30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Užívám auto, jehož nejsem majitelem  (Přečteno 4347 krát)

prox

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Užívám auto, jehož nejsem majitelem
« kdy: 31 Ledna 2018, 22:13:19 »

Dobrý den, jsem začátečník ohledně přestupkového práva a správního řízení, ale nějaké základy už mám.

Nicméně chci se zeptat, jak se mám chovat v situacích běžných kontrolních kontrol, údajným přestupkům za parkování, pásy, mobil, alkohol a tyhle všechny další běžné údajné přestupky, za které se nás snaží PČR a hlavně obecní policie pokutovat. Moje situace je taková, že používám denně automobil, jehož nejsem majitelem, majitelem je rodič. Když bych tedy s policií nekomunikoval a nic nepřiznal, poslal věc do správního řízení, tak jak mám dosáhnout toho, aby ten přestupek a celý proces byl řešen se mnou, nikoliv s majitelem vozidla? Mám po majiteli v dalším jednání s úřadem chtít plnou moc? Nehrozí majiteli nějaké sankce v případě, že bych řízení prohrál?

P.S. na místě mám říkat, že nejsem provozovatel vozidla a potom už klasicky se s nimi vůbec nebavit a dát do správka? nebo jim o majiteli či provozovateli vozidla nic ani rikat a ridit se obecnymi pravidly jak komunikovat s policistou?
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Užívám auto, jehož nejsem majitelem
« Odpověď #1 kdy: 31 Ledna 2018, 22:29:10 »

Pokud vas ztotozni na miste (tedy zastavi), budou to resit vetsinou s vami primo. Pokud vyhodite napr. blocek za steracem za parkovani nebo projedete kolem stacionarniho radaru, usekoveho mereni, atd. rychle, resi se to s provozovatelem jelikoz neznaji ridice. Pak je moznost napraskat ridice a pak by to resili s vami, nebo zde oblibenejsi (a hlavne jednodussi) napraskat Helmuta, ale tam zalezi na kazdem rodici jak moc se chce "vzeprit", voni ty rodice maj nejak zakoreneny ze fizlum se musi vsechno platit jinak prijdou do pekla a vubec neni jednoduche je k nespolupraci primet, resp. spouste z nas se to nepovedlo.

Obecne by se tedy dalo rict, ze pokud neni znamy ridic, resi se to s provozovatelem vozidla (tedy rodici), pokud znam ridic je, resi se to s ridicem. Taky je nekolik veci, napr. zde ( http://www.autoforum.cz/zivot-ridice/policie-a-urady-maji-novy-trik-jak-z-ridicu-vytahnout-vic-penez/ ), kde to zkousi na vsechny strany.
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil
Re:Užívám auto, jehož nejsem majitelem
« Odpověď #2 kdy: 31 Ledna 2018, 22:49:52 »

Dneska mě zarazil tenhle článek na Autofóru, který upozorňuje na poměrně novou komplikaci při užívání cizího vozidla.

Z toho vyplývá, že v některých situacích je jedno co uděláte, ale stejně bude provozovatel zasažen. Ale při běžných přestupcích (např. rychlost) platí obecná zásada, s ničím nesouhlasit, nic nepodepisovat, všechno nechat do spr. ř. – jste-li zastaven na místě, pak jste jako řidič ztotožněn, takže za přestupek odpovídáte sám a není možné to na provozovatele přehodit.

V ostatních situacích už je otázkou, co je Vaším cílem, protože můžete zvolit dvě strategie, které jsou z části protichůdné.

