30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Špatně vylepená dálniční známka  (Přečteno 14099 krát)

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil
Špatně vylepená dálniční známka
« kdy: 08 Února 2018, 06:05:53 »

Ahoj,
měl bych dotaz. Koupil sem si letošní známku a ani sem nad tím nepřemejšlel a frknul jí do pravého horního rohu. A až po čase sem náhodou četl nějakej článek a tam je napsáno, že známka musí bejt vylepená v pravém dolním rohu.
Mám strach známku přelepovat, abych jí nezničil.
Četl jsem, případy kdy mi známku vymění za jinou. Jenže tam o chybném vylepení není ani čárka.

Co mám dělat? Díky :)
IP zaznamenána

Caroprd111

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 978
    • Zobrazit profil
Re:Špatně vylepená dálniční známka
« Odpověď #1 kdy: 08 Února 2018, 08:19:17 »

Asi bych to neřešil, nalepena je. Už jsem se známkou nahoře viděl aut spoustu, navíc tam méně brání ve výhledu, tak mohou být jen rádi, ne?
Jinak bývá zvykem známku před nalepení trochu omastit, aby tolik nedržela. Dá se pak hezky sloupnout. ;-)
IP zaznamenána

Neridic

  • Příspěvků: 232
    • Zobrazit profil
Re:Špatně vylepená dálniční známka
« Odpověď #2 kdy: 08 Února 2018, 08:27:39 »

Asi bych to neřešil, nalepena je. Už jsem se známkou nahoře viděl aut spoustu, navíc tam méně brání ve výhledu, tak mohou být jen rádi, ne?
Jinak bývá zvykem známku před nalepení trochu omastit, aby tolik nedržela. Dá se pak hezky sloupnout. ;-)
Nebo nekolikrat (5x) oplácat lepivou stranou o kalhoty, nedrží pak jak klíště. Ale stejně to chce při sundavani  grif, který mohou umět v servisu. Tu předchozí mi přelepili při výměně skla bez poškození.

Sent from my ASUS_X00ID using Tapatalk

IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Špatně vylepená dálniční známka
« Odpověď #3 kdy: 08 Února 2018, 09:03:44 »

Dobře. To ale tazateli nepomůže. Známka přelepit nejde.

Já bych to postavil tak, že už jsem za to dostal domluvu. Nemůžu být potrestán několikrát během roku za jeden skutek. Celnící mi domluvili, abych ji příště nalepil správně a tím bych pak argumentoval. Když by to policajt nepochopil, tak rozhodně nic neplatit a všechno bych hnal do správního řízení.
Pak bych pak namítal Res iudicata.
Na domluvu doklad pochopitelně nemám a ani nemohu mít, ale ať dokáží že to tak není.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Špatně vylepená dálniční známka
« Odpověď #4 kdy: 08 Února 2018, 09:27:48 »

Tazatel má 2 možnosti.

1) Je to hyperpoctivec, pokusí se špatně vylepenou známku přelepit (případně o to požádá v nějakém servisu, kde na to budou mít grif, spočívající pravděpodobně především v tom, že si známku před slepením nahřejou fénem). Pokud se to nepovede a dojde k poškození, tak známku za poplatek vymění - na nějaký z důvodů pro výměnu se to napasuje, např. na chybnou manipulaci před vylepením, či na poškození čelního skla (což při výměně nikdo ověřovat nebude).

2) Nechá to být, protože porušení pokynu ohledně toho, do kterého rohu má být známka vylepena, nelze dle platné právní úpravy sankcionovat. Příslušná skutková podstata přestupku cílícího na nevylepení známky je formulována takto, píše se tam cosi o viditelném místě, nikoliv o pravém dolním rohu. Kdyby měl celník jiný právní názor, je zde institut nesouhlasu s projednáním příkazem na místě a toto fórum.
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Špatně vylepená dálniční známka
« Odpověď #5 kdy: 08 Února 2018, 09:27:56 »

