30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: příspěvek nepojištěných do garančního fondu České kanceláře pojistitelů  (Přečteno 13697 krát)

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil

.....tak nám pojišťovna sdělila, že ukončila pojistnou smlouvu k minulému kvartálu a že nejsme pojištěni.....
V tomhle tvrzení je chyba. Předpokládám, že popisujete flotilu pouze "povinného ručení" - zánik pojištění je popsán v § 12 zákona 168/99. Případně dále výpovědí dle OZ (před splatností či po pojistné události), případně ještě tzv. "neakceptací nově sděleného pojistného před dalším pojistným obdobím - § 2786 OZ.
Takže váš popis - "sdělení o ukončení" není pravdivý a v kombinaci s vámi uváděným "včasným uhrazením" předpisu na další čtvrtletí a sdělením o ukončení ke konci předchozího čtvrtletí je hodně podivný. Něco jste zde nesdělil či zamlčel nebo jste něco prošvihnul......domnívám se.

Příspěvku za nepojištěné vozidlo utéct nelze, resp. lze utéct dosti těžko. Trochu mě mate ta lehkost, jak jste "hned sjednal novou pojistku" - ten kdo řeší flotilové pojistky ve firmách si obvykle nenechá "nasrat" na hlavu nějakým prohlášením o zrušení pojistky, které by nemělo relevantní důvod.
« Poslední změna: 31 Srpna 2018, 10:52:33 od gumidos »
IP zaznamenána

GRNDL

  • Příspěvků: 18
    • Zobrazit profil

No já právě nic nezamlčel. Je to jak píšu.
Skoro deset let máme flotilovou pojistku a čvrtletně chodí předpisy pojistného, které platíme. I tentokrát.
My jsme výpověď nepodali a od pojišŤovny v tomto duchu nic nepřišlo. Vše azčalo tím, že se nám po měsíci vrátila platba a na infolince mi řekli, že je to z důvodu, že pojistka byla zrušena.
Na dotaz proč mi řekli,  že nás vyhodnotili jako firmu s vysokým škodním průběhem (bráno prý za celou firmu, nejen autopojištění, ale i profesní). A to jsme platili zcela nesmyslně i havarijko za auta stará pět a víc let... Poslední předpis na další období prý přišel "automaticky". V daný okamžik mě nanapadlo řešit oprávněnost jejich tvrzení a neexistenci výpovědi a co to bude znamenat ve vztahu ČKP a byl jsem rád, že se za ten měsíc nic nestalo a prioritně jsme udělal vše pro to, aby auta byla co nejdřív pojištěná. To co tvrdili jsem neřešil, protože se žádná nehoda nestala  a prostě mě svým jednáním především nasrali. Tak jsme si řekl, že když nechtějí moje peníze, tak je bude chtít někdo jiný. Důsledky mi nedošly a vydupávat si u nich "obnovení" pojištění, které stejně bylo drahé se mi nechtělo. Postupoval jsem (hloupě) jako u eshopu, kd eněco předem zapaltíte, oni to nedodají a vrátí peníze, tak taky objednáte jinde a neřešíte že jste to měl objednané a zaplacené. Jo, je to blbá analogie, a přesně to v čem pokulhává je to, co je teĎ můj problém.

Popravdě, co jsem měl dělat? Jezdit dle nich dál nepojištěný a tvrdit, že pojištěný jsem, protože to nevypověděli předepsaným způsobem (nevypověděli to nijak) a já splnil co jsme měl? Na hádání očividně budu mít dost prostoru teď... Co bych pak dělal v případě nehody? V daný okamžik jsem viděl menší zlo v tom to ihned pojistit někde jinde a od daného okamžiku mít jistotu, že auta mají pojistku.  Jasně, posral jsem to, měl jsme to pojistit jinde a zároveň se s nimi hádat. Prostě mi nedocvakla návaznost, jaký to bude mít důsledek.