1) Chcete předejít tomu, aby majitel vozu nebyl uředníky obtěžován a nedopadaly na něj beze zbytku žádné postihy, zejména ty vyplývající z objektivní odpovědnosti provozovatele (SprDel). V takovém případě je třeba vždy označit sebe jako řidiče a jste omezen v některých obezličkách typu Helmut a podobných. Provozovatel vozidla by tak označil Vás jako řidiče a Vy toto nemůžete v mnoha případech (rychlost, parkování, ap.) rozporovat. Významnou, byť mnohdy přehlíženu nevýhodou je, že sankce pak mohou být vyšší, protože a) viníka se podařilo ztotožnit a lze uložit trestné body, b) přestupky se mohou evidovat v EKŘ, což je myslím záznam na dobu 10 let, což Vám později může ještě přitížit. Stučně řečeno tahle varianta je pro Vás nevýhodná, uvažujte o koupi vlastního vozu, či jeho odkoupení.

2) Chcete minimalizovat škody, zejména se vyhnout bodům a záznamům na kartě. Takže uplatníte Helmuta, můžete různě argumentovat, odmítat podání vysvětlení, ap. Dopady jsou pak menší, šance na obhajobu větší, ale úřady se budou zpravidla přeorientovávat na provozovatele. Je ovšem potřeba, aby provozovatel měl povahu se šimlu vzepřít, a buť se bude bránit sám, nebo Vás zplnomocní pro každý případ, budete si to vyřizovat sám a případnou prohru pak vyřešite vyrovnáním mezi sebou.

Edit: Koukám, že qoyi to stihl popsat dřív, sorry za duplicitu.
« Poslední změna: 31 Ledna 2018, 22:51:35 od jakubb »
IP zaznamenána

prox

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Užívám auto, jehož nejsem majitelem
« Odpověď #3 kdy: 31 Ledna 2018, 23:37:01 »

Pánové, to jste mě až zarazili, o kolik se mi snižují šance na obhajobu ve správním řízení, tím, že nejsem provozovatelem vozidla. Až mi z toho trochu vyplývá, že dokud auto nebude moje (jsem student), tak mám pokuty a lístečky za stěračem kvůli parkování raději poslušně zaplatit. No, tak budu muset jezdit více dle zákonů, nemyslím tím ve všech případech lépe  :D :-\
IP zaznamenána

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil
Re:Užívám auto, jehož nejsem majitelem
« Odpověď #4 kdy: 31 Ledna 2018, 23:47:06 »

Teď si nejsem jist, zda jste pochopil správně.

Šance na obhajobu ve správním řízení máte stejné, ať už jste či nejste provozvatelem (kromě popsané situace v odkazovaném článku). Pokud jste policií ztotožněn na místě při překročení rychlosti, nebo jiných malicherností, není v procesu žádný rozdíl - věc se provozovatele nijak nedotýká. Pokud jste zaznamenán kamerou či jde o parkování, pak věc může dopadnout na provozovatele bez ohledu na to, zda je to stejná či různá osoba od řidiče – ano chápte správně, pokud bude auto Vaše, pak Vás můžou buzerovat 2x, jednou jako řidiče, když to neprokážou, tak následně jako provozovatele.

Co se liší je pravděpodobnost, že bude do obhajobného procesu zapojen Váš rodič jako provozovatel. Z Vašeho popisu není zřejmé, zda je pro Vás taková situace pouze nepříjemností a nebo je třeba se tomu za každou cenu vyhnout.
« Poslední změna: 31 Ledna 2018, 23:49:28 od jakubb »
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Užívám auto, jehož nejsem majitelem
« Odpověď #5 kdy: 01 Února 2018, 00:06:43 »

jakubb to napsal dobře, případně tu:

http://road-fens.cz/fsm-6-vyzva-k-uhrade-stanovene-castky/
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Užívám auto, jehož nejsem majitelem
« Odpověď #6 kdy: 01 Února 2018, 02:21:46 »

