30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] výzva pčr práv. os.  (Přečteno 8421 krát)

xt2c

  • Příspěvků: 26
    • Zobrazit profil
[WIN] výzva pčr práv. os.
« kdy: 26 Prosince 2017, 12:25:46 »

Ahoj,

přišla výzva od PČR k udání řidiče, a protože to je na neskutečně buzerační 30, která je kvůli tomu že v kopci je zastávka autobusu a fízlové tam samozřejmě měřej když autobus i lidi široko daleko nikde - tak jsem se rozhodl že budu prudit, i když to nakonec třeba nevyjde a zaplatí se to - je to ten nejnižší odstavec do 20kmh. Pročetl jsem to tady, ale stejně bych to chtěl trochu upřesnit.

Auto je na firmu, řídil jednatel, takže by měl prásknout sám sebe - což nemusí, nicméně firma jako PO odpovědět předpokládám musí. Byl to fízl s laserem, takže ne automatickej radar. Je správný/nejlepší postup:

1, napsat, že měl auto ten den svěřený - aby byla PO venku
2, jako soukromá osoba odmítne udání řidiče s tím, že totožnost samozřejmě zná

někde mezitím si nechat zobrazit fotku/to co k tomu mají? Jestli to správně chápu, od pčr by to nemělo spadnout do sprdele, když to není automatizovaný radar? Takže budou muset buď sami odhalit řidiče? Jde mi spíš o to aby neoflastrovali firmu, je tam malá pokuta dělám to spíš proto že to bylo vyloženě buzerační měření, tak jim to chci trochu ztížit a obrat je o čas, čímž třeba pomoct i ostatním :-)

díky, je to první pokus nebejt ovce, tak trochu tápu
« Poslední změna: 14 Března 2021, 11:55:59 od Číkus »
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:výzva pčr práv. os.
« Odpověď #1 kdy: 26 Prosince 2017, 13:27:10 »

Na kongerosovou nemá smysl reagovat, nic platit nebudete
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 649
    • Zobrazit profil
Re:výzva pčr práv. os.
« Odpověď #2 kdy: 26 Prosince 2017, 14:11:23 »

Popsáno již mnohokrát:
s policií se nebavíme, ani jim nepíšeme milostné dopisy. Jen je nechte, ať se snaží....
IP zaznamenána

xt2c

  • Příspěvků: 26
    • Zobrazit profil
Re:výzva pčr práv. os.
« Odpověď #3 kdy: 26 Prosince 2017, 15:45:07 »

díky. Takže pokud poruším ten § 10 odst. 4 (kdy mám povinnost uvést totožnost řidiče) tak za to není možné dát žádnou sankci? Co se bude pak dít? Dostane to správní orgán/magistrát a přijde to samé od něj?
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 649
    • Zobrazit profil
Re:výzva pčr práv. os.
« Odpověď #4 kdy: 26 Prosince 2017, 17:17:54 »

díky. Takže pokud poruším ten § 10 odst. 4 (kdy mám povinnost uvést totožnost řidiče) tak za to není možné dát žádnou sankci? Co se bude pak dít? Dostane to správní orgán/magistrát a přijde to samé od něj?
Jak jste přišel na to, že nereagování na fízlí dopis je porušení "toho § 10 odst. 4"?
IP zaznamenána

Mesec

  • Příspěvků: 1 008
    • Zobrazit profil
Re:výzva pčr práv. os.
« Odpověď #5 kdy: 26 Prosince 2017, 18:30:48 »

díky. Takže pokud poruším ten § 10 odst. 4 (kdy mám povinnost uvést totožnost řidiče) tak za to není možné dát žádnou sankci? Co se bude pak dít? Dostane to správní orgán/magistrát a přijde to samé od něj?

Ten paragraf říká, že nesmíte jako provozovatel svěřit řízení osobě, kterou neznáte (zjednodušeně)

Ovšem podle článku 37 LZPS lze odepřít výpověď, jestliže by hrozilo Vám nebo osobě blízké trestní stíhání.

Jinými slovy vy víte kdo řídil, ale odepíráte ho napráskat. Hotovo šmitec.

