30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Poškozené auto automatickým vysouvacím sloupkem  (Přečteno 3667 krát)

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 916
    • Zobrazit profil
Poškozené auto automatickým vysouvacím sloupkem
« kdy: 30 Srpna 2018, 22:40:06 »

Při navážení techniky na zámek ve Valticích recepční hotelu spustil kolík a já najel a v tu chvíli kolík vyjel opět nahoru a poškodil spodní část vozidla. Kastelán zámku odmítá nést zodpovědnost , prý to nezpůsobil zaměstanec zámku i když se stalo na zámecké parcele.
A na můj argument jak to, že tam není nějaký bezpečnostní prvek, tak kastelán sdělil, že památkáři nepovolili dát na strany bezpečnostní čidla.A mají prý nějakou vyjímku, že tam může být sloupek bez bezpečnostních prvků.. A tyjsou podle něj nahrazeny nutností pohybu obsluhy v max rozsahu 5-10m od kolíku jinak prý ovladač nefunguje..  Realita je že recepční to spustil na vzdálenost 35m.
Řešila to Policie a pokud se prý nikdo nepřizná, že ten kolík nechal omylem hned vyjet, tak mám smolíka a poškození auta si budu muset hradit sám..
To se mi samo nechce.. Nemá někdo tip ,kde najít nějaké směrnice nebo něco o těch kolících? např jestli po sjetí tam nemá být nějaký časový limit, kdy kolík nesmí třeba 1 minutu po sjetí, vyjet automaticky hned nahoru.?, Na kolíku dokonce nejsou ani žádné světelné LED označující pohyb.. Nebo jestli je povinnost tam mít např. indukční detektory vozidla pokud nejsou čidla...?
Našel jsem jen info u jednoho výrobce, kde je povinný bezpečností prvek zatížení váhou..
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Poškozené auto automatickým vysouvacím sloupkem
« Odpověď #1 kdy: 30 Srpna 2018, 22:56:07 »

samo to nevyjelo a nevyjede - čili je třeba zjisti kdo to ovládá - patrně k tomu bude nějaká smlouva resp. pracovní podmínky

ten kdo to ovládá musí být náležitě proškolen

pak už jen technikálie typu
ovládání v samočinném režimu - kde musí být ty bezp. prvky
ovládání v režimu obecně známém jako "totmann" kdy obsluha sleduje a drží tlačítko, pak prvky být nemusí

zcela jednoznačně je to vše na tom, kdo nechal věc nainstalovat, ten má povinnost řádně proškolit obsluhu
čí je obsluha zaměstnanec je jedno

reumé - za provoz odpovídá ten, kdo nechal zařízení instalovat

můžete jít po tzv. prohlášení o shodě, kde je minimálně napsáno, kdo to vyrobil a schválil k provozu a pak se dá již dopátrat pokynů pro provoz
nějaké vyjímky jsou nesmysl, instaloval jsem nedávno něco podobného, památkaři rovněž nepovolili bezp. prvky, tak to mají v režimu totmann, prostě u toho musí stát a koukat
samo že uvedeno v protokolu o instalaci
« Poslední změna: 30 Srpna 2018, 22:59:13 od Mike »
IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 916
    • Zobrazit profil
Re:Poškozené auto automatickým vysouvacím sloupkem
« Odpověď #2 kdy: 31 Srpna 2018, 10:41:33 »

to Mike:

Díky za info , zkusím pozjišťovat..
Každopádně na zámku těch ovladačů je 25ks a pokud je dosah min 35m, tak nemůže být zaručeno že to někdo nezmáčkne
aniž by na to přímo viděl.. ( ještě mě mate info od kastelána co říkal Policii, že se mohlo stát tím když recepční dával ovladač do kapsy a omylem stiskl tlačítko na výsun.  Totman by měl ale fungovat na držení - takže by tady měli jen pulsní? - ověřím)

Když za provoz odpovídá ten, kdo to nechal nainstalovat, dá se z toho vyvodit, že odpovídá i za případné škody??
Taková objektivní odpovědnost provozovatele kolíku?? :-) kolík se mu vysunul, když projíždělo auto..

A ještě dotaz, jestli se dá zjistit , který ovladač v danou chvíli byl použit? Kdyby to recepční popřel, tak jestli se dá dokázat, že byl použit právě jeho ovladač v daném čase.
« Poslední změna: 31 Srpna 2018, 10:46:53 od sennheiser »
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Poškozené auto automatickým vysouvacím sloupkem
« Odpověď #3 kdy: 31 Srpna 2018, 21:32:00 »

dosah je hodně diskutabilní
jsou situace kdy to nefunguje na 10m a naopak, kdy to funguje na 100m

totmann - jak říkáš
je tedy možné, že svorka bezp. prvků je prostě proklemována a pak se to chová, jako automat  ;)

podle mého selského rozumu, kdo objednával, ten odpovídá
nebo mohl odpovědnost na někoho přenést, ale to by asi musel prokázat ( zaškolení atp. )

u 90% systémů nezjistíš, který to byl ovladač
u těch zbylých 10% je to práce na celý den ( vyčtení dat z jednotky, vyčtení systémových čísel ovladačů )
protože se myslím, že je prostě nahráli a to je vše
datový zápis a přidělení se dělá většinou v nějakých hromadných garážích, kde se pak dá třeba ztracený ovladač softwarově zneplatnit a jeho pozice nahradit jiným
ale jakmile do toho šáhne někdo... ( přeci nedám 1000 za ovladač, když na netu je 600 ) tak se to celé zhroutí
IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 916
    • Zobrazit profil
Re:Poškozené auto automatickým vysouvacím sloupkem
« Odpověď #4 kdy: 19 Září 2018, 09:57:44 »

Tak jsem zjistil, že všechny ovladače jsou jen pulsní - tzn. že se nemusí držet po dobu vysouvání nebo zasouvání sloupku...
Šlo by to tedy nahrát na pochybení firmy, že vůbec nechá nainstalovat něco bez bezpečnostních prvků a bez totmann režimu?
Škoda na autě je dle servisu 15.000,-Kč
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Poškozené auto automatickým vysouvacím sloupkem
« Odpověď #5 kdy: 19 Září 2018, 21:45:57 »

začal bych tím, že bys zjistil, co je to za typ a někde si vygooglil návod k instalaci

tam bude vše pěkně popsáno a jestli to funguje jinak než v návodu...  8)
IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 916
    • Zobrazit profil
Re:Poškozené auto automatickým vysouvacím sloupkem
« Odpověď #6 kdy: 26 Května 2019, 12:52:30 »

Tak mi přišlo vyjádření z městské úřadu Břeclav, že se viník nezjistil a toho původního domělého viníka zbavili obvinění, jelikož se mu to prý nepodařilo prokázat. Poradí prosím někdo co nyní dělat? Škodu ve výši 63.000,-Kč sice zaplatila pojišťovna, ale 10% spoluúčasti platím já a to již z principu nechci. Podle mne byl měl vinu nést majitel , resp ten kdo to tam nechal namontovat - zde NPÚ..
Tzn. poslat v základu jen dopis na NPÚ s náhradou škody a doložit všechny dokumenty nebo to musí jít přes soudní řízení?
IP zaznamenána