30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: kontrola a prokazani prislusnosti k PCR  (Přečteno 43682 krát)

xtala

  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
kontrola a prokazani prislusnosti k PCR
« kdy: 12 Června 2014, 21:45:32 »

tak tady oteviram jednu zajimavou temu.

Nedavno jsem pri silnicni kontrole pouzil takovy Cheat, ze drive nez opicajt spusti tu jejich hezky naucenou basnicku (Dobry den pane ridici, predlozte...), tak ihned kontruju, ze vsechny jeho pozadavky promtne splnim, ale az pote, co se mi legitimuje Sluzebnim prukazem. Score je takove, ze jednou to vyslo luxusne, zasalutoval a popral hezky zbytek jizdy. Az dnes nastala komplikace. Fizl se sekl a ne a ne sluzebak ukazat. (proc se toho tolik boji kurva? Co za tim je??? Zna nekdo odpoved?)

Pokracovalo to asi 15minut, presvedcovali me, ze to neni jejich povinost, vyzvidali podle jakeho zakona, dale ze mi musi stacit jejich odznak, sracky sracky, a at zavolam na 158. Tak se take stalo, operacnimu dustojnikovi (nebo jak se to predstavil) jsem popsal situaci. Ptal se me jestli ma dotycky bilou kosili!!! (WTF?co to je za identifikaci??),a na cislo odznaku. Sdelil jsem, OD proveril a rekl mi ze se nemusim bat, ze je to pravy policista (LOL). Pak hovor skoncil...dale nic zajimaveho, dal jsem svoje doklady (co mi vic zbyvalo? ujet?), vse bylo OK, opicajt mi je vracel a jen nechapave kroutil hlavou.

takze patram a nejak se moc nemuzu dopatrat pravdy. jak to tedy je? zatim jsem nasel tedy toto (zkracene):

podle zákona o silničním provozu 361/2000Sb. Hlava II, oddíl 4 §79
vozidlo smi zastavit policista ve stejnokroji (OK v poradku)
nebo
Policista, celník nebo strážník obecní policie může z jedoucího vozidla zastavovat vozidla i rozsvícením nápisu "STOP".

dále

Vyhláška č. 460/2008 Sb. část III, §7(v poslední úpravě dne 22.1.2011), o způsobu vnějšího označení, služebních stejnokrojích a zvláštním barevném provedení a označení služebních vozidel, plavidel a letadel Policie České republiky a o prokazování příslušnosti k Policii České republiky


Policista při prokazování příslušnosti k policii služebním průkazem předkládá k nahlédnutí přední stranu služebního průkazu s fotografií, aniž ho vydá z ruky. Policista při výkonu služby v občanském oděvu může též prokazovat svoji příslušnost k policii tím, že si umístí služební průkaz na levou stranu hrudi nebo zavěsí na krk tak, aby byla viditelná jeho přední strana.

existuje tedy jeste nejaky zakon ci vyhlaska, ktera upravuje to, ze muzu zadat fizla o prokazani prislusnosti?
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:kontrola a prokazani prislusnosti k PCR
« Odpověď #1 kdy: 12 Června 2014, 22:03:06 »

Myslím, že nic víc asi není.
Stačí jim jen uniforma a odznak s číslem, případně přilepené služební číslo a nápisy policie, když mají ty jejich montérky. Průkaz ukazovat nemusí když nechce a představovat se taky nemusí.
Akorát když jsou v civilu, tak vytasí celý průkaz a řvou policieee.
Když má člověk problém s jejich pravostí, tak jako ty zavolá na 158 a tam potvrdí, že je to v pořádku nebo zavolá urnu :), aby je pochytali.
Když chci vědět jejich jména, tak kouknu na zadní stranu oznámení přestupku, kde píšou jako svědky členy hlídky, tedy příjmení a služební číslo a ten co to píše se tam podepisuje. Kyž pak oslovím policajta a pane praporčíku Urbánku bla bla bla, tak se jim to vůbec nelíbí :)
IP zaznamenána

xtala

  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
Re:kontrola a prokazani prislusnosti k PCR
« Odpověď #2 kdy: 12 Června 2014, 22:08:40 »

opravdu neni nic, kde by bylo stanoveno, ze na pozadani je povinnost opicajta mi prukaz ukazat? myslim ze jsem nekdy neco takoveho zahledl...
IP zaznamenána

xtala

  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
Re:kontrola a prokazani prislusnosti k PCR
« Odpověď #3 kdy: 12 Června 2014, 22:26:11 »

nalezeno :)

