30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Česká pošta doručila odpor odesílateli místo magistrátu  (Přečteno 5471 krát)

bmp1

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 63
    • Zobrazit profil

Dobrý den kolegové,

stala se mi následující věc:

kdosi prasil loni v červnu v Blance mým autem nějakých 83km/h na sedmdesátce.
Jako provozovatel jsem obdržel výzvu k zaplacení určené částky, výzvu k naprášení řidiče a následně příkaz - vše doručeno fikcí.

První dva dopisy jsem v duchu těch nejlepších tradic ignoroval, proti příkazu jsem ve stanovené lhůtě podal odpor.


Bydlím ve vesnici ve středočeském kraji kousek od Prahy, pracuji však v Mladé Boleslavi, takže odpor jsem minulý čtvrtek odeslal na poště v Mladé Boleslavi.


Dnes mi ve schránce na adrese trvalého bydliště přistála výzva k vyzvednutí doporučeného dopisu z Mladé Boleslavi, který má stejné podací číslo jako odpor odeslaný minulý týden magistrátu.
Kdosi na poště zjevně udělal chybu a zaměnil odesílatele s adresátem, byť podací lístek byl vyplněn správně, takže jsem vlastně odpor poslal sám sobě :D

Předpokládám tedy, že nebude-li odpor na magistrát včas doručen, příkaz po marném uplynutí lhůty nabyde právní moci a stane se vykonatelným, byť jsem odpor podal řádně a včas.

Jak s touto situací nyní naložit?

Zásilka je /pozn.1, takže se vrací odesílateli (bůhví, jestli jsem to já nebo magistrát).
Mám dělat mrtvého brouka a tvářit se, že o ničem nevím, nebo zásilku vyzvednout a začít nějak řešit s poštou, že jsem kvůli nim prošvihl lhůtu?
« Poslední změna: 16 Dubna 2018, 18:35:36 od bmp1 »
IP zaznamenána

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil
Re:Česká pošta doručila odpor odesílateli místo magistrátu
« Odpověď #1 kdy: 16 Dubna 2018, 20:05:25 »

Nechci z Vás dělat hlupáka, ale máte 100% vyloučené, že jste nadepsal dopis tak, že je 100% zřejmé, kdo je adresát a kdo odesílatel? nepsal jste to v rozrušení, nebo ve stresu? Někdy se taky směju, jak to někdo jiný zvoral a pak třeba i zjistítm, že jsem to pokazil já, protože jsem se právě pohádal se ženou a spěchal jsem na nějakou schůzku, takže stres a zmatek.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Česká pošta doručila odpor odesílateli místo magistrátu
« Odpověď #2 kdy: 16 Dubna 2018, 20:16:41 »

Já bych řekl, že je potřeba odpor včas odeslat a nikoli včas doručit. Za chybu pošty nemůžete. Samozřejmě za předpokladu, že jste skutečně při odesílání neudělal chybu.

Pak by se nabízelo to nechat být, počkat na výzvu od města, zaplatit, počkat na promlčení a peníze si vybrat zpět i s úroky.
IP zaznamenána

Grave

  • Příspěvků: 266
    • Zobrazit profil
Re:Česká pošta doručila odpor odesílateli místo magistrátu
« Odpověď #3 kdy: 16 Dubna 2018, 20:20:34 »

Pokud to dobře chápu, tak na obálce i lístku je
Adresát: správní orgán
Odesílatel: Vy s adresou ve vesnici, ale odeslal jste ho z MB

Za kvality služeb české pošty neručíte (tedy do nového zákona, kde bude objektivní odpovědnost odesílatele)
Takže buď se na všechno vykašlete, odpor jste poslal, lístek máte, tak nazdar. A před případnou exekucí vytasíte ten lístek s dotazem,
kde mají z podatelny záznam, že to dostali? Vy jste odpor podal.
A nebo až se Vám ten dopis vrátí do MB, protože jste si ho doma nevyzvednete, napíšete nový odpor a pošlete ho uplně stejně. Pokud už tentokrát
úřadu dorazí, ten Vás pošle k šípku, že jste odpor poslal pozdě. No a před případnou exekucí se opět vytasíte s prvním i druhým lístkem ...
a dál to znáte :) Osobně bych volil spíše druhou variantu a pro jistotu bych si vytiskl tracking prvního dopisu jako důkaz.
IP zaznamenána

