30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Absence podpisu a razítka  (Přečteno 11938 krát)

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 018
    • Zobrazit profil
Absence podpisu a razítka
« kdy: 06 Září 2017, 16:05:02 »

Musí Výzva k zaplacení určené částky (zaslaná papírově poštou) obsahovat podpis a razítko? Předpokládal bych že ano, ale nedaří se mi najít příslušné ustanovení.
« Poslední změna: 06 Září 2017, 16:23:36 od Číkus »
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Absence razítka
« Odpověď #1 kdy: 06 Září 2017, 16:21:42 »

Tak jim pošlete výzvu k doplnění podání  ;D a nebo dotaz jestli to je opravdu od nich.
Jestli stačí to zdržet.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 018
    • Zobrazit profil
Re:Absence podpisu a razítka
« Odpověď #2 kdy: 06 Září 2017, 16:25:39 »

Spíš jsem měl na mysli je nechat rozhodnout a do odvolání argumentovat, že neproběhlo zaslání výzvy (že výzva byla neplatná).
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Absence podpisu a razítka
« Odpověď #3 kdy: 06 Září 2017, 21:10:16 »

Pokud tam není podpis a razítko, tak jste nabyl dojmu, že si někdo dělá prdel a tedy jste nereagoval.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 142
    • Zobrazit profil
Re:Absence podpisu a razítka
« Odpověď #4 kdy: 06 Září 2017, 21:18:57 »

…přesně tak, jak píše kolega OPAS. A kdyby SO uvedl, že to přeci poslal doporučeně, tak to samozřejmě nic neznamená. Kdokoliv může poslat cokoliv doporučeně pod jakýmkoliv jménem, protože pošta totožnost odesílatele nikdy nezjišťuje.
IP zaznamenána

Mesec

  • Příspěvků: 1 008
    • Zobrazit profil
Re:Absence podpisu a razítka
« Odpověď #5 kdy: 06 Září 2017, 22:26:12 »

Mně přišel dopis a razítko s podpisem, jak kdyby někdo vložil obrázek ve Wordu. Žádný inkoust, žádná propiska.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Absence podpisu a razítka
« Odpověď #6 kdy: 06 Září 2017, 22:33:52 »

Tak pokud je to od pohledu zjevně falšováno, tak to není ani podpis, ani razítko :-D
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 189
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Absence podpisu a razítka
« Odpověď #7 kdy: 06 Září 2017, 22:43:46 »

Rekl bych, ze mohou reagovat logicky, sice odesilatel je neznamy, ale prijemce odpovedi je overitelny = urad.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Absence podpisu a razítka
« Odpověď #8 kdy: 06 Září 2017, 23:06:17 »

A proč bych měl reagovat na nepodepsaný canc?
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Absence podpisu a razítka
« Odpověď #9 kdy: 06 Září 2017, 23:07:29 »

Mně přišel dopis a razítko s podpisem, jak kdyby někdo vložil obrázek ve Wordu. Žádný inkoust, žádná propiska.

Biometrickej podpis ne?
« Poslední změna: 06 Září 2017, 23:16:30 od t4455 »
IP zaznamenána

Medojed

  • Příspěvků: 342
    • Zobrazit profil
Re:Absence podpisu a razítka
« Odpověď #10 kdy: 07 Září 2017, 02:05:42 »

...vložil obrázek ve Wordu. Žádný inkoust, žádná propiska.
Připojím se s dotazem, jak je to u smluv, které jsou podepsány hromadně... tzn. v počítači mají uložený scan podpisu a ten pak tisknou na smlouvy?
Tzn. vy se podepíšete standardně, od protistrany máte podpis vytištěný. Tuším, že to tak praktikuje UNIQA.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 142
    • Zobrazit profil
Re:Absence podpisu a razítka
« Odpověď #11 kdy: 07 Září 2017, 10:34:55 »

taková smlouva je samozřejmě zcela neplatná. Odpovím Vám analogickým příkladem. Když si vyfotím Váš podpis a pak jej vytisknu na šek a půjdu si s ním z banky vybrat milión chechtáků, dají mi je a nebo mi nabídnou kafe, abych si příjemně zkrátil čekání do příjezdu kriminálky?  ;)

Jinými slovy podpis je prostě podpis a ten funguje jako velmi velmi velmi obtížně falzifikovatelná autorizace. Pokud by bylo možné se stejnou platností použít i podpis vytištěný, tak ten by se dal pak vytisknout prakticky na cokoliv a kdykoliv s nedozírnými důsledky.
IP zaznamenána

Medojed

  • Příspěvků: 342
    • Zobrazit profil
Re:Absence podpisu a razítka
« Odpověď #12 kdy: 07 Září 2017, 15:06:18 »

ViktorN, děkuji, samozřejmě je mi jasné, že je to právně problém.

