30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Povinnost zelené karty v Evropě  (Přečteno 15489 krát)

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Povinnost zelené karty v Evropě
« Odpověď #15 kdy: 09 Února 2018, 18:41:04 »

Domnívám se že odebrání osvědčení bude vyznačeno v registru (bez ohledu na to kolik jich máte a zda ho máte u sebe) a vozidlo nebude způsobilé k provozu dokud nedojde k nové STK a neproběhne oficiálni vrácení malýho techničáku, tudíž je asi úplně jedno zda to odevzdáte nebo odevzdáte, auto bude stále nezpůsobeno k provozu a při budoucí kontrole nastane problém.

Je to podle mě stejný jako jezdit se zákazem řízení a prokazovat se řidičákem který jste neodevzdal. Akorát jsou tam jiný sankce.
Asi se domnívám správně

řízení vozidla, jehož osvědčení o registraci bylo
zadrženo

pokuta 10 000–20 000

zákaz řízení 6 měs. – 1 rok

http://www.bodovysystem.cz/admin/files/1.-Prestupky-a-body-2017-10-04.pdf

IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Povinnost zelené karty v Evropě
« Odpověď #16 kdy: 09 Února 2018, 19:03:55 »

Ale ono zadrženo nebylo. Sebrali by mi neplatný ORV, což je ok.
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Povinnost zelené karty v Evropě
« Odpověď #17 kdy: 09 Února 2018, 19:17:39 »

Zadrženo bylo, sice ne fyzicky ale právně ano, platný ORV je zadržen také i když ho fízlovi nedáte na místě (zjistí si z registru jeho číslo), dostanete o tom potvrzení, musíte ho do pěti prac. dnů odevzdat a nesmíte dále pokračovat v jízdě s tím autem.

EDIT

https://zpravy.idnes.cz/trinact-zavad-na-odebrani-maleho-technicaku-fe1-/domaci.aspx?c=A160518_102914_domaci_cen&setver=full

Pokud při silniční kontrole bude auto s vyjmenovanou závadou odhaleno, pak řidič přijde o malý technický průkaz a auto bude muset nechat odtáhnout. Pokud nebude mít technický průkaz u sebe, pak jej musí odevzdat do pěti dnů. Zpátky ho dostane až poté, co prokáže, že vůz prošel STK

« Poslední změna: 09 Února 2018, 19:24:06 od t4455 »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Povinnost zelené karty v Evropě
« Odpověď #18 kdy: 09 Února 2018, 19:36:58 »

Je to takove slovickareni, ale mimo gramatickeho vykladu zakona existuji i jine vyklady, napr. teologicky (tedy co chtel zakonodarce).
Znáte to o tom mluviti stříbro, mlčeti zlato? Neměl byste používat cizí termity, když je neznáte suterénně nebo nejste v dobré konvici, protože je zde veliké rizoto, že to skončí fiatem.

řecky telos = účel, cíl
řecky theos = bůh

výklad teologický je něco trochu jiného než teleologický ....
« Poslední změna: 10 Února 2018, 00:27:20 od hh »
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Povinnost zelené karty v Evropě
« Odpověď #19 kdy: 09 Února 2018, 21:26:56 »

Pokud při silniční kontrole bude auto s vyjmenovanou závadou odhaleno, pak řidič přijde o malý technický průkaz a auto bude muset nechat odtáhnout. Pokud nebude mít technický průkaz u sebe, pak jej musí odevzdat do pěti dnů. Zpátky ho dostane až poté, co prokáže, že vůz prošel STK
Co když u sebe ORV mít bude ale odmítne odevzdat/předložit?
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Povinnost zelené karty v Evropě
« Odpověď #20 kdy: 09 Února 2018, 21:32:43 »

SYeti> Ne, to je krajní nouze, obrana ORV před debilem.
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Povinnost zelené karty v Evropě
« Odpověď #21 kdy: 09 Února 2018, 21:34:52 »

Neuposlechnuti vyzvy uredni osoby? Neni to nejaky prestupek?
Co kdyby jste se neustále přestal ptát jako pětileté dítě a zkusil si to sám najít?

Ještě jste nám zapomněl sdělit že pokud se nám to nelíbí tak si máme založit vlastní stranu, pokusit se uspět ve volbách a pokusit se ten zákon zrušit...

