30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Oznámení přestupku X oznámení podezření z přestupku.  (Přečteno 3167 krát)

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil

Narazil jsem na dokument MVČR, v jehož závěru se upozorňuje na rozdíl mezi oznámením přestupku a oznámením podezření z přestupku.
Oznámení podezření z přestupku je zakotveno v § 10 odst. 2 zákona o obecní policii (553/1991 Sb.), zatímco oznámení přestupku bylo zakotveno v § 58 odst. 1 zákona o přestupcích (200/1990 Sb.) a nyní je zakotveno v § 73 zákona o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich (250/2016 Sb.).

A tak nějak jsem zjistil, že z těchto dvou (tří) výkladů moc nechápu, kdy se aplikuje který § a kdy má policie oznamovat přestupek a kdy má oznamovat podezření z přestupku. Mohl by mi to prosím někdo zasvěcený osvětlit?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Oznámení přestupku X oznámení podezření z přestupku.
« Odpověď #1 kdy: 25 Září 2017, 19:58:16 »

Z přečtení toho pamfletu mi taky není moc jasné, co tím vlastně chtěl autor říct. Ve skutečnosti se ty 2 věci kryjí. Z pohledu SO příslušného pro projednání přestupku jde vždy o podnět - je jedno, zda jim to předá jiný úřad, libovolný druh (polo)opice či uvědomělý občan. Rozlišování, zda je oznamován přestupek či jen podezření nemá praktický význam, SO musí jakákoliv oznámení autonomně vyhodnotit a především podle obsahu (nikoliv podle formy) se rozhodnout, zda to odloží či s někým zahájí řízení.

Z pohledu ozbrojeného poloopičáka jde o zakotvení jeho povinnosti přestupky, které sám nemůže projednat, oznamovat. Což tam je především proto, aby to měl poloopičák na jednom místě, ale taky proto, že z PřesZ (starého i nového) taková povinnost neplyne - jednak poloopičák není neustále v režimu SO, ale hlavně SO má oznamovat přestupky, což vyžaduje nějaké předběžné posouzení toho, zda šlo o přestupek (a tedy i možnosti do jisté míry obejít zásadu oficiality), kdežto opičák má oznamovat i jakékoliv podezření z přestupku.

Dále se tam řeší náležitosti toho oznámení a možnost SO v rámci prověřování oznámení zpětně úkolovat MP a používat ji jako své prodloužené nohy, oči a uši, což je z hlediska potenciálního účastníka nezajímavé. Krom toho jsou ty závěry v dokumentu IMHO chybné, já bych řekl, že pro měšťáka platí obojí zároveň, tj. 553/1991 Sb. mu říká, co má hlásit a že to musí hlásit, kdežto v PřesZ má návod, jak to má udělat.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Oznámení přestupku X oznámení podezření z přestupku.
« Odpověď #2 kdy: 26 Září 2017, 08:46:47 »

Děkuji za osvětlení, takto jsem to chápal až do okamžiku, než jsem si přečetl zmíněný dokument, jen jsem si netroufl hned ze startu tvrdit, že výklad MVČR není správný.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Oznámení přestupku X oznámení podezření z přestupku.
« Odpověď #3 kdy: 26 Září 2017, 09:14:56 »

No já tam především žádný výklad či jasně artikulovaný právní závěr nevidím. Snad leda ve třetím odstavci je lehce neurčitě vyjádřen názor, že oznámení podle § 10(2) zákona o MP je něco jiného, než oznámení podle PřesZ, a nemusí tedy obsahovat např. právní kvalifikaci domnělého přestupku (protože to je patrně nad možnosti průměrného strážníka). Což je nepodstatné, jak opičák to oznámení nadepíše, a co do něj nad rámec skutkových zjištění uvede, stejně nemá v následném postupu SO žádnou relevanci.

Tuhle problematiku má smysl zkoumat z pohledu MP či SO, který si chce s MP nastavit nějaký režim spolupráce (viz i ten poslední odstavec vymezující se - IMHO též chybně - proti úkolování MP správním orgánem). Potenciálnímu podezřelému/obviněnému to může být ukradené.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Oznámení přestupku X oznámení podezření z přestupku.
« Odpověď #4 kdy: 26 Září 2017, 10:59:55 »

Jasně, já chápu, že v praxi je mi to k ničemu, byla to otázka čistě ze zvědavosti. Díky
IP zaznamenána