30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: zlomený OP  (Přečteno 12416 krát)

HelmMuth

  • Příspěvků: 289
  • You're never wrong to do the right thing
    • Zobrazit profil
Re:zlomený OP
« Odpověď #30 kdy: 18 Dubna 2018, 13:44:03 »

Úřady tvrdí že v pasu není uložený otisk prstu.. z otisku se spočítají kontrolní data a to se uloží na čip..
..z čipu nejde vyrobit váš otisk prstu, ale jen ověřit jestli nějaký otisk prstu je váš.
To je sice pravda, že se z otisku dělá hash, ale moc mi to na klidu nepřidá. Respektive tím, že někdo má můj "hash" otisku, který si nemohu změnit, má de-fakto můj "druhý autentikační faktor pro danout ověřovací funkci"
Jako smysl to má u hesla. Když zjistím, že se provalilo heslo, nebo jeho hash, můžu ho změnit, ale, co když zjistím, že má někdo hash otisku? Budu žádat, aby změnili hashovací funkci, tam kde to ověřují a žádat, ať si všichni udělají svůj pas? Nebo půjdu na plastiku prstů?
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:zlomený OP
« Odpověď #31 kdy: 18 Dubna 2018, 14:08:29 »

Skenují se tuším pouze ukazováky. Nabízí se logicky tedy výměna - máte 5 možností....

edit: stále ještě zapomínám, že stát je ku..a prolhaná, mrzká a zákeřná.
Zákon č. 329/1999 obsahoval ve znění platném do 30.6.2017 (částka 183/2017) tuto textaci:
- § 29, odst. 4) Údaje uvedené v odstavci 2 písm. r) bodě 3 se vedou výlučně po dobu od jejich pořízení do uplynutí 60 dnů ode dne dodání vyrobeného cestovního pasu ministerstvu; po uplynutí této lhůty je správce evidence cestovních dokladů podle odstavce 1 povinen neprodleně pořízené biometrické údaje zlikvidovat.
zatímco v aktuálním platném znění došlo k drobné úpravě textu:
- § 29, odst. 4) Údaje uvedené v odstavci 2 písm. r) bodě 3 a písm. w) se vedou výlučně po dobu od jejich pořízení do uplynutí 60 dnů ode dne dodání vyrobeného cestovního pasu ministerstvu; po uplynutí této lhůty je správce evidence cestovních dokladů podle odstavce 1 povinen tyto údaje odstranit.

Vnímám pojem "neprodleně zlikvidovat" jako poměrně jasný, zatímco v pojmu "odstranit" tu neprodlenost ani likvidaci prostě najít nejde - spíše naopak. Stačí odstranit z databáze vedené ministerstvem - například přesunem do databáze vedené někým jiným? Navíc dle následujícího odstavce 5) si stát ponechává pořízené údaje po dobu 15 let po skončení platnosti dokladu. Vysvětluji si to tak, že stát si pořízené biometrické údaje prostě ponechává.
Změna prošla v rámci změny zákona o občanských průkazech!!! a v rozpravě jsem nikde nenašel odůvodnění této změny- https://www.psp.cz/sqw/sbirka.sqw?cz=195&r=2017.

Soudní dvůr EU 17.10.2013 konstatoval v řízení o předběžné otázce ve věci C-291/2012 toto: 61/  Vzhledem k tomu, že toto nařízení nestanoví žádnou jinou formu ani žádný jiný prostředek pro uchování těchto otisků, nelze jej vykládat – jak zdůrazňuje bod 5 odůvodnění nařízení č. 444/2009 – v tom smyslu, že jako takové poskytuje právní základ pro případnou centralizaci údajů shromážděných na jeho základě nebo pro použití těchto údajů pro jiné účely, než je zabránit neoprávněnému vstupu osob na unijní území.
« Poslední změna: 18 Dubna 2018, 15:05:36 od gumidos »
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 201
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:zlomený OP
« Odpověď #32 kdy: 18 Dubna 2018, 14:27:45 »

Pokud nejsou ukazaovaky, prijizdi se postupne vsechny prsty...
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:zlomený OP
« Odpověď #33 kdy: 18 Dubna 2018, 16:05:17 »

To je sice pravda, že se z otisku dělá hash, ale moc mi to na klidu nepřidá. Respektive tím, že někdo má můj "hash" otisku, který si nemohu změnit, má de-fakto můj "druhý autentikační faktor pro danout ověřovací funkci"
Jako smysl to má u hesla. Když zjistím, že se provalilo heslo, nebo jeho hash, můžu ho změnit, ale, co když zjistím, že má někdo hash otisku? Budu žádat, aby změnili hashovací funkci, tam kde to ověřují a žádat, ať si všichni udělají svůj pas? Nebo půjdu na plastiku prstů?