IP zaznamenána

xt2c

  • Příspěvků: 26
    • Zobrazit profil
Re:výzva pčr práv. os.
« Odpověď #6 kdy: 26 Prosince 2017, 19:45:50 »

Já v tom teda nejsem moc kovanej, ale když vidím

Citace
(4) Provozovatel vozidla a osoba, které provozovatel svěřil vozidlo, s výjimkou, kdy provozovatelem vozidla je zpravodajská služba, jsou povinni na výzvu policie, krajského úřadu nebo obecního úřadu obce s rozšířenou působností sdělit skutečnosti potřebné k určení totožnosti řidiče vozidla podezřelého z porušení ustanovení tohoto zákona; tímto ustanovením není dotčeno ustanovení zvláštního právního předpisu upravující právo odepřít výpověď nebo podání vysvětlení.

tak mi z toho vychází:

ad Gumidos - pokud to ignoruju, tak jsem ani nevyhověl ani neodepřel výpověď čímž jsem tu povinnost porušil ne? Nebo tam je nějaká finta?

ad Mesec - to je podobný jako výše - ten odstavec říká, že mám povinnost sdělit totožnost nebo odepřít výpověď, ignorací neudělám ani jedno - čímž to podle mé selské logiky poruším ne? Ale nedohledal jsem jaká/jestli je za to sankce, jestli těch 15 dnů co chtějí je někde uvedeno nebo vaří z vody apod.

V čem to chápu špatně?
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 649
    • Zobrazit profil
Re:výzva pčr práv. os.
« Odpověď #7 kdy: 26 Prosince 2017, 20:22:22 »

tak mi z toho vychází:
ad Gumidos - pokud to ignoruju, tak jsem ani nevyhověl ani neodepřel výpověď čímž jsem tu povinnost porušil ne? Nebo tam je nějaká finta?
ad Mesec - to je podobný jako výše - ten odstavec říká, že mám povinnost sdělit totožnost nebo odepřít výpověď, ignorací neudělám ani jedno - čímž to podle mé selské logiky poruším ne? Ale nedohledal jsem jaká/jestli je za to sankce, jestli těch 15 dnů co chtějí je někde uvedeno nebo vaří z vody apod.
"požadované údaje o řidiči vyplňte čitelně do následující tabulky a výzvu s vyplněnou tabulkou zašlete zpět údovi (pardon ....orgánovi)".
Zkuste dohledat nějaký předpis, který vás nutí "čitelně vyplňovat"...

IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:výzva pčr práv. os.
« Odpověď #8 kdy: 26 Prosince 2017, 20:30:23 »

Přesně tak, pokud se bojíte nereagovat tak jim odepište, načmárejte tam nějaké ruské, japonské, nečitelné, nesmyslné klikyháky a pošlete jim to zpátky. Nejste povinen umět psát čitelně. Nebo to dejte dětem jako omalovánky, až budou mít hotovo tak jim to pošlete, jen musí být vidět číslo jednací.
IP zaznamenána

xt2c

  • Příspěvků: 26
    • Zobrazit profil
Re:výzva pčr práv. os.
« Odpověď #9 kdy: 26 Prosince 2017, 21:01:50 »

děkuju. Btw je vůbec někde definovaná nějaká sankce když ten §10 odst. 4 budu ignorovat a neodpovím?
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:výzva pčr práv. os.
« Odpověď #10 kdy: 26 Prosince 2017, 21:14:19 »

To by muselo být v poučení.

Třeba měšťáci píšou něco ve smyslu "při neuposlechnutí můžete být předveden" což je velice dojemná hrozba, obzvláště pro piráty z jiného města  ;D
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:výzva pčr práv. os.
« Odpověď #11 kdy: 26 Prosince 2017, 21:32:03 »

Citace
(4) Provozovatel vozidla a osoba, které provozovatel svěřil vozidlo, s výjimkou, kdy provozovatelem vozidla je zpravodajská služba, jsou povinni na výzvu policie, krajského úřadu nebo obecního úřadu obce s rozšířenou působností sdělit skutečnosti potřebné k určení totožnosti řidiče vozidla podezřelého z porušení ustanovení tohoto zákona; tímto ustanovením není dotčeno ustanovení zvláštního právního předpisu upravující právo odepřít výpověď nebo podání vysvětlení.
V čem to chápu špatně?