Ale jde  ;) nechci si hrát na cirkus Ladislava Hrušky ale nahřát známku fénem a opatrně sloupnout není problém, pokud se na to dotyčný necejtí ať zajede někam kde vyměňujou čelní skla, ty to dělají každej den a nejde nic poznat
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:Špatně vylepená dálniční známka
« Odpověď #6 kdy: 08 Února 2018, 09:48:54 »

2) Nechá to být, protože porušení pokynu ohledně toho, do kterého rohu má být známka vylepena, nelze dle platné právní úpravy sankcionovat. Příslušná skutková podstata přestupku cílícího na nevylepení známky je formulována takto, píše se tam cosi o viditelném místě, nikoliv o pravém dolním rohu. Kdyby měl celník jiný právní názor, je zde institut nesouhlasu s projednáním příkazem na místě a toto fórum.

Dovolím si doplnit ještě vyhlášku 306/2015, kde je ustanovení, které cosi v duchu pravého dolního roku stanovuje.
§ 2
Vzory kupónů, jejich tvary, rozměry a umístění ve vozidle
 (5) První díl kupónu se nalepuje přímo na vnitřní straně čirého skla předního okna motorového vozidla nebo prvního motorového vozidla v jízdní soupravě na pravém dolním okraji tak, aby výhled řidiče z vozidla byl co nejméně omezen a kupón byl dobře viditelný z vnější strany vozidla.

Nicméně je tam cosi o dobrém výhledu řidiče z vozidla. Ten je určitě lepší ze stírané plochy  - tedy pokud je známka nahoře.
Jezdím "odjakživa" s kuponem nahoře - protože se mi odtud lépe dostává dolů a nikdy žádné kecy. Zažil někdy někdo nějaké kecy?
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil
Re:Špatně vylepená dálniční známka
« Odpověď #7 kdy: 08 Února 2018, 10:01:46 »

Asi sem četl tenhle článek
https://www.frekvence1.cz/clanky/zivotni-styl/dalnicni-znamky-za-spatne-vylepeny-kupon-hrozi-pokuta-16009.shtml
Ale článků, kde to píšou je víc.

Každopádně to asi nechám být. Podle mě, mě za celý rok nezastaví. Ale jestli jo, tak to bude dobrý způsob jak si natrénovat obranu. Neb podle mě není naplněný žádný skutek a nikoho neokrádám. Známku mám zakoupenou, RZ vyplněné, jen sem jí místo dolu, připlácnul nahoru.
Vždy jí lepím tak, že jí na sklo jen položím, ale ona se stejně potom potvora přicůcne tak, že nejde kvůli perforaci sundat v jednom kuse. A platit autoservisu se mi kvůli tomu nechce.
IP zaznamenána

itmik

  • Příspěvků: 29
    • Zobrazit profil
Re:Špatně vylepená dálniční známka
« Odpověď #8 kdy: 08 Února 2018, 10:27:09 »

se znamkou nahore jezdim dlouhodobe a jen jednou PCR remcala, dale nereseno.
znamku mam nahore protoze se tam s ni lepe manipuluje, dole bych ji musel mit ne uplne dole ale vys, aby nebyla schovana za steracema a tam uz mi prekazi ...
Chapu, ze chlapci pak musi dalekohledem scanovat cele sklo, jejich starosti me ale trapi mene nez muj cisty vyhled :)
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Špatně vylepená dálniční známka
« Odpověď #9 kdy: 08 Února 2018, 10:33:00 »

Dovolím si doplnit ještě vyhlášku 306/2015, kde je ustanovení, které cosi v duchu pravého dolního roku stanovuje.
To nikdo nerozporuje, ale bez sankce je to jen imperfektní norma - povinnost nalepit známku do pravého dolního rohu existuje, ale při dané formulaci souvisejícího přestupku nelze sankcionovat její porušení spočívající pouze v tom, že si řidič popletl rohy. Kdyby ten přestupek byl formulován jinak, např. obecně odkazoval na jakékoliv porušení právních předpisů souvisejících s časovým poplatkem, dalo by se o tom alespoň formálně uvažovat (samozřejmě by pak bylo třeba zvažovat též materiální aspekt i to, zda by odkazem na vyhlášku byl naplněn požadavek v § 5 PřesZ na stanovení formálních znaků zákonem, nikoliv podzákonným předpisem). Dle současného zákona to ale ani formální znaky nenaplní, není co řešit.

