30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Jak funguje opravné rozhodnutí  (Přečteno 4509 krát)

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Jak funguje opravné rozhodnutí
« kdy: 30 Dubna 2018, 06:52:40 »

Zdravím,
chtěl bych se zeptat, jak funguje opravné rozhodnutí v případě příkazního řízení, tedy pokud se opravným rozhodnutím nahrazuje příkaz. Logické mi přijde, aby opravné rozhodnutí byl zase příkaz a podával se proti němu odpor, protože v oparčném případě SO tímhle opravným rozhodnutím přeskočí celé správní řízení (což jestli jsem pochopil, se taky stalo, ještě jsem ani neviděl spis a už se mám do 15 dní odvolat ke KÚ).

Jako druhá varianta se mi nabízí samozřejmě to, že podávám odpor proti příkazu a odvolání pouze proti pozměňovacím částem opravného rozhodnutí. Která je správná? A jaký má v tom případě opravné rozhodnutí vliv na právní moc předchozího rozhodnutí?
« Poslední změna: 30 Dubna 2018, 07:32:50 od IZS »
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Jak funguje opravné rozhodnutí
« Odpověď #1 kdy: 30 Dubna 2018, 08:24:59 »

Můžeš to sem dát? To vypadá na nějaký umělecký kroužek mladých úředníků :-)
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Jak funguje opravné rozhodnutí
« Odpověď #2 kdy: 30 Dubna 2018, 10:30:40 »

IZS:
Já myslím že to jsou dvě věci..
..když napadnete opravné rozhodnutí tak řešíte který text příkazu platí.. ale příkaz musíte zrušit odporem.

Zajímavá reakce by byla..
podávám odvolání proti opravnému rozhodnutí a v případě že nebude uznáno tak podávám odpor proti příkazu  ;D
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Jak funguje opravné rozhodnutí
« Odpověď #3 kdy: 30 Dubna 2018, 10:41:15 »

Příkaz je rozhodnutí (srov. společný nadpis nad § 148 SprŘ). Pokud se oprava týkala něčeho ve výroku (a zároveň splňovala předpoklady pro opravu, tj. šlo o překlep či jinou zřejmou chybu), bylo možno ji opravit opravným rozhodnutím. Pokud jste ale podal odpor, tak je to jedno, protože se příkaz ruší jako celek, opravné rozhodnutí ho neoživí ani nenahradí.

Odvolání proti opravnému rozhodnutí lze podat, ale viz výše, pokud jste zároveň podal odpor, poslouží to leda k zaměstnání úřadu. Na právní moc ani lhůtu pro podání odporu opravné rozhodnutí vliv nemá.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Jak funguje opravné rozhodnutí
« Odpověď #4 kdy: 30 Dubna 2018, 11:19:55 »

hh:
A šlo by podat odpor podmíněně jak jsem naznačil??
Souhlasím s původní verzí a podávám odvolání proti opravnému rozhodnutí a když by neprošlo tak odpor proti příkazu.

Tím by došlo k situaci kdy není jasné jestli příkaz platí a nebo neplatí.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Jak funguje opravné rozhodnutí
« Odpověď #5 kdy: 30 Dubna 2018, 12:00:10 »

No dotyčný odpor nepodal, tím pádem jestli to chápu správně, tak to orgán vrátil opravným rozhodnutím zpátky do hry? :D

hh: chápu, že příkaz je rozhodnutí, ale opravný prostředek je odpor, nikoliv odvolání...
« Poslední změna: 30 Dubna 2018, 12:02:51 od IZS »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Jak funguje opravné rozhodnutí
« Odpověď #6 kdy: 30 Dubna 2018, 12:16:35 »

2M: IMHO nešlo, správní řád (a procesní právo obecně) nezná nic jako suspenzivní/rezolutivní podmínku, doložení času a obdobné instituty soukromého práva. Připustit to ve vší obecnosti by bylo absurdní, stačilo by proti jakémukoliv příkazu podat odpor podmíněný tím, že v roce 2050 neprovedou Vogoni demolici Země. O odporu je navíc explicitně stanoveno, že jej ani nelze vzít zpět, jakmile je jednou platně, včas a oprávněnou osobou podán, ruší příkaz bez možnosti tento účinek zvrátit.

