30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Nemajetková újma  (Přečteno 10880 krát)

Efka03

  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
Nemajetková újma
« kdy: 05 Prosince 2017, 20:22:31 »

Hezký podvečer,
neporadí mi někdo, jak je s povinnosti nahradit nemajetkovou újmu? Žádal jsem v souvislosti s jiným případem o náhradu za duševní útrapy, ale odpověď byla, že nemám nárok.

§ 2894 Občanského zákoníku
(1) Povinnost nahradit jinému újmu zahrnuje vždy povinnost k náhradě újmy na jmění (škody).
(2) Nebyla-li povinnost odčinit jinému nemajetkovou újmu výslovně ujednána, postihuje škůdce, jen stanoví-li to zvlášť zákon. V takových případech se povinnost nahradit nemajetkovou újmu poskytnutím zadostiučinění posoudí obdobně podle ustanovení o povinnosti nahradit škodu.

O jakém zákoně se to hovoří v odstavci 2, věta první? Ví někdo?
Děkuji.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 090
    • Zobrazit profil
Re:Nemajetková újma
« Odpověď #1 kdy: 05 Prosince 2017, 20:45:40 »

Zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem 82/1998 https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1998-82
Patrně půjde o § 31a zákona č. 82/1998 Sb., co jsem si zákon zběžně prolétl, působí na mne dojmem, že nárok není téměř nikdy za nic. Mám nejasný pocit, že i mistr hh něco takového konstatoval.
« Poslední změna: 05 Prosince 2017, 20:56:34 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 419
    • Zobrazit profil
Re:Nemajetková újma
« Odpověď #2 kdy: 06 Prosince 2017, 02:15:39 »

Mám nejasný pocit, že i mistr hh něco takového konstatoval.
Treba nemyslime to same, ale myslim ze to psal jkraus222 v trochu jine veci zde .. https://www.30kmh.cz/index.php?topic=302.msg499#msg499
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 124
    • Zobrazit profil
Re:Nemajetková újma
« Odpověď #3 kdy: 06 Prosince 2017, 08:31:03 »

Já bych měl pár takových nadějných případů, které se mi sešly najednou, u všech win, ale táhly se hódně dlouho, samá obstrukce (odmítnutí nahlédnutí do spisu a tak, docela šťavnaté věci okolo — porušování SŘ a zákona správními orgány a pod.). Tohle si přímo říká o odškodnění. Ale nejsem si jistý, jestli bych to dokázal sám táhnout až přes soud.
Byl by někdo ochoten mi pomoci? Někdo jiný, než hh?
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 642
    • Zobrazit profil
Re:Nemajetková újma
« Odpověď #4 kdy: 06 Prosince 2017, 12:11:48 »

Já bych měl pár takových nadějných případů, které se mi sešly najednou, u všech win, ale táhly se hódně dlouho, samá obstrukce (odmítnutí nahlédnutí do spisu a tak, docela šťavnaté věci okolo — porušování SŘ a zákona správními orgány a pod.). Tohle si přímo říká o odškodnění. Ale nejsem si jistý, jestli bych to dokázal sám táhnout až přes soud.
Byl by někdo ochoten mi pomoci? Někdo jiný, než hh?
Nezasviníte si tím karmu? Každá akce má v určitém okamžiku konec. Máte win a půjdete-li do sporu o odškodnění, dáváte šanci na win orgánovi. Možná by jim stačilo "naznačit" občasným dostavením se k počtení ve spisech i uzavřených, aby prohlédli.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 124
    • Zobrazit profil
Re:Nemajetková újma
« Odpověď #5 kdy: 06 Prosince 2017, 21:49:23 »

Cože? Jaképak zasvinění karmy?!

Úřad mne vláčí po poštách, ztrácím cenný čas a peníze abych se bránil na vodě postaveným obviněním a zfalšovaným podkladům od MP, úředníci si správním řádem a zákony si vytírají řiť a přitom se mi povýšeně chechtají do obličeje protože jsou nepostižitelní a nedotknutelní a já že si zasviním karmu?!!!
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 419
    • Zobrazit profil
Re:Nemajetková újma
« Odpověď #6 kdy: 07 Prosince 2017, 00:56:31 »

a já že si zasviním karmu?!!!

