30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: porušen zákaz řízení - jít cestou krajní nouze?  (Přečteno 1506 krát)

Napster10

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
porušen zákaz řízení - jít cestou krajní nouze?
« kdy: 19 Července 2018, 03:11:56 »

Ahoj,

zdravím zdejší členy fóra. Rád bych se vás obrátil s mým příběhem, ve kterém se za posledních pár měsíců odehrálo soustu událostí a ze kterého nebude určitě snadné vybruslit bez ztráty kytičky. Každopádně pokusím se vše sepsat tak nějak ve stručnosti a byl bych rád, pokud by mi byl ochotný a schopný někdo z vás zkušenějších alespon nějakým způsobem poradit....

Koncem roku 2017 jsem si odpykával trest spočívající v zákazu řízení na dobu 6 měsíců. Co čert nechtěl, s mým vozem se stal přestupek, který bohužel policie chtěla řešit blokově, avšak jednalo se o částku neúměrně vysokou, tak se věc odložila k řešení ve správním řízení. Vozidlo stálo v zákazu vjezdu, já i druhá osoba jsme byli mimo vůz a policista řešil přestupek se mnou jakožto s majitelem. Následně někdo na policii uvedl mě jako řidiče a ihned se věc překlopila v maření úředního rozhodnutí. Já si odpykal v klidu zbytek trestu, dostal jsem ŘO zpátky a spokojeně jezdil. Pak mi přišla obsílka obsahující trestní příkaz, zákaz na dalších 18 měsíců a 30tis pokuta. Obsílka se mi válela doma a já se k ní dostal až v době, kdy bylo pozdě na podání odporu, tudíž to nabylo právní moci a já měl platný zákaz na 18 měsíců od ledna letošního roku. Pochybení na straně české pošty, stejně tak na straně někoho z ostatních členů domácnosti, to ale nechme prozatím stranou .... co čert opět nechtěl, tak po skoro 6 měsících mě ted v tomto týdnu náhodně zastavila policie, odstavil jsem vozidlo, které mi nakonec bylo zabaveno a odtaženo někam na policejní parkoviště a já byl předveden na služebnu PČR. K věci jsem se nevyjádřil, odmítl jsem vypovídat.

No a teď vlastně řeším co dál. Půl roku jsem sekal latinu a došla blbá náhoda a stalo se to, že jsem byl zastaven přičemž mám platný zákaz a k tomu mi ještě zabavili auto, které ani nebylo psáno na mě. Policista na místě přestupku řekl, že státní zástupce dal pokyn auto zabavit, avšak později v papírech od policie jsem se dočetl, že vůz byl zabaven bez předchozího souhlasu státního zástupce neboť tento souhlas nebylo v té době na místě činu získat. Je mi známa skutečnost, že jde požádat o vrácení vozidla majiteli, kterým však já nejsem. Jak se tohle dá řešit a jak tedy postupovat, aby bylo vozidlo co nejdříve vráceno majiteli který jej potřebuje ?

No a co se týče samotného trestného činu maření. Je mi jasné, že bude následovat nějaké policejní vyšetřování na které bych se rád připravil. Mám pár doporučení na advokáta, avšak chtěl bych nasbírat co nejvíce zkušeností již zde od vás, abych nešel za advokátem s prázdnýma rukama a mohli jsme vymyslet opravdu nějakou dobrou strategii... Co se týče toho aktu zastavení, tak tam není pochyb o tom kdo s vozidlem jel, neboť jsem jel sám a vše je nahráno na policejní kameře. Napadlo mě snad jediné a to využít institutu krajní nouze a to tak, že bych se pokusil prokázat, že jsem za volant usedl právě z důvodu, že šlo "o život" neboť jsem vyrazil z jedné obce do druhé, která je vzdálena asi 4 km, abych pomohl kamarádovi, který má dlouhodobé zdravotní potíže a došlo k náhlému zhoršení zdravotního stavu a já jsem mohl být jediný, který by se rychle dostal do špatně dostupné lokality a mohl jsem jej co nejrychleji dopravit do zdravotní péče.

Rád bych znal názor někoho ze zdejších členů, kdo by dokázal k tomuto případu nějakým způsobem přispět a poradit mi, zda by se dalo alespon něčeho chytit, nebo jsem s mojí teorii naprosto mimo.... každopádně budu rád za každou radu a tomu, kdo by byl ochotný poradit, mohu detaily případně další okolnosti blíže popsat.

Děkuji předem za vaše reakce.

