30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: OT:Exekuce Re:Koupil jsem auto od cloveka v exekuci - co ted s tim?  (Přečteno 8231 krát)

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil

Tak trošku mimo mísu...nahodil jsem toto téma a dozvěděl jsem se (jak jsem koupil tak prodávám) že známý přesně tímhle způsobem odepsal cca 100 litrů za exekuované auto a když se snažil (tak nějak všelijak) z prodejce ty prachy dostat, tak se od něj dozvěděl, že mu tento tah údajně poradil sám exekutor a že platba za auto šla obratem exekutorovi který tak získal reálnou cenu vozu a to auto dále získala za úplatek exekutorovi a celkově za poloviční cenu přítelkyně původního majitele. Prý to udal i na policii ale nic samozřejmě nikdo nikomu nic nedokázal....

Ať se na mně nikdo nezlobí, ale ať je Pitomio jakej je, s tou exekutorskou mafií má totální pravdu. 
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:OT:Exekuce Re:Koupil jsem auto od cloveka v exekuci - co ted s tim?
« Odpověď #1 kdy: 03 Dubna 2018, 18:46:01 »

Ať se na mně nikdo nezlobí, ale ať je Pitomio jakej je, s tou exekutorskou mafií má totální pravdu.

Pitomio by se na tohle téma hlavně vůbec neměl vyjadřovat (vlastně by bylo nejlepší kdyby se nevyjadřoval k ničemu) a sám by měl včas platit svoje dluhy (a jít tím příkladem ostatním občanům), pak by ta mafie po něm nešla, navíc myslím že autorovi tohoto vlákna názory nějakého populisty nijak nepomůžou
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:OT:Exekuce Re:Koupil jsem auto od cloveka v exekuci - co ted s tim?
« Odpověď #2 kdy: 03 Dubna 2018, 21:56:10 »

Už je tu Pitomio, tak snad chybí jen Jaromír Soukup...
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 652
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:OT:Exekuce Re:Koupil jsem auto od cloveka v exekuci - co ted s tim?
« Odpověď #3 kdy: 04 Dubna 2018, 15:04:58 »

Dobrej začátek, kterej by nevyřešil vše, ale fakt hodně, by bylo okamžitě bez náhrady - a snad dokonce i jak říká Pecina, zpětně - zrušit fikci doručení. Ostatně i dneska, kdo chce, tak se všemu vyhne (TP na úřadě a nedohledatelnost). Jako obvykle ale tzv. „řešení“ dlužníků a neplatičů funguje jako kobercový bombardování a těch 10 % podvodníků, na který se takto někdo dostane, znamená 90 % civilních spoluobětí.

Kolik takhle dodnes různý dopravní podniky, VZP apod. udělaly ze (mnohdy v rámci naprosto nepředstavitelné byrokracie na své straně) stokorunovejch, maximálně tisícikorunovejch částek dluhy za desítky či stovky tisíc? Pokud by měly povinnost skutečně člověka najít a prokazatelně mu listiny předat do ruky, tak tady todle nechávání dluhů „uzrát“ s vydatnou pomocí fikce doručení/vhození by bylo zredukováno velice výrazně.

Todle ale nevyřeší stádní exekutor (obávám se, že ten by byl možná zlepšením pro dlužníky, ale celkově by to byl takovej provar, kterej by zase museli sanovat daňoví poplatníci - něco jako idea stádní banky, že). Todle vyřeší to, že se jim všem vezmou tydle šílený právní konstrukty, který jsou v civilizovaným světě naprosto nepředstavitelný.
« Poslední změna: 04 Dubna 2018, 16:26:26 od Behemot »
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

asmodeus

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 630
    • Zobrazit profil
Re:OT:Exekuce Re:Koupil jsem auto od cloveka v exekuci - co ted s tim?
« Odpověď #4 kdy: 04 Dubna 2018, 15:36:40 »

Minimálně ale může žalovat prodávajícího za podvod a poslat na něj dalšího exekutora. Já bych to jen tak papírově neodepsal, v reálu to bude samozřejmě pryč.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:OT:Exekuce Re:Koupil jsem auto od cloveka v exekuci - co ted s tim?
« Odpověď #5 kdy: 04 Dubna 2018, 16:01:34 »

Dobrej začátek, kterej by nevyřešil vše, ale fakt hodně, by bylo okamžitě bez náhrady - a snad dokonce i jak říká Pecina, zpětně - zrušit fikci doručení.