Pominu-li to že bych si na základě toho hashe vyrobil z gumídků Váš otisk prstu - což asi jen tak nepůjde - schází mi fantazie k tomu, jak hash Vašeho otisku nějak zneužít ve svůj prospěch.
IP zaznamenána

paty

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 636
    • Zobrazit profil
Re:zlomený OP
« Odpověď #34 kdy: 19 Dubna 2018, 23:54:52 »

Takže, když mám rozjebanej chip v pasu jsem v pohodě hash je ztracen v nenávratnu? ;D Tuhle mi to sdělila soudružka na letišti tri duby v Pardubicích, kde ty ženský musí do budky, když tam jednou za den sedne ryanair. :D Přicházím k okénku s pasem, který ji podávám. Dá ho do mašinky a kouká zoufale do kompjůtru a na mě

Hraničářka: Nejde mi načíst čip, sundejte si prosím obal (Nosím takový desky na pas, abych ho chránil jako oko v hlavě a neplatil pokutičku, že jsem se o něj náležitě nestaral)
Já: Jo, jasně (sundávám obal)

Hraničářka dá zase pas do mašinky, dá ho i podruhé, zoufale kouká do kompjůtru a na mě.

Hraničářka: Nefunguje Vám čip
Já: A co s tím?
Hraničářka: No nefunguje.
Já: A pustíte mě? Je to problém?
Hraničářka: Ne není, ale nefunguje Vám čip.
Já: Tak to mi nevadí.

Beru pas a jdu dál...

Pokud si myslíte, že nečitelné údaje z čipu z banánistán jsou v Novém světě za velkou louží problém, tak nikoli. Udělají si kopii dokladu, vaši aktuální fotku, vezmou si otisky z obou rukou. Nějaký nefunkční čip z banánistánu uprostřed Evropy nikoho nezajímal  8) Zkušenost z Kanady a Ameriky tohle léto.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:zlomený OP
« Odpověď #35 kdy: 20 Dubna 2018, 10:53:24 »

Takže, když mám rozjebanej chip v pasu jsem v pohodě hash je ztracen v nenávratnu? ;D

Já myslím že hlavní riziko je když se to na ten čip dává.. když ke zneužití nedojde když ty otisky dáváte tak mít kontrolní data na čipu v pasu který mám u sebe doma mi nevadí.

..a nebo mě aspoň nenapadá žádný způsob jak by to někdo mohl zneužít.. když mi někdo dokáže sebrat pas a nebo mě donutit ho vydat tak si opatří i můj otisk prstu.

Pokud si myslíte, že nečitelné údaje z čipu z banánistán jsou v Novém světě za velkou louží problém, tak nikoli. Udělají si kopii dokladu, vaši aktuální fotku, vezmou si otisky z obou rukou.

..když vám tohle nevadí tak čip v pasu nemusíte vůbec řešit..
IP zaznamenána

paty

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 636
    • Zobrazit profil
Re:zlomený OP
« Odpověď #36 kdy: 23 Dubna 2018, 02:08:08 »

Tak mohl jsem být principiální a vyhodit pár desetitisícovek, abych se jenom proletěl tam a zase zpátky ;D
Když tam jedeš, tak nic jiného než to zkousnout ti nezbývá.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:zlomený OP
« Odpověď #37 kdy: 24 Dubna 2018, 10:20:17 »

paty: Já jen nerozumím když vám nevadí dát přímo otisky tak proč řešíte čip v pasu..

..ale když si celníci vezmou fotku a otisky do svojí databáze tak je čip opravdu asi netrápí.. příště by teoreticky nepotřebovali ani ten pas..
IP zaznamenána