30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Vrácení daru (?) (r. 2013)  (Přečteno 3257 krát)

NeviemCo

  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
Vrácení daru (?) (r. 2013)
« kdy: 29 Května 2018, 16:17:23 »

Omlouvám se, že toto nesouvisí přímo s dopravní problematikou, ale možná by se zde našel někdo, kdo má s tímto zkušenosti.

Před cca dvěma lety jsem obdržel pole od člena rodiny skrz darovací smlouvu. Po určitých neshodách bych rád tento dar vrátil, respektive zrušil darovací smlouvu. Ve smlouvě není uvedeno nic jiného, než že X daruje Y panu Z. Jen ve stručnosti tedy, žádné podmínky ani nic podobného. Moje otázka tedy zní, jestli lze tento dar vrátil původnímu majiteli skrz například doporučený dopis s nějakým odvoláním o odstoupení darovací smlouvy, případně zda je potřeba přímo sepsat něco s původním majitelem? Děkuji
« Poslední změna: 29 Května 2018, 17:11:42 od NeviemCo »
IP zaznamenána

mosquitoe

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 447
    • Zobrazit profil
Re:Vrácení daru (?)
« Odpověď #1 kdy: 29 Května 2018, 16:28:54 »

Občanský zákoník o ničem takovém nemluví, nejspíš bude třeba sepsat novou smlouvu, zvláště kvůli tomu, že je třeba učinit zápis do katastru, pokud se skutečně jedná o pole.

Pokud ještě nedošlo k zápisu do katastru, mohlo by stačit jej zrušit a písemně odvolat darovací smlouvu.

Odhaduju, nemám s tím zkušenosti.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Vrácení daru (?)
« Odpověď #2 kdy: 29 Května 2018, 16:45:15 »

Úprava darovací smlouvy je v §§ 2055 an. OZ (píšete, že k darování došlo před cca 2 lety, tedy již za účinnosti NOZ). Už pole nechcete? Tak ho prodejte, darujte, propachtujte, whatever. Je-li smlouva minimalistická (tedy nemá nijak speciálně upravené odstoupení), a není třeba z nějakého důvodu od počátku neplatná, tak ji jednostranně ze strany obdarovaného zrušit prakticky nemůžete - nemáte nic takového ani ujednáno, ani zákonný titul (zákon zná jen odvolání daru za určitých podmínek dárcem), a odstoupení pro závažné porušení smlouvy (§ 2002 OZ) sice teoreticky připadá v úvahu, ale těžko si představit, jak by dárce 2 roky po darování závažně porušil smlouvu.

Nemůžete nutit dárce, aby si dar vzal zpět, pokud on o něj nestojí. Pokud dárce spolupracuje, musíte něco sepsat (lhostejno co - odstoupení, zpětné darování, prodej ...) a donést to na KN. Pokud to ani není na KN zapsáno, vlastnické právo nikdy na obdarovaného nepřešlo, jednoduše smlouvu roztrhejte a dál nic neřešte.
IP zaznamenána

NeviemCo

  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
Re:Vrácení daru (?)
« Odpověď #3 kdy: 29 Května 2018, 17:00:24 »

Děkuji za rady. V KN již jsem jako majitelem pozemku/pole já. Příběh je trochu delší a složitější, ale ty zásadní věci jsem zde popsal, rád bych pole vrátil, tudíž pokud to chápu správně, tak bez znovu-sepsání nové darovací smlouvy na původního majitele, není možnost dar vrátit. I tak všem děkuji za rady a za upřesnění pojmů  :)

EDIT: Ještě doplním, omlouvám se, že jsem napsal cca 2roky, je to trochu více, tedy že zapsáno do katastru dne 14.10.2013, platnost smlouvy od 30.9.2013
« Poslední změna: 29 Května 2018, 17:11:33 od NeviemCo »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Vrácení daru (?) (r. 2013)
« Odpověď #4 kdy: 29 Května 2018, 17:40:39 »

To jste měl napsat dřív, když z vás informace lezou jak z chlupatý deky, tak obecně nečekejte, že dodatečně bude mít někdo chuť a náladu dělat celou analýzu znovu. Má pole nějaké vady, na které vás dárce neupozornil? V tom případě zaměřte svoji pozornost na § 629 OZ/1964.

Jinak přiznávám, že tomu problému moc nerozumím - pochopil bych, kdybyste vlastnil třeba opuštěnou polorozpadlou barabiznu, nemocné zvíře, bezcenné akcie, za které je nutné platit depozitáři atp. (takového majetku je netriviální se zbavit). Ale od zemědělské půdy vám snadno pomůže leckdo. Chce ho dárce, fajn. Nechce, taky OK.
IP zaznamenána

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil
Re:Vrácení daru (?) (r. 2013)
« Odpověď #5 kdy: 29 Května 2018, 19:37:54 »

Každý měsíc mi chodí nabídka, abych prodal svoje pole. Ceny nic moc, ale pokud bych ta pole nechtěl, tak jsou do měsíce pryč a ještě za to mám prachy ...
IP zaznamenána

gogobrno

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 638
    • Zobrazit profil
Re:Vrácení daru (?)
« Odpověď #6 kdy: 29 Května 2018, 20:48:11 »

Děkuji za rady. V KN již jsem jako majitelem pozemku/pole já. Příběh je trochu delší a složitější, ale ty zásadní věci jsem zde popsal, rád bych pole vrátil, tudíž pokud to chápu správně, tak bez znovu-sepsání nové darovací smlouvy na původního majitele, není možnost dar vrátit. I tak všem děkuji za rady a za upřesnění pojmů  :)

EDIT: Ještě doplním, omlouvám se, že jsem napsal cca 2roky, je to trochu více, tedy že zapsáno do katastru dne 14.10.2013, platnost smlouvy od 30.9.2013

Kde to pole je? třeba bych ho koupil:-)

Jak už tu bylo napsano, (patrně jde o rodinné neschody a nechcete být někomu zavazán) takže řekněte puvodnímu majiteli že to nechcete a že mu to chcete vrátit. Když on řekne to nechce tak mu řeknete ře to prodáte/darujete někomu jinému. Pokud i tak to nebude chtít zpět tak to prostě prodejte a je to:-)
IP zaznamenána

NeviemCo

  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
Re:Vrácení daru (?) (r. 2013)
« Odpověď #7 kdy: 29 Května 2018, 20:51:31 »

patrně jde o rodinné neschody a nechcete být někomu zavazán

Ano, přesně to je ten důvod. Právě jsem hledal řešení, kterým bych to mohl vrátit bez akce bývalého majitele, nějaké odstoupení atp.
IP zaznamenána

gogobrno

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 638
    • Zobrazit profil
Re:Vrácení daru (?) (r. 2013)
« Odpověď #8 kdy: 29 Května 2018, 21:01:51 »

patrně jde o rodinné neschody a nechcete být někomu zavazán

Ano, přesně to je ten důvod. Právě jsem hledal řešení, kterým bych to mohl vrátit bez akce bývalého majitele, nějaké odstoupení atp.

Napište stejně jednoduchou darovací smlouvu, a předejte mu to. Když to nepřijme tak to darujte/prodejte komukoli. Punktum :-)
IP zaznamenána