30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Zpoplatněná kopie spisu do DS  (Přečteno 9539 krát)

ridic

  • Příspěvků: 84
    • Zobrazit profil
Zpoplatněná kopie spisu do DS
« kdy: 12 Února 2018, 21:49:39 »

Zdravím,

správní orgán mi na žádost o kopii spisu do DS sdělil, že výše úhradů na zaslání kopie přesáhla 50 Kč a abych zaplatil určitou částku. Přesahuje to ani ne o 30 Kč.

Existuje způsob, jak se vyhnout poplatku? Jedná se o překročení rychlosti z radaru, kdy je tam 8 černobílých stran a 1 barevná. Za kopírování černobílých stran za účelem anonymizace chcou 16 Kč, za barevnou 10. Za sken 19 stran chcou 38 Kč a za sken barevné 10 Kč.

Mohl bych například požádat zatím jen o půlku, aby mi to nepřekročilo těch 50, a potom případně o druhou půlku? Anebo si vymyslet údaje nějakého člověka, aby nemuseli anonymizovat a ušetřil jsem tedy 26,- ?

Děkuji
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
Re:Zpoplatněná kopie spisu do DS
« Odpověď #1 kdy: 12 Února 2018, 21:57:24 »

A kopii spisu posílájí podle zákona 106 (o svobodném přístupu k informacím) nebo podle SprŘ?
IP zaznamenána

ridic

  • Příspěvků: 84
    • Zobrazit profil
Re:Zpoplatněná kopie spisu do DS
« Odpověď #2 kdy: 12 Února 2018, 22:08:02 »

Podle 106, žádal jsem je podle vzoru zde:

https://www.30kmh.cz/index.php?topic=486.0

Účastníkem řízení nejsem.
IP zaznamenána

Thom@s

  • Příspěvků: 436
    • Zobrazit profil
Re:Zpoplatněná kopie spisu do DS
« Odpověď #3 kdy: 12 Února 2018, 22:16:04 »

Prozradíte kraj prosím. Děkuji
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
Re:Zpoplatněná kopie spisu do DS
« Odpověď #4 kdy: 12 Února 2018, 22:29:51 »

Porovnejte to s ceníkem na stránkách úřadu, speciálně zda tam mají cenu pro pořízení elektronické kopie (skenování). Viz http://www.mvcr.cz/soubor/vyzadane-informace-2011-metodicke-doporuceni-green-02-web-pdf.aspx

Anonymizaci by neměli zpoplatňovat a anonymizovat mohou i elektronickou kopii. Pokud to neumí, nelze to dávat žadateli k úhradě.

Postupujte podle poučení / https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1999-106#p17

IP zaznamenána

ridic

  • Příspěvků: 84
    • Zobrazit profil
Re:Zpoplatněná kopie spisu do DS
« Odpověď #5 kdy: 12 Února 2018, 22:58:08 »

No mají to očividně dost dobře vychyzaný. Nic mi do karet nehraje - v ceníku mají černobílou zpoplatněnou 2 Kč a mají u toho napsané "Černobílé kopírování, tisk, skenování". Takže vše. To samé u barevných, akorát ne 2 Kč, ale 10 Kč.

Pak tam v tom rozpisu mají přímo položku: Anonymizace (bezplatné) - 0 Kč

Očividně už mají asi dost zkušeností, těžko říct, jestli se s tím dá něco dělat. Jedině to uhrát jak píšete, aby anonymizovali elektronickou kopii. Ale jak jim to napsat?
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
Re:Zpoplatněná kopie spisu do DS
« Odpověď #6 kdy: 12 Února 2018, 23:16:21 »

Domnívám se, že to je špatně a náklady v některých případech nesplňují podmínku nesmí přesáhnout náklady spojené s pořízením kopií. Jedině, že fyzické kopie dělají pod cenou. Ale netuším jak obhájí tak velký rozdíl mezi barevným a černobílým skenováním.