Tvl ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Nemajetková újma
« Odpověď #7 kdy: 07 Prosince 2017, 07:03:40 »

a já že si zasviním karmu?!!!
Tvl ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Karma je mimo jiné i zařízení na ohřev teplé užitkové vody a autor patrně předpokládá potřebu zvýšené hygieny :-D
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 642
    • Zobrazit profil
Re:Nemajetková újma
« Odpověď #8 kdy: 07 Prosince 2017, 09:11:45 »

Úřad mne vláčí po poštách, ztrácím cenný čas a peníze abych se bránil na vodě postaveným obviněním a zfalšovaným podkladům od MP, úředníci si správním řádem a zákony si vytírají řiť a přitom se mi povýšeně chechtají do obličeje protože jsou nepostižitelní a nedotknutelní a já že si zasviním karmu?!!!
Tož jděte do toho - každý má nárok, aby si řekl "dost" a jdu do toho z principu....
IP zaznamenána

Efka03

  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
Re:Nemajetková újma
« Odpověď #9 kdy: 07 Prosince 2017, 11:44:39 »

Děkuji všem za informace.

Viktor: Nechci vám brát iluze, ale s přihlédnutím k prvním pár příspěvkům to nemá velkou naději na úspěch. Já to zkoušel jednoduchou žádosti a neuspěl jsem. Oporu v zákoně nemáme, bohužel.
IP zaznamenána

Mesec

  • Příspěvků: 1 001
    • Zobrazit profil
Re:Nemajetková újma
« Odpověď #10 kdy: 07 Prosince 2017, 21:33:30 »

Já bych měl pár takových nadějných případů, které se mi sešly najednou, u všech win, ale táhly se hódně dlouho, samá obstrukce (odmítnutí nahlédnutí do spisu a tak, docela šťavnaté věci okolo — porušování SŘ a zákona správními orgány a pod.). Tohle si přímo říká o odškodnění. Ale nejsem si jistý, jestli bych to dokázal sám táhnout až přes soud.
Byl by někdo ochoten mi pomoci? Někdo jiný, než hh?
Nezasviníte si tím karmu? Každá akce má v určitém okamžiku konec. Máte win a půjdete-li do sporu o odškodnění, dáváte šanci na win orgánovi. Možná by jim stačilo "naznačit" občasným dostavením se k počtení ve spisech i uzavřených, aby prohlédli.

Ale no ták, když úřad ročně vybere několik (desítek) milionů na pokutách, tak proč by nemohl v případě prohry nést odpovědnost a vyplatit poškozeného nějakou tou stovkou či tisícovkou. To opravdu nikoho nezruinuje..
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Nemajetková újma
« Odpověď #11 kdy: 07 Prosince 2017, 22:24:26 »

Protože by si to potom začalo "dovolovat" víc lidí a už by to nebyly tisícovky ale miliony
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 419
    • Zobrazit profil
Re:Nemajetková újma
« Odpověď #12 kdy: 08 Prosince 2017, 10:21:48 »

Protože by si to potom začalo "dovolovat" víc lidí a už by to nebyly tisícovky ale miliony

Asi stejně jako teď všichni posílaj všechno do správního a hájí se, neběží na fízlárnu zaplatit bloček za 5 minut po jeho nalezení, atd. atd.
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

Mesec

  • Příspěvků: 1 001
    • Zobrazit profil
Re:Nemajetková újma
« Odpověď #13 kdy: 08 Prosince 2017, 19:04:14 »

Nemyslím si, když lidi rádi přiznají se chlapsky a zaplatí, tohle by brali za neuvěřitelnou drzost...
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 636
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Nemajetková újma
« Odpověď #14 kdy: 10 Prosince 2017, 07:42:19 »

Teď sem to viděl na vlastní bulvy a fakt to existuje. Nejhorší eště je, že voni tu jejich vlastní debilitu normálně regulérně dají k nákladu zákazníka, i když jim byla doporučena služba, co se i o toto množství skutků dokáže postarat.
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - e-shop nekonformních samolepek a placek