30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Nedoplatek?  (Přečteno 20235 krát)

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Nedoplatek?
« kdy: 19 Července 2018, 11:44:56 »

Zdravím,

SOI vydal rozhodnutí, doručeno DS - podáno odvolání
SOII vydal rozhodnutí, doručeno poštou, nevyzvednuto, nastala falsefikce
(plynul čas)
SOI upozornil na nedoplatek, odpověděl jsem, že nemají exekuční titul, SOI odpověděl, že je to nezajímá a ohledně pravomocnosti rozhodnutí se mám obrátit na KÚ.

IMHO by je to teda zajímat mělo, protože na jejich straně je prokázat, že ten exekuční titul mají a takhle mi to předhazují jen aby se zbavili povinnosti navíc. Mám pravdu, nebo je skutečně na mé straně psát KÚ?

Jenom doplním, že na exekuci to bohužel nechat padnout nemůžu, protože mám na sebe více účtů a z toho na jeden posílá výživné (bez soudního rozhodnutí) otec na moji nezletilou sestru.

+ důležitou informací může být, že ve výzvě od SOI ani jednou nezaznělo č. j. rozhodnutí SOII, pouze argumentují tím, že jejich rozhodnutí nabylo právní moci dne X, není napsané čím a ani po mé reakci neuvedli žádnou specifikaci toho, jak nabylo jejich rozhodnutí právní moci (jen je napsáno, že nabylo a basta).
« Poslední změna: 19 Července 2018, 11:55:13 od IZS »
IP zaznamenána

mala.panda

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 329
    • Zobrazit profil
Re:Nedoplatek?
« Odpověď #1 kdy: 19 Července 2018, 11:48:23 »

Není lepší zaplatit a až dojde k promlčení požadovat zpět přeplatek ? :)
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Nedoplatek?
« Odpověď #2 kdy: 19 Července 2018, 12:52:02 »

A od rozhodnutí SO1 uplynulo už kolik asi času??

Já bych zaplatil a někdy později.. třebas rok po rozhodnutí SO1.. jim napsal že jste se poradil s právníkem a podle něj úřad nemůže vymáhat peníze bez pravomocného rozhodnutí a proto žádáte vydání bezdůvodného obohacení.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Nedoplatek?
« Odpověď #3 kdy: 19 Července 2018, 13:45:40 »

Aktuální situaci čtu takto. SO2 si myslí, že potvrzující odvolací rozhodnutí řádně (fikcí) doručil, vrátila se mu od pošty dodejka, podle ní vyznačil na svém rozhodnutí doložku právní moci a prvostupňový spis včetně jednoho stejnopisu odvolacího rozhodnutí vrátil SO1. Někdo zároveň vyznačil doložku PM na stejnopisu potvrzeného rozhodnutí SO1 ve spisu (podle § 75 SprŘ by to měl udělat sám SO2, v reálu se na to občas vykašle a doložku si tam vyznačí až SO1 po vrácení spisu podle doložky na rozhodnutí SO2, ale to není podstatné).

Klíčové je, že podle nikým nezpochybňované judikatury (např. RS NSS 2 As 141/2015-37) samotná doložka právní moci je ryze evidenčním úkonem, nejde o samostatné rozhodnutí (ani deklaratorní, natož pak konstitutivní povahy), nemá žádný vliv na to, kdy skutečně daný správní akt nabyl PM. Pro další postup není tedy nutné a vlastně ani možné přímo proti doložce PM nějak brojit. Pokud s SO1 proběhla neformální komunikace v tom duchu, že vy jste je upozornil, že rozhodnutí není v PM a oni reagovali, že je to nezajímá, samo o sobě to nic nemění a vám to dává do budoucna drobnou výhodu. BTW, co přesně jste jim ohledně neexistence exekučního titulu sdělil?

Další postup závisí na tom, jak daleko je do promlčení. Můžete zaplatit, počkat a pak reklamovat přeplatek. To asi půjde ztuha, protože SO1, ze kterého to budete páčit, si pořád bude trvat na té PM a vy budete muset vyvolat nějaké řízení, ve kterém je či jiný orgán donutíte to zkoumat. Nebo můžete počkat na formální vymáhání, proti exekučnímu příkazu namítnout nepravomocný titul, ale to taky nebude bez práce (a navíc jak píšete, do této fáze to i z jiných důvodů dostat nechcete). Poslední racionální možností je odkrýt karty, tj. řešit to hned ještě před vymáháním (což zhruba odpovídá tomu doporučení od SO1 „obrátit se na KÚ“), pokud ale odpovědnost mezitím neprekludovala, tak pořád může KÚ to již vydané rozhodnutí doručit správně do DS a rozhodnutí sice nabyde PM později, ale ve finále si nepomůžete.
IP zaznamenána

gogobrno

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 644
    • Zobrazit profil
Re:Nedoplatek?
« Odpověď #4 kdy: 24 Července 2018, 19:08:15 »

U mě v podobném případě na exekuci došlo, a dala se zrušit za pár dní právě na chybné doručování.
Já bych počkal až se ozvou, mezi tím uplyne nějaký čas:-) Navíc vám nemužou odstavít celý účet ale jen častku kterou jim dlužíte. SO to většinou vymáhají přes FO pod který spadají. Takže částka v prvním kole nebude o moc vyšší než ta v rozhodnutí. Já bych se toho nebál. Záleží kolik máte do prekluze ale myslim že by to mohlo časově dost pomoci:-)
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Nedoplatek?
« Odpověď #5 kdy: 02 Srpna 2018, 08:28:26 »

Díky za odpovědi, napsal jsem jim, že rozhodnutí SO I nemohlo nabýt právní moci, protože ještě KÚ nevydal pravomocné rozhodnutí.
Jinak poslední pravomocné rozhodnutí bylo vydáno v prosinci 2017, takže pokud KÚ mezitím nedoručí, tak prekluze nastane za 4 měsíce.

