30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Pokuta za odtah  (Přečteno 3850 krát)

probe

  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
[?] Pokuta za odtah
« kdy: 10 Dubna 2018, 22:15:17 »

Zdravím!
Bylo mi odtaženo vozidlo (v té době ještě psané na kamaráda). Na odtahovce jsem nic nezaplatil (ani pokutu, ani odtah), nijak se nevyjadřoval a s autem odjel. Nyní po kamarádovi (=provozovateli) vymáhají výpalné. Zkusím Helmuta, nicméně v příloze není možnost podat odpor. Co teď?
Vždy jsem měl za to, že mi auto na odtahovém parkovišti bez placení nevydají, takže jsem (za život asi 3krát) za odtah vždy platil. Teď jsem uvedl, že pokud jsem tam auto nezaparkoval já, nebudu platit ani pokutu ani odtah a chci s autem hned odjet. Podepsal jsem převzetí protokolu o vydání vozidla, opsali si občanku, ofotili malý techničák a odjel jsem.
Pokud provozovatel vozidla dostane botu, kterou mu městapo sundá, taky nezaplatí výpalné za sundání boty, protože to zaparkoval Helmut. Analogicky by to mělo fungovat i u odtahu, ne?
Samozřejmě podám odpor (resp. kamarád), otázka je, zda to má šanci na úspěch.
Díky, mějte se!
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za odtah
« Odpověď #1 kdy: 11 Dubna 2018, 06:55:20 »

Nikoliv. Je potřeba rozlišovat mezi pokutou jako trestem za porušení ZPPK = stání na zákazu a náhradou nákladů na odtah vozidla.

Na pokutu Helmut samozřejmě aplikovat lze, na náklady na odtah vozidla ne, leda by šel auto vyzvednout a na místě jim to zaplatil. Jinak totiž stojí v zákoně, že nucený odtah je na náklady provozovatele = není možnost odpovědnost za tuto pohledávku jakkoli přenést na třetí osobu (leda byste měl kupní smlouvu).

V neposlední řadě je třeba si uvědomit, že ač vás obeslala Praha, jedná se o soukromý subjekt, nikoliv správní orgán. Případný nesouhlas je pak nutné uplatnit v civilním řízení - k tomu se dokonce nemusíte jakkoli přičinit, pokud nezaplatíte, tak na vás budou částku vymáhat soudně.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za odtah
« Odpověď #2 kdy: 12 Dubna 2018, 10:23:02 »

No, kamarád by to měl zaplatit. Vozidlo bylo odtaženo na náklady provozovatele.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za odtah
« Odpověď #3 kdy: 12 Dubna 2018, 10:25:02 »

@april díky za obsahově duplicitní vyjádření, jenom doplním, že se nejedná o předžalobní výzvu, u té by muselo být explicitně uvedeno, že se jedná o předžalobní výzvu.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 004
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za odtah
« Odpověď #4 kdy: 12 Dubna 2018, 18:20:50 »

Ovšem pokud by auto bylo odtaženo protiprávně, tak to snad provozovatel platit nemusí, ne?
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za odtah
« Odpověď #5 kdy: 12 Dubna 2018, 21:56:51 »

Ovšem pokud by auto bylo odtaženo protiprávně, tak to snad provozovatel platit nemusí, ne?


Musí, pak to musí vymáhat na tom, kdo odtah nařídil, tedy na obecním orgánovi.
IP zaznamenána

H2O

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za odtah
« Odpověď #6 kdy: 13 Dubna 2018, 08:58:22 »

Ale kdo? Provozovatel vozidla nebo odtahová firma?
IP zaznamenána
Upozornění administrátora: příspěvky tohoto uživatele jsou z valné části nesmyslné či nepravdivé.

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za odtah
« Odpověď #7 kdy: 13 Dubna 2018, 14:53:45 »

provozovatel to musí vymáhat.

Vozidlo bylo odtaženo nákladem provozovatele. Pokud byl odtah nařízen protiprávně, tak škodu způsobil úřad/policie a ne odtahovka. Tak jen provedla práci.
IP zaznamenána