Pro ostatní:

Je jen otázkou času kdy bude stejnej postup uplatňován se zabavováním řidičáků, jak všichni víme tak dnes to funguje tak že pokud víme že nadejcháme dvě piva tak řidičák děláme že nemáme a druhý den můžeme jezdit dál dokud nebude rozhodnuto ve správním řízení, asi ale mají trochu obavy že kdyby obviněný nebyl uznán vinným tak by se jim to celkem prodražilo

Číkus - Odmítnutí odevzdání ORV do těch pěti dnů je asi stejný přestupek jako neodevzdání řidičáku do pěti dnů od nabytí právni moci zákazu řízení, tím si prostě nepomůžete, pokud budete s tím autem jezdit dál tak hrozí zákaz řízení a je bezpředmětný zde jste odevzdal/neodevzdal, máte u sebe/nemáte u sebe, dáte z ruky/nedáte z ruky
« Poslední změna: 09 Února 2018, 21:38:34 od t4455 »
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Povinnost zelené karty v Evropě
« Odpověď #22 kdy: 09 Února 2018, 21:41:56 »

t4455> Nemyslím si.

§ 6b odst. 1 zákona č. 361/2000 Sb:
Zjistí-li se při kontrole technického stavu vozidla nebo jízdní soupravy nebo při objasňování dopravní nehody nebezpečná závada, která vzhledem ke své povaze nebo rozsahu významně zvyšuje ohrožení bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích nebo nepříznivé působení provozu vozidla nebo jízdní soupravy na životní prostředí, zadrží policista osvědčení o registraci vozidla vykazujícího takovou závadu a vydá o tom řidiči vozidla nebo jeho provozovateli, je-li přítomen, doklad. Doklad o zadržení osvědčení o registraci vozidla policista vydá, i pokud osvědčení nelze zadržet z důvodu, že je řidič nemá u sebe.

Tedy pokud to je z jiného důvodu, policista nevydá doklad o zadržení ORV.

§ 6b odst. 4 zákona č. 361/2000 Sb.:
Nelze-li osvědčení o registraci vozidla zadržet, neboť při zjištění důvodu pro jeho zadržení je řidič vozidla nemá u sebe, je provozovatel vozidla povinen toto osvědčení odevzdat do 5 pracovních dnů ode dne vydání dokladu o jeho zadržení nebo od doručení kopie tohoto dokladu úřadu příslušnému podle odstavce 3. Policista při výkonu dohledu nad bezpečností a plynulostí provozu na pozemních komunikacích zadrží osvědčení o registraci vozidla, které dosud nebylo odevzdáno, a zašle je nejpozději následující pracovní den příslušnému úřadu; osobě, která měla osvědčení u sebe, o tom vydá doklad. Je-li takové osvědčení o registraci vozidla předloženo ke kontrole strážníku obecní policie, je strážník povinen přivolat policii a řidič je povinen setrvat na místě do příchodu policie.

Tedy pokud nelze ORV zadržet z jiného důvodu, není provozovatel vozidla povinen ORV odevzdávat.

edit: Nehledě na to, že nezačne běžet lhůta, protože nemohl být vydán doklad o zadržení podle 1. odstavce.


« Poslední změna: 09 Února 2018, 21:50:50 od Číkus »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Povinnost zelené karty v Evropě
« Odpověď #23 kdy: 09 Února 2018, 21:55:04 »

Hlavne ze jsme se pochopili. Tedy zakonodarce tim nejspis chtel dat policii nejake opravneni, podrobnosti muzou byt napr. v duvodove zprave. Jazykovy (gramaticky) vyklad neni dogma.
Ano, účel toho institutu je patrně zřejmý každému i bez toho, aby mu to musel vysvětlovat SYeti snažící se oslnit terminologií, které nerozumí. Mimochodem, než tu začnete vypouštět další moudra ohledně interpretace práva, zkuste si to nejdřív nastudovat, protože kromě toho, že si pletete, jak se to píše, tak zároveň motáte dohromady i výklad historický a teleologický, což není totéž (navíc lze rozlišovat u obou subjektivní a objektivní variantu). Stejně tak není totéž výklad jazykový a gramatický (hint: sémantický, syntaktický).

Odmítnutí odevzdání ORV do těch pěti dnů je asi stejný přestupek jako neodevzdání řidičáku do pěti dnů od nabytí právni moci zákazu řízení, tím si prostě nepomůžete, pokud budete s tím autem jezdit dál tak hrozí zákaz řízení a je bezpředmětný zde jste odevzdal/neodevzdal, máte u sebe/nemáte u sebe, dáte z ruky/nedáte z ruky
Pokud bude při řízení chycen stejný řidič, kterému bylo ORV (virtuálně) odebráno, tak si opravdu moc nepomůže. Pokud bude auto zjevně v takovém stavu, že by to dle stávající úpravy odůvodnilo zadržení ORV, tak se řidič i dle předchozí úpravy dopouštěl přísně trestaného přestupku. Pokud ale dojde ze strany PČR k zneužití té nové pravomoci, tedy bude zadrženo ORV vozidlu, které žádnou nebezpečnou závadu nemá, tak uhájení fyzické kartičky může minimálně jiného řidiče před další buzerací ochránit (stejně jako nepředložení ŘP může chránit držitele ŘO před masově zneužívaným zadržováním ŘP). Sice už to nefunguje tak univerzálně jako u toho ŘP, protože se to zákonodárce snažil cíleně opatchovat, ale v některých situacích nevydání ORV pořád může dávat smysl.
« Poslední změna: 09 Února 2018, 22:00:26 od hh »
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Povinnost zelené karty v Evropě
« Odpověď #24 kdy: 09 Února 2018, 22:08:56 »