bmp1

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 63
    • Zobrazit profil
Re:Česká pošta doručila odpor odesílateli místo magistrátu
« Odpověď #4 kdy: 16 Dubna 2018, 21:00:38 »

april: určitě lze, ale obávám se, že bych nahlédnutím do systému před vrácením odesílateli po sobě mohl zanechat nějakou digitální stopu a kdyby došlo na lámání chleba,správní orán by se točil na něčem typu: "doručeno sice správně nebylo, ale provozovateli musely být známy skutečnosti ... jeho postup byl tedy vědomě obstrukční ... proto je vše v pořádku a holomek provozovatel nám po právu dluží pokutu i s náklady řízení.".

jakubb: Vůbec nevadí, i taková je možnost.
U obálky si 100% jistý nejsem, protože už ji nemám jak zkontrolovat, ale neumím si představit, že bych nevědomky zvoral tak triviální úkon jako je nadepsání obálky.
Podací lístek mám schovaný a je nadepsaný správně.
Čistě teoreticky, kdyby byla špatně nadepsaná obálka (o čem silně pochybuji), mají přednost údaje na obálce nebo na podacím lístku?

Číkus: jaká by v takovém případě byla délka lhůty? Vzhledem k tomu, že příkaz už byl na provozovatele, tak vyčkat na prekluzi "SprDele" a následně se vytasit s podacím lístkem žádat vydání bezdůvodného obohacení?
Jen nevím jak bych prokázal, že podací lístek patří právě k tomu odporu a ne k něčemu úplně jinému.

Grave: přesně tak.
Jak už jsem psal výše, podací lístek je na 100% vyplněn správně, u obálky to v tuto chvíli s jistotou říct nedokážu, nicméně odeslal jsem v životě dopisů stovky, ne-li tisíce a nikdy předtím se mi to nestalo :)

Otázka teď je, jak by se k tomu správní orgán postavil.

Z pohledu správního orgánu je vše jasné - vydali příkaz - odpor ve lhůtě podán nebyl - právní moc - exekuce.

Na druhé straně bude provozovatel, který tvrdí, že odpor podal včas, ale správnímu orgánu nebyl kvůli chybě pošty doručen.
Provozovatel sice má podací lístek se zásilkou adresovanou magistrátu, na podatelně ale žádný záznam o podání nebude.
In dubio pro reo by sice měli provozovateli dát za pravdu, ale všichni víme jak to chodí a člověk se kolikrát nedovolá spravedlnosti ani v mnohem jednoznačnějších případech.







IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Česká pošta doručila odpor odesílateli místo magistrátu
« Odpověď #5 kdy: 16 Dubna 2018, 21:05:19 »

Lhůta by byla 4 roky od spáchání.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Česká pošta doručila odpor odesílateli místo magistrátu
« Odpověď #6 kdy: 16 Dubna 2018, 22:00:18 »

bmp1: Pokud skutečně doručují omylem vám, myslím, že nejefektivnějším řešením problému je si do té MB na poštu zajít a po ověření, že to je váš dopis, jej nepřevzít s tím, že není pro vás, ale od vás, a dát poště šanci na reparát (případně pokud jste opravdu zvrtal obálku, tak předložit podací lístek, vysvětlit to a ukecat poštu, ať to doručí magistrátu). Z hlediska správního řádu je lhůta dodržena, byl-li ten dopis předán poště včas, bude-li nakonec doručen, nebude mít tento zádrhel při doručování na právní účinky odporu vliv.

Kolegy zmiňovaná strategie mrtvého brouka a vytažení podacího lístu jakožto trumfového esa někdy v budoucnosti je riskantní. Především se bude řešit, co se tedy s tou zásilkou stalo, a pokud se ukáže, že byla doručena resp. vrácena vám, bude vaše nečinnost jistě použita proti vám (právně to není úplně jasně uchopitelná situace, pokud jste to zvrtal sám, máte smůlu, pokud to opravdu zvrtala pošta a vy jste o tom věděl, měl jste ji buď přimět k doručení, nebo to podat znovu spolu s žádostí o prominutí zmeškání úkonu).

Tedy i když varianta mrtvý brouk není úplně beznadějná, bude s tím dost práce a výsledek natolik nejistý, že bych raději ten benefit spočívající v získání času do zahájení případného vymáhání obětoval a bral vrabce v hrsti.
IP zaznamenána