Zákon o PČR č. 273/2008 Sb. §12 - Prokazování příslušnosti
(1) Při provádění úkonu je policista povinen prokázat svou příslušnost k policii služebním stejnokrojem, služebním průkazem nebo odznakem policie, na kterých musí být zřetelně viditelné identifikační číslo. Zaměstnanec policie je při provádění úkonu povinen prokázat svou příslušnost k policii průkazem zaměstnance policie se zřetelně viditelným identifikačním číslem.

takže chápu správně, že:
musí mít stejnokroj + něco kde bude jeho číslo?

tzn pokud má placku, tak to stačí?
« Poslední změna: 12 Června 2014, 22:28:38 od xtala »
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:kontrola a prokazani prislusnosti k PCR
« Odpověď #4 kdy: 12 Června 2014, 22:38:14 »

Stačí jim jen uniforma a odznak s číslem, případně přilepené služební číslo a nápisy policie, když mají ty jejich montérky. Průkaz ukazovat nemusí když nechce a představovat se taky nemusí.

Chápeš to správně a stačí.
IP zaznamenána

SimSon

  • Příspěvků: 384
    • Zobrazit profil
Re:kontrola a prokazani prislusnosti k PCR
« Odpověď #5 kdy: 13 Června 2014, 12:23:15 »

Kdyby nekoho zajimalo jak je to u nasich sousedu na Slovensku:

Citace
(1) Policajt v služobnej rovnošate s identifikačným číslom a pri výkone služobnej činnosti aj s menovkou policajta preukazuje príslušnosť k Policajnému zboru tiež služobným preukazom a podľa okolností tiež ústnym vyhlásením.
a) pri vstupe do objektov, kde je vstup kontrolovaný oprávnenou osobou,
b) ak je o to pri služobnom zákroku požiadaný.

Tudiz na Slovensku kdyz policajta (vykonavajiciho sluzebni zakrok, coz je taky kontrola ridice) o prukaz pozadate, je povinen jej predlozit k nahlednuti.
IP zaznamenána

OS

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
Re:kontrola a prokazani prislusnosti k PCR
« Odpověď #6 kdy: 04 Července 2014, 16:13:16 »

Ploskolebec se musí prokázat služebním průkazem a to na výzvu (vyzývám Vás, abyste mi přokázal svou příslušnost k policii české republiky předložením služebního průkazu). Jsou tu dva předpisy

Předpis č. 273/2008 Sb.Zákon o Policii České republiky:
§ 12
Prokazování příslušnosti

(1) Při provádění úkonu je policista povinen prokázat svou příslušnost k policii služebním stejnokrojem, služebním průkazem nebo odznakem policie, na kterých musí být zřetelně viditelné identifikační číslo. Zaměstnanec policie je při provádění úkonu povinen prokázat svou příslušnost k policii průkazem zaměstnance policie se zřetelně viditelným identifikačním číslem.

Z toho se může zdát, že je jedno, jestli prokáže příslušnost průkazem nebo odznakem policie, ale je tu ještě

Předpis č. 460/2008 Sb.Vyhláška o způsobu vnějšího označení, služebních stejnokrojích a zvláštním barevném provedení a označení služebních vozidel, plavidel a letadel Policie České republiky a o prokazování příslušnosti k Policii České republiky

podstatné jsou tu dva paragrafy:

§ 9
Prokazování příslušnosti k policii odznakem policie

(1) Odznakem policie je odznak služby kriminální policie a vyšetřování, který tvoří kovový ovál modré barvy s orámováním ve stříbřité barvě; v horní části odznaku je plastický symbol policie, pod ním jsou tři vodorovné pruhy ve státních barvách a nápis stříbřité barvy „SLUŽBA KRIMINÁLNÍ POLICIE A VYŠETŘOVÁNÍ“; v dolní části odznaku je pětimístné identifikační číslo. Vzor odznaku policie je vyobrazen v příloze č. 3 k této vyhlášce.

to, co nosí dopraváci není dle vyhlášky odznak policie (§ 9), ale identifikační číslo dle § 4 (Způsob vnějšího označení policie)

takže se musí prokázat podle
§ 7
Prokazování příslušnosti k policii služebním průkazem

(1) Policista při prokazování příslušnosti k policii služebním průkazem předkládá k nahlédnutí přední stranu služebního průkazu s fotografií, aniž ho vydá z ruky. Policista při výkonu služby v občanském oděvu může též prokazovat svoji příslušnost k policii tím, že si umístí služební průkaz na levou stranu hrudi nebo zavěsí na krk tak, aby byla viditelná jeho přední strana.