Vzhledem k závažnosti přesunuto do neveřejné sekce. // Číkus
« Poslední změna: 19 Července 2018, 03:57:15 od Číkus »
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:porušen zákaz řízení - jít cestou krajní nouze?
« Odpověď #1 kdy: 19 Července 2018, 04:08:11 »

Jen tak nějak na první rychlé a nedůkladné přečtení.

Koncem roku 2017 jsem si odpykával trest spočívající v zákazu řízení na dobu 6 měsíců.
Ohledně tohoto? (můžeme přesunout do vyřízených jako prohrané?)

Citace
... někdo na policii uvedl mě jako řidiče a ihned se věc překlopila v maření úředního rozhodnutí.
Zase tak jednoduché to asi nebylo, zkuste upřesnit, nebo lépe poskytnout anonymizované listiny, třeba by s tím šlo něco dělat.

Citace
Obsílka se mi válela doma a já se k ní dostal až v době, kdy bylo pozdě na podání odporu, tudíž to nabylo právní moci a já měl platný zákaz na 18 měsíců od ledna letošního roku. Pochybení na straně české pošty, stejně tak na straně někoho z ostatních členů domácnosti, to ale nechme prozatím stranou ....
Nenecháme to stranou. Jak bylo doručeno a v čem spočívalo ono pochybení? Kopie obsílky by také pomohla.

Ohledně získávání vozidla zpět se necítím kompetentní dávat rady, snad pomůže někdo jiný z teamu.
« Poslední změna: 19 Července 2018, 04:14:32 od Číkus »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:porušen zákaz řízení - jít cestou krajní nouze?
« Odpověď #2 kdy: 19 Července 2018, 08:25:42 »

Řešte s advokátem, nemá smysl sem chodit na moudra, zejména když je k dispozici jen váš popis a ne příslušné listiny.

Velmi obecně - vypadá to, že jste si zavařil hlavně vy sám, především pokud jde o porušení toho prvního zákazu koncem roku 2017. Když odhlédnu od toho, že když už řídíte v zákazu, není úplně chytré při tom páchat dobře viditelné přestupky typu ježdění do zákazu vjezdu, tak jestli vás policie nechytila za volantem, nechápu, proč jste to celé podcenil a nechal se shledat vinným na základě nějakého bonzu, zjevně jste proignoroval celé zkrácené přípravné řízení, když podle popisu ani pořádně nevíte, co se stalo.

S tou krajní nouzí je to přitažené za vlasy, pokud v ten samý čas není záznam o tom, jak si kamarád nebo někdo pro něj volal RZS a vy jste se tam snažil být dřív, tak to neprokážete. Poraďte se s advokátem, ale řekne vám to samé.

Vidím 2 sice nepříliš nadějné, ale alespoň ne předem vyloučené cesty ven. První je doručování trestního příkazu - ten musí být doručen do vlastních rukou, je vyloučeno náhradní doručení (tzv. fikce). Tedy moc nechápu, jak se vám měl údajně válet doma a dostal jste se k němu pozdě. Buď mlžíte i zde (což je tedy dost kontraproduktivní, chcete-li použitelné rady), nebo tam došlo k nějaké chybě. Pokud není přímý důkaz o tom, že jste příkaz přebral do vlastních rukou, ani není nějaký jiný doklad, že jste o tom rozhodnutí věděl (nezkoušel jste např. podat opožděně odpor, nepřiznal jste to na výslechu či přímo těm policajtům, co vás při druhém porušení chytili, nepřevzal jste do vlastních rukou následnou výzvu k odevzdání ŘP ani jste jej neodevzdal ...), můžete se hájit tím, že jste o zákazu nevěděl, tedy nedostatkem subjektivní stránky TČ maření úředního rozhodnutí. Ale tak nějak tuším, že tuto možnost už jste též zmařil. Druhá cesta je dosáhnout revize toho původního trestního příkazu, patrně přes návrh na obnovu řízení - kdyby se to povedlo a byl jste nakonec zproštěn, tak se to rozhodnutí, které jste prokazatelně mařil, ukáže dodatečně jako chybné, a existuje prejudikatura, podle které takové jednání není trestné. Ale to je běh na dlouhou trať a v cestě stojí dost překážek, proberte s advokátem.

Ohledně vracení vydaného/odňatého auta - takto obecně opět nejde radit, bylo by potřeba vědět, jakým procesním postupem a z jakých důvodů byla věc zajištěna. Vracení řeší § 80 TŘ.
« Poslední změna: 19 Července 2018, 08:31:08 od hh »
IP zaznamenána