30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: odevzdání x neodevzdání ŘP  (Přečteno 22071 krát)

emet

  • Příspěvků: 66
    • Zobrazit profil
odevzdání x neodevzdání ŘP
« kdy: 14 Srpna 2014, 19:58:21 »

Zdravím, snad mi to někdo úplně objasní (pevně věřím, že ano).  :)

Při nasbírání 12bodů, pozbývám řidičské oprávnění a ŘP musím odevzdat na příslušném úřadě.
Při zákazu řízení do jednoho roku (nebo takovém, kde nemusím absolovovat psychotesty, či přeskoušení), musím také odevzdat ŘP na příslušný úřad??? Nebo si ho můžu nechat a jenom po určitou dobu nesmím řídit,...řidičské oprávnění jsem přeci nepozbyl, jenom mám zákaz řízení.

Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

3rl

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 239
    • Zobrazit profil
Re:odevzdání x neodevzdání ŘP
« Odpověď #1 kdy: 14 Srpna 2014, 21:55:33 »

Zákaz řízení = pozbytí.
Při pozbytí podle zákona průkaz vždy odevzdat a po uplynutí nejdříve podat žádost o vrácení oprávnění. Vždy.
IP zaznamenána

Sadra17

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 278
    • Zobrazit profil
Re:odevzdání x neodevzdání ŘP
« Odpověď #2 kdy: 15 Srpna 2014, 02:40:24 »

psychotesty musíš absolvovat vždycky když je zákaz na 6 a víc měsíců  ;) kratší se nedává nikdy
IP zaznamenána

3rl

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 239
    • Zobrazit profil
Re:odevzdání x neodevzdání ŘP
« Odpověď #3 kdy: 15 Srpna 2014, 14:12:13 »

1 až 6 měsíců za opakovanou rychlost/stopku/přednost v rámci jednoho roku.
IP zaznamenána

JJ

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 323
    • Zobrazit profil
Re:odevzdání x neodevzdání ŘP
« Odpověď #4 kdy: 20 Srpna 2014, 14:30:39 »

Zákaz řízení = pozbytí.
Byl by odkaz na text zákona? Já tam tuhle přímou vazbu nikde nevidím, ačkoli v praxi se to bere za jasnou věc. Dokonce naopak vidím v zákoně ustanovení, kde se to presentuje jako dvě různé věci (odnětí řidičského oprávnění ... nebo zákaz řízení...).
IP zaznamenána

emet

  • Příspěvků: 66
    • Zobrazit profil
Re:odevzdání x neodevzdání ŘP
« Odpověď #5 kdy: 20 Srpna 2014, 14:55:15 »

Právě proto jsem tady ten dotaz položil. Kolega mi totiž říkal, že když měl zákaz řízení na 4 měsíce (recidiva za rychlosti), tak ŘP neodevzdal...po vypršení zákaz opět jezdí, kontroly PČR bez problémů, vše OK. Ptal jsem se ho jak to, že ho neodevzdal a že jim říkal školitel bezpečné jízdy v Mostě (když umazával nějaké body), že to není to samé jako 12 bodů (pozbytí řidičského oprávnění), ale zákaz řízení a při tom nemusí odevzdat ŘP.
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:odevzdání x neodevzdání ŘP
« Odpověď #6 kdy: 20 Srpna 2014, 17:08:12 »

Právě proto jsem tady ten dotaz položil. Kolega mi totiž říkal, že když měl zákaz řízení na 4 měsíce (recidiva za rychlosti), tak ŘP neodevzdal...po vypršení zákaz opět jezdí, kontroly PČR bez problémů, vše OK. Ptal jsem se ho jak to, že ho neodevzdal a že jim říkal školitel bezpečné jízdy v Mostě (když umazával nějaké body), že to není to samé jako 12 bodů (pozbytí řidičského oprávnění), ale zákaz řízení a při tom nemusí odevzdat ŘP.

Odevzdat řidičský průkaz musí do 5 pracovních dní, i kdyby dostal zákaz řízení na jediný měsíc, pokud bude úřednice aktivní může dostat další pokutu za neodevzdání ŘP. Zákaz řízení = pozbytí řidičského oprávnění.

Je to uvedeno tady:

§ 94a z.č. 361 - Pozbytí řidičského oprávnění

(1) Držitel řidičského oprávnění pozbývá řidičské oprávnění dnem právní moci rozhodnutí, kterým mu byl soudem uložen trest nebo příslušným správním úřadem30) uložena sankce zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel, kterým bylo uloženo v trestním řízení přiměřené omezení spočívající ve zdržení se řízení motorových vozidel nebo kterým bylo rozhodnuto o podmíněném odložení podání návrhu na potrestání nebo podmíněném zastavení trestního stíhání, v průběhu jehož zkušební doby se držitel řidičského oprávnění zavázal zdržet se řízení motorových vozidel.

(2) Řidičský průkaz je povinen odevzdat držitel řidičského průkazu příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností do 5 pracovních dnů ode dne, kdy nabylo právní moci rozhodnutí podle odstavce 1.