V současné době mám předpis na další kvartál (myšleno ten co už prý nebyla pojistka), výpis o tom, že byl řádně a včas zaplacen, pojistnou smlouvu a vrácené peníze. Nemám zelené karty, ty jsem pak asi vyhodil je to dlouho...
« Poslední změna: 31 Srpna 2018, 12:11:29 od GRNDL »
IP zaznamenána

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil

A když jste měl tu infolinku na drátě, tak jste se nezeptal, jakým způsobem Vám oznámili to zrušení? Protože pokud to neoznámili v dostatečném předstihu, tak pojištění stále platilo. A stejně jako gumidos si myslím, že nepíšete všechny informace. Podíval jste se na předchozí výměr, jestli už na něm nebyla informace o zrušení pojistného? Nedokážu si představit, že by mě např. Kooperativa zrušila flotilu tak, že mi jenom vrátí platbu, to by jim strach nedovolil.
IP zaznamenána

GRNDL

  • Příspěvků: 18
    • Zobrazit profil

Nic jiného než předpisy nemám :/

Opravdu nezamlčuji žádný dokument, proč bych to proboha dělal.
Ano, můj postup při akceptaci ukončení smlouvy byl vágní, ale říkal jsem si peníze jsou zpět, nic se nestalo, tak to pojistím jinde, nebudu se s nimi dál dohadovat. Aspekt nezaplaceného povinného ručení mi v tu chvíli nedošel.

Jinak na odpovědi pro ČKP je možnost tvrdit, že jsme pojištěný byl a odkázat se na smlouvu. Tak to udělám, přidám předpis, přidám výpis o zaplacení a budu čekat.  Budu zvědavý na to, jak generali čkp prokáže, že byla smlouva zrušena.

Jinak na předpisech nemá co být nic o změnách smluv.  Celkem se to řešilo kvůli mobilním operátorům a "nesmí se to". A když tedy smlouvu ukončím, proč pošlu další předpis? To přeci nedává smysl a ve své podstatě je to podvod... U jiných pojistek soukromých vozidel vždy přišel separe dopis, kde bylo datum  kdy smlouva končí atd, takže ani není zvykem, aby to posílali někde připsané na předpisu.

p.s.
Zeptal jsem se, ale nedozvěděl jsem se. 
« Poslední změna: 31 Srpna 2018, 12:33:21 od GRNDL »
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil

Pojištění, není-li uzavřeno na dobu určitou, nekončí "rozhodnutím pojišťovny" - to je prostě blbost. Způsoby ukončení jsem vám už popisoval v předchozím odstavci a ani s tím nijak nesouvisí vrácení platby.
Byla-li vaše pojistná smlouva v systému pojistitele ukončena, aniž by její faktické skončení proběhlo v souladu se zákonem, pak je to bordel. Lze si ho představit například tak, že byla vaše firma vyhodnocena jako škodová a někdo z pracovníků obdržel pokyn, že vám má přivézt výpověď, tuto vám předat spolu s nějakými kecy o další spolupráci blabla a prostě se na to vyprdnul. Nebo byla do provozního systému zadána písemná výpověď, která z nějakého důvodu prostě neodešla - s ohledem na důležitost této listiny je krajně nepravděpodobné, že by neodešla doporučenou poštou. To jsou pouze příklady. Popisujete-li ten předpis na další období, pak bych osobně odhadoval tu první variantu - že vám měl někdo výpověď osobně předat.
S tím "sraním na hlavu" jsme se nepochopili - lidé, kteří mají na starosti flotilové pojištění ve firmách patří mezi nejvzdělanější v té firmě v oblasti pojištění a obvykle ví, jak to chodí. Tedy chápu, že jste ihned řešil další pojištění a zelené karty atd. - ale moc nechápu vaší rezignaci na korektní dořešení té původní pojistky (pokud jste nebyl veden domněnkou o úspoře pojistného za 1 měsíc:-)).
Jestliže došlo k bordelu, co popisuji výše  - a pojistná smlouva neskončila korektním způsobem, pak máte situaci jednoduchou. Měl byste obratem oznámit pojišťovně, že vaše pojistné smlouva neskončila v souladu se zákonem ani pojistnými podmínkami a tedy nadále trvá. Asi nejlépe po dohodě s nějakým právníkem ve vaší firmě a formou předžalobní výzvy. Poté byste řešil zřejmě určovací žalobou. Primárně ale pošlete na CKP sdělení, že pojistná smlouva/y nadále trvá a informace o ukončeném pojištění není pravdivá - pošlete jim kopie zelených karet. A uvidíte co se stane - říkáte-li pravdu a nic jste neprošvihnul, pak bych to na vašem místě hrál "na plichtu" prodloužení o ten potřebný měsíc, protože jinak vám postupem původního pojistitele vznikla škoda odpovídající znovuvynaloženému pojistnému na duplicitní pojištění, pokud byste dosáhl pokračování původní smlouvy. CKP si nepochybně vyžádá od původního pojistitele informaci o způsobu zániku pojištění  a bude to muset řešit.
IP zaznamenána