A zopakuji, že mohou anonymizovat elektronickou verzi, pak to vyjde pod 50Kč.

Další možnost, která mě napadá, je požádat je, aby poskytli pouze černobílou kopii barevného snímku. Pak to bude opět pod 50Kč.
IP zaznamenána

ridic

  • Příspěvků: 84
    • Zobrazit profil
Re:Zpoplatněná kopie spisu do DS
« Odpověď #7 kdy: 12 Února 2018, 23:18:57 »

Domnívám se, že to je špatně a náklady v některých případech nesplňují podmínku nesmí přesáhnout náklady spojené s pořízením kopií. Jedině, že fyzické kopie dělají pod cenou. Ale netuším jak obhájí tak velký rozdíl mezi barevným a černobílým skenováním.

A zopakuji, že mohou anonymizovat elektronickou verzi, pak to vyjde pod 50Kč.

Další možnost, která mě napadá, je požádat je, aby poskytli pouze černobílou kopii barevného snímku. Pak to bude opět pod 50Kč.

Děkuji za rychlou reakci. Mám to tedy nějak dát dohromady, sepsat to a odeslat jim všechny tyto zmíněné důvody?

Při černobílém snímku by to bylo těsně nad 50, ale co kdybych řekl, že ten snímek nechci? To by mně do těch 50 vyšlo, a pak bych za 15 dní požádal pouze jen o ten snímek. Jde to takhle rozdělit na dvakrát?
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
Re:Zpoplatněná kopie spisu do DS
« Odpověď #8 kdy: 13 Února 2018, 09:51:20 »

Já pořád nechápu ten výpočet - spis má 8+1 stran. Teta to zkopíruje za 16+10Kč, zanonymizuje zdarma a nakonec naskenuje za 16+10Kč. Odkud je těch 19 stran?

Pokud chcete napadnout ten výpočet (pro sazebník) požádejte stošestkou o kalkulaci nákladů na pořízení čb/bar. kopie/skenu. Žádejte jednotlivě, ať si to užijou.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Zpoplatněná kopie spisu do DS
« Odpověď #9 kdy: 14 Února 2018, 14:04:15 »

Na tom zase nechápu, proč by měli prvně okopírovat, pak zanonymizovat a pak naskenovat a poslat, nejekonomičtější cesta je přeci naskenovat, anonymizovat v PC a poslat. Když to udělají tím způsobem výše, tak sice mají v sazebníku úkon anonymizace za 0 Kč, ale ve výsledku za tu anonymizaci žadatel zaplatí (srov. se situací, kdy si zažádám jako účastník o kopii o bez anonymizace, bude náklad poloviční), což je dosti nekalá praktika a navíc je to problém té úřadednice, že je tupá, ne můj...

Rozhodně bych na to užil zásadu procesní ekonomie a ještě jim poslal stížnost, že jejich paraziti nehospodárně nakládají s majetkem pořízeným z veřejných financí.
IP zaznamenána

ridic

  • Příspěvků: 84
    • Zobrazit profil
Re:Zpoplatněná kopie spisu do DS
« Odpověď #10 kdy: 18 Února 2018, 22:18:46 »

Děkuji za rady.

Podávám tedy stížnost podle §16a odst 1 písm. d, s tím, ať mi anonymizují elektronickou verzi a nevynaloží tak zbytečné náklady na kopírování.

Také jim tedy posílám novou žádost podle 106 o ty náklady na černobílý a barevný sken. Černobílý sken mají za 2 Kč, zatímco barevnou stranu za 10 Kč. Jakým způsobem mám potom napadnout takhle vysoký rozdíl? Viz:

Pokud chcete napadnout ten výpočet (pro sazebník) požádejte stošestkou o kalkulaci nákladů na pořízení čb/bar. kopie/skenu. Žádejte jednotlivě, ať si to užijou.

