30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Nechce vypovídat  (Přečteno 7169 krát)

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Nechce vypovídat
« Odpověď #15 kdy: 09 Října 2018, 13:17:53 »

Číkus: Mám dojem, že se to probíralo už asi 100x. Právo (zatím pouze) svědka nevypovídat se neaplikuje tak široce, že by stačilo tvrdit, že si výpovědí (či odpovědí na konkrétní otázku) svědek přivodí nebezpečí stíhání. Obecná konstrukce, že nemohu přeci prokazovat, že bych tím takové nebezpečí nevyvolal, aniž bych zároveň nedal veřejným orgánům indicie, je sice hrozně sexy, ale v konkrétních situacích nemusí fungovat. Svědek zpravidla ví, čeho/koho se má výpověď týkat. Je-li v tom sám nějak interesován, tak většinou odmítnutí nikdo zpochybňovat nebude (případně se lze odkázat právě na to, že se na věci nějakým způsobem podílel - samozřejmě jen v tom rozsahu, co už stejně SO ví, a nemůže tušit, zda v tom SO nebude spatřovat nějaký delikt). Jde-li ale např. o náhodného svědka něčeho, co se jej vůbec netýkalo, zdá se být zřejmé, že zákonný důvod odepření výpovědi není dán, a aplikace odpovídající sankce je udržitelná (pro odvrácení by musel svědek vyvolat alespoň důvodnou pochybnost, nikoliv jen obecně tvrdit, že by mohl třeba spáchat vraždu). Má-li nebezpečí spočívat jen v tom, že by výpovědí potvrdil, že byl v konkrétní čas na konkrétním místě (a stal by se tak podezřelým ze všeho, co se stalo poblíž, případně by mu to rozbilo nějaké jiné alibi), tak to taky moc nepomůže, protože tu informaci už SO stejně má, jinak by ho vůbec za svědka nepovolával.

Podstatné je, že na to, jak se jinak utahují šrouby, je režim vynucování svědectví u nás obecně velmi mírný, osobně nepamatuji, že by kdy někdo v tomto smyslu řešil nějaké větší dilema. Buď o daném právu nikdo nepochyboval, nebo se povedlo konkrétní argumentací např. pořádkovou pokutu snadno odvrátit, nebo riziko následků bylo v rámci celé strategii pohodlně akceptovatelné. Např. v zemích angloamerického práva je to úplně jiný level, tam za bezdůvodné odepření výpovědi můžete za určitých okolností skončit ve vazbě teoreticky časově neomezené (dokud si to nerozmyslíte).
« Poslední změna: 09 Října 2018, 13:25:07 od hh »
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Nechce vypovídat
« Odpověď #16 kdy: 09 Října 2018, 14:48:44 »

Zvolil úplně špatný postup..
přiznal že vypovídat nechce a zákonný důvod k odepření výpovědi nemá..

dobrý studijní materiál jak se nevypovídá jsou výpovědi obviněných policajtů..
..policajti s jinak fenomenální pamětí.. kteří si ve správních řízeních do detailu pamatují okolnosti rok a víc starých přestupků.. když jsou sami před soudem tak si nevzpomínají ani jaká je náplň jejich práce.
IP zaznamenána

Medojed

  • Příspěvků: 342
    • Zobrazit profil
Re:Nechce vypovídat
« Odpověď #17 kdy: 09 Října 2018, 16:00:48 »

Tedy "nevím", "už se nepamatuji", je regulérní nepostihnutelná odpověď?

Případně pokud prvně tvrdil, že cítil plyn, následně odpoví "já už nevím, co jsem cítil, v tu chvíli mi to možná tak připadalo, ale teď mi to spíš připadá, že jsem cítil lak na vlasy, co si stará na sebe furt stříká", je z obliga?
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Nechce vypovídat
« Odpověď #18 kdy: 09 Října 2018, 16:40:23 »

Pane soudce, já si to už po těch dvou letech nepamatuju.
A nemůžu za to že se to k soudu dostalo až za takovou dobu.

Nějaký plyn jsem asi cítil, ale jestli ráno nebo večer a jak moc už fakt nevím.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Nechce vypovídat
« Odpověď #19 kdy: 09 Října 2018, 17:00:53 »

Případně pokud prvně tvrdil, že cítil plyn, následně odpoví "já už nevím, co jsem cítil, v tu chvíli mi to možná tak připadalo, ale teď mi to spíš připadá, že jsem cítil lak na vlasy, co si stará na sebe furt stříká", je z obliga?

K tomu tu kdysi něco psal hh..
nesmíte k tomu samozřejmě přistoupit že ze soudce budete dělat blbce a bude zřejmé že si z výslechu děláte srandu..

ale když by vypověděl nějak.. ono už je to dlouho a já si přesně nevzpomínám.. já bych nerad souseda křivě obvinil když to nemůžu tvrdit přesně.. nejsem si jistý jestli jsem předtím cítil zrovna plyn a kde přesně to bylo..
..tak jak ho stíhat za takovou výpověď..

