30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Provize realitce  (Přečteno 4484 krát)

Medojed

  • Příspěvků: 342
    • Zobrazit profil
Provize realitce
« kdy: 07 Ledna 2018, 15:04:18 »

Ahoj,
nedávno jsem řešil pronájem. Našel jsem inzerát, zavolal na něj,vyměnili jsme si asi tři emaily, realiťák mi dal kontakt na majitele nemovitosti. S majitelem jsem pak absolvoval prohlídku a podepsal nájemní smlouvu. Realiťák se nijak neangažoval, s ničím nepomohl, jako by vůbec nebyl.
No a teď se realiťák ozval, že chce provizi. Toho člověka jsem ani neviděl, nic jsem mu nepodepsal (ani nic takového nenabízel/nechtěl) a za jeden telefonát a tři emaily chce XX tisíc. To ne.
Mezi mnou a realiťákem nic na papíře není, dokonce ani s majitelem nemá nic oficiálně sjednáno.
Mám se tím nějak vzrušovat?
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Provize realitce
« Odpověď #1 kdy: 07 Ledna 2018, 15:20:15 »

A v inzerátu byla zmínka o provizi? Pokud chce peníze měl by hlavně zaslat nejdříve fakturu.
« Poslední změna: 07 Ledna 2018, 15:25:16 od t4455 »
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Provize realitce
« Odpověď #2 kdy: 07 Ledna 2018, 15:25:24 »

A smlouvu si psal taky majitel sam?
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 887
    • Zobrazit profil
Re:Provize realitce
« Odpověď #3 kdy: 07 Ledna 2018, 15:26:42 »

A smlouvu si psal taky majitel sam?

Tak to je snad věcí majitele. Většinou je to tak, že vás zkontaktují s majitelem, a nakonec se sepíše smluva za přítomnosti realiťáka, kde je jesně stanovena kauce a odměna realitce. Pokud s Vámi podepsal smlouvu majitel a není tam o ničem takovém zmínka, tak to neřešte. Buď to realiťák jen tak zkouší, nebo ho podvedl majitel. Ani jedno není Vaše starost.
« Poslední změna: 07 Ledna 2018, 15:29:59 od pk202 »
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Provize realitce
« Odpověď #4 kdy: 07 Ledna 2018, 15:31:18 »

Za tu provizi kterou většinou platí jak pronajímatel tak i nájemce se od realiťáka očekává sepsání smlouvy (dle požadavku pronajímatele), organizování prohlídek, sehnání nájemce (většinou inzerát na webu), předání bytu a sepsání předávacího protokolu. Při podpisu nájemní smlouvy ze strany nájemce a pronajímatele, obdrží nájemce a pronajímatel fakturu na zaplacení provize, ta se nepíše do nájemní smlouvy, tam se píše pouze kauce.
« Poslední změna: 07 Ledna 2018, 15:41:46 od t4455 »
IP zaznamenána

Medojed

  • Příspěvků: 342
    • Zobrazit profil
Re:Provize realitce
« Odpověď #5 kdy: 07 Ledna 2018, 15:32:39 »

Co bylo v inzerátu si už úplně nejsem jistý, už neexistuje a navíc oni to "aktualizují" denně, aby byli nahoře v seznamu.
Fakturu nezaslal, jen email (z freemail domény, profesionál...) s číslem účtu a částkou.
Smlouvu mi přeposlal onen realiťák, nicméně změny jsme dělali přímo s majitelem a je to jeho (majitele) stará smlouva, ve které se jen změnili nacionále.

pk202: přesně, díky, takhle jsem si to myslel. Ve smlouvě není o realitce/zprostřdkovní/odměně ani slovo.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Provize realitce
« Odpověď #6 kdy: 07 Ledna 2018, 17:03:02 »

<teorie>
Případný nárok realitního zprostředkovatele na provizi musí vycházet ze smlouvy. Ta může být i ústní, může být uzavřena zvlášť a může být součástí nájemní smlouvy (je-li v ní kromě samotného nájmu uvedeno i něco o provizi pro zprostředkovatele). Obvyklé v případě nájmu je, že provizi hradí pronajímatel, neboť celý proces probíhá tak, že pronajímatel poptá u RK obstarání nájemníka (v tu chvíli uzavře nějakou smlouvu s RK, kde je určena i odměna), RK sežene zájemce, zorganizuje prohlídky atp. no a po ukončení celé operace (ať již úspěšném, tj. sehnání nájemce a uzavření nájemní smlouvy, nebo i neúspěšném) se pronajímatel s RK vyrovná dle smlouvy (obvyklá sazba je v řádu nájemného za jeden či několik málo měsíců).

