30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Účty po úmrtí  (Přečteno 12609 krát)

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 888
    • Zobrazit profil
Re:Účty po úmrtí
« Odpověď #15 kdy: 19 Března 2018, 08:58:36 »

Obvykle z nedokonalostí scanu nebo tisku? :D
Takže originální faktura zaslaná emailem ve formátu PDF vytištěná na nekvalitní tiskárně je kopie a kvalitně oscanovaná a kvalitně vytištěná papírová faktura je originál ? :)

IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 649
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Účty po úmrtí
« Odpověď #16 kdy: 19 Března 2018, 09:19:30 »

Originál zaslaný v PDF…vytištěný…

Nic?

EDIT: ať už jste chtěl říct cokoliv, velikost písma 36pt k pochopení vašeho sdělení nijak nepomůže --HH
« Poslední změna: 19 Března 2018, 09:22:42 od hh »
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

akit

  • Příspěvků: 272
    • Zobrazit profil
Re:Účty po úmrtí
« Odpověď #17 kdy: 20 Dubna 2018, 10:48:56 »

Prosím, víte někdo na tuty, jak to je s těmi účty?
Jde mi o určení zůstatku ke dni úmrtí z důvodu dědického řízení.

Modelový příklad:
- převod zadán před okamžikem smrti.
- v momentě smrti peníze na účtu
- peníze převedeny na konci účetního dne (pořád v den smrti)

Já jsem pořád žil v tom, že je rozhodující konec účetního dne a že v případě uváděného modelového příkladu nejde nic do dědictví (?)
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 188
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Účty po úmrtí
« Odpověď #18 kdy: 20 Dubna 2018, 11:36:25 »

Na tuty mate jistou smrt a FU.

Zkuste zapremyslet, jak se banka o umrti obvykle dozvi:
- urad
- rodina
- k Ev. Ob. pristu co je mi znamko nemaji

Vzhledem k doporuceni: Úmrtí majitele účtu nahlaste prokazatelným způsobem bance, nejlépe předložením originálu nebo úředně ověřené kopie úmrtního listu vystaveného matrikou příslušného obecního úřadu.
Tedy radove dny.

Obvykly prevod trva minuty a max. nasledujici pracovni den.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Účty po úmrtí
« Odpověď #19 kdy: 20 Dubna 2018, 11:56:18 »

Obvykly prevod trva minuty a max. nasledujici pracovni den.

I když převod proběhl tak to neznamená že byl oprávněný..
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 272
    • Zobrazit profil
Re:Účty po úmrtí
« Odpověď #20 kdy: 20 Dubna 2018, 12:10:24 »

Prevod probehl pred smrti a byl zadan zesnulym, takze snad opravneny byl.

Jde mi ted o komunikaci notar vs. ja.

Od notare volali, ze jim doslo od banky vyrozumneni, ze dne toho a toho (den umrti) byl zadan prevod x tisic kc a ze to ASI budou muset projednat.
Ja na to reagoval tak, ze ke dni umrti ja rozumim ke konci toho dne a to ze to tam byla 0 a ze neni co projednavat. Na to nasledoval dotaz zda prevod zadaval zesnuly pred smrti. Sdelil jsem ze ano. Na to nasledoval dotaz, zda se jednalo o dar. Odpovedel jsem, ze se jednalo proste o prevod penez (ze to byly spolecne penize)..

Takze mi ted jde o to, zda na mne od notare neco zkousi ci postupuji spravne...

Preci musi byt jednoznacna odpoved na otazku, zda pada do projednavani dedictvi (o coz pochopitelne nestojime) i castka na ucte, na kterem ke konci dne umrti nic nebylo (?). Nebo to je na libovuli notare nebo to zavisi od okolnosti konkretniho pripadu?
« Poslední změna: 20 Dubna 2018, 12:14:15 od akit »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Účty po úmrtí
« Odpověď #21 kdy: 20 Dubna 2018, 12:47:15 »

Pozůstalost je veškeré jmění, které zůstavitel měl v okamžiku smrti. Takže bez ohledu na to, kdy byl příkaz zadán, pokud k okamžiku smrti ještě nebyl proveden, tedy pohledávka zůstavitele za bankou v dané výši byla stále jeho a nebyla dosud splněna tím, že by dané prostředky banka v souladu s příkazem převedla na jiný účet, je součástí pozůstalosti a předmětem dědického řízení. Stejně tak je ale předmětem dědického řízení odpovídající pasivum, tj. právo toho, komu ty peníze měly jít, aby byl z pozůstalosti uspokojen.

