco jasnější. :) Jak ale po vypršení zákazu docílím vrácení řidičského oprávnění? Tím, že mi bude vydán ŘP?

Jde o to, že za vysokou rychlost mi byl vysloven zákaz řízení na 2 měsíce + tedy povinnost odevzdat řidičský průkaz do 5 dnů. Doposud jsem jej neodevzdal a zákaz za pár týdnů vyprší.

Z toho, co jsem už pochopil, nemohu se starým ŘP řídit ani po vypršení zákazu řízení. Jde mi tedy o to, jak co nejlépe postupovat, abych mým požadavkem na vydání nového ŘP nedal úřednici možnost dát mi pokutu za neodevzdání původního.

Napadá mě, že teoreticky mohu:
a) ŘP odevzdat ještě teď
b) ŘP odevzdat po vypršení + požádat o nový (nebo o jeho vydání obratem zpět?)
c) oznámit teď ztrátu ŘP (ztratil se v době, kdy jsem jej měl podle zákona odevzdat?)
d) oznámit ztrátu po vypršení (ztratil se v době, kdy jsem jej měl podle zákona odevzdat?) + požádat o nový

@Číkus: Nevím, ale ten strop mě docela překvapil. A ano, bohužel souvisí. Je zajímavé, jaký sled událostí dokáže spustit neodeslané odvolání, které jsem měl vlastní chybou za odeslané...
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Nesplnění povinnosti odevzdat řidičský průkaz
« Odpověď #4 kdy: 27 Října 2018, 01:25:14 »

Jak ale po vypršení zákazu docílím vrácení řidičského oprávnění? Tím, že mi bude vydán ŘP?

Musíte požádat o vrácení svého řidičského oprávnění k řízení motorových vozidel příslušný odbor dopravy podle místa svého bydliště. Budou k tomu mít pravděpodobně nějakej formulář.
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Nesplnění povinnosti odevzdat řidičský průkaz
« Odpověď #5 kdy: 27 Října 2018, 02:04:41 »

Není to tak hrozné, jak mě napadlo v katastrofické variantě (= byl jste odchycen při řízení v době, kdy trest již nabyl právní platnosti = až po sankce, které uvádíte).
Nějak mi pořád uniká proč chcete žádat o nový ŘP, když je pořád platný - pokud jste jej ovšem neztratil. Že nemáte ŘO neznamená, že máte neplatnou plastovou kartičku s názvem ŘP, kartička je pořád platná, "pouze" nemůžete řídit motorová vozidla.

Náležitostem ve věci vrácení ŘO se věnuje § 102 ZPPK. Ve zkratce - standardní byrokracie, nastudujte si.

Neodevzdání ŘP při pozbytí ŘO v termínu je přestupek podle § 125c odst. 4 písm. b) zákona a má sankci podle § 125c odst. 5 písm. f) 2 500 až 5 000 Kč. Ta sankce není až tak zanedbatelná.

K následujícímu textu platí v plné míře můj podpis.
IMHO body b) a d) nedávají smysl. Volba je mezi body a) a c). Bod a) bude s nějakou pokutou, bod c) bude poplatek za vystavení nového ŘP a je otázka, zda se Vám podaří vyhnout pokutě za pozdní (ne)odevzdání. Já osobně bych volil variantu c) s doprovodnou hrou na mírného retarda, že jste neodevzdal, protože nemáte co a nehlásil ztrátu, protože stejně nemůžete řídit; když jste se se svými trably svěřil v hospodě, tak Vám poradili, abyste to dal dopořádku a nevíte jak, taxe jdete poradit na úřad. Počkejte, až se vyjádří někdo v této oblasti zkušenější.
« Poslední změna: 27 Října 2018, 02:14:22 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.