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil

Na smlouvě je určitě někdo podepsaný, nebo je tam odpovědná osoba. Takže domluvit schůzku, vzit sebou právníka a trvat minimálně na platnosti pojistky do uzavření nové. Ale stejně se obávám, že ta jejich výpověď smlouvy někde vyplave, nejspíš u sekretářky, které zapadla za stůl.

Edit: Kolega byl rychlejší.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil

A když tedy smlouvu ukončím, proč pošlu další předpis? To přeci nedává smysl a ve své podstatě je to podvod... U jiných pojistek soukromých vozidel vždy přišel separe dopis, kde bylo datum  kdy smlouva končí atd, takže ani není zvykem, aby to posílali někde připsané na předpisu.
Zejména u povinného ručení to logiku má - podle zákona musí pojistitel informovat o případném navýšení pojistného nejpozději 2 měsíce před splatností (§2786 OZ). Reálně tedy odchází informace o nových předpisech spíše 2,5 až 3 měsíce před splatností (navíc nikdo neoddělí ty "navýšené od shodných" částek pojistného).  Obecná výpovědní lhůta je ale 6 týdnů. Takže vám může přijít nový předpis a následně výpověď a není to nic proti ničemu. Buď ten nový předpis neuhradíte, případně je vám vrácen - viz váš případ.

Obecný postup důrazně mnou doporučený - prostřednictvím infolinky řeším s některými institucemi maximálně dotaz, zda-li dorazila platba. Ale to je pouze můj postřeh, posvěcený mými zážitky a zkušenostmi.

Nikdo vás neviní ze zamlčování čehokoliv - ale znáte to, možná někdo něco někde nějak od někoho převzal a k vám to třeba nedošlo...
« Poslední změna: 31 Srpna 2018, 13:05:46 od gumidos »
IP zaznamenána

Šmarjá Josef

  • Příspěvků: 629
    • Zobrazit profil

Já jsem přišel o výhodnou pojistku na blbost. Dopis se složenkou i následné upozornění o nezaplacení prý poslali. Cokoliv dál řešit nemělo smysl.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil

Cokoliv dál řešit nemělo smysl.
Nejsme ze stejného těsta. Někdy okolo roku 1995-6 byl na trhu hlad po penězích a banky dávaly neuvěřitelné úroky z termínovaných vkladů - 8% p.a. nebyl problém. Následně pak zkoušely neuvěřitelné kousky, jak to ukončit - včetně podvodných informací, fiktivních podpisů apod., protože úroky výrazně klesly. Obdobné to bylo ve stejném období s tzv. "zaměstnaneckými akciemi" které byly svého času dosti populární, když manažeři zjistili, že by měli vyplácet dividendy i takovému póvlu, jako jsou vlastní zaměstnanci...Některé způsoby chování se nezměnily.
Dneska se to projeví tak, že vám přijde obnova pojištění povinného ručení "o pár stovek" dražší, podpořená mediální masáží, jak je třeba zdražovat, takže to jako 95% lidí nebudete řešit. Pokud to řešit začnete - pak budete překvapen, že to řešit jde.
IP zaznamenána

Omega

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 139
    • Zobrazit profil

Jednou se mi pojišťovna pokusila novým předpisem snížit limit plnění (změna produktové řady) a navíc zvýšit cenu cca o 15 procent.

