30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Strážník nepoučil před podáním vysvětlení  (Přečteno 5599 krát)

prox

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Strážník nepoučil před podáním vysvětlení
« kdy: 03 Února 2018, 11:44:01 »

Zdravím, chci se zeptat, když jsem přišel k autu zaparkovanému v zákazu, byl tam strážník a nepoučil podle zákona 553 (§ 11) před mým podáním vysvětlení, lze na tomto celém jeho protiprávním jednání zastavit správní řízení, i když jsem se údajně přestupku dopustil (nesoustředím se teď na obhajobu přestupku jako takového, ale na proces, jakým ke mně strážník přistupoval)? Zeptal se mě "Proč jste tady parkoval?"

Pakliže ano, chápu to správně, že jakákoliv otázka od veřejného činitele je výzva k podání vysvětlení? Tím pádem bych mu normálně odpověděl, že si nepamatuju, že bych tady parkoval, že si jen vyzvedávám auto. Ale u správka se hájil tim, že jednak mě nevyzval dle zákona "Jménem zákona vás žádám o podání vysvětlení blablabla" (což si nejsem ale jistý, zda v případě podání vysvětlení, což je úkon, ale ne zákrok, je povinen zvolat Jménem zákona? Ale především teda to bránit na tom, že jsem nebyl poučen a strážník jednal protiprávně?

Tak samo by se to vlastně dalo aplikovat na spoustu podobných případů, vlastně při skoro každé komunikaci s chlupatejma...?

Nebo jsem úplně mimo a tyhle procesní "nedostatky a maličkosti" nehrajou roli při rozhodování o vině na magistrátu? Díky moc
« Poslední změna: 03 Února 2018, 11:47:54 od prox »
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Strážník nepoučil před podáním vysvětlení
« Odpověď #1 kdy: 03 Února 2018, 15:36:57 »

Je to pro řízení menší překážka než si představujete..

když vás strážník nepoučil tak to co jste mu řekl nemůže použít jako důkaz.
na správní řízení to moc vliv nemá.. o čem jste si povídali se strážníkem většinou není klíčový důkaz.. zejména když se budete držet FSM a poučky "s policajty se nebavíme"..

..a když řízení stojí na tom co obviněný řekl strážníkovi tak to je na vodě i když strážník poučil..

S větším úspěchem to můžete použít během úkonu jako psychologický boj..
třebas na dotaz jestli jste před jízdou pil alkohol odpovědět otázkou jestli se vás ptá jen tak a nebo jde o podání vysvětlení..

oni se většinou v zákonech moc neorientují a takovou otázkou je můžete dostat do defenzívy
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Strážník nepoučil před podáním vysvětlení
« Odpověď #2 kdy: 03 Února 2018, 22:21:52 »

takže on se přizná, že před 10 minutami pil alkohol a klidně řídí ?
no myslím, že pak už se ho na nic dalšího ptát nebudou a klidně odsviští s jeho řp v kapse...
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Strážník nepoučil před podáním vysvětlení
« Odpověď #3 kdy: 04 Února 2018, 00:57:54 »

Tak ovlivni to nejspis vysledek dechove zkousky v jeho neprospech, kdyz to zapre.
Takze je vhodne rict ze jsem si ted vyplachl pusu ustni vodou a proto musime 15 minut pockat? Pokud hned nadejcham a reknu ze jsem prave pil, tak by se melo za 15 minut znovu provest "první měření"? Jaky je v techto pripadech postup? By to nebyla asi spatna buzertaktika u kontrolnich kontrol.  :)
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Strážník nepoučil před podáním vysvětlení
« Odpověď #4 kdy: 04 Února 2018, 10:11:07 »

takže on se přizná, že před 10 minutami pil alkohol a klidně řídí ?

Projděte si tu případy na alkohol a nebudete se divit ničemu..
je tu víc případů že dechová zkouška dala neprůkaznou hladinu, ale ne nulu.. třebas 0,12.. a řidič pak začal vyprávět kdy a kolik alkoholu pil..
..a v obvinění pak bylo že dechová zkouška sice alkohol neprokázala, ale řidič se k pití alkoholu před jízdou přiznal.

To je i jedna situace kde to nepoučení strážníkem může obviněný využít..
IP zaznamenána

prox

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Strážník nepoučil před podáním vysvětlení
« Odpověď #5 kdy: 04 Února 2018, 21:29:01 »

Kdysi jsem si studoval Drager návod na použití, mrkněte do návodu taky, lze vygooglit, tady je citace ze strany 12:

"Dbejte na to, aby od posledního požití alkoholu uplynulo alespoň 15 minut!
Zbytkový alkohol v ústech může nepříznivě ovlivnit výsledek měření. Rušivý vliv
mohou mít rovněž aromatické nápoje (např. ovocné džusy), ústní spreje
obsahující alkohol, tekuté léky či kapky, nebo říhání a zvracení. I v těchto
případech je třeba dodržet čekací dobu 15 minut. Pouhé vypláchnutí úst vodou či
nealkoholickým nápojem tuto nutnou přestávku nemůže nahradit!"