Chápu racionalitu navrhovaného postupu, řekněme že byl vydán příkaz obsahující chybu, pro kterou je nevykonatelný, což jeho adresátovi v zásadě vyhovuje a klidně (by) ho nechal nabýt právní moci. SO se pokusí chybu opravit postupem dle § 70, proti čemuž sice lze podat odvolání (a to by mělo být i úspěšné, pokud ta oprava šla nad zákonný rámec), ale v případě zamítnutí je příkaz v opraveném znění pravomocný. Má-li účastník stále možnost podat odpor, jde o klasické dilema mezi vrabcem a holubem na různých místech.

Vyřešit situaci podmíněným odporem navázaným na výsledek odvolání ovšem patrně nelze. Pokud byste ale takové podání učinil, domnívám se, že by vás SO měl dle § 37 vyzvat k odstranění vady spočívající právě v té podmínce, která tam být nemůže, ale zákon zároveň neposkytuje žádné interpretační pravidlo, jak takové podání zpracovat (např. ustanovením, že se nepřihlíží jen k podmínce, nebo že se nepřihlíží k celému podání), tedy není zřejmé, zda to odpor je či není.

IZS: Pokud nepodal odpor, je příkaz v právní moci, hraje se jen o to, zda v původním či opraveném znění, v závislosti na tom, jak bude rozhodnuto o odvolání proti opravnému rozhodnutí. Opravné rozhodnutí neobnovuje lhůtu pro podání odporu, ale možná to orgán neví, můžete to zkusit (vedle odvolání proti opravnému rozhodnutí). Chcete-li konkrétní komentář, ukažte ty dokumenty, nebo alespoň v čem přesně spočívá provedená oprava.
IP zaznamenána

semetrikus

  • Příspěvků: 35
    • Zobrazit profil
Re:Jak funguje opravné rozhodnutí
« Odpověď #7 kdy: 04 Května 2018, 01:39:14 »

Zdravím Vážení,

taktéž by mě zajímal mechanizmus "opravného rozhodnutí aplikovaného na příkaz po podání odporu".

V předmětném případě SO v opravném rozhodnutí odebral z textu "náhrady řízení". Nicméně nějak nechápu, jak toto může provést nad příkazním rozhodnutím, proti kterému byl ve lhůtě podán odpor. Prosím poraďte. Napadají mě tyto varianty reakce:
1) nereagovat - obeslaný poslal odpor > příkaz tím končí.
2) poslat znova odpor? (dle mne nedává logiku)
3) podat odvolání a tím napadnout opravné rozhodnutí. Nicméně tím si dle mne obeslaný řeže větev pod svým vlastním odporem? A navíc co napsat do odvolání?
4) pouze orgánce poslat informativní doušku, že k tomuto rozhodnutí byl podán odpor a tedy nelze spatřovat logiku ve vydání "opravného rozhodnutí".?

Co vy na to?
« Poslední změna: 04 Května 2018, 01:41:22 od semetrikus »
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 509
    • Zobrazit profil
Re:Jak funguje opravné rozhodnutí
« Odpověď #8 kdy: 04 Května 2018, 06:55:34 »

1) To by mělo fungovat, byl-li podán odpor řádně a včas. Pan hh psal jasně "pokud jste ale podal odpor, tak je to jedno, protože se příkaz ruší jako celek, opravné rozhodnutí ho neoživí ani nenahradí."

2) Nedává.

3) Tím bych je klidně i zaměstnal. Z právní opatrnosti se odvolat, protože se snaží opravit něco, co by mělo být odporem dávno zrušeno, navíc se oprava rozhodně netýká "zřejmých nesprávností".

4) Vybral bych si mezi 1 a 3.
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

mrfelix

  • Příspěvků: 178
    • Zobrazit profil
Re:Jak funguje opravné rozhodnutí
« Odpověď #9 kdy: 04 Května 2018, 17:51:41 »

Chápu to tak, že odvolání je opravdu jenom zaměstná.
Správné (z hlediska minimalizace svého vytížení) je na to nijak nereagovat. Ale pokud to pro Vás není výhodné, zkuste to odvolání.
IP zaznamenána