30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Prodej auta ukrajincům  (Přečteno 15019 krát)

Dzordy

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Prodej auta ukrajincům
« kdy: 03 Září 2017, 19:58:17 »

Zdravím všechny, potřeboval bych poradit.
Před rokem jsem prodal auto nějakým UKáčkům a udělal jsem největší chybu, kterou jsem mohl, předal jsem s autem veškeré doklady a plnou moc. No ale to hlavní, auto je fuč a když jsem byl na inspektorátu se zeptat zda auto na mě neni stále psané, tak mi řekni, že ano. Auto je pořád vedeno na mě. Nemám žádnou šanci se s kupcem spojit a nevím co s tím, jelikož bez ničeho to nepřepíšu a kde se auto nachází taky nezjistím. Mám pouze kupní smlouvu a to je vše. Děsí mě to, jelikož brzy znovu zprovozní ČKP a bojím se, abych nemusel zbytek života platit pojištění nebo penále za nepojištění auta.... dokážete mi někdo poradit?
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 188
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Prodej auta ukrajincům
« Odpověď #1 kdy: 03 Září 2017, 20:07:44 »

Reseno nekolikrat zde na foru, nebudte liny a hledejte...
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Prodej auta ukrajincům
« Odpověď #2 kdy: 03 Září 2017, 20:14:00 »

Když máte kupní smlouvu nemusíte se ČKP bát, tam by jim zase mělo stačit poslat smlouvu a máte od nich klid. Dokončení přepisu ale bude oříšek.
IP zaznamenána

Dzordy

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Prodej auta ukrajincům
« Odpověď #3 kdy: 03 Září 2017, 20:35:16 »

Našel jsem tu akorát toto
Prijit na urad, nahlasit ztratu technicaku i znacek a s nove ziskanymi znackami, TP a OTP zadat vyvoz do zeme mimo EU. Staci nahlasit jen jmeno a adresu budouciho noveho vlastnika (treba Masi Vykundny z Moskvy). Dostanete vyvozni znacky a do trech mesicu automobil prestane v registru existovat. A pokud se s nim cokoliv stane po tomto nahlaseni vyvozu, bude to jen a pouze PNJ (problem nekoho jineho).
A s dohodou, ze pokud novy vlastnik neprovede preregistraci do urcite doby, kupni smlouva se rusi, nebude toto jednani ani novym vlastnikem napadnutelne.


Takže bych se chtěl zeptat jestli to takto skutečně půjde? Auto se na 99% vozí někde na Ukrajině nebo kdo ví kde a když bych provedl vývoz do zahraničí, tak bych ani nelhal  ;D .... takže mám zajít na úřad s vyplněnou žádostí o vydání nového technického průkazu silničního vozidla a nového osvědčení o registraci silničního vozidla pak třeba po týdnu přinést Oznámení o ztrátě, zničení nebo odcizení tabulky s registrační značkou a následné přinést Žádost o vydání tabulky s registrační značkou na vývoz ? ....je mi jasný, že těm úředníkům to bude jasný, ale jinak to asi nejde ne?
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Prodej auta ukrajincům
« Odpověď #4 kdy: 03 Září 2017, 22:01:49 »

V současné době bude výběr takového řešení poněkud problematický, neboť zákon 56/2001 Sb. v § 14 odst. 2 mimo jiné k vývozu stanoví, že  "K žádosti se přiloží protokol o evidenční kontrole silničního vozidla, který není starší než 30 dní", což bez vozidla splnit nepůjde. Volil bych jiné řešení tohoto problému.

IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Prodej auta ukrajincům
« Odpověď #5 kdy: 03 Září 2017, 23:22:12 »

No tak vám ho ukradli, nedá se nic dělat. Blbé bude, až s tím někdo ukrajince zastaví a on ukáže smlouvu, e to od vás koupil.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 188
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Prodej auta ukrajincům
« Odpověď #6 kdy: 04 Září 2017, 01:21:19 »

Co nahlasit ztratu RZ, stavaji se neplatnymi.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

Dzordy

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Prodej auta ukrajincům
« Odpověď #7 kdy: 04 Září 2017, 05:21:39 »

A co kdybych zašel na úřad zažádal o nový TP a nahlásil ztrátu SPZ a poté bych dal auto do depozita?  :-\
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Prodej auta ukrajincům
« Odpověď #8 kdy: 04 Září 2017, 16:48:05 »

Už asi tři měsíce řeším podobný případ. Slečně, která auto prodala a uvěřila kupujícímu, že na základě plné moci zařídí převod, chodí jedna výzva k úhradě určené částky za druhou. Základní kroky, které doporučuji podniknout:

