30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Odmítnutí přepisu vozidla na kupujícího  (Přečteno 12034 krát)

proste.petulka

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
[?] Odmítnutí přepisu vozidla na kupujícího
« kdy: 21 Dubna 2018, 18:46:25 »

Zdravím všechny, jdu si pro radu...

V týdnu jsem prodala auto kterému končí TK - nebyl čas se tomu věnovat a proto šlo do světa za "směšných" 6 tisíc korun.
Kupující byl obeznámen s technickým stavem vozidla a byl plně informován o všech mnou známých závadách. Ve smlouvě je to uvedeno, byl seznámen. Byli jsme domluveni že na přepis se domluvíme. On sice žádal mou plnou moc ale já jsem přeci jen radši chtěla jít s ním abych mela jistotu.

Nicméně jsem zjistila že auto koupil a posílá zase dál. To že vůz vydává za takřka "topku" bych skousla. Že ale nabízí auto s mojí pojistkou (kterou jsem mimo jiné už zrušila), tak to už mě trochu vytočilo. Informovala jsem ho tedy že vidím že se vozu chce zbavit a poslat ho dále a že s tím nemám problém pokud hlavně provede před prodejem další osobě přepis z mé osoby na jeho.
Následoval cca 30min hovor kde mi začal vyčítat že jsem mu prodala vůz bez katalyzátoru (auto jsem nezvedala, v životě jsem neměla problém a tudíž jsem o tom že kat. chybí vážně nevěděla) a jak má asi teď projít na evidenčce a TK.

Tuto skutečnost mi nicméně oznámil až poté co jsem se mu já sama ozvala ohledně přepisu. Byl seznámen s tím že má 3 dny na to mi zavolat a reklamovat koupi. Divné je že vůbec neřešil abych si auto vzala zpět a jemu vrátila peníze. Vlastně mi dal na výběr: Buď si mám auto vzít zpět a dát mu peníze
NEBO si prostě auto nechá a prodá s mými doklady se slovy že ho absolutně nezajímá že mi budou chodit cizí pokuty atd.
Každý normální člověk by mi po zjištění jakékoliv závady na voze zavolal nebo se se mnou nějak spojil a vyřešil.

A moje otázka zní....Když mi on sám  řekl že nemám počítat s tím že to přepíše (v případě že bych mu dala plnou moc měl v plánu ji předat třetí osobě která by od něj vůz koupila) jak se mám po těch 10-ti dnech zachovat?

Mám jít rovnou žádat o nové doklady a SPZ a poté hodit auto do depozitu? NEBO mám raději s kupní smlouvou zajít za pány z PČR a pokusit se podat civilní žalobu s žádostí o předání přestupkové komisi.

Za jakoukoliv radu budu nesmírně vděčná. Děkuji.

Hezký den

Petra
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí přepisu vozidla na kupujícího
« Odpověď #1 kdy: 21 Dubna 2018, 19:47:48 »

Vemte si auto od něj zpátky, vraťte mu peníze. Kdyby jste auto přepsala ihned tak máte klid ale je to nejlepší varianta ve vaší situaci.

Auto potom prodejte někomu jinému znova ale nedávejte auto z ruky dokud nebude přepsané, druhá varianta je poslat auto na eko likvidaci.

V opačném případě budete kvůli vraku za šest tisíc trávit mnoho a mnoho času a energie aby jste se toho krámu zbavila a nebylo na vaše jméno.
IP zaznamenána

proste.petulka

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí přepisu vozidla na kupujícího
« Odpověď #2 kdy: 21 Dubna 2018, 20:32:19 »

A případně jiné řešení?
On totiž už na autě něco udělal během těch cca 2 dnů a je mi jasné že po mě bude chtít větší částku než jsem po něm chtěla já.
Není s ním kloudná domluva a nechci dostat auto v ještě horším stavu. (nedej bože očesaný o díly atd.)
A mám i svědky na to že s autem od té doby co ho ode mě koupil vesele drandí po městě.