Když se podívám na Zelené karty... jak UNIQA, tak Kooperativa má na nich podpisy tištěné. Je-li tisknutý podpis nesmysl, jako že je, proč to tam je? Určitě bych v papírech našel další příklady, kde je "jednatel společnosti" podepsán výtiskem - jednatel nebyl přítomen. Samozřejmě, dokud není problém, nikdo to řešit nebude, jen mi to přijde jako běžná a špatná praxe.

Přijmeme-li dogma, že podpis je nezfalšovatelný - což je hodně velké a vratké dogma - spousta "hodně se podepisujících lidí" se podepisuje jednou vlnovkou, ta prostě z principu nemůže obsahovat tolik unikátní informace, aby byla nezfalšovatelná, resp. aby se to dostalo do stavu, kdy soudní znalec nebude schopný s jistotou vyvrátit pravost.
Když mi přijde poštou podepsaná smlouva, jak mohu vědět, že ji podepsala ta pravá osoba? Obvykle neznám podpisové vzory těch, se kterými jednám. A i když znám, běžný člověk prostě falzifikát, i nepovedený, nepozná / neřeší.

Ještě se zeptám na jedno velké kdyby.
Mám podepsanou smlouvu. Udělám úředně ověřenou kopii. Má tato kopie, resp. podpisy na ní, nějakou váhu? Oba podpisy, v tom okamžiku, jsou tisknuté.
Úředně ověřená kopie originálu s ručními podpisy bude vypadat stejně jako úředně ověřená kopie originálu s tisknutými podpisy.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 142
    • Zobrazit profil
Re:Absence podpisu a razítka
« Odpověď #13 kdy: 07 Září 2017, 15:39:43 »

teď nemám zrovna moc času se tomu věnovat (jsem na cestách) a proto jen ve stručnosti:
ad zelená karta — ta je jen dokladem o sjednaném pojištění/povinném ručení, smlouvu pojištění/ručení máte podepsanou od zástupce pojišťovny. Takže zelená karta není sama o sobě žádnou smlouvou, nýbrž jen nosičem informací o pojistiteli, pojistníkovi a předmětu pojištění a samozřejmě čísle pojistné smlouvy + kontaktní informace na asistenční službu a pod.
ad popis vlnovkou — pokud se někdo podepisuje vlnovkou, pak se nesmí divit, že je jeho vlnovka snadno sfalšovatelná. To máte jako s heslem. Když máte heslo typu „1234“ či „heslo“, tak je jasné, jaká úroveň zabezpečení asi je. Samozřejmě, dalo by se namítat, že „není vlnovka jako vlnovka“, ale je to na podobné úrovni, jako to jednoduché heslo. Ano, když Vám přijde již podpesaná smlouva, tak nevíte kdo se skutečně podepsal. A proto veškeré smlouvy, kde skutečně o něco podstatného jde, se podepisují za přítomnosti notáře a tak dále.
Ověřená kopie pouze ověřuje, že kopie odpovídá originálu. Pokud byste chtěl pak zpochybnit podpis na kopii, pak znalec je schopen posudit určité aspekty podpisu, ale nebude to do takové hloubky, jako u originálu — samozřejmě. Pak jde jen o to, zda-li daná přesnost či jistota ověření (kterou znalec samozřejmě je schopen sdělit) bude pak postačující či nikoliv (například 88 % shoda versus 99,9 %). Samozřejmě ještě trochu jinačí situace je v okamžiku, kdy máte ověřenou kopii smlouvy, která byla podepsána před notářem, který ověřil totožnost podepisujících se účastníků atd…
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
Re:Absence podpisu a razítka
« Odpověď #14 kdy: 07 Září 2017, 19:32:10 »

Video/prezentace k tématu podpisu a jeho padělání: https://www.youtube.com/watch?v=C-ZalivSH2o
IP zaznamenána