30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Komunikace s úřadem prostřednictvím cizí DS  (Přečteno 2872 krát)

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Komunikace s úřadem prostřednictvím cizí DS
« kdy: 01 Srpna 2018, 20:41:46 »

Karel potřebuje odeslat na úřad dokument (žádost, odpor, odvolání apod.) ale nemá svojí datovou schránku, nechce vyhazovat peníze za doporučený dopis a stát fontu na poště, požádá tedy kolegu Václava aby to poslal svojí datovou schránkou.

Dokument bude vlastnoručně podepsán Karlem, budou v něm identifikační údaje Karla, naskenován a v podobě PDF.

Je toto doručení z pohledu zákona v pořádku?
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 870
    • Zobrazit profil
Re:Komunikace s úřadem prostřednictvím cizí DS
« Odpověď #1 kdy: 01 Srpna 2018, 22:08:32 »

Ne nebude. Jedině pokud to do (tuším do pěti) dnů potvdí papírově nebo pokud pošle ten dokument podepsanej zaručeným el. podpisem.
Možná by to mohlo být dobré zmatení úřadu - Podepsat PDF svým zaručeným podpisem a poslat ho prostřednictvím DS cizí FO.
Podle mně to bude platné podání ale ouřada si to nejspíš myslet nebude protoýže tím že to vyleze z DS bude to považovat za podepsané vlastníkem DS.
Opravdu zajímavý oříšek.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 303
    • Zobrazit profil
Re:Komunikace s úřadem prostřednictvím cizí DS
« Odpověď #2 kdy: 01 Srpna 2018, 22:52:15 »

Mám dojem, že popsanou situaci už jsem zde popisoval a odkazoval na relevantní prameny (zejména stanovisko pléna NS Plsn 1/2015 ze dne 5. 1. 2017).

V zásadě je to tak, že uznávaný elektronický podpis vždy přebíjí fikci podpisu odesílající DS, tj. takto elektronicky podepsané dokumenty lze posílat z číkoliv DS a příjemce by to v zásadě nemělo zajímat (bude-li si to chtít nějak ujasnit, není to na škodu, ale bez ohledu na reakci to musí považovat za podání držitele el. podpisu, neprokáže-li se něco jiného).

Naopak sken vlastnoručního podpisu má vždy povahu prosté kopie. Lze to akceptovat tam, kde by jinak i na papíru stačila papírová kopie (např. u různých příloh, navržených listinných důkazů, kde lze případně pravost podpisu zpochybnit stranami v rámci provádění takového důkazu ...). Nikdy se ale naskenovaným podpisem nesplní zákonný požadavek podpisu podání podatelem.

Pokud SO dorazí podání podle obsahu osoby A ale zaslané z DS osoby B, neopatřené uznávaným elektronickým podpisem, měl by to SO vyhodnotit tak, že podání učinila osoba B (aplikuje se fikce jejího podpisu dle § 18 ElÚkon), ale je třeba vyjasnit, z jakého důvodu činí podání týkající se osoby A, tj. typicky B vyzvat k doložení plné moci či to jinak objasnit (v režimu odstranění vad podle § 37(3) SprŘ). Pokud jde o plnou moc, ta by v kvalitě prosté kopie obecně mohla stačit (není striktně předepsáno, že musí být doložena v originálu), ale je to na úvaze SO, každopádně kdyby SO došlo podání osoby A z DS osoby B doplněné o sken PM A pro B, má to buď bez keců vzít, nebo vyzvat, nemůže tiše ignorovat.

Co naopak nelze je doručování do cizí DS druhým směrem (od úřadu, tj. určit cizí DS jako adresu pro doručování).
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 627
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Komunikace s úřadem prostřednictvím cizí DS
« Odpověď #3 kdy: 01 Srpna 2018, 22:54:49 »

To bylo nejspíš u mě, ale v kuchyni…
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - e-shop nekonformních samolepek a placek

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil
Re:Komunikace s úřadem prostřednictvím cizí DS
« Odpověď #4 kdy: 01 Srpna 2018, 22:56:11 »

Zajímavá myšlenka – zatím, co jsem si všiml, tak ověřovací doložky podpisů bývají ve spise přiloženy pouze k dokumentům doručeným e-mailem. U dokumentů podaných DS bývá pouze dodejka popisující obálku DS.

