30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Zadržení a předvedení z důvodu maření úředního rozhodnutí (nepravomocného).  (Přečteno 17169 krát)

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil

Vážné důvody v § 40 jsou klasický neurčitý právní pojem, konkrétním obsahem ho naplní aplikační praxe. Co jste nadhodil ale nemá šanci pod toto spadnout, jestli chcete tímto směrem úřady trochu znejistět, tak si vymyslete něco lepšího. Začal bych tím, co bylo v poučení, jestli je tam nějaký jejich standardní blábol typu "podáním kraji cestou úřadu", "podáním kraji prostřednictvím úřadu" tak bych se tvářil, že jsem to prostě nepochopil. Když neumí napsat jednoznačně, kam to poslat, aby to pochopil i obyčejný smrtelník zákony a tím jejich ptydepe nedotčený, tak ať se pak nediví.

I o opožděném odvolání musí rozhodnout kraj. Tedy to nejdřív vrátí I. stupni, ten to pak i se spisem a vyjádřením postoupí zpátky kraji (měl by tak učinit ve lhůtě 10 dní), kraj o tom rozhodne a toto vám doručí (měl by rozhodnout obratem, nelze-li, do 30 dní, ale to jsou vše jen pořádkové lhůty). Jestli to u vás jsou 2 měsíce, tak to sice trvá déle než by mělo (na zamítnutí pro opožděnost určitě mají nějakou vymakanou šablonu), ale nijak zvlášť podezřelé to není.

Co se týká vaší aktuální situace, tak vyčkávat asi nemá valného smyslu. Chcete-li se pokusit úřady přesvědčit, že to odvolání bylo podáno včas, tak i když šance nejsou úplně dobré, jisté je, že bez nějaké vaší aktivity to takto určitě nevyhodnotí. Začal bych nahlédnutím do odvolacího spisu nebo dotazem na stav řízení.

Dále budete muset odvrátit trestní stíhání. To se vám sice asi povede, ale volný průběh bych tomu taky úplně nenechal. Pokud jste to jednoznačně neuvedl už do protokolu, je potřeba jim sdělit minimálně to, že proti rozhodnutí jste podal včas odvolání, o tom zatím nebylo rozhodnuto a tedy jste se legitimně domníval, že zákaz zatím není pravomocný, nelze tedy dovodit zavinění, ani ve formě nedbalosti. Oni (buď přímo PČR, nebo dozorující SZ) to pak jako trestní věc zastaví a pravděpodobně předají úřadu. Tam bych argumentoval zhruba stejně, i když to bude těžší, protože na mařenu je nutný úmysl, ale na řízení bez ŘO stačí nedbalost a tu se úřad určitě bude snažit dovodit.

Řízení o zadržení ŘP je víceméně formalita. Až ho PČR předá na úřad a přijde usnesení o zadržení, tak bych do toho klidně odvolání taky hodil, ať se jim to na kraji pěkně hromadí (případně ať dostane šanci se tím zabývat i jiný kraj, je-li vaše trvalé bydliště v obvodu jiného kraje, než ve kterém bylo rozhodnuto o zákazu), ale tohle je z hlediska celkového výsledku nepodstatné.
« Poslední změna: 23 Dubna 2016, 19:42:25 od hh »
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil

Ano, je tam "podáním kraji cestou úřadu", nic více tam samozřejmě v této věci není a opět jsem ani moc nedohledal. Co se týče naplnění aplikační praxí, mám to chápat tak, že se účastnící řízení budou snažit používat důvody, které nejsou nepřípustné (tedy teď vlastně cokoliv) tyto budou buď akceptovány, nebo ne a pak se upřesní výklad? Nejsou tím účastníci, který uvedou neakceptovatelný důvod, ač neměli ani šanci předem vědět, že to tak dopadne, poškozeni?

Co se týče protokolu, tam jsem uvedl, že jsem podal v zákonné lhůtě odvolání, je ale otázka, jak se budou k němu stavět, jelikož jsem ho nepodepsal, protože jsem nesouhlasil s obsahem protokolu, policista ani neprojevil snahu to opravovat, nebyl jsem poučen o právech, resp. jsem si je mohl přečíst až po "výslechu", pokud to tak lze nazvat.

Každopádně díky za užitečné rady.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil

Ano, je tam "podáním kraji cestou úřadu", nic více tam samozřejmě v této věci není a opět jsem ani moc nedohledal.
OK, tohle je šance. Kdyby napsali např. "odvolání se podává úřadu, následně o něm bude rozhodovat kraj", tak není co řešit, ale co to znamená cestou zdejšího úřadu, těžko říct. Plus bych tvrdil to, co píšu o pár příspěvků výše, tj. že to ve smyslu § 40(1)(d) SprŘ před středníkem bylo včas podáno orgánu věcně a místně příslušnému (na čemž nic nemění, že správně se to mělo zaslat nejdřív I. stupni víceméně z čistě logistických důvodů).

Citace
Co se týče naplnění aplikační praxí, mám to chápat tak, že se účastnící řízení budou snažit používat důvody, které nejsou nepřípustné (tedy teď vlastně cokoliv) tyto budou buď akceptovány, nebo ne a pak se upřesní výklad? Nejsou tím účastníci, který uvedou neakceptovatelný důvod, ač neměli ani šanci předem vědět, že to tak dopadne, poškozeni?
Nejednoznačnostem při výkladu právních norem (i jiných právně relevantních textů, např. smluv) se nikdy vyhnout nelze. A ano, u nových předpisů, než se věc vytvořením ustálené praxe či nějakých (kvazi)precedentů usadí, samozřejmě panuje o to větší nejistota. S tím se nedá nic moc dělat, kdyby např. v zákonech ty neurčité pojmy vůbec nebyly, vedlo by to zase k přílišnému formalismu.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil

Po delší době update. Vyzvednul jsem si soudní obsílku, dostal jsem 2 měsíce s 18 měsíční podmínkou. Co se týče údajného přestupku jako takového, to jsem teď doplnil do původního tématu.
« Poslední změna: 27 Června 2016, 09:48:10 od swenak »
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil

Update: Toto skončilo jako WIN, byl podán odpor, soud trestní příkaz zrušil. Jako důvod bylo, že v době zastavení a zadržení nebylo rozhodnuto o odvoláni, byť bylo podáno opožděně a tedy zákaz řízení nemohl platit a tím nemohlo dojít k maření úředního rozhodnutí.
« Poslední změna: 31 Března 2020, 08:03:15 od swenak »
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil

Gratulace!

Opožděně podanému odvolání tedy byl přiznán odkladný účinek?
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil

Ano, přesně tak. Zkusím to pak sem hodit, ale mám to spojeno s tím původním případem a jsou to stovky stránek, ale sem to rozhodnutí hodín, to by se někomu mohlo hodit.
IP zaznamenána