30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Spor s VoZP  (Přečteno 6390 krát)

signoflife

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 362
    • Zobrazit profil
Spor s VoZP
« kdy: 18 Března 2018, 21:23:41 »

Rád bych poptal někoho, kdo by mi pomohl ve sporu s VoZP. Zaplatím rád za vedení věci nebo si to povedu sám na základě placených konzultací. Jedná se o to, že od roku 2014 jsem zaměstnancem vlastní firmy, která od té doby, jedním a pořád stále stejným trvalým příkazem pojišťovně hradí pravidelné platby za zdravotní. Plat se neměnil, takže je to furt 4 roky měsíc co měsíc stejné číslo. A měsíc co měsíc stejný přehled o zaplaceném pojistném. Najednou, koncem minulého měsíce telefon z pojišťovny, že prý špatný v.s. Snažím se zjistit o co jde, ptám se proč, je 4 roky stejný a znechucená paní na druhém konci že je prostě špatně příkaz od loňska a platby se špatně zařadily. A že prý pošle dopis, co s tím. V dopise 7 chybějících plateb + příslušné penále. Koukám na to jak puk a říkám si, kde teda jsou ty odeslané peníze. Dnes jsem provedl velkou papírovou rošádu a zjistil jsem, že od 7/2016 platby firmy mi přičítají jako platby OSVČ, jelikož stále některé činnosti vykonávám jako OSVČ. Už jsem si toho mohl všimnout při daních za 2016, ale nevšiml. Nekontrolujete běžně podrobně vyúčtování zdravotní pojišťovny, číslo +- sedělo, očekával jsem přeplatek, vyšel přeplatek, tak nebylo co kontrolovat. Nicméně došlo k tomu, že vlivem započítaných firemních plateb došlo k většímu přeplatku a pojišťovna to nyní dohání. Letos vyúčtování poslali zase blbě, ale my daníme až v červnu, takže špatně uvedené částky do vyúčtování nezahrneme. Jde ale o to, že z plateb od 07/16-01/17, které jsme poslali v řádném termínu a vlivem pojišťovnou špatného vyúčtování nám v 07/17 byly vráceny, VOzP požaduje penále. To mě docela nadzvihlo a jsem rozhodnut to penále z nich dostat zpět. Věděl by někdo, jestli má smysl se do toho pouštět? Je to asi 3000 to penále. Když by pak pojišťovna musela uhradit i moje náklady, snad by si to příště rozmysleli.
« Poslední změna: 18 Března 2018, 21:39:03 od signoflife »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Spor s VoZP
« Odpověď #1 kdy: 18 Března 2018, 22:24:49 »

Jestli tomu dobře rozumím, tak budu-li důsledně rozlišovat mezi OSVČ a společností jakožto 2 subjekty, tak ve vztahu mezi VoZP a společností se stalo to, že společnost zálohy platila, VoZP si to blbě zařadila, čímž jí u společnosti vznikl nedoplatek a u OSVČ přeplatek a tedy ten přeplatek vrátila.

Docela důležité bude, kam ten přeplatek vrátila, jestli zpět společnosti, nebo OSVČ. Hratelné je to v obou případech, ale pokud to vrátili na účet OSVČ, tak je to jednoduché, společnost platby poslala, nikdo jí je nevrátil, a jestli se platilo nějak blbě, tak se to mělo řešit, ale určitě nevzniklo pojišťovně právo na penále, protože není naplněna hypotéza § 18 zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, tedy že pojistné nebylo ve lhůtě a předepsané výši zaplaceno.