Odznakem se prokazuje kriminálka a člen městských ozbrojených band. PaCh musí předkládat průkaz.

ano, buď je nemají nebo ani netuší, že by se jimi měli na výzvu prokazovat. Každopádně príma argument do správního řízení
« Poslední změna: 04 Července 2014, 16:30:18 od OS »
IP zaznamenána

xtala

  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
Re:kontrola a prokazani prislusnosti k PCR
« Odpověď #7 kdy: 04 Července 2014, 16:18:49 »

jste si jisty timto vykladem? Ono se to z toho textu da vylozit vselijako.

Chtelo by to rozlousknout bez nejakych pochyb.
IP zaznamenána

OS

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
Re:kontrola a prokazani prislusnosti k PCR
« Odpověď #8 kdy: 04 Července 2014, 19:50:16 »

to ale není výklad, to je jednoznačné konstatování. O prokazování příslušnosti hovoří zákon a pak vyhláška. V zákoně je uvedeno buď odznak nebo průkaz, vyhláška pak přesně stanoví co je odznak. Ty výše okopírované odstavce jsou jediné, které obsahují relevantní text (tedy nic dalšího, co by se týkalo prokazování příslušníka PČR v zákoně ani vyhlášce není, jsou tam jen další ustanovení týkající se dalších skupin, např. vojáků).

Podívejte se do přílohy té vyhlášky, jsou tam fotky. To co má opičák na uniformě (ten kovový odznak) je tam vyfocené a je to nadepsané jako "identifikační číslo". Odznak je ve vyhlášce popsaný (nápis kriminální služba atd.) a je také vyfocený.
identifikační číslo, horní fotografie (paragraf 4)
http://www.zakonyprolidi.cz/disk/cs/file/2008/2008c149z0460p002o005.jpg

odznak policie dle vyhlášky (paragraf 9):
http://www.zakonyprolidi.cz/disk/cs/file/2008/2008c149z0460p003o003.jpg

a ještě přímo odkaz na stránky mafie (úplně dole):
http://www.policie.cz/clanek/opravneni-policistu.aspx?q=Y2hudW09Mg%3D%3D
« Poslední změna: 04 Července 2014, 20:03:46 od OS »
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:kontrola a prokazani prislusnosti k PCR
« Odpověď #9 kdy: 04 Července 2014, 21:01:07 »

Ploskolebec se musí prokázat služebním průkazem a to na výzvu (vyzývám Vás, abyste mi přokázal svou příslušnost k policii české republiky předložením služebního průkazu). Jsou tu dva předpisy

Předpis č. 273/2008 Sb.Zákon o Policii České republiky:
§ 12
Prokazování příslušnosti

(1) Při provádění úkonu je policista povinen prokázat svou příslušnost k policii služebním stejnokrojem, služebním průkazem nebo odznakem policie, na kterých musí být zřetelně viditelné identifikační číslo. Zaměstnanec policie je při provádění úkonu povinen prokázat svou příslušnost k policii průkazem zaměstnance policie se zřetelně viditelným identifikačním číslem.

Z toho se může zdát, že je jedno, jestli prokáže příslušnost průkazem nebo odznakem policie, ale je tu ještě

Předně se může prokázat jen stejnokrojem a tak to je.

Podle mě nemá povinnost ukazovat průkaz, stačí udělat test.
Při silniční kontrole si říct o prokázání příslušnosti průkazem, policajt osobu pošle do prd...(když nebude zrovna v dobrém rozmaru a průkaz ukáže, protože mu to prostě nebude vadit)  a pak si podat stížnost, že se odmítl prokázat průkazem.
Odpověď příslešného orgánu odpoví na otázku prokazování příslušnosti a podle mě to bude, že nedošlo k pochybení.

IP zaznamenána

xtala

  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
Re:kontrola a prokazani prislusnosti k PCR
« Odpověď #10 kdy: 04 Července 2014, 21:06:30 »

a zas jsou tady ty pochybnosti. Uz jsem myslel ze je to jasnejsi...

V podstate mi ten prukaz pri kontrole nikdy neukazaly. Naposled jsem skrze to volal na 158. Tam tvrdili,ze to neni jejich povinnost. Takze proto jsem otevrel tuto temu.