..a nebo.. neřekl jsem to tehdy přesně.. plyn jsem necítil já sám, ale doma o tom někdo mluvil.. kdo přesně ho tam měl cítit už si nevzpomínám..

ale tu cestu si teď zkomplikoval.. teď už do toho zabrousil a bude muset vybrušovat..
IP zaznamenána

Medojed

  • Příspěvků: 342
    • Zobrazit profil
Re:Nechce vypovídat
« Odpověď #20 kdy: 09 Října 2018, 17:08:42 »

děkuji za odpověď. Prostě si člověk musí dávat pozor, jak formuluje, co říká. Stejně jako když nechci foukat do Pralinkovače a chci na krev.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Nechce vypovídat
« Odpověď #21 kdy: 09 Října 2018, 20:09:17 »

Stejně jako když nechci foukat do Pralinkovače a chci na krev.

Na to pozor, něco mi říká, že nová úprava už vám tento výběr neposkytuje, nebo přinejmenším to není zadarmo.

Edit: platí druhá varianta, na výběr máte, ale platíte ze svého.
« Poslední změna: 09 Října 2018, 21:57:07 od IZS »
IP zaznamenána

Medojed

  • Příspěvků: 342
    • Zobrazit profil
Re:Nechce vypovídat
« Odpověď #22 kdy: 09 Října 2018, 20:34:11 »

Vím, jednou fouknout, když něco ukáže, hrát chabrus na plíce...  a pak zaplatit krev :x
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Nechce vypovídat
« Odpověď #23 kdy: 09 Října 2018, 23:43:14 »

Prostě platí jedna obecná zásada -> s policajty a ouředníky se bavíme jen v případě, že my něco požadujeme po nich. Jinak se s nimi nebavíme ani o počasí. Když ho tenkrát vyslýchali, měl říci nevím co bych k této věci uvedl. Bohužel se ovšem lidé domnívají, že když pachům budou pomáhat, tak je za to budou ochraňovat. Především bezprostředně po nějaké události - ač se Vás to zdánlivě netýká je lepší mlčet. POkud k věci časem budete nějak chtít pomoci - bude na to čas, ale vždy s odstupem a rozmyslem, jinak vždy hrozí, že se to nakonec nějak proti Vám otočí.
IP zaznamenána

honza16

  • Příspěvků: 51
    • Zobrazit profil
Re:Nechce vypovídat
« Odpověď #24 kdy: 11 Října 2018, 21:31:45 »

Nechci zakládat nové téma, tak se zeptám: při výslechu na kriminálce po kolegovi chtěli, aby odložil mobil na nějakou speciální desku. Byl vyslýchán jako svědek v trestní věci, a celý výslech trval čtyři hodiny. Na příští týden ho chtějí ještě jednou vyslýchat, a tak by mě zajímalo, zda mu můžou odebrat/zakázat používání mobilu k nahrávání, a jak je legálně donutit, třeba po dvou hodinách k ukončení výslechu.
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Nechce vypovídat
« Odpověď #25 kdy: 11 Října 2018, 22:28:25 »

honza16: Jak je legálně donutit k ukončení výslechu? "Motá se mi hlava, mohli bychom to už ukončit? Vážně mi není dobře, necháme to na jindy." Ale tím to jen posunete (pravděpodobně), jinak se občas dá odepřít výpověď (nastanou-li k tomu zákonné podmínky). Odepřít výpověď se dá i během výslechu (např. přijde otázka, díky které se naplní zákonné podmínky pro odepření výpovědi).

S mobilem, je to policejní výzva a oni si to zargumentujou čimkoliv (stěžovat si můžete ex post) - vlastní zkušenost a swenak by mohl vyprávět, takže doporučuju vzít druhej mobil (nebo diktafon) do kapsy, vypnout zvuky a nahrávat audio ještě než vkročíte do budovy. První mobil jim klidně nechte. Speciální deska nevím k čemu by mohla sloužit, ale že by nějak zamezila nahrávání si nemyslim, nenapadá mě jak by to dokázala. Teoreticky by tam mohla být rušička, ale nevím čím by si pomohli.
« Poslední změna: 11 Října 2018, 22:30:12 od qoyi »
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

mrkef

  • Příspěvků: 483
    • Zobrazit profil
Re:Nechce vypovídat
« Odpověď #26 kdy: 11 Října 2018, 23:26:26 »

Případně použít hodinky s diktafonem, které se automaticky pustí při určité hlasitosti. Fízlům ani nedojde že to nahrává..
IP zaznamenána