Jinak ale smysl pouštět se do sporu asi moc nemá, v rámci mimosoudního dohadování vám pojišťovna žádné náklady neuhradí a potenciální přísudek ze sporu o 3000 Kč budou jen drobné. Nevím, na kolik si ceníte svůj čas či za kolik očekáváte, že vám někdo nabídne placenou pomoc, ale ty 3000 Kč v tom utopíte snadno, pravděpodobně víc. Takže smysl to dává jen v případě, že vám něco důležitého přinese samotné vítězství (např. dobrý pocit), protože ryze ekonomicky dává smysl 1-2 krát poslat pojišťovně vysvětlení, proč jí žádné penále nezaplatíte, ale pokud i přesto podnikne nějaké kroky k vymáhání, tak to zaplatit.
« Poslední změna: 18 Března 2018, 23:37:56 od hh »
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Spor s VoZP
« Odpověď #2 kdy: 18 Března 2018, 22:56:18 »

měl jsem podobný případ se sociálkou
po osobní návštěvě a vysvětlení plateb a jejich zaúčtování - vysvětlujícím jsem byl já - to paní dle mnou přinesené tabulky přepsala, z penále se stal přeplatek a bylo po problému
ano, musel jsem tomu věnovat zhruba půl dne včetně parkování tehdy ještě v centru prahy
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Spor s VoZP
« Odpověď #3 kdy: 18 Března 2018, 23:33:20 »

Možná to opravdu zkuste po dobrém. Je to sice už více než 15 let, ale tenkrát jsem si dal do trv, příkazu přesmyčkou blbý číslo (myslím 23xx CZK místo 32xx CZK). Celej rok se nic nedělo, v červnu jsem po přiznání samozřejmě rozdíl doplatil a na chybu přišel, ale stejně mi vyčíslili penále. V zásadě oprávněně. Byl jsem tam náhodou něco vyřídit osobně a při té příležitosti jsem si povzdechl nad tou smůlou s tím penále protože jsem měl zmatek s těmi jejich účty versus VS a ptal sjem se jak a kam to mám poslat...paní se mile usmála , vytáhla tiskopis o prominutí penále, vyplnil jsem ho a bylo vyřízeno...prominuli. Pravdou je že jsem si půl roku myslel že se mi to zdá. Na druhou stranu platba za  ZP mi připadá jako jediná smysluplně odevzdaná daň.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Spor s VoZP
« Odpověď #4 kdy: 19 Března 2018, 09:18:42 »

Smysluplná? Voni maj nějakej jinej glóbus?
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

signoflife

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 362
    • Zobrazit profil
Re:Spor s VoZP
« Odpověď #5 kdy: 26 Dubna 2018, 00:46:58 »

Děkuji všem, kteří se vyjádřili a svojí troškou pomohli. Zvolil jsem doporučovanou taktiku po dobrém, ale moc úspěchu to nemělo, na druhé straně byla paní vševědoucí a nutila mě za ní dojít a sepsat prosebný dopis. To se mi příčilo z principu, chyba byla na straně pojišťovny. Nakonec jsem sepsal fakta, vyjel výpis plateb pojišťovně a s mírným sarkasmem jsem paní napsal, že nemám čas za ní jezdit do centra a že posílám dopis, dle kterého je vše jasné. Kroutila se jako hadice a tvářila se, že bez ní to nikdy nedostanu zpět. Pomohl mi i odkaz na paragraf 18, kde byla moje situace vyloženě vyloučena z možnosti nárokovat penále. Už asi za 2 týdny volal někdo jiný z odd kontroly, že to vrátějí, jen potřebovali ještě něco doplnit a včera to vrátili. Takže ještě jednou, všem dík.

P.S: vyrojila se mi zase další zajímavá kauza. Tak uvidím, co z toho bude, tentokrát hlavní roli hraje FU. Tam je nyní blbé, že tam mají tu Klekánici.
IP zaznamenána

paty

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 636
    • Zobrazit profil
Re:Spor s VoZP
« Odpověď #6 kdy: 26 Dubna 2018, 01:15:59 »

Smysluplná? Voni maj nějakej jinej glóbus?
No řekněme, že bez státního zdravotního pojištění bych si nějaké pojištění platil. Ne každý disponuje několika miliony na případnou náročnou operaci.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Spor s VoZP
« Odpověď #7 kdy: 26 Dubna 2018, 18:30:09 »

Samozřejmě, vlastní, a dostal bych nejspíš péči aspoň v tom minimálním rozsahu, v jakým by to bylo zřízený.