Takže si to rozebereme - Provozovatel je povinenn udělat "něco" ovšem není tím omezeno právo to "něco" neudělat podle LZPS - nebo ještě podrobněji  - provozovatel je na výzvu povinen udat řidiče ovšem není tím dotčeno jeho právo podle LZPS toto udání odmítnout pokud by mohlo vést k potrestání jeho samého nebo osoby jemu blízké.  Takže pokud s odkazem na LZPS odmítne provozovatel řidiče uvést, pak by provozovateli mohli toto porušení dokázat pouze tehdy, pokud by totožnost řidiče prokazatelně znali a dokázali mu, že to nebyl provozovatel sám, nebo jemu blízká osoba, což je jakási Hlava 22 protože kdyby totožnost řidiče prokazatelně znali, nepotřebovali by se provozovatele na to ptát.
Hlavně nesmí provozovatel říci, že totožnost řidiče nezná, nebo si nepamatuje a podobně. Prostě musí říci "vím ale nepovím"...
IP zaznamenána

Mesec

  • Příspěvků: 1 008
    • Zobrazit profil
Re:výzva pčr práv. os.
« Odpověď #12 kdy: 26 Prosince 2017, 21:55:02 »

Vy ovšem ale nemáte povinnost jakkoliv na dopis reagovat, takže můžete:

a) ignorovat ---> buď to vyšumí do ztracena (na Prahu reálné) nebo přijde další dopis, nejspíše opětovná Výzva

b) napsat, že odepíráte podat vysvětlení ---> buď to prostě vyhnije časem nebo přijde Příkaz

c) udat řidiče - reálného či smyšleného ---> dotyčnému řidiči přijde pokuta

Když nemáte povinnost reagovat, logicky nemůžete být sankcionován. Nanejvýš Vás může PČR nechat předvést, ale pravděpodobnost, že se tak stane kvůli překročení rychlosti, je malá.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:výzva pčr práv. os.
« Odpověď #13 kdy: 27 Prosince 2017, 01:12:03 »

b) napsat, že odepíráte podat vysvětlení ---> buď to prostě vyhnije časem nebo přijde Příkaz

Vzhledem k tomu, že bylo měřeno "z ruky" nepřipadá příkaz prakticky v úvahu. Proto také chtějí vysvětlení, jinak by to rovnou poslali magistrátu.

Jsou jen tři možnosti:
1) Ignorovat policii - vyšumí to ale budou ho možná ještě prudit
2) Napsat že dle LZPS odmítá podat vysvětlení (vzor je zde na fóru k dohledání) - a tím to nezvratně končí
3) Jít tam a jako debil se přiznat a "chlapsky" zaplatit.
« Poslední změna: 27 Prosince 2017, 01:15:00 od pk202 »
IP zaznamenána

xt2c

  • Příspěvků: 26
    • Zobrazit profil
Re:výzva pčr práv. os.
« Odpověď #14 kdy: 27 Prosince 2017, 02:54:56 »

šlo mi hlavně o tu ignoraci - chápu že můžu odepřít vysvětlení, ale myslel jsem to tak jestli tam není povinnost/sankce nějak reagovat - i třeba tím odepřením, to je jedno.

Citace
buď to prostě vyhnije časem nebo přijde Příkaz
Na příkaz ale musí mít řidiče ne? Pokud to teda není nějaký druh "odpovědnosti" provozovatele, což překročení rychlosti není? Chápu že to třeba zkusej na fyzickou osobu že řídila ona, ale jak to jde u firmy kde nemají žádný údaje o řidiči? Pokutu asi napálit můžou, ale body nemají komu přidělit?

Jak je to vůbec s tou novou trestní odpovědností práv. osob (nebo jak se to jmenuje) teď nově zavedenou v 2017?

Citace
Nanejvýš Vás může PČR nechat předvést,
tohle by mě zajímalo, firma má víc jednatelů tak podle jakýho klíče by to vybírali, nebo si hodili korunou :-)

Citace
Jít tam a jako debil se přiznat a "chlapsky" zaplatit.
:)  půjdu tedy variantou 2 a dám vědět jak to dopadlo. Vzor jsem nenašel - stačí tedy univerzální "Dobrý den, V souladu s článkem 37 Listiny základních práv a svobod odpírám výpověď v této věci"?
IP zaznamenána