Číkus - Domnívám se že by to dopadlo tak že by fízl do potvrzení o zadržení ORV napsal "odmítl předložit" namísto "nemá u sebe"

hh - Pokud by se jednalo o jasné zneužití pravomoce fízla, kdyby mi chtěl odebrat ORV u auta kde jsem si jist že nemá nic v nepořádku tak s tím stejně asi nic nejde udělat. Fízl zastaví řidiče k běžný buzerační kontrole, já mu v klidu předložím veškeré doklady protože vím že na mě nic nemá a protože se mu řidič nebude líbit a bude s něj dělat dobrý den tak se rozhodne že si mi odebere ORV ale už jsem v háji protože mi to sdělí až v ten moment kdy má moje papíry od auta ve svých rukou. Pokud bych si byl jistej že se jedná o nesmysl tak ať si ORV klidně nechá a já budu pokračovat v jízdě dál a nechám se klidně opakovaně obvinit z dalšího přestupku (jízda s autem se zadrženým ORV) a pak si to budu ve SŘ obhajovat.

EDIT: Což může být taky problém protože tam se bude řešit ta jízda s autem a nebude se řešit proč mělo zadržený ORV.
« Poslední změna: 09 Února 2018, 22:14:44 od t4455 »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Povinnost zelené karty v Evropě
« Odpověď #25 kdy: 09 Února 2018, 22:19:54 »

[...] Fízl zastaví řidiče k běžný buzerační kontrole, já mu v klidu předložím veškeré doklady protože vím že na mě nic nemá a protože se mu řidič nebude líbit a bude s něj dělat dobrý den tak se rozhodne že si mi odebere ORV [...]
U takto flagrantního zneužití je potřeba to především nahrát. Já měl na mysli spíš situaci, kdy pojedu (třeba i vědomě) s autem s nějakou závadou, např. v rámci nouzového dojetí, ale v žádném případě nepůjde o nebezpečnou závadu v tom smyslu, jak je zákonem a prováděcími předpisy definována. Pak dává smysl postupovat analogicky jako při kontrolní kontrole po jednom pivu, kdy taky najdete řidičák až poté, co si fouknete do pralinkovače s negativním výsledkem.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Povinnost zelené karty v Evropě
« Odpověď #26 kdy: 09 Února 2018, 22:26:53 »

t4455> To by fízl zcela jistě napsal. Ale fízl přece nemůže s jistotou vědět, že u sebe něco nemám.

U výslechu svědka-fízla při správním řízení:
pyrát: "Jak jste přišel na to, že jsem u sebe neměl ORV? Kde berete tu jistotu?"
fízl: "Nepředložil jste ORV a sám jste uvedl, že jej u sebe nemáte. Mám to nahrané."
pyrát? "Ano fízle, tvrdil jsem, že u sebe ORV nemám. To jsem Vám schválně lhal, aby Vás nenapadlo mne šacovat. V takovém případě byste totiž mohl ORV najít a odebrat. Prokažte opak."

Možná by stálo za to u sebe vozit kartičku s textem "Vozidlo nemá žádnou technickou závadu, tedy odebrání ORV dle § 6b ZPPK by bylo protizákonné" a předložení ORV podmínit vyplněním data, času, RZ a podpisem fízla. Když nic, určitě by to přineslo fun factor do jinak nudné kontrolní kontroly.

edit: Teda on by asi fízl napsal "nemá u sebe" místo "odmítl předložit", ale řekl bych, že to je vlastně jedno.
« Poslední změna: 10 Února 2018, 00:07:03 od Číkus »
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Povinnost zelené karty v Evropě
« Odpověď #27 kdy: 18 Února 2018, 07:43:52 »

No s tím vyhledáváním v online databázi bych si vůbec nebyl jistý, jednou jsem zapomněl vyměnit v autě zelenou kartu a stavěla mě civilní kokta a nejenom, že jsem dostal pokutu jako řidič, ale ještě poslali na úřad v místě TP podnět k zahájení SŘ pro podezření, že vozidlo není pojištěné.
Z úřednice na ÚJ vypadlo, že většina aut do té databáze přístup nemá a že takový podnět je standartní předepsaný postup.
Což ve mě vzbuzuje otázku, na co mají tu dlouhou anténu a jestli teda vždycky těch 15 minut v autě nad mými doklady onanují, nebo je to prostá buzerace a zejména co všechno si můžu dovolit riskovat, pokud je to tvrzení úřednice pravdivé.
IP zaznamenána