30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:


>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit o jaký případ se jedná.Jak na to? Pojďte >>sem<<

Autor Téma: Účty po úmrtí  (Přečteno 2554 krát)

akit

  • Příspěvků: 197
    • Zobrazit profil
Účty po úmrtí
« kdy: 13 Březen 2018, 17:38:08 »

Pribuzny zemrel dejme tomu 8.3.
Z jeho vsech uctu byly pred umrtim dne 8.3. prevedeny penize.
Kdyz na bezny ucet jeste neco dorazi, mam to vybrat (kdyz jsem tam disponent) nebo to tam uz radeji nechat do dedickeho rizeni?
Jedna se celkem asi o dohromady 5000 Kc, ktere jeste na ucet prijdou. Predpokladam, ze by notar mel dedicke rizeni zastavit z duvodu dedictvi nepatrne hodnoty (kolik to je?) a odmenu 400 kc plati notari soud (?).
Napada Vas, co si jeste ohlidat (na neco se pripravit, soustredit) v teto veci?
Diky.
« Poslední změna: 13 Březen 2018, 21:36:48 od akit »
IP zaznamenána

qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 290
    • Zobrazit profil
Re:Účty po úmrtí
« Odpověď #1 kdy: 13 Březen 2018, 17:39:57 »

A jméno s adresou nenapíše ...  ;D








Sorry, nedalo mi to.
IP zaznamenána
~ vrána vráně oči nevyklove ~

- https://youtu.be/JmQDoldiHjk?t=288

akit

  • Příspěvků: 197
    • Zobrazit profil
Re:Účty po úmrtí
« Odpověď #2 kdy: 13 Březen 2018, 17:43:46 »

Nechapu, ale asi to je muj problem. Nekdy jsem zpomalenej..
IP zaznamenána

qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 290
    • Zobrazit profil
Re:Účty po úmrtí
« Odpověď #3 kdy: 13 Březen 2018, 18:00:23 »

Deathmut ..

Nicméně asi záleží co je ve smlouvě, tedy ... zák. č. 89/2012Sb. (občanský zákoník):

§ 2664
S peněžními prostředky na účtu může majitel účtu a za podmínek ujednaných ve smlouvě i jeho zmocněnci nakládat ujednaným způsobem. Nevyplývá-li ze zmocnění opak, nezaniká smrtí zmocnitele.

§ 2666
Zemře-li majitel účtu, zastaví ten, kdo vede účet, v den následující po dni, kdy mu byla smrt majitele účtu doložena, ty výplaty hotovosti a převody peněžních prostředků z účtu, o kterých majitel účtu určil, že se v nich po jeho smrti pokračovat nemá.

Takze bych se asi nebál to převést jakožto zmocněnec, pokud se jedná např. o důchod (nebo jinou dávku) na který dotyčný neměl po úmrtí nárok, předpokládám že si to strhnou sami z účtu na který se to pak převedlo (tam by mohlo hrozit riziko z pokusu o podvod, ale asi by měli prokázat že jste o tom věděl nebo mohl vědět). Dál jsem našel že "škoda nikoliv nepatrná = nejméně 5.000", z toho by se dalo odvodit že majetek nepatrné hodnoty je do 5.000, ale nic jsem k tomu nikde nenašel. (preskrtnuto jelikoz je to asi blbost)
« Poslední změna: 13 Březen 2018, 18:29:23 od qoyi »
IP zaznamenána
~ vrána vráně oči nevyklove ~

- https://youtu.be/JmQDoldiHjk?t=288

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 693
    • Zobrazit profil
Re:Účty po úmrtí
« Odpověď #4 kdy: 13 Březen 2018, 18:10:23 »

Do dědického řízení jde částka, která byla na účtu v okamžiku úmrtí a vše, co přišlo potom. V rámci dědického řízení někdo konkrétní účet zdědí, a ty peníze taky někdo zdědí. Pokud se nepletu, tak převod ve stejný den jako je den úmrtí už to nezachrání, neb se uvádí počáteční, nikoli koncový stav (nejsem si úplně jistý, zda je možné operovat s časem úmrtí).
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 197
    • Zobrazit profil
Re:Účty po úmrtí
« Odpověď #5 kdy: 13 Březen 2018, 18:17:03 »

Reakce na qoyi:
Jo, jasne, deathmut... Uz chapu...
Ac jsem prave hledal sebevic, nenasel jsem na netu konkretni sumu. Ale kdyz uz nekde neco uvadeli, jednalo se spise o nizsi desetisice...
Asi neni z me strany uplne vhodne to takto zlehcovat, ale duchod je o.k. - dokonce s nejmensi moznou rezervou jak to slo - tedy vyplacen na ucet 7.3. a v poznamce k prevodu od CSSZ stoji "duchod... za obdobi od 8.3. do 7.4."
No je otazka, zda ja, jako DISPONENT jsem (=) ZMOCNENEC. Tim si nejsem jist..