1) Co nejdříve podat standardizovanou žádost o změnu zápisu vlastníka vozidla - k 1. 6. 2017 vešla v účinnost změna zákona č. 56/2001, zákon o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Byl přidán § 8a následujícího znění
Citace
(1) Došlo-li ke změně vlastníka silničního vozidla na základě převodu vlastnického práva a dosavadní nebo nový vlastník neposkytl potřebnou součinnost pro podání společné žádosti o zápis změny vlastníka silničního vozidla v registru silničních vozidel ve lhůtě podle § 8 odst. 2, provede obecní úřad obce s rozšířenou působností zápis změny rovněž na žádost dosavadního nebo nového vlastníka.
Žádost bude odmítnuta, protože nepředložíte zákonem požadované dokumenty (technický průkaz, zelenou kartu, protokol o evidenční kontrole), nicméně Vy máte liberační důvod pro případná řízení o správních deliktech.

2) Následně podat žádost o vymazání Vaší osoby jako vlastníka vozidla a opřít ji o poměrně čerstvý rozsudek NSS č. j. 7 As 254/2016 - 33, cituji:
Citace
[23] ... je nutné analogicky připustit, aby byla změna údajů v registru učiněna i na žádost osoby, která je jako vlastník stále v registru evidována, ale dostatečným způsobem prokáže, že reálným vlastníkem vozidla již není. Takový postup je nutné  připustit tím spíše s ohledem na to, že osoba v této situaci již zpravidla nebude mít dokumenty požadované zákonem č. 56/2001 Sb. k dispozici, a nemusí mít ani možnost se k nim dostat...
[30] Je samozřejmě pravda, že stav, kdy v registru vlastník vozidla není evidován vůbec, není žádoucí. Stejně tak nicméně není žádoucí, aby byla v registru evidována jako vlastník vozidla osoba, která vlastníkem prokazatelně není. V takovém případě se totiž údaj v registru dostává do rozporu nejen se skutečným stavem, což jej činí v podstatě zbytečným, ale také se zákonem o ochraně osobních údajů, a tedy s právy třetích osob. Z toho důvodu je nutné upřednostnit stav, kdy v registru není vlastník evidován vůbec.

Na okraj dodávám, že podle mých zjištění tímto způsobem zcela běžně nakupují vozidla osoby, které jsou dlouhodobě živy ze sociálních dávek. Zneužívajíce naivity prodávajících tak snadno dosahují stavu, kdy a) nejsou postižitelné za přestupek, b) nehrozí jim odebrání či snížení sociálních dávek z důvodu vlastnictví vozidla.

Na závěr doplňuji, že Vám v souladu s § 83 zák. č. 56/2001 hrozí pokuta do 50.000 Kč (v blokovém řízení do 5.000 Kč) za nedodržení povinnosti stanovené v § 8 téhož zákona (žádost o zápis změny vlastníka silničního vozidla se podává do 10 pracovních dnů ode dne převodu vlastnického práva k silničnímu vozidlu).
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 272
    • Zobrazit profil
Re:Prodej auta ukrajincům
« Odpověď #9 kdy: 04 Září 2017, 17:23:05 »

Ten rozsudek se mi moc líbí a použiju ho jako podpůrný argument v mé kauze s výmazem vlastnictví nemovitosti.. ..byť registr vozidel není, na rozdíl od katastru nemovitostí, veřejným seznamem..
IP zaznamenána

Dzordy

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Prodej auta ukrajincům
« Odpověď #10 kdy: 04 Září 2017, 20:45:05 »

Už asi tři měsíce řeším podobný případ. Slečně, která auto prodala a uvěřila kupujícímu, že na základě plné moci zařídí převod, chodí jedna výzva k úhradě určené částky za druhou. Základní kroky, které doporučuji podniknout:

1) Co nejdříve podat standardizovanou žádost o změnu zápisu vlastníka vozidla - k 1. 6. 2017 vešla v účinnost změna zákona č. 56/2001, zákon o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Byl přidán § 8a následujícího znění
Citace
(1) Došlo-li ke změně vlastníka silničního vozidla na základě převodu vlastnického práva a dosavadní nebo nový vlastník neposkytl potřebnou součinnost pro podání společné žádosti o zápis změny vlastníka silničního vozidla v registru silničních vozidel ve lhůtě podle § 8 odst. 2, provede obecní úřad obce s rozšířenou působností zápis změny rovněž na žádost dosavadního nebo nového vlastníka.
Žádost bude odmítnuta, protože nepředložíte zákonem požadované dokumenty (technický průkaz, zelenou kartu, protokol o evidenční kontrole), nicméně Vy máte liberační důvod pro případná řízení o správních deliktech.


