30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Správní řízení?  (Přečteno 2704 krát)

Morandi

  • Příspěvků: 39
    • Zobrazit profil
Správní řízení?
« kdy: 29 Září 2018, 14:42:22 »

Dobrý den,

nedávno mi skončil zákaz řízení daný soudem, byl jsem na magistrátu vyřídit vrácení průkazu, ale k mému údivu mi bylo zděleno že musím počkat 30 dní. že to je běžný postup, více mi nebyla schopna říct... Jak to mám tedy chápat o o co jde? na stráckách úřadu je: Správní orgán je povinen vydat rozhodnutí nejpozději do 30 dnů od zahájení řízení (podání žádosti). V případě stanoveným zákonem lze tuto lhůtu prodloužit až o 30 dnů. Správní orgán však rozhoduje bez zbytečného odkladu.

Jak to mám chápat? je to samostatné spravní řízení ? nikdno mě s ničím neseznámil, nevím ani kdo to řeší a kdy to vyřeší.. je to normální? nebo to dělá jen můj magistrát? Nedostal jsem k tomu žádný papír prostě nic.

k té neznalosti a aroganci plánuji podat stížnost, ale abych ji mohl vznést tak ta úředníce musí být účastnicí onoho správního řízení?
Děkuji za odezvu.
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Správní řízení?
« Odpověď #1 kdy: 29 Září 2018, 16:07:59 »

Je to řízení o žádosti. Bude tím rychlejší, čím lépe byla žádost připravena. Pokud jste dołožil vše potřebné, úřad musí kladně rozhodnout do 30 dnů. V drtivé většině případů je to však mnohem dříve. Stěžovat si samozřejmě můžete, ale nenapadá mě, jak byste si tím teď mohl pomoci.
IP zaznamenána

gogobrno

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 644
    • Zobrazit profil
Re:Správní řízení?
« Odpověď #2 kdy: 30 Září 2018, 00:16:26 »

Sice to teď asi nepomůže, ale třeba pro další zákazem řízení postižené, nedá se požádat už před skončením zákazu?
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Správní řízení?
« Odpověď #3 kdy: 30 Září 2018, 00:42:37 »

Dá. Vy to fórum moc nečtete, že?
IP zaznamenána

gogobrno

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 644
    • Zobrazit profil
Re:Správní řízení?
« Odpověď #4 kdy: 30 Září 2018, 00:53:29 »

čtu, ale o tohle jsem moc nezajímal protože sem to zatím (a doufam že snad ani nebudu) nepotřeboval.
Otázka byla to myšlena spíš tak, aby to byl návod pro případně dáaší čtenaře kterých se to týka.

Jinak děkuji za odpověď :-)
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Správní řízení?
« Odpověď #5 kdy: 30 Září 2018, 08:45:52 »

Morandi: Podle zákona (i zdravého rozumu) je úřad povinen rozhodnout bez zbytečného odkladu (§ 71(1) SprŘ, § 6(1) SprŘ) a kupodivu to není úplně nevymahatelné. Záleží na míře kombinace tuposti a opojení mocí dané úřední osoby.

Občas totiž z úředníků padají vyložené perly, např. nespočet způsobů překroucení zákonné úpravy, podle kterých je potřeba lhůtu „dodržet“ zejména z druhé strany (nejednou mi paní s vážným výrazem tvrdila, že dříve než za těch 30 dní podle zákona úřad rozhodnout nesmí).

Aby to bylo zcela korektní, musí mít SO nějaký konkrétní důvod, proč nelze rozhodnout bezodkladně, a tento důvod musí účastníkovi na dotaz sdělit (právo na informace o řízení) - např. že podklady musí být (nějak, někým ...) ověřeny, že rozhodnutí musí před vypravením zkontrolovat a posoudit nadřízený (který tu není či agendu vyřizuje v nějakém pořadí ...). Toho ale nepřipravený úředník obvykle není schopen, vypadne z něj buď nějaký blábol (co je v rozporu se zákonem => stížnost), nebo hůře dokonce hrozba nějakou svévolí (pán je suverén, tak to asi jeho žádost budeme vyřizovat dlouho => stížnost, podjatost).

Akorát, že se tím ale docílí, že se bude nejdříve rozhodovat o stížnosti a až pak o žádosti.
Nikoliv. Podání stížnosti nepřerušuje ani nestaví lhůtu pro vydání rozhodnutí a ani z praktického hlediska nic nebrání o stížnosti rozhodovat paralelně s během původního řízení. Jistě, úřad to může zkusit použít jako záminku k dalším obstrukcím, ale to si zkrátka žadatel nesmí nechat líbit. Je-li evidentní a snadno prokazatelné, že je žadatel v právu, a dá-li dostatečně srozumitelně najevo, že si nenechá kálet na hlavu, většina úřadů se zachová pragmaticky a rychle žádost vyřídí (ne snad vyloženě ze strachu, ale je to i pro ně cesta nejmenšího odporu).
« Poslední změna: 30 Září 2018, 16:47:45 od hh »
IP zaznamenána