Asi sem četl tenhle článek
https://www.frekvence1.cz/clanky/zivotni-styl/dalnicni-znamky-za-spatne-vylepeny-kupon-hrozi-pokuta-16009.shtml
Ale článků, kde to píšou je víc.
Pokud věříte, že vše co napíšou novináři odpovídá realitě, bylo by lepší ve vlastním zájmu se jejich výstupům pokud možno vyhýbat :)
« Poslední změna: 08 Února 2018, 10:40:56 od hh »
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil
Re:Špatně vylepená dálniční známka
« Odpověď #10 kdy: 08 Února 2018, 11:10:28 »

Samozřejmě jim nevěřím, proto také prověřuji co napsali a jak se věc skutečně má. Abych byl případně připraven :)
IP zaznamenána

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil
Re:Špatně vylepená dálniční známka
« Odpověď #11 kdy: 08 Února 2018, 11:19:38 »

To jsou skvělé zprávy!

Příslušná skutková podstata přestupku cílícího na nevylepení známky je formulována takto, píše se tam cosi o viditelném místě, nikoliv o pravém dolním rohu.

K tomu mám ještě dotaz: lepím na sklo oba díly. Pročetl jsem si všechno, co jsem k tomu dokázal dohledat, nikde se o nakládání s 2. dílem kopónu nepíše, v jakém stavu má být, pouze, že musí být ve voze a že musí být na na požádání orgána předložen – což umístění na skle IMHO splňuje. Jsou moje doměnky správné?
IP zaznamenána

j0hn

  • Příspěvků: 268
    • Zobrazit profil
Re:Špatně vylepená dálniční známka
« Odpověď #12 kdy: 08 Února 2018, 11:34:43 »

Ale jde  ;) nechci si hrát na cirkus Ladislava Hrušky ale nahřát známku fénem a opatrně sloupnout není problém, pokud se na to dotyčný necejtí ať zajede někam kde vyměňujou čelní skla, ty to dělají každej den a nejde nic poznat

Mě servisák při výměně skla známku přelepil, ale s upozorněním, že se to nemusí podařit. Známku nakonec přelepil úspěšně dvakrát, protože nové sklo prasklo. Známka byla před prvním nalepením ochlupacena několikerým nalepením na kalhoty.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Špatně vylepená dálniční známka
« Odpověď #13 kdy: 08 Února 2018, 11:41:09 »

jakubb: Hmm, na první pohled mi též přijde, že snaha trestat řidiče za nalepený druhý díl by neměla být úspěšná, na druhou stranu nevidím moc důvod to dělat. U jiného rohu lze pochopit že to řidič nevěděl (či z návodu na rubu známky nepochopil), případně že mu zkrátka horní roh vyhovuje (líp se tam známka lepí i sundavá a méně brání výhledu).

Důvody pro lepení kontrolní části mi unikají, má-li to být prevence před ztrátou či nutností to při kontrole hledat, tak to neberu, pokud si vedle známky na to sklo nelepíte i malý TP a zelenou kartu.
IP zaznamenána

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil
Re:Špatně vylepená dálniční známka
« Odpověď #14 kdy: 08 Února 2018, 11:55:05 »

hh: když jsem poprvé lepil na auto dálničku, byla špatně přeseknutá a tak se z papíru slouply oba díly v kuse – neznal jsem to. Za druhý díl jsem považoval ten voskový papír. Na základě toho jsem zjišťoval, co mi za to hrozí. Teď už jsem jen ve fázi dráždění bosa hadou nohou. Do určité míry nemožnost ztráty beru jako benefit, jsem bordelář. Nicméně díky za potvrzení, až se mě na to pokusí nekdo sejmout, tak se to dozvíte.
IP zaznamenána