30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: 1 [2] 3 4 ... 6

Autor Téma: [WIN] Zákaz vjezdu - lesní silnice na moto - zastaven hajným  (Přečteno 35153 krát)

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz vjezdu - lesní silnice na moto - zastaven hajným
« Odpověď #15 kdy: 09 Října 2018, 15:28:14 »

V čistě občanskoprávní rovině by šlo s největší pravděpodobností o bezdůvodné obohacení, i když by musel být sběratel klíčků od motorek, nebo tím musel sledovat přinejmenším užití věci (té motorky).
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz vjezdu - lesní silnice na moto - zastaven hajným
« Odpověď #16 kdy: 09 Října 2018, 15:49:59 »

Krádež ne - chybí úmysl si ty klíčky (či dokonce celou motorku) nechat. K paralele s mobilem - když někomu vezmu mobil tak, že o tom dotyčný ví (např. učitel jej zabaví studentovi, aby se věnoval výuce či nedělal bordel), též zpravidla nepůjde o krádež.

Zneužití pravomoci tam taky moc nevidím - buď to nebyla úřední osoba, pak se takového TČ z principu nemůže dopustit (chybí speciální subjekt), nebo šlo o nějakou veřejnou stráž, pak je ale takový zásah plně zákonný, stráž měla právo dotyčného do příjezdu PČR zadržet a provedla-li to formou nějaké tahanice o klíčky k motorce, šlo patrně v dané situaci o relativně nejmírnější postup.

Obecně pokud jde o trestněprávní kvalifikaci jednání, kterým si někdo snaží prosadit svá skutečná či domnělá práva, je to někde na či za hranicí dovolené svépomoci, přičemž se dotyčný předmětným jednáním pokouší jiného k něčemu donutit (aniž by však docházelo k přímému útoku na život/zdraví/majetek), může to být hodnoceno jako vydírání, na to se často zapomíná. Ale to je jen obecná poznámka, v konkrétním případě ani tato kvalifikace nejspíš nepřipadá v úvahu.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz vjezdu - lesní silnice na moto - zastaven hajným
« Odpověď #17 kdy: 09 Října 2018, 16:07:07 »

Záleží, jaký má dotyčný oficiálně titul, lesní stráž je úřední osoba, ale zase nechápu, proč neřešil věc na místě blokově. Myslím, že zadržení klíčů nespadá do jejich pravomoci, ani za účelem zadržení do doby příjezdu policie. Pokud je lesní stráž, tak by to IMHO na zneužití napasovat šlo, ale musí se prokázat formální znak TČ.
« Poslední změna: 09 Října 2018, 16:15:45 od IZS »
IP zaznamenána

Medojed

  • Příspěvků: 341
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz vjezdu - lesní silnice na moto - zastaven hajným
« Odpověď #18 kdy: 09 Října 2018, 16:10:18 »

Přilepím jen svoji otázku, co by se stalo v případě, že:

  • nějaký PSVB mi sebere klíčky od motorky, mám to natočené
  • čekám tam půl hodiny, zámek nemám, volám fízly, nevím, kde přesně jsem
  • od motorky odejdu, třeba k nejbližší silnici/stavení čekat na fízly
  • motorka mezitím zmizí

Prostě mi to nepřipadá, že jenom sebral klíčky. Může "jenom" sebrat zpětné zrcátko, ale klíčky doslova paralizují celé vozidlo, se kterým pak nemohu nakládat a může nastat další škoda.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz vjezdu - lesní silnice na moto - zastaven hajným
« Odpověď #19 kdy: 09 Října 2018, 16:18:44 »

Medojed: Vzdalujeme se od tématu, ale pokud by to, že motorka zmizela, nějak přímo souviselo se zabavením klíčků (ten, kdo zabavil klíčky, by s někým spolupracoval, dal tip, či dokonce třeba motorku sám s použitím klíčků odvezl), tak samozřejmě není o čem. Pokud by ji ukradl někdo náhodou (díky tomu, že ji majitel nehlídal), tak je ve hře pouze případná civilní odpovědnost.
IP zaznamenána

Sudaler

  • OSBID
  • *
  • Příspěvků: 314
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz vjezdu - lesní silnice na moto - zastaven hajným
« Odpověď #20 kdy: 09 Října 2018, 16:40:24 »

Zaměstnavatel (městská správa lesů) potvrdila, že se jednalo o lesní stráž, nicméně se mi neprokázal průkazem lesní stráže, jehož vzor je na internet a ani odznakem.
To bych chtěl směřovat i tím směrem, že komunikace nebyla les, ale klasická silnice označená zákazem vjezdu a končící vodárenským objektem.
IP zaznamenána

Sudaler

  • OSBID
  • *
  • Příspěvků: 314
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz vjezdu - lesní silnice na moto - zastaven hajným
« Odpověď #21 kdy: 17 Listopadu 2018, 14:34:23 »

Tak nám dorazil příkaz k úhradě za 1500 Kč.
Ihned v pondělí podám odpor, nicméně zároveň jsem se rozhodl situaci řešit s "hajným" formou trestního oznámení.
Váhám, zda je nutné do trestního oznámení popisovat, co situaci předcházelo (že jsem tedy zákazovou značkou neprojel, ale pouze řídil vozidlo za ní), nebo mohu popisovat až situaci, kdy mělo dojít k porušení zákona z jeho strany?
Je pravděpodobné, že budu předvolán na policii, kde se mě na toto budou ptát? Nejsem si jistý, zda mohu v takovém případě jakožto stěžovatel odmítnout vypovídat - což by bylo zároveň zavádějící.