Jak se tedy zachovat, pokud mi prukaz neukaze? Bez rozlouceni odjet z mista?

Jde mi jen o dodrzovani pravidel na obou stracnach barikady. Pokud tu povinost maji ulozenou zakonem,tak pri kazde kontrole ji budu vyzadovat a vyuzivat.
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:kontrola a prokazani prislusnosti k PCR
« Odpověď #11 kdy: 04 Července 2014, 22:18:05 »

V podstate mi ten prukaz pri kontrole nikdy neukazaly. Naposled jsem skrze to volal na 158. Tam tvrdili,ze to neni jejich povinnost. Takze proto jsem otevrel tuto temu.

No jasně, a ani neukážou, protože to není jejich povinnost :)
Ten na té 158 si nebude vymýšlet, hovory jsou nahrávané a vpřípadě stížnosti by si to taky slíznul.
Kdyby tu povinnost měli, tak se s nimi spojí přes vysílačku a řekne "Pepčo nedělejte zagorgu a pánovi ukažte průkazy" :)

Jak se tedy zachovat, pokud mi prukaz neukaze? Bez rozlouceni odjet z mista?

Pokud mám pochybnosti o tom, že je policajt pravý, tak volám 158, kde potvrdí, že je to v cajku.
Pokud ho chci jen buzerovat a on se nenechá, tak budu holt držet hubu co se týká předložení průkazu.
Bez rozloučení odejít je možné, ale rozhodně to nedoporučuju při začátku kontroly, protože to bude končit donucovacími prostředky a noclehem na fízlárně.

Jde mi jen o dodrzovani pravidel na obou stracnach barikady. Pokud tu povinost maji ulozenou zakonem,tak pri kazde kontrole ji budu vyzadovat a vyuzivat.

Stačí si podat stížnost a bude jasno. Oni to tam odůvodní včetně příslušných §§.
Nevím jestli se dá stěžovat i na jejich odpověď např. k ministerstvu vnitra, ale zkusit se to taky může.
IP zaznamenána

OS

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
Re:kontrola a prokazani prislusnosti k PCR
« Odpověď #12 kdy: 05 Července 2014, 05:56:49 »

Ano, policejní stejnokroj může k prokázání příslušnosti stačit, ale pokud máte pochybnost (třeba i účelově) zda je to opravdu fízl, můžete vyžadovat další prokazování. Tedy pokud mě zastaví policejní auto, z něj vylezou dvě opice v uniformě a já s nimi budu vzorně spolupracovat, je to můj problém. Ale já můžů trvat na tom, aby mi prokázaly svou príslušnost k PČR.

Fakt nechápu o co Vám jde. Chcete si ověřit, jestli má opičák uniformu z hlediska zákonů ČR oprávněně, nebo chcete munici do správního řízení?

Pokud mě zastaví falešný policajt (ty případy tu byly) tak se pravděpodobně posere v momentě, kdy ho budu nahrávat, chtít průkaz a záznam o přestupku. Pokud jde o skutečného fízla, tak pravděpodobně neví, že povinnost prokázat se služebním průkazem ( na výzvu, to zdůrazňuji) má. Takže ano, pokud se neprokáže, skutečně máte právo sednout do auta, na jeho případné výzvy jménem zákona se zvysoka ... a odjet. Jenomže fízl právo nezná, takže hrozí, že bude hustej. Optimální přístup je podle mě ten, že ho opakovaně vyzvete, on řekne, že se prokázal, Vy mu řeknete, že ho nepovažujete za policistu a pak už jen odmítáte (např.předložit řidičský průkaz, dechovou zkoušku, ukázat výbavu), předhodíte mu jenom občanku - pochopitelně v závislosti na tom, co jste udělal a co Vám hrozí. Pokud by hrozilo užití těch jejich chvatů a hmatů, tak prostě nemáte (sice Vás nemůže nutit ukázat řidičák užítím tonfy přes obličej a to v žádném případě, ale ze strany opicie jsem už slyšel ledacos). Sepíší záznam, Vy odmítnete podepsat a ve správním řízení si s nimi vytřete ... Neprokázal se zákonným způsobem, neměl jste povinnost s ním spolupracovat.