Není ale vyloučené, aby provizi platil (i) nájemce, v principu jsou 2 varianty, jak taková povinnost může vzniknout. Jedna možnost je, že si to tak dohodne pronajímatel s nájemcem, tedy že kromě nájemného a jistoty pošle po uzavření smlovy pronajímateli ještě další částku odůvodněnou jako (částečnou) náhradu provize. V takovém případě se ale nemůže ničeho domáhat RK po nájemci, ta má smlouvu jen s promajímatelem.

Druhá možnost je, že si tu provizi vyžádá přímo RK po nájemci, což je sice neobvyklé, ale děje se to lokálně v místech, kde je na nájemním trhu výrazný převis poptávky nad nabídkou - tam totiž bude RK obtížně chtít zajímavé peníze po pronajímateli (ten si snadno může nájemníka sehnat i bez RK a mezi jednotlivými RK bude silná konkurence), ale může si o ně říct od nájemníka, protože ten naopak v takové situaci bude nájem shánět bez RK obtížně. Aby ale takový nárok byl oprávněný, musí si to zájemce s RK sjednat (nejlépe písemnou smlouvou), z ničeho neplyne, že by takový nárok měla mít RK automaticky, ani nedochází ke konkludentnímu uzavření smlouvu s RK tím, že např. zájemce zareaguje na inzerát, kde je provize uvedena.
</teorie>

Ve vašem případě si tedy ujasněte, jaké vztahy v trojúhelníku vy-pronajímatel-RK existují, zejména zda je provize pro RK nějak řešena přímo v nájemní smlouvě a pokud ne, zda jste něco realiťákovi podepsal či zda jste o tom alespoň mluvili. Pokud ne, tak to je nejspíš jen zmrd, co buď zkouší zkásnout provizi dvakrát, nebo nastal nějaký problém mezi ním a pronajímatelem a na vás se zkouší hojit. V takovém případě mu sdělte, že s ním žádnou smlouvu nemáte a tedy mu ani nic platit nebudete.
IP zaznamenána

Medojed

  • Příspěvků: 342
    • Zobrazit profil
Re:Provize realitce
« Odpověď #7 kdy: 07 Ledna 2018, 17:57:21 »

hh, děkuji vám za precizní odpověď.

V nájemní smlouvě o provizi nic není. Nic dalšího jsem nepodepisoval. Ani jsem ho neviděl, za tím emailem může být kdokoli.

Začíná mi to připadat jako nějaká realiťákova levota. Zjistil jsem, že je součástí realitní společnosti, přitom psal z freemailu, bez podpisu, bez jakéhokoliv spojení na jeho mateřskou firmu. Asi kdyby to dělal "oficiálně", jeho firma po něm bude též žádat procenta. Tak to zkusil "neoficiálně".
IP zaznamenána

Moto007

  • Příspěvků: 223
    • Zobrazit profil
Re:Provize realitce
« Odpověď #8 kdy: 07 Ledna 2018, 18:15:52 »

Trochu jiná varianta - poptat se v jeho realitce jak to chodí, jako jiný zájemce.
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Provize realitce
« Odpověď #9 kdy: 07 Ledna 2018, 18:41:29 »

...
Není nic jednoduššího než zavolat do tý firmy, představit se jako cizí člověk a trochu se poptat. Z freemailu se píše, protože všechno ostatní se často filtruje jako spam, na tom nic podvodného nevidím. Zase nadruhou stranu pokud ste využil služeb realitního makléře ke spokojenosti obou stran, je trochu nefér ho připravit o provizi.
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
Re:Provize realitce
« Odpověď #10 kdy: 07 Ledna 2018, 20:18:44 »

Předpokládám, že existuje obecná povinnost seznámit spotřebitele s cenou služby (nebo se způsobem jejího určení) před jejím poskytnutím. A to v tomto případě nebylo dodrženo.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 649
    • Zobrazit profil
Re:Provize realitce
« Odpověď #11 kdy: 07 Ledna 2018, 21:02:04 »

Základ bych viděl v tom uvedeném popisu: Našel jsem inzerát, zavolal na něj, vyměnili jsme si asi tři emaily. Tedy co bylo v těch "asi třech emailech" - zda-li neproběhlo často zmiňované "jednání směřující k uzavření smlouvy". Tyhle firmy si telefonní čísla ukládají a hovory obvykle nahrávají...
Případně zkuste test odporem - "nechápu co po mě chcete, proč se domníváte, že bych vám něco měl platit..."
IP zaznamenána