Z praktického hlediska:
Pokud Vás zasataví a ztotožní tak je to jedno - mají řidiče a až na vyjjímky u technického stavu (kdy stejně i kvůli sobě musíte trvat na tom že jde o nouzové dojetí) je vše ve Vašich rukou. Pokud by přecijenom došlo k tomu, že budou chtít popotahovat rodiče že "dovolili nebo přikázali jízdu" i když jste buď zaplatil pokutu na místě, nebo v SŘ či dokonce i přesto že jste SŘ vyhrál na tu nouzi, pak je to myslím docela dobrý start k tomu, aby rodič prohlédl a napříště spolupracoval i v SPRDELi a na dopravně fašistický systém hodil fakáče.
Pokud přijde na řadu parkování, pak vždy lze zkusit až přijde odpustek nechat se prásknout a tam se snažit to nahrát na nouzové zastavení nebo jinak - a zase je to plně na Vás. Horší je to s rychlostí, tam jde o body a tak bude asi lepší zaplatit, nebo se nejprve v termínu nechat zplnomocnit provozovatelem a zajít si pro spis a zjistit případně zda je nějaká reálná šance to vyhrát a případně se tam zase nechat napsat.
IP zaznamenána

prox

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Užívám auto, jehož nejsem majitelem
« Odpověď #7 kdy: 01 Února 2018, 11:22:34 »

Děkuji za odpovědi, moje nejčastější prohřešky se budou týkat určitě parkování a to buď v centru Ostravy mimo vyhrazená parkoviště a nebo v obytné zóně mimo vyhrazená parkoviště. Takže u těch parkování, když najdu lísteček za oknem...tak ten ignorovat a počkat, co přijde domů, rodiči říct, ať mě klidně práskne a potom už jedu sám za sebe standartně. :)

No a ještě jeden poslední dotaz..často parkuju třeba v centru před obchody nebo když si skočím na oběd před restaurací, většinou ne podle zákona...kdybych viděl MP, jak mi dává pokutu za parkování, tak mám normálně přijít a říct, že auto jsem tady parkoval já a legitimovat se? Nebo neřešit, počkat, až to vypíšou ani k autu nepřijít a potom zase počkat až přijde domů dopis?
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Užívám auto, jehož nejsem majitelem
« Odpověď #8 kdy: 01 Února 2018, 13:09:07 »

Dneska mě zarazil tenhle článek na Autofóru, který upozorňuje na poměrně novou komplikaci při užívání cizího vozidla.

To není nová komplikace.. článek je z roku 2016 a o podobném případu psal D-Fens už v roce 2009 http://dfens-cz.com/rodinny-program/

U soukromých aut je většinou obrana snadná.. ať soudruzi dokážou že provozovatel použití vozidla přikázal a nebo dovolil.. a že provozovatel věděl že vozidlo nesplňuje podmínky.
Zejména když závada vznikla během jízdy jako na Autofóru.

IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Užívám auto, jehož nejsem majitelem
« Odpověď #9 kdy: 01 Února 2018, 13:56:50 »

No a ještě jeden poslední dotaz..často parkuju třeba v centru před obchody nebo když si skočím na oběd před restaurací, většinou ne podle zákona...kdybych viděl MP, jak mi dává pokutu za parkování, tak mám normálně přijít a říct, že auto jsem tady parkoval já a legitimovat se? Nebo neřešit, počkat, až to vypíšou ani k autu nepřijít a potom zase počkat až přijde domů dopis?

To asi záleží na okolnostech. Nejlépe je přijít k vozu, odemknout bez řečí se sklonit pod volant k pojistkám, tam něco kutit....pak se slušně opičákovi omluvit, že kdybyste reagoval na jeho žvanění, zcela jistě byste zapomněl, kterouže to pojistku/konektor/apod. vám nařídil zkontrolovat ten technik, kterému jste došel zavolat.
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Užívám auto, jehož nejsem majitelem
« Odpověď #10 kdy: 01 Února 2018, 23:20:50 »

Nejlépe je přijít k vozu, odemknout bez řečí se sklonit pod volant k pojistkám, tam něco kutit....pak se slušně opičákovi omluvit, že kdybyste reagoval na jeho žvanění, zcela jistě byste zapomněl, kterouže to pojistku/konektor/apod. vám nařídil zkontrolovat ten technik, kterému jste došel zavolat.

Tak ... a teď se na chodnících bude stát né na blikačkách, ale s votevřenýma kapotama.  ;D
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.