Pokud jde o možnost natlačit je do extrému a nechat je spáchat trestný čin, tak to lze. Neprokáže se zákonným způsobem, řeknu, že odjíždím, sednu do auta, výzvy ignoruji až padne ta kouzelná větička "nebo bude užito chvatů a hmatů/donucovacích prostředků (z hlediska zákona mimochodem totéž)". Jenomže co z toho? Padne pár trestních oznámení, na D-FENSových stránkách se to řádně rozmázne, a povede to k tomu, že začnou nosit služební průkazy. Nedávno jsem si koupil dům na venkově a párkrát jel domů přes hospodu po malém pivu, odmítnutí dechové zkoušky (+nemám u sebe řidičák included). Ať je nenosí, co víc si přát!       
« Poslední změna: 05 Července 2014, 12:45:53 od OS »
IP zaznamenána

xtala

  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
Re:kontrola a prokazani prislusnosti k PCR
« Odpověď #13 kdy: 05 Července 2014, 11:55:23 »

Fakt nechápu o co Vám jde. Chcete si ověřit, jestli má opičák uniformu z hlediska zákonů ČR oprávněně, nebo chcete munici do správního řízení?

No o co jde...jde o to,ze kdyz uz me zastavi a vesmes bezduvodne zdrzuji a prudi, vyzaduji po me dodrzovani pravidel silnicniho provozu, tzn mit u sebe ridicak a doklady od vozidla a jine (k cemu, kdyz si to stejne vsechno overuji v online databazich?!?!) , tak bych chtel, aby to fungovalo i obracene. Take si myslim ze to je vhodne vyzadovat z toho duvodu, ze v prvnich mikrovterinach spolecneho casu jim dojde, ze nemaji tu cest s hejlem co se pred nima predposere, a mohli tak hned v zacatku prehodnotit obvyklou strategii natlaku (vite pane ridici ceho jste se dopustil?, pil jste pred jizdou pane ridici,...atd), a zkratit celou akci, kdyz uz musi byt, na minutu casu.
 
posledni zazitek byl opravdu vyzivny, chovali se krajne arogatne a nabubrele. v idealnim svete bych to povazoval za standart, ze pred tim nez otevre hubu a zacne prudit, tak se slusne legitimuje. o nic nejde. kdyz uz tu praci opicajta dela (coz je kazdeho svobodna volba), muze ji prece delat i takovym zpusobem, ze nebudou lidi visirat a jednak s nima jako z odpadem. trosku pokory by neuskodilo. za dobu co mam RP (11let) jsem takoveho potkal jen jednou nekde u CB, a to byl u me Pan Policista, mel muj respekt.

Napriste jim v takovem pripade pripomenu, zdali vi, ze se maji ridit §9 zakona o PČR - Policista je při plnění úkolů policie povinnen dodržovat pravidla zdvořilosti a dbát cti, vážnosti a důstojnosti osob i své vlastní.

je pravdou, ze ty jejich "odznaky" resp. tu placicku s ident. cislem si muzu koupit na pouti, stejne jako bilou kosili a reflex vestu. prece jen o nejakych tech falesnych hlidkach uz z medii vime, stava se to. myslim ze overeni je na miste. kdyz uz to neni samozrejmost, tak na pozadani bych tedy chtel ty prukazy videt, a pak muzeme pokracovat v dalsich ukonech (muj RP, doklady od vozu atd). cilem neni to hrotit do extremu,to v zadnem pripade.
IP zaznamenána

xtala

  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
Re:kontrola a prokazani prislusnosti k PCR
« Odpověď #14 kdy: 05 Července 2014, 12:03:59 »

Předpis č. 273/2008 Sb.Zákon o Policii České republiky:
§ 12
Prokazování příslušnosti

(1) Při provádění úkonu je policista povinen prokázat svou příslušnost k policii služebním stejnokrojem1, služebním průkazem2 nebo odznakem policie3, na kterých musí být zřetelně viditelné identifikační číslo. Zaměstnanec policie je při provádění úkonu povinen prokázat svou příslušnost k policii průkazem zaměstnance policie se zřetelně viditelným identifikačním číslem.

Z toho se může zdát, že je jedno, jestli prokáže příslušnost průkazem nebo odznakem policie

o toto presne jde. jak si to vylozit?

varianta 2 or 3 je tedy uz jasna. bezny opicajt nema odznak, ale identifikacni cislo- OK, jasne.
ale z textu neni jednoznacne jasne (alespon teda ne me), zda MUSI BYT splneno 1+2 (prip 1+3).

za textem je carka, nikoli pismeno A nebo NEBO...

ale mozna mam jen ja problem s pochopenim psaneho textu :D
IP zaznamenána