Kdyžtak díky za odpověď :)
Petra

IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí přepisu vozidla na kupujícího
« Odpověď #3 kdy: 21 Dubna 2018, 20:43:29 »

PČR a úřady vám nepomůžou, musela by jste s tím k soudu. Bohužel, za chyby se platí a pokud by vás to stálo jen pár tisícovek navíc tak je to ještě dobrý.

Nehledě na to že už zase funguje česká kancelář pojistitelů, takže pokud jste zrušila povinné ručení a auto je stále psané na vás tak můžete ještě očekávat že vám přijde výzva k úhradě za každý den kdy vozidlo není pojištěno.
https://www.ckp.cz/images/clanky/cz/tiskove_centrum/tiskove_zpravy/2018/171229_sazby_prispevek-nepojistenych.pdf
EDIT: Tomu se dá ale ubránit pokud budete mít v ruce kupní smlouvu.
« Poslední změna: 21 Dubna 2018, 21:46:14 od t4455 »
IP zaznamenána

proste.petulka

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí přepisu vozidla na kupujícího
« Odpověď #4 kdy: 21 Dubna 2018, 21:13:10 »

Dobrá, a v případě že se mu podařilo třeba auto prodat dnes dál nebo se ho tak jako tak nebude chtít vzdát a bude si trvat na to že si ho nechá na mé doklady?

To už přeci musí jít nějak řešit nebo ne?  :-\

Ve finále mi nejde o peníze nebo čas co strávím na úřadech atd. ale hlavně nechci nikde figurovat jako vlastník :(
IP zaznamenána

Neridic

  • Příspěvků: 232
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí přepisu vozidla na kupujícího
« Odpověď #5 kdy: 21 Dubna 2018, 21:21:46 »

Vemte ho zpet.

Dalsi moznosti:
- prevod na vyvozni znacky
- podejte zadost o prevod

Dulezite:
- co mate za doklady?
- existuje platna evidencka? Bez ohledu na to mate-li ci nemate v ruce prislusny papir
IP zaznamenána

proste.petulka

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí přepisu vozidla na kupujícího
« Odpověď #6 kdy: 21 Dubna 2018, 21:39:17 »

Doklady nemám,mám kupní smlouvu kde je napsáno že převod provede kupující na své náklady. Měla jsem pouze dodat plnou moc.

No každopádně zítra se pokusím dostat auto zpět.

Všem moc děkuji za ochotu a rady.

Petra
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí přepisu vozidla na kupujícího
« Odpověď #7 kdy: 21 Dubna 2018, 21:44:56 »

No každopádně zítra se pokusím dostat auto zpět.

V tom případě ale pro jistotu ještě sepište novou kupní smlouvu že od něj auto kupujete.

Ideální by bylo kdyby vám podepsal plnou moc aby jste to na něj mohla přepsat, můžete mu nabídnout třeba že mu dáte slevu aby povolil.
« Poslední změna: 21 Dubna 2018, 21:48:52 od t4455 »
IP zaznamenána

Neridic

  • Příspěvků: 232
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí přepisu vozidla na kupujícího
« Odpověď #8 kdy: 21 Dubna 2018, 22:01:34 »

Doklady nemám,mám kupní smlouvu kde je napsáno že převod provede kupující na své náklady. Měla jsem pouze dodat plnou moc.

No každopádně zítra se pokusím dostat auto zpět.

Všem moc děkuji za ochotu a rady.

A ta evidencka? S ni je mozne podat uspesne zadost dle par. 8a zak. 56/2001. To zrejme nepujde bez pokuty (zalezi na tom jak daleko jsme od prodeje, cca 11 dni by bylo ok), vzit to zpet je jednodussi.
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí přepisu vozidla na kupujícího
« Odpověď #9 kdy: 21 Dubna 2018, 22:06:54 »

Evidenčka nestačí, auto musí mít TK, pojištění a musí se zaplatit EKO pokud nebylo v minulosti placeno
IP zaznamenána

proste.petulka

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí přepisu vozidla na kupujícího
« Odpověď #10 kdy: 21 Dubna 2018, 22:13:58 »

to Neridic:

Evidenčka byla naposledy dělaná 5/16 než jsem si auto přehlásila já na sebe. To je mi předpokládám úplně k ničemu.
Prodej se uskutečnil ve čtvrtek takže jsme právě stále i v té třídenní lhůtě k odstoupení od smlouvy a do přístí neděle má jakoby čas on si to rozmyslet a přepsat.
Předpokládám tedy že pro mě bude klíčové situaci řešit neprodleně po té 10-ti denní lhůtě abych se vyvarovala já problémům...

to : t4455

eko placené, TK končí zítra....
 