Naopak pokud příkaz již byl proveden, do pozůstalosti nevstoupí, ani ta částka na účtu, ani pohledávka, která byla převodem splněna.
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 272
    • Zobrazit profil
Re:Účty po úmrtí
« Odpověď #22 kdy: 20 Dubna 2018, 13:46:54 »

...Stejně tak je ale předmětem dědického řízení odpovídající pasivum, tj. právo toho, komu ty peníze měly jít, aby byl z pozůstalosti uspokojen.
Chápu to dobře tak, že se to v rámci dědického řízení sečte a odměna notáři bude x% z 0,- Kč? Asi ne, že?

Pak mne ještě napadá otázka, jak se dozví notář přesný okamžik smrti. Na "svém" dokladu od lékaře čas uveden mám, na dokladu "pro úřady" čas není. Předpokládám, že se jedná o citlivý údaj nebo jak bych to nazval..
Pracovník notářské kanceláře mi sdělil, že mi ještě zavolá. Pokud by skutečně chtěli projednávat, zkusím si asi s notářem domluvit schůzku a nějak to zúřadovat ke spokojenosti obou stran...
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
Re:Účty po úmrtí
« Odpověď #23 kdy: 20 Dubna 2018, 14:04:09 »

Říkal mi kdysi nějaký dědic a kolega z práce (ale už to bude více než deset let), že mu notář pro stanovení své odměny započítal pouze aktiva.

Nikdy jsem nezjišťoval, jak to má být, bylo nebo je. Berte tu informaci tedy jako neověřenou.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Účty po úmrtí
« Odpověď #24 kdy: 20 Dubna 2018, 14:25:58 »

Ach jo, to je jako když Máňa říkala, co je směroplatný. Odměna notáře se stanovuje podle obvyklé ceny aktiv, což si lze ověřit pohledem do notářského tarifu (§ 12), což je určitě efektivnější, než o tom zde diskutovat.

Jak se řeší přesný okamžik smrti netuším (nevím ani z hlavy, zda tam nenastupuje nějaká fikce či domněnka v případě nemožnosti zjistit, zda něco nastalo daný den před/po úmrtí), ale kdyby notář jako soudní komisař chtěl, tak list o prohlídce mrtvého vystavený lékařem snadno získá z příslušné matriky.
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 272
    • Zobrazit profil
Re:Účty po úmrtí
« Odpověď #25 kdy: 20 Dubna 2018, 15:19:11 »

Pokud bude skutecne notar trvat na projednani, je resenim, ze odmitne dedic dedictvi? Stejne by zdedil 0. Resp. tech x Kc, ktere by pak stejne musel predat prijemci onoho prevodu. Takze by se vyhnul poplatku notari.
Jde ted ale o to, zda neostrouha ten prijemce toho prevodu (?) Predpokladam, ze jeho narok je opravneny, ale nemuze to propadnout statu z duvodu, ze se dedic vzdal dedictvi a nema ho jak vyplatit? To by pak prijemce prevedenou castku musel vratit statu?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Účty po úmrtí
« Odpověď #26 kdy: 20 Dubna 2018, 15:53:47 »

Notář nebude řešit pravost pohledávky, ale pokud dědictví připadne jako odúmrť státu, tak nelze vyloučit, že stát jako právní nástupce zůstavitele (zastoupen vaším oblíbeným ÚZSVM) bude převedené peníze vymáhat, např. jako bezdůvodné obohacení.
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 272
    • Zobrazit profil
Re:Účty po úmrtí
« Odpověď #27 kdy: 20 Dubna 2018, 17:46:42 »

Hmm. Tak než dát ÚZSVM byť korunu, to raději přinesu notáři dvojnásobek toho co si řekne a flašku k tomu..
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Účty po úmrtí
« Odpověď #28 kdy: 21 Dubna 2018, 01:05:06 »

Hmm. Tak než dát ÚZSVM byť korunu, to raději přinesu notáři dvojnásobek toho co si řekne a flašku k tomu..
To je jako napsat, že než platit 7 litrů pokutu + zákaz tak dam radši úřednici trojku a flašku.  ;D Good luck :D
« Poslední změna: 21 Dubna 2018, 01:09:20 od qoyi »
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

akit

  • Příspěvků: 272
    • Zobrazit profil
Re:Účty po úmrtí
« Odpověď #29 kdy: 21 Dubna 2018, 09:50:36 »

To byla, pochopitelne, hyperbola
IP zaznamenána