30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Pokuta z Dánska  (Přečteno 4792 krát)

PanSmolar

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Pokuta z Dánska
« kdy: 16 Července 2018, 13:42:57 »

Zdravím,

v květnu tohoto roku jsem s přítelkyní (Dánkou) navštívil její rodiče v Dánsku. Rozhodli jsme se zajet podívat na zápas Česko-Rusko do Kodaně, bohužel cestou zpět mě vyfotil radar v autě zapůjčeném od rodičů (s dánskou RZ). Na dálnici v tu chvíli prováděli opravy na silnici, mohlo být zhruba 11 hodin večer, a rychlost byla snížena na 50km/h, avšak já jel 79km/h. Během posledních dvou týdnů se u rodičů několikrát zastavila místní policie ohledně pokuty. Rodičům nezbývalo nic jiného, než nadiktovat mé osobní údaje. Pokuta za výše překročenou rychlost činí 4000DKK, což je zhruba 14 000Kč.

Chci se zeptat, zdali je pokuta právně vymahatelná na území ČR. V Dánsku se již znovu řídit nikdy nehodlám, ale za rodiči minimálně jednou ročne poletíme. Mohu být zastaven například při letištní kontrole a vyzván k zaplacení pokuty? Je nějaká možnost se bránit? Upřímně jsem si snížení rychlosti nevšiml, což mě neomlouvá, tu noc vyblikli dalších 300 lidí podle tamních zpráv :D. Žádný dopis zatím nepřišel, i když jej mohu pravděpodobně v nejblížší době očekávat.

Díky za rady :)
IP zaznamenána

Jenyk

  • Příspěvků: 678
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Dánska
« Odpověď #1 kdy: 16 Července 2018, 14:08:24 »

Rodice samozrejme meli moznost odmitnout podat vysvetleni. Tim by to pravdepodobne skoncilo.

Kladete radu dotazu k pravni situaci v Dansku. Mate tam skororodinu. Jake usili jste vyvinul sam, abyste tyto odpovedi ziskal? Pokud zadne a hodlate v tomto pristupu pokracovat, zaplatte a priste dodrzujte predpisy.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Dánska
« Odpověď #2 kdy: 16 Července 2018, 15:47:07 »

DK právní úpravu neznám, ale lze předpokládat, že před uložením trestu v podobě pokuty, která bude při nedobrovolném placení vymahatelná, musí proběhnout nějaké řízení, které v krajním případě může být redukováno na jednorázový úkon od stolu (srovnatelný s tuzemským příkazem), i ten ale musí být doručen a musí tam být možnost opravných prostředků.

Vyčkejte na dopis a pak se rozhodněte. Pokud jde o vymahatelnost případné DK pokuty v CZ, tak neexistuje jednoduchá odpověď, tu nejednoduchou lze shrnout tak, že je to teoreticky možné, ale má to zatím dost překážek a problémů na to, že se to v praxi neděje.
IP zaznamenána

PanSmolar

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Dánska
« Odpověď #3 kdy: 26 Září 2018, 15:25:04 »

@Jenyk, bohužel odmítnout podání nemohl, protože mu policista na místě řekl, že pokud odmítne, bude na něj pohlíženo jako na pachatele. Pokuty tam každý bez řečí platí, takže nikdy nic takového neřešili. Ale dohadovat se s někým na internetu opravdu nemíním  ;)


Dopisy přišly dva, jeden v sprnu a jeden nyní v září. Oba v dánštině a nedoporučeně. Ten první byl víceméně kopií dopisu, který obdrželi rodiče přítelkyně.
Byl jsem docela překvapený, protože v druhém dopise se dožadují téměř 50 000Kč dokonce i za přestupek proti silničnímu provozu "řízení vozidla bez řidičského oprávnění", jelikož si myslí, že jsem Dán a hledají mě nejspíše v dánské databázi.

Dokud to tedy nepřijde v češtině a doporučeně, tak to budu ignorovat, každopádně se s tím kluci nepářou :). Nic kromě jména a adresy (která ještě k tomu není mou trvalou) nemají.


Byla tam i pěkná věta, že pokud neodpovím, bude to řešit soud anebo pošlou někoho do Česka za mnou. Vidina dánského policisty klepoucího na mé dveře je docela úsměvná, jelikož si musejí být sami dobře vědomi, kde jejich pravomoce končí  :D
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Dánska
« Odpověď #4 kdy: 26 Září 2018, 15:46:46 »

Když už jsme u toho, neměl by cizí orgán doručovat do datové schránky, pokud ji má subjekt zřízenou?
Předpokládám, že se vlastní doručování řídí právem státu, do kterého je doručováno. Pošťák se nebude řídit dánským či rakouským zákonem.

IMO by tedy měl dánský úředník požádat český stát, aby úřední obsílku doručil do datovky.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Dánska
« Odpověď #5 kdy: 26 Září 2018, 15:47:27 »

@Jenyk, bohužel odmítnout podání nemohl, protože mu policista na místě řekl, že pokud odmítne, bude na něj pohlíženo jako na pachatele. Pokuty tam každý bez řečí platí, takže nikdy nic takového neřešili. Ale dohadovat se s někým na internetu opravdu nemíním  ;)
Dohadovat se s vámi též nebudu, ale kdybych při libovolném kontaktu s policajtem či úředníkem neslyšel nějakou variaci věty nikdo s tím nikdy neměl problém, byl  bych nervózní, že něco není v pořádku. Že policajt lže (nebo alespoň říká polopravdu či jinak mlží) poznáte podle toho, že otevírá ústa, a nemyslím, že v Hamletově království by na tom byli výrazně lépe než v Kocourkově.

Pokud jde o váš aktuální příspěvek, postrádám otázku. Pokud jste se chtěl jen pochlubit, bylo by vhodné nasdílet (anonymisovaný) dopis, aby se podle něj případně daly dohledat relevantní zdroje. Máme tu hafo případů z AT a DE, v menším počtu FR, IT, HU, PL, ale Dánsko, pokud jsem něco nepřehlédnul, zatím ne.
IP zaznamenána

PanSmolar

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Dánska
« Odpověď #6 kdy: 26 Září 2018, 15:58:14 »

Máte pravdu, avšak těžko jim budu diktovat, co mají či nemají říct :).
Vůbec nejde o chlubení, ba naopak chtěl jsem napsat pokračování příběhu. Dopisy rád naskenuji a přiložím, pokud jsem je již nevyhodil.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Dánska
« Odpověď #7 kdy: 26 Září 2018, 18:07:04 »

PanSmolar:
Asi by bylo dobré zjistit jestli v Dánsku funguje obdoba našeho SprDelu.. a jestli když to budete ignorovat tak to hodí na provozovatele vozidla.
..a jaké je riziko že když to budete ignorovat tak to pošlou rodičům přítelkyně a oni zabečí a zaplatí a až pak vás s tím budou konfrontovat.

To je teď asi největší riziko.. asi je dobře zjistit jestli to podle jejich zákonů hrozí a když ano tak instruovat provozovatele vozidla aby nic neplatil a informoval vás.

nedoporučené dopisy v dánštině asi řešit nemusíte.. i v Dánsku platí evropská konvence o lidských právech podle které má obviněný právo
Citace
být neprodleně a v jazyce, jemuž rozumí, podrobně seznámen s povahou a důvodem obvinění proti němu;
IP zaznamenána