IP zaznamenána

Neridic

  • Příspěvků: 232
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí přepisu vozidla na kupujícího
« Odpověď #11 kdy: 21 Dubna 2018, 22:21:55 »

Evidenčka nestačí, auto musí mít TK, pojištění a musí se zaplatit EKO pokud nebylo v minulosti placeno

O TK pochybuji, byl by odkaz?

Ano, eko musi byt zaplaceno, pojisteni musi byt. Ale pojisteni lze udelat i nove, staci udaje auta, ani auto nepotrebujete.

Zadost dle 8a 56/2001, i kdyz neni evidencka, je dobra jako liberalizacniliberacni duvod zminovany v zakone:

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-361#p125f-6

Ale udelat to dohodou/vzetim zpet je lepsi.
« Poslední změna: 22 Dubna 2018, 14:45:20 od Neridic »
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí přepisu vozidla na kupujícího
« Odpověď #12 kdy: 21 Dubna 2018, 22:36:06 »

Beru zpět, TK asi opravdu není třeba
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí přepisu vozidla na kupujícího
« Odpověď #13 kdy: 21 Dubna 2018, 22:37:35 »

Jsou další možnosti, jak věc řešit.
Pokud máte dobře napsanou smlouvu = platnou, tak nepochybně došlo k převodu vlastnického práva.
Pokud kupující sám aktivně nechce odstoupit od smlouvy, tak lze nechat vše jak je.
Vaší povinností je podat společnou žádost o zápis změny vlastníka, ale to nejde protože kupující nespolupracuje.
Proto do zákona č. 56/2001 vložili § 8a odst. 1.
Je tedy možné podat žádost samostatně. Oni tu změnu neprovedou, protože k žádosti nedoložíte evidenční kontrolu, zelenou kartu a ani plnou moc od kupujícího, ale to nám nevadí.
Důležité je, že úřad bude mít informaci o změně vlastnictví, kterou prokážete předáním kopie kupní smlouvy.
Nyní jde tedy udělat: počkat 10 pracovních dní od převodu vlastnického práva k silničnímu vozidlu a hned následující den podat svou žádost o zápis změny vlastníka s tím, že přiložíte kopii smlouvy a prohlášení o nemožnosti podat společnou žádost, protože kupující zcela přestal spolupracovat.
Následně je důležité uchovat kupní smlouvu a tu v kopii posílat všem, co budou otravovat v souvislosti s pácháním zločinů a neplacením pojištění odpovědnosti.
Vlastnictví zavazuje, protože již vlastníkem vozidla nejste, tak nebudete odpovědná za žádný přestupek, který bude spáchán v souvislosti s provozováním vozidla.
Taky lze nutit úřad k výmazu Vašeho jména z evidence vozidel, návod lze dohledat zde na foru.
Vzít vozidlo zpět a nechat ho ekologicky zlikvidovat, by bylo ideální, ale taky už ho může mít někdo jiný a nepůjde to.
U těhle starých vozidel je zřejmé, že je nový vlastník nebude chtít převést na sebe, protože náklady spojené se zápisem nového vlastníka kolikrát převýší cenu vozidla.
IP zaznamenána

Neridic

  • Příspěvků: 232
    • Zobrazit profil
Re:Odmítnutí přepisu vozidla na kupujícího
« Odpověď #14 kdy: 22 Dubna 2018, 13:43:36 »

Protoze 11tym dnem lze prokazat nespolupraci.
Nebo 10ty den tesne pred zavirackou.
Podle zakona je na prepis 10 dnu, tak snad ani urednik nebude povazovat 11ty den za moc.
IP zaznamenána