Tr. oznámení chci stavět na tom, že pachatel v roli Lesní stráže, jakožto úřední osoby, překročil svou pravomoc, neboť mě nebezpečným manévrem zastavil na účelové komunikaci, která vede k vodnímu dílu, patří správě daného povodí a je vyasfaltovaná - tedy není to lesní cesta. Sem tedy jeho kompetence nespadají. Dále se neprokázal průkazem a odznakem lesní stráže a nakonec mi vzal klíčky z motocyklu a odjel s nimi. To je dokonce popsáno i v příkazu od úřadu, tedy předpokládám, že by neměl být problém toto dokázat. Zároveň mám nahrávku, kde se k tomu přiznává.

Co se týče samotného přestupku, je podle Vás vhodná taktika, že jsem zákazovou značkou neprojel? ...vysvětlování, jak se tam motocykl dostal, je už na úřadu? Žádný důkaz o tom, že jsem motorku řídil přes zákaz vjezdu, neexistuje.

Mnohé díky a všem přeji krásný svátek svobody.
« Poslední změna: 08 Ledna 2019, 14:16:19 od Sudaler »
IP zaznamenána

Caroprd111

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 978
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz vjezdu - lesní silnice na moto - zastaven hajným
« Odpověď #22 kdy: 17 Listopadu 2018, 22:15:32 »

Na trestní oznámení nereaguji, osobně bych se na to vykašlal.  Na příkaz od úřadu samozřejmě podejte odpor, neoduvodneny, pokud není důkaz průjezdu kolem značky, není se čeho bát. Dokazovat musí orgán.
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 419
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz vjezdu - lesní silnice na moto - zastaven hajným
« Odpověď #23 kdy: 17 Listopadu 2018, 22:17:28 »

Odpor podejte 8. den.
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz vjezdu - lesní silnice na moto - zastaven hajným
« Odpověď #24 kdy: 17 Listopadu 2018, 22:47:53 »

Na trestní oznámení nereaguji, osobně bych se na to vykašlal.

Proč? Připadá vám v pořádku někomu sebrat klíče a odjet?
IP zaznamenána

Caroprd111

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 978
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz vjezdu - lesní silnice na moto - zastaven hajným
« Odpověď #25 kdy: 18 Listopadu 2018, 08:27:56 »

Nepřipadá, ale žádný potenciální vítězství v tom nevidím.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 124
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz vjezdu - lesní silnice na moto - zastaven hajným
« Odpověď #26 kdy: 18 Listopadu 2018, 09:49:33 »

Trestní oznámení bych rozhodně podal, evidentní překročení pravomocí úřední osoby. Pokud se tím začne někdo zabývat, bude to další bezvýznamný bod do správního řízení (zpochybnění svědectví osoby, která se dopustila trestného činu zneužití…).
IP zaznamenána

JF

  • Příspěvků: 157
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz vjezdu - lesní silnice na moto - zastaven hajným
« Odpověď #27 kdy: 18 Listopadu 2018, 19:48:33 »

To je zajímavej případ. Chtělo by to najisto prokázat, že lesem vedoucí účelová komunikace ve vlastnictví správy povodí není lesní cesta. Pak by srnomrd měl problém: přisvojení pravomoci úřadu.
Máte-li koho znalého, nechte si poradit. Do trestní oznámení můžete buď napsat, že si myslíte, že cesta ..., nebo že ze znění zákona ... nebo rozhodnutí soudu ... plyne, že cesta není lesní. Můžete jednou hádat, který oznámení dá OSZ větší námahu odložit.

Jo a v příloze chybí jeden bílý obdélník.
IP zaznamenána

Munga

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz vjezdu - lesní silnice na moto - zastaven hajným
« Odpověď #28 kdy: 18 Listopadu 2018, 20:06:01 »

Jestliže vám přes váš aktivní odpor sebral klíče a ujel tak bych podal trestní oznámení. Napadení a krádež ,vlastně to má znaky LP - to si prostě nikdo nesmí vůbec dovolit.
 Problém by mohl být v absenci svědků, ale ke klíčům se přiznal tak at to chodí vysvětlovat na Pčr také on. Třeba jste se strašně polekal a máte trauma se kterým budete muset vyhledat odbornou pomoc..
IP zaznamenána

Sudaler

  • OSBID
  • *
  • Příspěvků: 314
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz vjezdu - lesní silnice na moto - zastaven hajným
« Odpověď #29 kdy: 19 Listopadu 2018, 07:16:13 »

To je zajímavej případ. Chtělo by to najisto prokázat, že lesem vedoucí účelová komunikace ve vlastnictví správy povodí není lesní cesta. Pak by srnomrd měl problém: přisvojení pravomoci úřadu.
Máte-li koho znalého, nechte si poradit. Do trestní oznámení můžete buď napsat, že si myslíte, že cesta ..., nebo že ze znění zákona ... nebo rozhodnutí soudu ... plyne, že cesta není lesní. Můžete jednou hádat, který oznámení dá OSZ větší námahu odložit.

Jo a v příloze chybí jeden bílý obdélník.
Mnohé díky za upozornění na anonymizaci - opraveno.
Také děkuji za nápad ke strategii. Už jen čekám na potvrzení o provedení úkonu, kde předpokládám, že bude popsáno to samé, co je zde v příkazu, neboť policie to patrně někam zaevidovala. To mi dle mého názoru hraje velmi do karet. Zároveň i to, že se k tomu telefonicky přiznal. Teoreticky by to mělo být neprůstřelné. Chci, aby se alespoň trochu zapotil při vysvětlování :)
Trestní oznámení mám v plánu poslat přímo na státní zastupitelství.
« Poslední změna: 19 Listopadu 2018, 11:01:10 od Sudaler »
IP zaznamenána
Stran: 1 [2] 3 4 ... 6