Update: Prošel jsem fotky mých spisů a vypadá to, že to tak je. To by mohla být zajímavá zdržovací taktika, kdy by se takhle úřadu třeba sdělily údaje řidiče, což by SO ignoroval jako neplatné podání, nahodil by sprdel, kterou by šlo pak snadno shodit.
« Poslední změna: 01 Srpna 2018, 23:02:32 od jakubb »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 303
    • Zobrazit profil
Re:Komunikace s úřadem prostřednictvím cizí DS
« Odpověď #5 kdy: 01 Srpna 2018, 23:06:37 »

Netuším co převažuje u úřadů, protože tam to je obecně každý pes, jiná ves (resp. spíš každá ves, jiný IS), ale u soudů se průvodka elektronicky došlého podání (slangově „ajdýčko“) generuje v zásadě jednotně, ať už to přišlo z DS, přes nějaký speciální formulář (CEPR, ISIR, online do sbírky listin ...), přes obecnou e-podatelnu e-mailovou i web-formulářovou atd.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Komunikace s úřadem prostřednictvím cizí DS
« Odpověď #6 kdy: 02 Srpna 2018, 10:38:51 »

jakubb: Byly tu případy kde si úřad neporadil ani s elektronicky podepsaným e-mailem.. a jeden kde úředník z podatelny dostal jen vytištěný text zprávy, ale ne informaci o elektronickém podpisu.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 303
    • Zobrazit profil
Re:Komunikace s úřadem prostřednictvím cizí DS
« Odpověď #7 kdy: 02 Srpna 2018, 11:12:57 »

Já mám s posíláním přes e-podatelnu (podepsaným mailem, se samotným podáním v příloze jako PDF též opatřeným podpisem) obecně dobré zkušenosti. Vadí mi, že u řady úřadů nelze pořádně dohledat, na jaké adrese taková podání přijímají (není uvedeno, že jde o adresu e-podatelny, mají na webu 10 různých adres, případně se liší adresa uvedená na webu s tím, co je v záhlaví písemnosti, na kterou reaguji ...). No a pak mi vadí, když někde neposílají automaticky potvrzení (je mi jedno, zda předběžné generované automatem, nebo až nějaké následné poté, co to bába na podatelně odklepne) - ty většinou intenzivně prudím, aby mi příjem potvrdili manuálně, s vedlejším cílem je k pořízení něčeho standardního dokopat.

Většina příjemců ale má nějaké řešení, které potvrzení pošle obvykle i s přiloženou průvodkou, předpokládám že shodnou s tím, co vidí podatelna a co se zakládá do spisu, takže kdyby nastal nějaký technický problém (formát podpisu, použité kryptoalgoritmy, ověření certifikátu, dostupnost CRL ...), viděl bych to hned a mohl bych na to případně reagovat obratem a ne až po půl roce nečinnosti z důvodu, že se podání k odpovědné osobně z podatelny vůbec nedostalo ...
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 870
    • Zobrazit profil
Re:Komunikace s úřadem prostřednictvím cizí DS
« Odpověď #8 kdy: 02 Srpna 2018, 11:26:16 »

Když to shrnu - tak pokud jde o to ušetřit za poštovné, je nejlépe si pořídit vlastní DS (je zdarma) nebo si pořídit uznávaný elektronický podpis (cca 300 CZK/rok) a posílat přímo na podatelnu.
Pokud jde o to zplnomocnit majitele DS k zastupování ve věci, kde stačí obyčejná(neověřená) plná moc lze to poslat prostřednicvím jeho DS a úřad by měl buď PM uznat - a pak už s úřadem komunikuje zástupce svým jménem a přes svojí DS - nebo by měl vyzvat k doplnění. Pokud se tím honí nějaká lhůta napadá mne poslat PM + příslušné podání pomocí DS a tu samou PM současně poslat také poštou.
IP zaznamenána