Reakce na uziv:
Pracovnik pohrebni sluzby (nedelam si iluze, ze je odbornik) tvrdi, ze zemrela osoba je uredne ziva do 23:59:59 dne, kdy zemrela a radil vse rychle prevest, ale ze do pulnoci toho 8.3. uz ta castka nesmi byt na tom ucte (coz jsem overoval a nebyla tam). I mi to prijde logicke - osoba jeste v den kdy zila, mohla zadat sama prevodni prikaz..
IP zaznamenána

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 693
    • Zobrazit profil
Re:Účty po úmrtí
« Odpověď #6 kdy: 13 Březen 2018, 18:20:27 »

Jak probíhá dědické řízení a kolik zaplatíte notáři

Podle článku je zanedbatelná hodnota údajně 25 tis., ale je třeba vypravit pohřeb.

Vycházím jenom z vlastních zkušeností, příslušné zákony a judikaturu jsem nedohledával.
« Poslední změna: 13 Březen 2018, 18:27:14 od uziv »
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 197
    • Zobrazit profil
Re:Účty po úmrtí
« Odpověď #7 kdy: 13 Březen 2018, 18:27:14 »

Jsem osobou, vypravujici pohreb, takze by si notar mel k prvnimu sezeni pozvat mne. Pokud se nepletu, tak by se jeste z te castky mela odecitat castka za pohreb, takze by to melo vyjit. S temi ucty se proste necham prekvapit, ale nerad bych platil notari za "nic"..
IP zaznamenána

se777

  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil
Re:Účty po úmrtí
« Odpověď #8 kdy: 13 Březen 2018, 18:57:59 »

V případě mé tchýně se řízení o pozůstalosti zastavilo z důvodu nepatrného majetku zůstavitelky (cca 20 tis.) a ten byl vydán vypravitelce pohřbu, pozůstalé dceři. Odměnu notáři, cca 2 tis., byla povinna uhradit ČR zastoupená Okresním soudem. Banka sděluje zůstatek ke dni úmrtí, takže pozdější výběry nemají na jeho výši vliv.
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 197
    • Zobrazit profil
Re:Účty po úmrtí
« Odpověď #9 kdy: 13 Březen 2018, 19:17:52 »

Ano, ke dni úmrtí. Ale zde je podstatné, k jakému času, neboť ráno tam může být 5 mega a večer nic. Předpokládám, doufám správně, že se jedná o zůstatek ke dni úmrtí k 23:59.
IP zaznamenána

ViktorN

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 459
    • Zobrazit profil
Re:Účty po úmrtí
« Odpověď #10 kdy: 13 Březen 2018, 20:23:12 »

a k notáři si rozhodně vemte fakturu za pohřeb, možná se bude hodit.

A ještě důležitá poznámka — zeditujte si zde vlastní příspěvky a změňte (a nebo úplně odstraňte) Vámi zde uváděné datumy!
« Poslední změna: 13 Březen 2018, 20:25:15 od ViktorN »
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 744
    • Zobrazit profil
Re:Účty po úmrtí
« Odpověď #11 kdy: 13 Březen 2018, 20:32:37 »

Originál faktury, kopie nestačí.
IP zaznamenána

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 693
    • Zobrazit profil
Re:Účty po úmrtí
« Odpověď #12 kdy: 13 Březen 2018, 20:35:06 »

A koho zajímá, jak vypadá důchodová sprdel, tak ať si nastuduje NSS 10 Ads 58/2014 - 35.
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 197
    • Zobrazit profil
Re:Účty po úmrtí
« Odpověď #13 kdy: 13 Březen 2018, 21:26:27 »

@ViktorN - datumy jsou prikladme (pisi v prvnim prispevku "dejme tomu"). Misto 8.3. je mozno dosadit si treba 4.2., 2.1. atp
@enzym - jak se, prosim, pozna original faktury od kopie, kdyz dle zakona na ni nemusi byt podpis a razitko?
« Poslední změna: 13 Březen 2018, 21:54:06 od akit »
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 080
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Účty po úmrtí
« Odpověď #14 kdy: 19 Březen 2018, 07:15:15 »

Obvykle z nedokonalostí scanu nebo tisku? :D
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - e-shop nekonformních samolepek a placek