Naprostej souhlas.. další by byla povinost informovat dlužníka o postoupení pohledávky.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:OT:Exekuce Re:Koupil jsem auto od cloveka v exekuci - co ted s tim?
« Odpověď #6 kdy: 04 Dubna 2018, 16:31:50 »

To by řešilo co přesně? Dle současné úpravy sice cedent ani cesionář nemají povinnost nic dlužníkovi oznámit (resp. není na to vázaná účinnost samotné cese), ale dokud postoupení cedent dlužníkovi neoznámí či cesionář neprokáže, může dlužník splnit oběma (pokud o postoupení nevěděl, tak logicky cedentovi, pokud se to dozvěděl náhodou sám aniž by došlo k řádnému oznámení/prokázání, tak si dokonce může vybrat). Vůči ručiteli postoupení bez oznámení také není účinné, srov. § 1882 a § 1883 OZ.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:OT:Exekuce Re:Koupil jsem auto od cloveka v exekuci - co ted s tim?
« Odpověď #7 kdy: 04 Dubna 2018, 17:27:03 »

To by řešilo co přesně? Dle současné úpravy sice cedent ani cesionář nemají povinnost nic dlužníkovi oznámit....
Příklad z praxe - napravený vyléčený narkoman si našel práci a začal řešit dluhy co nadělal. Nebylo toho zase tak moc řádově jednotky desítek tisíc. Gró dluhů byly dopravní podniky a české draáhy.  Ještě z léčebny se spojil s věřiteli, domluvil si s nimi splátkový kalendář a platil. Po pár měsících, když si stabilizoval příjmy a výdeja začal pátrat po dalších dluzích. Obeslal příslušné soudy, zda po něm něco někdo nevymáhá apod. Ještě před léčbou si zřídil DS - kvůli doručování. Nakonec šel na DP - tam mu dali seznam asi pěti pokut z roku 2015 s tím že jednu pokutu (ani mu k ní nedali VS) nemá platit protože ji má "zablokovanou" společnost u které měl rozjetý splátkový kalendář - považoval tedy  za hotové, že to ta společnost přiřadí k tomu dluhu (už jednou se to tak stalo). No a výsledkem bylo, že mu po půl roce přišel EPR od DPP navýšený o 1489 Kč protože údajně společnost nakonec pohledávku vrátila zpět DP (asi si uvědomili, že by to museli přiřadit k tomu splátkovému kalednáři).
No asi máte pravdu, že vlastně to byla jeho hloupost měl prostě na babu za vokýnkem v DPP kašlat a pokutu prostě zaplatit....jenže vlastně ani nevěděl s jakým VS. 
« Poslední změna: 04 Dubna 2018, 17:29:18 od pk202 »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:OT:Exekuce Re:Koupil jsem auto od cloveka v exekuci - co ted s tim?
« Odpověď #8 kdy: 04 Dubna 2018, 18:27:15 »

Na získanou výhodu splátek nemá postoupení vliv. Nemožnost plnění kvůli VS je čirá výmluva, pokud vím o splatném závazku a jako způsob a místo plnění je ujednáno placení na konkrétní bankovní účet věřitele (či plyne z nějakých obecných podmínek jako v případě přirážky k jízdnému), tak nesdělení VS opravdu nepředstavuje prodlení věřitele. Normální postup (a zde právo není nijak v rozporu se zdravým rozumem) je se na VS zeptat a když nedostanu v přiměřené lhůtě odpověď, tak prachy poslat bez VS (či s nějakým zvoleným, např. vlastním RČ) a věřiteli to oznámit.

