30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Jak probíhá vymáhání pokut?  (Přečteno 2919 krát)

Booczech

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Jak probíhá vymáhání pokut?
« kdy: 26 Října 2018, 08:42:35 »

Zdravím, v posledních cca 4 letech jsem dostal "nějaké" pokuty, převážně za parkování a další drobnosti, měl jsem také různá "pojištění pokut" a nejsem si jistý jak ty předchozí fungovali, možná jsem jim jen poslal dopis a tím to haslo... Což by znamenalo že někde dlužím, dnes už možná dost peněz. Jak probíhá vymáhání pokut? Resp. jak dlouho na to mají právo?

Pokud chápu srpávně, nezaplacené pokuty potom řeší celní správa? Nebo za jak dlouho připadne Celní správě vymáhání mch nezaplacených pokut?

A poslední otázka, pokud pujdu na Celní správu si překontrolovat co na mě mají, řeknou si jen o starší věci které byly buď prohrány nebo neřešeny? To pro případ že mi v současné době běží nějaké řešení pár pokut, hlavně za parkování, to se ae řeší.

Děkuji!
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Jak probíhá vymáhání pokut?
« Odpověď #1 kdy: 26 Října 2018, 09:23:18 »

Není pokuta jako pokuta. V zásadě můžete "inkasovat" pokutu od 4 různých orgánů: PČR, MP, Celní správa a úřad.
Běžný smrtelník může od prvních tří dostat blokovou pokutu, po novu příkazem na místě. V případě, že s přestupkem souhlasíte a na místě nezaplatíte a promeškáte i termín na složence, dojde k vymáhání.
- Pokud jde o přestupek evidovaný PČR, pokuta je příjmem státu a na místě neuhrazenou pokutu odvádíte na účet již celní správě, která ji po případném vymožení (ať již upomínkou či exekucí) odvede do rozpočtu státu.
- Stejně tak si celní správa bude vymáhat přestupky, které sama eviduje.
- V případě přestupku evidovaného obecní policií bude vymáhat buďto celní správa, nebo příslušný finanční odbor obce.
- Stejný postup nastane i v případě, že prohrajete správní řízení, ve kterém vám úřad udělil pokutu, vymáhání nejspíš dostane na stůl příslušný finanční odbor obce.

U celní správy nebude těžké zjistit, jestli a jaký máte dluh, nicméně žádná databáze dlužníků jednotlivým obcím pokud vím není, což znamená, že byste musel napsat na každý obecní úřad, v jehož působnosti jste mohl někdy spáchat nějaký přestupek a to je poněkud nereálné. Nicméně pokud jste jen "prokoučoval" nějaké nabytí právní moci rozhodnutí, správní orgán nemůže přistoupit k exekuci, aniž by vám zaslal (minimálně jednu) upomínku, která může přijít pouze vám, nikoliv vašemu zmocněnci v ukončeném řízení. Samozřejmě musí adresa vašeho trvalého pobytu kolerovat s místem, kde si reálně můžete poštu vyzvedávat. Když přijde upomínka, ještě neběží exekuce a nemáte tedy ani záznam v rejstříku. Hodnotnou informací pro vás rovněž může být, že ani celní správa, ani obce dlužnou částku neúročí.

K promlčecí lhůtě: jelikož se pro vymáhání pokut uplatňuje obdobný postup jako při správě daní, nalezneme odpověď v § 160 zák. č. 280/2009 Sb., Daňový řád, kde se dočteme, že lhůta pro výběr daně činí 6 let.
« Poslední změna: 26 Října 2018, 12:02:56 od IZS »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Jak probíhá vymáhání pokut?
« Odpověď #2 kdy: 26 Října 2018, 11:20:35 »

Booczech: Jsou-li to všechno dopravní přestupky, tak můžete začít tím, že si zjistíte, co máte za pravomocná rozhodnutí evidovaná v registru řidičů. Chybět mohou nějaké blokové pokuty (do 1000 Kč a bez bodů se povinně neevidují), to by teoreticky řešil dotaz na celníky. Pak ještě budou chybět sprdele (přestupky provozovatele dle § 125f ZPPK), protože nejde o přestupek řidiče, tady opravdu nezbyde než kobercovým náletem ověřit bezdlužnost u všech obcí z rozšířenou působností (nebo alespoň u těch, v jejichž obvodech bylo auto nejčastěji provozováno a které provozují automatickou kasičku).

Nejjednodušší je ale počkat, až se příjemce pokuty ozve. Úroky z prodlení částku nijak významně nenavýší a jiným způsobem sama od sebe neporoste. Mohou naskočit náklady vymáhání, ale v naprosté většině případů přijde ještě před zahájením formálního vymáhání upomínka s možností uhradit dobrovolně a bez dodatečných nákladů.

Právo vymáhat pokutu se promlčí za 6 let (pokud příjemce neučiní směrem k vymáhání žádný úkon), podrobněji viz § 160 daňového řádu.

- V případě přestupku evidovaného obecní policií je pokuta příjmem obce a tedy ji bude v případě nezaplacení vymáhat příslušný finanční úřad dané obce.
- Stejný postup nastane i v případě, že prohrajete správní řízení, ve kterém vám úřad udělil pokutu, vymáhání dostane na stůl příslušný finanční úřad obce.
Tato informace je částečně nesmyslná zcela a částečně platila kdysi v pravěku (za účinnosti SprŘ/1967 a zákona o územních finančních orgánech). Současný stav je takový, že pokuta uložená za přestupek má vždy povahu daně a její placení, vymáhání, vracení přeplatků se řídí daňovým řádem (tzv. procesní dělená správa). Vybrat ji může buď obecný správce daně (kterým je celní úřad, viz § 8(2) zákona o Celní správě, pak jde i o věcnou dělenou správu), nebo sám úřad, který pokutu uložil, případně si může vybrat, což je i nejčastější případ, který nás zajímá u pokut za dopravní přestupky, jelikož ty jsou projednávány úřady obcí s rozšířenou působností - viz § 106 SprŘ. V praxi je možnost přehodit vymáhání na celníky využívána marginálně (pokud vůbec), úřad si nejčastěji sám provede daňovou exekuci, nebo věc předá soudnímu exekutorovi.

Úplným nesmyslem je pak tvrzení, že obec má finanční úřad. Obec má mandatorně finanční výbor zastupitelstva a volitelně může zřídit i jiné orgány s přívlastkem finanční (např. finanční komisi rady). Taky má obecní úřad, který může mít nějaké finanční části, např. finanční odbor. Krom toho existuje barák pojmenovaný finanční úřad, ten je ale orgánem státní správy, jde o plnotučný státní úřad, s obcí nemá společného vůbec nic kromě adresy, nejde ani o přenesenou působnost.
« Poslední změna: 26 Října 2018, 11:23:40 od hh »
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Jak probíhá vymáhání pokut?
« Odpověď #3 kdy: 26 Října 2018, 12:19:54 »

Finanční odbor jsem opravil, i při opakovaném přečtení jsem si té záměny s finančákem nevšimnul. (Naštěstí to byla jediná chyba.)
« Poslední změna: 26 Října 2018, 12:23:13 od IZS »
IP zaznamenána