2) Následně podat žádost o vymazání Vaší osoby jako vlastníka vozidla a opřít ji o poměrně čerstvý rozsudek NSS č. j. 7 As 254/2016 - 33, cituji:
Citace
[23] ... je nutné analogicky připustit, aby byla změna údajů v registru učiněna i na žádost osoby, která je jako vlastník stále v registru evidována, ale dostatečným způsobem prokáže, že reálným vlastníkem vozidla již není. Takový postup je nutné  připustit tím spíše s ohledem na to, že osoba v této situaci již zpravidla nebude mít dokumenty požadované zákonem č. 56/2001 Sb. k dispozici, a nemusí mít ani možnost se k nim dostat...
[30] Je samozřejmě pravda, že stav, kdy v registru vlastník vozidla není evidován vůbec, není žádoucí. Stejně tak nicméně není žádoucí, aby byla v registru evidována jako vlastník vozidla osoba, která vlastníkem prokazatelně není. V takovém případě se totiž údaj v registru dostává do rozporu nejen se skutečným stavem, což jej činí v podstatě zbytečným, ale také se zákonem o ochraně osobních údajů, a tedy s právy třetích osob. Z toho důvodu je nutné upřednostnit stav, kdy v registru není vlastník evidován vůbec.

Na okraj dodávám, že podle mých zjištění tímto způsobem zcela běžně nakupují vozidla osoby, které jsou dlouhodobě živy ze sociálních dávek. Zneužívajíce naivity prodávajících tak snadno dosahují stavu, kdy a) nejsou postižitelné za přestupek, b) nehrozí jim odebrání či snížení sociálních dávek z důvodu vlastnictví vozidla.

Na závěr doplňuji, že Vám v souladu s § 83 zák. č. 56/2001 hrozí pokuta do 50.000 Kč (v blokovém řízení do 5.000 Kč) za nedodržení povinnosti stanovené v § 8 téhož zákona (žádost o zápis změny vlastníka silničního vozidla se podává do 10 pracovních dnů ode dne převodu vlastnického práva k silničnímu vozidlu).

Velice zajímavé, jen by mě zajímalo jestli kuli tomu budu muset jít taky k soudu, nebo mi vyčarují nějaký formulář o odstranění vlastníka z evidence?

Jinak by to bylo super kdyby to bylo tak ''jednoduché''  ;)
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Prodej auta ukrajincům
« Odpověď #11 kdy: 06 Září 2017, 19:15:51 »

Jsem si zcela jist, že žádný formulář o odstranění vlastníka z evidence neexistuje, nicméně máte šanci přispět dalším pokolením pyrátů, pokud takový formulář vytvoříte. Nejste-li formulářový typ, prostě úřadu napište, že s odkazem na NSS č. j. 7 As 254/2016 - 33 žádáte o výmaz vlastníka vozidla, důkaz kopií kupní smlouvy.

A jednoduché (nebo přinejmenším zadarmo) to opravdu nebude, protože žádný úřad si jistě nenechá ujít pokutičku za ten § 8.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 649
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Prodej auta ukrajincům
« Odpověď #12 kdy: 10 Září 2017, 09:47:09 »

Prijit na urad, nahlasit ztratu technicaku i znacek a s nove ziskanymi znackami, TP a OTP zadat vyvoz do zeme mimo EU. Staci nahlasit jen jmeno a adresu budouciho noveho vlastnika (treba Masi Vykundny z Moskvy). Dostanete vyvozni znacky a do trech mesicu automobil prestane v registru existovat. A pokud se s nim cokoliv stane po tomto nahlaseni vyvozu, bude to jen a pouze PNJ (problem nekoho jineho).
A s dohodou, ze pokud novy vlastnik neprovede preregistraci do urcite doby, kupni smlouva se rusi, nebude toto jednani ani novym vlastnikem napadnutelne.
V mým případě chtěli nejen nacionále, ale i doklad cizince, takže když si něco nestáhnete nebo jinak neopatříte, tak tohle není průchozí.

Ale s ohledem na tu pokutu možná bude snazší někde od jinejch UKček koupit pas (vlastně stačí kopie z kopírky) a takhle to donést na úřad, tam už by vývoz měl jít.
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

smg465

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 147
    • Zobrazit profil
Re:Prodej auta ukrajincům
« Odpověď #13 kdy: 04 Října 2017, 07:59:28 »

A při "krádeži auta" je jednodušší vyřazení z registru?
IP zaznamenána

Kubiška

  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Re:Prodej auta ukrajincům
« Odpověď #14 kdy: 10 Října 2017, 18:39:23 »

Dobry den, resime obdobnou situaci. Prosim o informaci,  jak pan Dzordy postupoval a jak uspel?
Dekuji
« Poslední změna: 11 Října 2017, 16:47:08 od Kubiška »
IP zaznamenána