Po ukončení zákazu řízení, případně po upuštění zbytku trestu, musí každý navštívit příslušný registr řidičů a požádat o vrácení řidičského oprávnění.
IP zaznamenána

JJ

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 323
    • Zobrazit profil
Re:odevzdání x neodevzdání ŘP
« Odpověď #7 kdy: 20 Srpna 2014, 18:53:42 »

Díky, tohle jsem z nějakého důvodu úplně přehlédl :-(
IP zaznamenána

3rl

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 239
    • Zobrazit profil
Re:odevzdání x neodevzdání ŘP
« Odpověď #8 kdy: 20 Srpna 2014, 20:23:03 »

Pozbytí řidičského oprávnění nastává ze zákona - př. pravomocným uložením zákazu, dosažením 12 bodů (přesněji uplynutím lhůty po oznámení o dosažení, nebo pravomocným zamítnutím námitek).
O odnětí řidičského oprávnění úřad rozhoduje - př. při ztrátě zdravotní nebo odborné způsobilosti.
Existuje ještě pozastavení řidičského oprávnění, což je předběžné opatření v řízení o odnětí (úřad rozhoduje), podmínění řidičského oprávnění v případě způsobilosti se zdravotní podmínkou (úřad rozhoduje) a také omezení řidičského oprávnění (úřad rozhoduje). Vedle toho existuje známé zadržení řidičského průkazu (úřad rozhoduje).

Právě proto jsem tady ten dotaz položil. Kolega mi totiž říkal, že když měl zákaz řízení na 4 měsíce (recidiva za rychlosti), tak ŘP neodevzdal...po vypršení zákaz opět jezdí, kontroly PČR bez problémů, vše OK. Ptal jsem se ho jak to, že ho neodevzdal a že jim říkal školitel bezpečné jízdy v Mostě (když umazával nějaké body), že to není to samé jako 12 bodů (pozbytí řidičského oprávnění), ale zákaz řízení a při tom nemusí odevzdat ŘP.
Školitel tomu houby rozumí, co taky čekat. Pokud měl skutečně pravomocně zákaz a nepožádal o vrácení, tak jezdí bez řidičského oprávnění a byl jen náhoda, že ho prozatím neprověřovali v registru. Jestli je to od právní moci méně než rok, tak ať si to urychleně vyřeší, jinak si zbytečně sám vyrobí problém s přezkoušením.
IP zaznamenána

emet

  • Příspěvků: 66
    • Zobrazit profil
Re:odevzdání x neodevzdání ŘP
« Odpověď #9 kdy: 12 Září 2014, 09:26:36 »

Jak by mělo být postupováno?
Nasbírání 12 bodů, pozbytí oprávnění, následuje přezkoušení v autoškole. Dotyčný má skupiny A, B, C+E a žádá o vrácení všech. Jenže přezkoušení proběhne v zimním období a skupinu A tedy není možné "udělat".
Úřad může/musí vydat ŘP na ostatní skupiny, tedy mimo A? V případě že vydá, lze pak skup.A dodělat zase jenom přezkoušením nebo je takto skup.A ztracena "nadobro" a musí se znova absolvovat celá autoškola? Nebo úřad ŘP vůbec nevydá, protože přezkoušení skup.A nebylo doloženo?
Děkuji
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:odevzdání x neodevzdání ŘP
« Odpověď #10 kdy: 12 Září 2014, 13:31:33 »

Úřad může/musí vydat ŘP na ostatní skupiny, tedy mimo A?

Ano

V případě že vydá, lze pak skup.A dodělat zase jenom přezkoušením nebo je takto skup.A ztracena "nadobro" a musí se znova absolvovat celá autoškola?

Ano, lze dodělat přezkoušením. Nadobro ztracena by byla, kdyby se žadatel vzdal řidičského oprávnění pro skupionu vozidel A, ale i pak, kdyby chtěl může absolvovat znova autoškolu pro skupinu A a získa jí.

Nebo úřad ŘP vůbec nevydá, protože přezkoušení skup.A nebylo doloženo?

Vydá ŘP jen na ty skupiny, na které doloží žadatel přezkoušení.
IP zaznamenána

drinkANDdrive

  • Příspěvků: 180
    • Zobrazit profil
Re:odevzdání x neodevzdání ŘP
« Odpověď #11 kdy: 19 Ledna 2016, 19:35:10 »

Podobná situace - přestupek, kdy měl být zadržen ŘP. ŘP neměla osoba u sebe, nevydán. Uběhlo pár měsíců, zákaz řízení na půl roku, 0 bodů. Zákaz řízení uběhl, po tu dobu se nic nedělo. Řidičák však osoba stále má u sebe.

Je třeba řidičák formálně vrátit a pak si jej nechat vydat? Pokud to chápu správně, není to sice maření, nicméně osoba zákazem řidičák pozbyla takže by řídila bez ŘP, je tomu tak?
IP zaznamenána

3rl

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 239
    • Zobrazit profil
Re:odevzdání x neodevzdání ŘP
« Odpověď #12 kdy: 19 Ledna 2016, 20:50:30 »

Sice měla po celou dobu průkaz u sebe, ale oprávnění pozbyla i tak. Průkaz je neplatný, protože neosvědčuje skutečnost. Pokud bude řídit, tak řídí bez oprávnění. Musí nejdříve požádat o vrácení oprávnění a doložit dopravně psychologické vyšetření.
IP zaznamenána

smg465

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 147
    • Zobrazit profil
Re:odevzdání x neodevzdání ŘP
« Odpověď #13 kdy: 19 Ledna 2016, 22:04:02 »

V kartě řidiče má osoba napsanou blokaci ŘP. Při případné lustraci od PČR při kontrole či řešení přestupku, ihned takový ŘP zadržují. Pak z toho může být ve správním řízení min. 25000 Kč, min. 6 měsíců zákaz řízení a 4 body navíc.

Navíc je dobré zajít na úřad do roku od uložení trestu, jinak pak osoba musí znovu do autoškoly.
IP zaznamenána