Od té doby POV uzavírám každý rok znova.
IP zaznamenána

Sandro

  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil

Rád bych oživil téma.
Zrušil jsem staré povinné ručení, sjednal nové, ale zapomněl jsem poslat pojistné převodem, takže pojistka nezačala platit, zjistil jsem to ted, po 4 měsících. Ted již mám sjednáno a zaplaceno.

Co jsem vypátral tak po r. 2018 se již nelze bránit odstavením vozidla. Pokud se zpětně sepíše smlouva o prodeji vozidla (např. na rodinného příslušníka), pomůže to něčemu? Stačí uvést, že smlouva byla sjednána ústně?

Pokud by to v takovém případě jen překlopili na něj, tak se ještě nabízí možnost uvést jako kupce někoho nemajetného s bydlištěm na úřadě, popř. někoho kdo mezitím zemřel...
Je to cesta ven nebo se pokutě prostě nevyhnu?

Zatím jsem od ČKP nic neobdržel, ale nečekám, že bych "propadl sítem"...
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil

Čert je schovaný v ustanovení §4, odst. (2) zákona 168/1999.
Váš předpoklad, že "pouhým překlopením" na rodinného příslušníka sepsáním antidatované smlouvy něco vyřeší, patří do říše fantazie.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil

Příspěvek lze vymáhat po vlastníkovi i provozovateli. A jak správně píše gumidos, podle § 4(2) zákona 168 dost záleží na tom, co je zapsáno v registru vozidel. Technicky jde o tzv. vyvratitelnou domněnku - připouští se tedy, že skutečným soukromoprávním vlastníkem/provozovatelem může být někdo jiný, než evidovaný vlastník/provozovatel, ale v případě sporu ČKP stačí poukázat na záznamy v evidenci (registru vozidel), a ten, kdo tvrdí, že neodpovídají skutečnosti, to bude muset prokázat.

To obecně není nemožné, zejména není-li ta změna fingovaná, dá se obvykle důkazů najít dost. Ve vašem případě to ale bude dosti obtížné až nemožné. Podle registru jste předpokládám celou dobu vlastníkem. Ve sporu s ČKP zřejmě nechcete popírat své vlastnictví před 7/2020 (do kdy jste i platil POV, což ČKP ví a vidí v evidenci, kterou sama vede). Zřejmě ho nechcete popírat ani teď, kdy jste to znovu pojistil. A kdyby se vám náhodou povedlo ČKP zatlačit do kouta, možná by se někde našla i ta sjednaná, ale nezaplacená a tak nikdy neúčinná pojistka. Za této důkazní situace tvrdit, že jste na ty 4 měsíce auto na základě ústní smlouvy převedl na vzdáleného strýčka žijícího v zahraničí, svědčí buď o specifickém smyslu pro humor, nebo o nedostatku soudnosti ...
IP zaznamenána

Sandro

  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil

Tak už mi přišel dopis.

Nicméně jsem se díval na odchozí platby a nebylo to tak, že bych zapomněl zaplatit tu novou pojistku, ale omylem jsem platbu poslal pod špatným variabilním číslem - použil jsem číslo té staré, ukončované smlouvy.

Mohu případně doložit výpisem odeslané platby a emailem od pojištovny, kdy mi vrací přeplatek (tu samou částku, co jsem poslal).

Dá se s tím nějak operovat, že došlo prostě k omylu a žádat o prominutí?

 
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil

Mám za to, ze kdyby si platbu pojistitel ponechal, pak jste závazek splnil a původní smlouva by platila. Jenže pojistitel vám platbu vrátil a tedy jste nesplnil závazek- neplnil jste ve stanoveném místě - § 1954 OZ.
IP zaznamenána