Oni mi sice sdělí, že 2 Kč na černobílou a 10 Kč na barevnou, ale co potom? Žádám podle 106, a tam mohu podat stížnost jen pokud mi nedoručí odpověď ve lhůtě, nesouhlasím s náklady apod... Informace jako taková, že nesouhlasím s výši těch nákladů, na to je 106 krátký, ne?
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
Re:Zpoplatněná kopie spisu do DS
« Odpověď #11 kdy: 19 Února 2018, 00:06:41 »

Asi nejlépe to bude rozporovat v rámci žádosti o informace.

Nějaký postup, jak to rozporovat samostatně, jsem nenašel. Já bych to viděl na podnět k Ministerstvu vnitra.
IP zaznamenána

ridic

  • Příspěvků: 84
    • Zobrazit profil
Re:Zpoplatněná kopie spisu do DS
« Odpověď #12 kdy: 19 Února 2018, 01:16:07 »

Asi nejlépe to bude rozporovat v rámci žádosti o informace.

Nějaký postup, jak to rozporovat samostatně, jsem nenašel. Já bych to viděl na podnět k Ministerstvu vnitra.

OK, o informaci jsem zažádal a předpokládám, že mi normálně pošlou, že scan černobílé za 2 Kč a barevné za 10 Kč.

Kdybych se odvolal (a nevyhověli), tak nadřazenej orgán tuším není MV, ale kraj. Tudíž počkat na odpověď a pak se rovnou obrátit na MV s tím, jak to mají nelogicky zpoplatněný?
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
Re:Zpoplatněná kopie spisu do DS
« Odpověď #13 kdy: 19 Února 2018, 09:04:09 »

Asi jsme se nepochopili, odvolání na náklady v rámci žádosti podle 106 k nadřízenému orgánu. Pokud by šlo o samostatný podnět (nesouvisející se žádnou žádosti), tak k MV.

Ta druhá část plyne ze Zákona o obcích §8, §123 a §124 https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-128

Je ale fakt, že jsem to nikdy neřešil ani jsem podobný případ nenašel, takže se mohu mýlit.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Zpoplatněná kopie spisu do DS
« Odpověď #14 kdy: 19 Února 2018, 11:29:05 »

SO vám měl napsat v poučení, ke kterému orgánu se dá podat odvolání v případě, že se chcete proti uloženým nákladům na poskytnutí informace bránit - tam to najdete, pokud to nevíte, pokud to tam není, tak mají ještě k tomu vadné poučení.
Odvolání se podává k prostřednictvím povinného subjektu k nadřízenému orgánu = do záhlaví dopisu napíšete adresu odvolacího orgánu, ale odešlete to na adresu povinného subjektu - až ten to v zákonem vymezené lhůtě postoupí odvolacímu orgánu (pokud nevykoná autoremeduru).

Pokud je poučení o odvolání vadné, aplikuje se § 83 odst. 2 Správního řádu a na odvolání máte lhůtu 90 dní (nebo 15 od vydání opravného usnesení, pokud bylo vydáno), což by se vám hodilo, protože to poskytuje dostatek času na získání informací z těch dalších dvou žádostí. Mimochodem v těch dvou žádostech je třeba žádat přesný postup stanovení cen, aby vás nemohli odbýt pouhým odkazem na jejich online sazebník.

V samotném odvolání pak napadnete kaluklaci nákladů na poskytnutí informace (jak v počtu stran, tak těch 10 kč/ barevnou stranu) a namítnete nedůvodnost nákladů na pořízení kopií a že MV ve svém sazebníku uvádí, že žadatel hradí náklady od výše 100,- Kč, nikoliv 50,- Kč.

Samostatný podnět na MV podejte na základě informací získaných o kalkulaci ceny - MV například uvádí sazbu 1,50 Kč za jednostrannou A4 a nerozlišuje, jestli je barevná nebo ČB. Úřady mají možnost vytvořit si vlastní sazebník, ale ten by měl být zhruba podobný, rozhodně to není nástroj na přivýdělek.
IP zaznamenána