Teď platíš každej, papírově má nárok každej na všechno, v reálu občas taky pěkně nikdo na nic :o
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Spor s VoZP
« Odpověď #8 kdy: 26 Dubna 2018, 20:28:19 »

.... a dostal bych nejspíš péči aspoň v tom minimálním rozsahu, v jakým by to bylo zřízený.
Samozřejmě- že tohle státní zdravotnicví není úplně ideální, ale většina lidí, kteří měli tu čest se seznámit s jinými systémy většinou na to naše nadávat přestane...
Co se týče nějakých dlouhodobých a vleklých zdravotních problémů - je vždy určitá šance si najít nějakého vyhvujícího lékaře či zařízení.
Co se týče urgentu - tam stejně víc než na systému záleží na náhodě - kdo Tě sebere na ulici a jak Tě zajistí- komu se dostaneš v první chvíli pod nůž atd.
Nicméně i tak si stojím za svým, že z toho ukradenýho koláče co mi stát ukradne mi ty cca 3000/měs za zdrávko přijdou jediný smysluplný  anébrž nějaká platba ze které získám docela přijatelné plnění což se například o platbě PSSZ,DPH a ostatního výpalného říci nedá.
 
IP zaznamenána

Cecil

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 227
    • Zobrazit profil
Re:Spor s VoZP
« Odpověď #9 kdy: 26 Dubna 2018, 21:32:19 »

Pokud jem pochopil správně jak funguje soukromé pojištění v USA z vypravění známého, tak tam se hlavně sjednává roční limit nad který vám bude pojišťovna proplácet. Běžně se to pohybouje v tisícech USD. Takže popri pojištění si musíte i tak prvních x-tisíc USD zaplatit sami.

V porovnání s tím je naše pojištění zlaté. I když by taky šlo udělt líp.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Spor s VoZP
« Odpověď #10 kdy: 26 Dubna 2018, 22:15:33 »

No zrovna určitá forma spoluůčasti by našemu systému myslím pomohla.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Spor s VoZP
« Odpověď #11 kdy: 27 Dubna 2018, 07:27:52 »

ze které získám docela přijatelné plnění

Jo? To je který, že mě nevošetří dyž to zrovna jednou za rok potřebuju? Ať si de celej stád i s tímdle zdravotnictví do díry.
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 924
    • Zobrazit profil
Re:Spor s VoZP
« Odpověď #12 kdy: 27 Dubna 2018, 08:50:48 »

Pokud jem pochopil správně jak funguje soukromé pojištění v USA z vypravění známého, tak tam se hlavně sjednává roční limit nad který vám bude pojišťovna proplácet. Běžně se to pohybouje v tisícech USD. Takže popri pojištění si musíte i tak prvních x-tisíc USD zaplatit sami.

V porovnání s tím je naše pojištění zlaté. I když by taky šlo udělt líp.
Musis porovnat take dane, nez zacnes tvrdit, ze nase dan (pojisteni to neni ani omylem) je zlata.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Spor s VoZP
« Odpověď #13 kdy: 27 Dubna 2018, 09:49:07 »

Jo? To je který, že mě nevošetří dyž to zrovna jednou za rok potřebuju?

Tak ta historka by mně docela zajímala...to se mi nikdy nestalo a ani jsem o tom neslyšel. Teda jestli to nebylo ala "JÁ jsem teď dorazil s bolavým palečkem, a za pět minut mám důležitý jednání..."
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Spor s VoZP
« Odpověď #14 kdy: 27 Dubna 2018, 13:09:38 »

.... a dostal bych nejspíš péči aspoň v tom minimálním rozsahu, v jakým by to bylo zřízený.
Samozřejmě- že tohle státní zdravotnicví není úplně ideální, ale většina lidí, kteří měli tu čest se seznámit s jinými systémy většinou na to naše nadávat přestane...

No.. v komerčním zdravotnictví by pacient dostal tím lepší péči čím víc platí..
..v tom našem dostane tím lepší péči čím lepší má známosti..
..teď co je lepší..

Ale naše zdravotnictví má ještě další problém.. hodně peněz se vyplýtvá a tak na jedné straně stojí hodně peněz a na druhé straně peníze nejsou..
..funguje to jen dokud personál tu práci má jako poslání a toleruje že plat není odpovídající...
..a pak řešíte kde ty lidi vzít..
IP zaznamenána