Interní informace: Provoz místních trafaček ČEZ ošéfovaný moc nemá. Co píše standap můžu potvrdit, dodávali jsme pro tu centrálu prototyp, teď to hnije už čtvrt roku a čeká se na rozhodnutí. Reálná situace je, že je vzdáleně online ošéfováno nějakých 7000 trafaček z celkového počtu 75 000+. Ten zbytek je v podstatě uplně offline, takže o tom že hoří trafačka se ČEZd dozví až od hasičů, že jí mají uhašenou. A nebo používají nějakýho kočkopsa, který uplně online není a jede přes místní rádio? Nevím. Vím jen že 7k je plně online s vlatní IP a zbytek chtějí dát online.
K elektroměrům doma. Ty jedou zatím na 433MHz, ale spíš v drtivá většina na 868MHz rádiu, případně komunikují po vedení, což ne vždycky jde. Ty rádiový ale pro skutečně remote odečet potřebují mít v blízkosi odečtovou centrálu. V panelácích to není problém. Pokud odečtová stanice není, musí se odečítaná lokalita projet autem, které tu centrálu má a vytahat data. Výhodou je jednotný telemetrický protokol, který využívají i vodoměry a plynoměry.
Teorie: V případě rádia 868, jde o lehce exotickou technologii, kterou každý Franta odběratel nevládne, takže zabezpečení by stálo za prověření. Třeba se v tom dá s vhodným technickým vybavení vzdáleně pošťourat a lehce upravit. Kdyby se bitcoiny už přestávali vyplácet...