Mezitím jsme SOI ani já nijak nereagovali. Přemýšlím, že by mohlo být výhodné nechat si splátkový kalendář po nějaké malé částce, u které mi nebude vadit, když se delší dobu nevrátí.
Obrátit se na KÚ je možná cesta, ale vzhledem k tomu, že ač jsou obvykle zasekaní, tak v této věci vydali rozhodnutí už 2 měsíce od doručení odvolání, tak mám z toho trochu obavy.

Ad zpětné dolování zaplacené částky po SOI: jaké řízení konkrétně musím "vyvolat"?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Nedoplatek?
« Odpověď #6 kdy: 02 Srpna 2018, 08:42:38 »

Můžete to zkusit neformálně, ale jinak bych asi postupoval tak, že bych se žádostí o opatření proti nečinnosti (§ 80 SprŘ) domáhal skončení odvolacího řízení, pokud by to kraj/MD rovnou poznali, že nemají doručeno a dodatečně doručovat už nedává smysl, protože plynutím času zanikla odpovědnost, tak by nebylo co řešit, pokud by znovu doručili potvrzující rozhodnutí do DS, je nutné navrhnout zrušení v přezkumu (§ 94 an. SprŘ, poslal bych podnět ministerstvu i KS - § 95(2) SprŘ) a kdyby se ke zrušení SO neměly, tak žalobu (což sice znamená dodatečný výdaj a uložení věci na nějaký čas k ledu, ale pravděpodobnost prohry je minimální).

S usnesením o zastavení celého řízení, nebo alespoň o zrušení odvolacího rozhodnutí, bych už normálně požádal o vratku přeplatku podle § 155 DŘ - tam už nejspíš nedojde k problému, ale pokud ano, tak klasicky nečinnost, odvolání, žaloba.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Nedoplatek?
« Odpověď #7 kdy: 31 Srpna 2018, 08:36:39 »

Děkuji za odpověď, s dalším postupem dám vědět.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Nedoplatek?
« Odpověď #8 kdy: 05 Září 2018, 11:49:21 »

Zdravím, nechal jsem to hnít a dnes přišla bankovní blokace, úřad zahájil exekuci.
Musím proti exekuci něco namítat okamžitě, nebo můžu nechat exekuci provést a vymáhat to zpětně? V prosinci nastává prekluze.

Navíc mě dost zaráží, že mi nic nepřišlo. Je možné se s exekutorem domluvit na splátkách a potom požadovat vrácení?
« Poslední změna: 05 Září 2018, 12:25:09 od IZS »
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Nedoplatek?
« Odpověď #9 kdy: 05 Září 2018, 12:42:44 »

Zajímavou informací by ještě mohlo být, že obstavená částka je téměř výlučně výživné ( které činilo tento měsíc vzhledem k začátku semestru na PrF 5.500,- Kč, z toho mi zbyly na účtě 2.000,-, takže učebnice si koupit už nemůžu).
« Poslední změna: 05 Září 2018, 12:45:48 od IZS »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Nedoplatek?
« Odpověď #10 kdy: 05 Září 2018, 12:44:03 »

Těžko říct, když vám dodatečně doručí to potvrzené odvolání, tak sice asi vyreklamujete náklady exekuce, ale nebude to úplný win. Co zatím přišlo, jen info z banky, nebo i příslušný exekuční příkaz od úřadu? Jestli je to správní exekuce, tak by asi mělo být možné počkat do prosince a pak vrátit úder - tím že proces dle DŘ je dost neformální, proti příkazu nejsou stanoveny opravné prostředky, které by měly nějakou lhůtu, by ta prodleva nemusela vadit. Každopádně buďte ve střehu a aktualizujte zde stav, ať něco nepodceníme.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Nedoplatek?
« Odpověď #11 kdy: 05 Září 2018, 12:47:57 »

Přišlo mi vyrozumění z banky.
« Poslední změna: 05 Září 2018, 13:33:27 od IZS »
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Nedoplatek?
« Odpověď #12 kdy: 10 Září 2018, 05:23:54 »

Je normální, že mi k té exekuci vůbec nic nepřišlo od úřadu?
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Nedoplatek?
« Odpověď #13 kdy: 10 Září 2018, 05:40:27 »

To přijde později
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Nedoplatek?
« Odpověď #14 kdy: 10 Září 2018, 09:44:08 »

Vyrozumění o zahájení exekuce rozhodně mělo být doručeno do vlastních rukou.
IP zaznamenána