Chápu-li správně popsanou situaci, setkání s babou na DP lze považovat za oznámení postoupení dané pohledávky konkrétní vymáhací společnosti. Tak měl plnit tam. Pokud už měl kalendář sjednaný s DP, tak v něm měl pokračovat vůči novému věřiteli, pokud žádný neměl ale dané společnosti už dlužil něco jiného a předpokládal, že to k tomu automaticky přiroste, tak neměl nic předpokládat a měl si to vyjednat.

Pokud poté, co mu DP postoupení oznámil, došlo k postoupení zpět, tak po něm DP nemohl nic vymáhat dřív, než by mu zpětné nabytí pohledávky prokázal. Což se nejspíš i stalo v rámci předžalobní výzvy - pokud se na to DP vykašlal (např. proto, že netušil, že původní postoupení dlužníkovi oznámil), tak si do toho EPR měl dát odpor a namítat nedostatek aktivní legitimace žalobce (a v mezičase to bez sankce uhradit).
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:OT:Exekuce Re:Koupil jsem auto od cloveka v exekuci - co ted s tim?
« Odpověď #9 kdy: 04 Dubna 2018, 22:25:19 »

Tak jasně že to byla jeho blbost. Měl na to víc tlačit, ale ta situace kdy jak postupně naskakovaly ty pokuty tak v prvním případě se mu společnost X které už splácel celkem asi 15000 ozvala že převzala další pohledávku a že navyšuje dluh tak když mu potom baba na DP řekne že tuhle pokutu nemůže platit, že ji převzala společnost X, tak neznalý člověk logicky očekává, že se stane totéž....
No a to že se s těmi pokutami takhle žongluje, nechávají se tzv "uzrát" a pod. tak aby se z dlužníků vytěžilo maximum "nákladů" je celkem známá skutečnost a tak si myslím, že kdyby měl věřitel povinost dlužníka upozornit na postoupení pohledávky pomohlo by to těm méně znalým dlužníkům v orientaci a dluhy by ze stokorunových nenaskakovaly na desetitisícové což nepovažuji za přínosné ani pro ty primární věřitele.

 
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:OT:Exekuce Re:Koupil jsem auto od cloveka v exekuci - co ted s tim?
« Odpověď #10 kdy: 04 Dubna 2018, 23:41:45 »

Zvěrstvo je pohledávku v řádu stovek postoupit po částech deseti věřitelům (první inkasní, druhá inkasní ... desátá inkasní) kteří je pak na oko nezávisle začnou vymáhat a vykonávat s vidinou inkasa nikoliv jistiny, ale paušalizovaných nákladů právního zastoupení, hotových výdajů, exekutora atp. (vše krát 10). V tom se naštěstí již Kocourkov civilizoval a podobná schémata už se nevyplácejí (i když jak to bývá, náprava trvala nehorázně dlouho a současný stav taky není ideální).

Na samotném postoupení ale není koncepčně nic špatného a nutnost explicitní notifikace dlužníka by nevedla k žádnému zlepšení. Je to vidět i na tom případu, na kterém to demonstrujete. Váš exnarkoman evidentně dostal na DP víceméně korektní informaci - byla-li pohledávka postoupena, tak ji skutečně nemohl platit DP. Pokud si to přebral tak, že ten dluh platit momentálně nemá či dokonce nesmí, nikomu, tak si nejsem jist, zda by jeho šance na orientaci nějak zlepšilo, kdyby dostal o dopis víc - který mu navíc velmi pravděpodobně odeslán byl, jedna věc je nechat pohledávku „uzrát“ ve smyslu naběhnutí příslušenství či vyčkání na kumulaci víc pohledávek, ale vyčkávat s oznámením postoupení skutečně nedává žádný smysl, z toho pro původního ani nového věřitele žádná výhoda neplyne.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:OT:Exekuce Re:Koupil jsem auto od cloveka v exekuci - co ted s tim?
« Odpověď #11 kdy: 05 Dubna 2018, 03:45:26 »