Mě když zastaví policajt a otravuje s alkoholem, tak nejdřív se ho ptám jestli požaduje podání vysvětlení, pak mu řeknu, že jsem zrovna pil ovocný džus :D a to už máme tak 30 min nahnaných....no a potom samozřejmě nesouhlasit s výsledkem či odmítnout a jít rovnou na krev..to máme tak dvě hodinky a zatím hladina dost spadne...pod 0.24 neprůkazné..takže když nadýcháš tak 0.4 ... tak bych se nebal :)

UPOZORNENI: kdo ridite ozrali, tak jste kokoti, mluvim tady o zbytkaci treba na druhy den rano :)

EDIT: a potom je taky dost dobry, ze drager muze merit jen pri urcitych teplotach, ktere v zimě nejsou a taky v urcite vzdalenosti od radioveho zarizeni (cca metr) ... takze kdyz meri policajt alkohol a pritom ma vysilacku na hrudniku, tak by to taky nemelo platit .... jaky na to mate nazor hosi?
« Poslední změna: 04 Února 2018, 21:31:32 od prox »
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Strážník nepoučil před podáním vysvětlení
« Odpověď #6 kdy: 04 Února 2018, 22:25:06 »

no a potom samozřejmě nesouhlasit s výsledkem či odmítnout a jít rovnou na krev..

Zpusob provedeni zkousky jiz nelze tak jednoduse odmitnout ... drager je svatej a drugwipe temer taky, u drugwipe je zatim ta slušnost, že se při positive pak jede pro jistotu na krev, ale už s odebranym ŘP. Pokud se nepletu tak se zahájením SŘ se taky nemusí čekat na výsledky z krevních testů.
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

prox

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Strážník nepoučil před podáním vysvětlení
« Odpověď #7 kdy: 05 Února 2018, 10:36:27 »

no a potom samozřejmě nesouhlasit s výsledkem či odmítnout a jít rovnou na krev..

Zpusob provedeni zkousky jiz nelze tak jednoduse odmitnout ... drager je svatej a drugwipe temer taky, u drugwipe je zatim ta slušnost, že se při positive pak jede pro jistotu na krev, ale už s odebranym ŘP. Pokud se nepletu tak se zahájením SŘ se taky nemusí čekat na výsledky z krevních testů.

Jakto, že nelze? Co se změnilo? Pořád jsou oba orientační (jak drager, tak drugwipe), mám za to, i v zákoně to tak je, že máš právo na odbornou zkoušku.

Například u drog...THC hladina nad 0.2ng/ml je přestupek, nad 10ng/ml to vyhodnotil NSÚ jako t.č. Takže sam vidíš, že ta fluktance je velká a relativní rozdíl výsledků je několikanásobný...A kdo na místě rozhodne, nebo na základě drugwipe, jestli jde o přestupek nebo o t.č.? Přece musí mít nějaká data černé na bílém. Tak samo s Dragerem ne snad...

Oprav mě prosím, pokud se mýlím
« Poslední změna: 05 Února 2018, 10:38:23 od prox »
IP zaznamenána

Neridic

  • Příspěvků: 232
    • Zobrazit profil
Re:Strážník nepoučil před podáním vysvětlení
« Odpověď #8 kdy: 05 Února 2018, 10:52:31 »

Take mi pripadne ze porad lze orientacni zkousku odmitnout:

zakon 65/2017 Sb, par. 20, odst. 2:

(2) V případě, že povinná osoba podle odstavce 1 orientační vyšetření odmítne nebo takové vyšetření nelze provést nebo úspěšně dokončit, provede se odborné lékařské vyšetření. Pokud odborné lékařské vyšetření osoba odmítne, hledí se na ni, jako by byla pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky.

t.j. odmitnout orientacni vysetreni lze, pokud neni ve specialnejsim zakone jinak...
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Strážník nepoučil před podáním vysvětlení
« Odpověď #9 kdy: 05 Února 2018, 11:20:50 »

Odmítnout orientační vyšetření můžete.. ale bratru za 7 bodů, 25000+1000 pokuty a rok zákaz řízení.. spodní sazba.

Odmítnout způsob vyšetření dechovou zkouškou taky můžete, ale musíte pak zaplatit krev.. i při negativním výsledku.
IP zaznamenána

Moto007

  • Příspěvků: 223
    • Zobrazit profil
Re:Strážník nepoučil před podáním vysvětlení
« Odpověď #10 kdy: 05 Února 2018, 17:19:47 »

To mi připomíná jeden případ, kdy v restauraci příslušník policie tvrdil, že foukání do Dragera je odborné vyšetření. Škoda že dotyčný neodmítl s poukazem, že chce odborné vyšetření. 
IP zaznamenána