30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Rozhodnutí NSS ohledne zákazu vjezdu  (Přečteno 3488 krát)

JenomVzduch

  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
[?] Rozhodnutí NSS ohledne zákazu vjezdu
« kdy: 02 Května 2018, 22:15:10 »

Zdravim,

přišla mi výzva k podání vysvětlení z MMB po 9 měsících, protože jsem v 8/2017:
"Porušil povinnost vyplývající ze zákazové značky "Zákaz vjezdu všech motorových vozidel" (č. B11)." a porušil jsem "ustanovení §4 písm c) zákona č. 361/200Sb" a dopustil jsem se přestupku "dle § 125c odst. 1 písm k) citovaného zákona"

Já vím, že se to tady řešilo (opravdu jsem pročetl značnou část fóra):
https://www.30kmh.cz/index.php?topic=4689.0
že zákaz vjezdu není dúvod na SprDel a taky, že netřeba brát vážně tento názor MV:
http://www.mvcr.cz/soubor/stanovisko-spravni-delikt-provozovatele-vozidla-pdf.aspx

Jenže, taky jsem našel rozhodnutí NSS, který potvrdil "názor" MV v této věci:
https://legal.pecina.cz/repo/udn/0347_1As__1600042_20170504142755_prevedeno.pdf

Jak se k tomu mám postavit? Hrozí tedy SprDel?

Děkuji předem za odpovědi
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Rozhodnutí NSS ohledne zákazu vjezdu
« Odpověď #1 kdy: 02 Května 2018, 22:35:15 »

Rychle jsem to pročetl, a nevidím tam nic, co by danou věc rozlousklo. V bodě 31 soud odkudsi z podkladů uzavřel, že v daném místě byla zóna zákazu stání, že tam byl zároveň i zákaz vjezdu na to nemělo vliv, resp. k tomu, zda by samotné stání za zákazem znamenalo neoprávněné zastavení nebo stání ve smyslu § 125f (neoprávněné jen na základě domněnky, že řidič patrně cestou na místo porušil DZ), se NSS nevyjádřil ani tak, ani onak.
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:Rozhodnutí NSS ohledne zákazu vjezdu
« Odpověď #2 kdy: 02 Května 2018, 22:40:54 »

Jestli vidím správně, tak druhou a třetí námitku soud nezkoumal, protože ji označil za nepřípustnou z důvodů neuvedení v žalobě.

O totožnosti skutku a překvalifikaci v rámci SprDelu jsme už diskutovali na https://www.30kmh.cz/index.php?topic=6132.msg66643
IP zaznamenána

JenomVzduch

  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
Re:Rozhodnutí NSS ohledne zákazu vjezdu
« Odpověď #3 kdy: 02 Května 2018, 23:06:36 »

Když jsem si to opět přečetl, asi tomu rozsudku NSS rozumím. Dle 23, 31 a 32 jsem pochopil, že směrodajné v tomto případě je to, že v danem místě byla také značka B29, zákaz zastavení a porušení B11 je irelevantní.
Na místě, kde jsem stál já je jenom B11, nikoliv B29. Takže to vypadá na trochu jiný případ.

Ještě bych se chtěl zeptat, protože jsem nikde nenašel dostačujicí odpověď: Proč  vlastně nemůže být za porušení zákazu vjezdu SprDel? Znamená to, že vůbec nemůže být? Nebo je prostě hloupost jej začínat, protože se nic nemůže dokázat? (pokud to nebylo pořízeno automatizovaným prostředkem)
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Rozhodnutí NSS ohledne zákazu vjezdu
« Odpověď #4 kdy: 03 Května 2018, 04:24:03 »

Ano, NSS tvrdí, že tam byl zákaz stání (což je zcela standardní sprdelizovatelná situace) a otázce, zda by stačil zákaz vjezdu, se zcela vědomě vyhnul. Což považuju za lehce pozitivní signál, protože kdyby byl senát (resp. zpravodaj) přesvědčený, že stání za zákazem vjezdu je taky sprdelizovatelné, tak by si to do odůvodnění napsal alespoň jako obiter.

Situace s parkováním za zákazem jsme rozebírali ve vedlejším odkazovaném vláknu. Sprdelizace je problematická z důvodu, že § 125f ZPPK zná dva odlišné režimy. Jednak porušení zjištěná automatem (bez dalšího omezení druhu přestupku) - zatím u nás v provozu jsou automatické systémy na rychlost a průjezd na červenou (přes semafor, případně železniční přejezd), ale lze si představit klidně i automat hlídající třeba právě zákaz vjezdu (resp. zónu, kam smí jen někdo, velmi časté řešení např. v Itálii), nebo u „inteligentních“ kamer prakticky libovolný přestupek (např. nedání přednosti, ohrožení/omezení chodce na přechodu atd.). Druhý režim nevyžaduje automat, ale omezuje se jen na neoprávněné zastavení nebo stání.

Tady pak nastávají 2 problémy. Jednak pokud auto stojí na veřejné PK, kde by nebýt zákazu vjezdu bylo stání povoleno, zda jde o neoprávněné stání - na to se dá odpověděť tak i tak, podle toho, jak široce chápeme neoprávněnost. No a jednak lze vymýšlet různé scénáře, jak se tam vozidlo dostalo, aniž by jeho řidič porušil DZ (např. na podvalu, z místa mimo PK ...). Jak se to rozsekne je otevřené, moc velké naděje bych si nedělal, ale pokud už někdo takové situaci čelí, samozřejmě se nabízí obrana stojící na argumentech, že jednak nejde o neoprávněné stání, a jednak není prokázáno, že řidič předmětnou DZ porušil.
IP zaznamenána

JenomVzduch

  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
Re:Rozhodnutí NSS ohledne zákazu vjezdu
« Odpověď #5 kdy: 03 Května 2018, 07:12:05 »

Ok, děkuji.

Takže postup je: Odmítnou výpověď a čekat, co udělají.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Rozhodnutí NSS ohledne zákazu vjezdu
« Odpověď #6 kdy: 03 Května 2018, 11:03:21 »

Stačí to rozdělit. Jen řidič projel zákaz a jiný zaparkoval. Zaparkoval jste vy, ale do zákazu jste nevjížděl.
IP zaznamenána

JenomVzduch

  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
Re:Rozhodnutí NSS ohledne zákazu vjezdu
« Odpověď #7 kdy: 03 Května 2018, 13:45:48 »

Takže bych měl podat vysvětlení v tomto duchu? Nebo odepřít vysvětlení a řešit to až se budou snažit mi přišít špatné parkování?

(u každé mé otázky dodávám, že opravdu nejprve hledám odpověď v předchozích tématech)
IP zaznamenána