No tak ona mu řekla že to postoupili společnosti X s nimiž měl dojednaný splátkový kalendář a očekával, že tak, jako se už jednou stalo, mu prostě u nich dluh naroste o pokutu a o to jejich výpalné. Jenže k tomu postoupení pravděpodobně nedošlo. Čili on si nemyslel, že to platit nebude on počítal s tím že to zaplatí v těch splátkách. Já se tomu nedivím, není to samozřejmě žádnej ajnštajn, ale co vidím tak se dal se dohromady, maká jak v práci, tak na sobě.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:OT:Exekuce Re:Koupil jsem auto od cloveka v exekuci - co ted s tim?
« Odpověď #12 kdy: 05 Dubna 2018, 04:41:49 »

OK, neřešme ajnštajna, ale modelově pokud komukoliv bude jeho věřitel (či osoba oprávněná věřitele zastupovat, což např. bába na přepážce DP ve věci tuctové přirážky nepochybně je) tvrdit, že pohledávka byla postoupena, nechť si to nechá hodit na papír. Pak je proti původnímu věřiteli chráněný a to dokonce i v situaci, že by novému věřiteli dosud nesplnil. Původní věřitel od okamžiku oznámení může svým jménem pohledávku vymáhat pouze ve dvou situacích - buď pokud na něj pohledávka znovu přešla (či se ukázalo, že ji nikdy nezcizil), to ale musí dlužníkovi nejdřív prokázat (na rozdíl od původního postoupení, které z pozice cedenta stačilo oznámit, srov. § 1882(1) OZ), nebo pokud tak činí se souhlasem nového věřitele, což ale též musí dlužníkovi prokázat (srov. § 1886(1) OZ).

Tedy pokud se v daném případě baba spletla a k postoupení nedošlo, dostal se váš známý minimálně dočasně do vcelku luxusní pozice, samozřejmě za předpokladu, že by obsah toho jednání na DP uměl věrohodně prokázat.

Na čemž je mj. vidět, že platná úprava postoupení pohledávky a trojúhelník právních poměrů mezi cedentem, cesionářem a dlužníkem v sobě apriorní znevýhodnění dlužníka nemá. Požadované zostření povinnosti dlužníka informovat je v zásadě zbytečné, už teď je ve velmi silném zájmu starého i nového věřitele, aby byl dlužník bez zbytečného odkladu o postoupení informován a aby tato informace odpovídala skutečnému stavu věci, protože jakákoliv odchylka (neoznámení, vadné oznámení - např. postupník jen tvrdí a neprokazuje, chybné oznámení atp.) znamená problém především pro věřitele. Ostatně ani mě nenapadá, jak byste to chtěl realizovat - z hlediska soukromoprávní metody byste např. mohl účinnost smlouvy o postoupení odložit až do oznámení/prokázání dlužníkovi (tj. absolutně, nikoliv jen relativně), ale tím by se pouze překopaly právní poměry mezi oběma věřiteli, vůči dlužníkovi by se nezměnilo nic. Pak byste samozřejmě mohl tu povinnost pojmout veřejnoprávně a nechat obec, ať každému postupiteli, který do týdne postoupení neoznámí dlužníkovi, napaří pokutu za přestupek (podobně jako jste zde resp. zde navrhoval přiměřeně trestat neukázněné řidiče, kteří městským ťukancem způsobují „prošvihnutí kšeftu“), ale to by pravděpodobně znamenalo konec soukromého práva jak jej známe, protože v okamžiku, kdy by něco takového prošlo parlamentem, by 95 % civilistů dostalo infarkt.
« Poslední změna: 05 Dubna 2018, 04:50:17 od hh »
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 924
    • Zobrazit profil
Re:OT:Exekuce Re:Koupil jsem auto od cloveka v exekuci - co ted s tim?
« Odpověď #13 kdy: 05 Dubna 2018, 07:38:15 »

www.ceecr.cz ... 60Kc za jedno nahlednuti.
IP zaznamenána

Neridic

  • Příspěvků: 232
    • Zobrazit profil
Re:OT:Exekuce Re:Koupil jsem auto od cloveka v exekuci - co ted s tim?
« Odpověď #14 kdy: 05 Dubna 2018, 07:48:39 »

Na vybranych Czechpointech.
Obcanku nechteli, pro hledani v registru je nejlepsi rodne cislo.
IP zaznamenána