30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Přišel dopis od pojistovny - nejsem provozovatel  (Přečteno 20747 krát)

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Přišel dopis od pojistovny - nejsem provozovatel
« Odpověď #15 kdy: 09 Srpna 2017, 13:35:19 »

Je pravda že tu není že to nový majitel nepřepsal.. mohl to i přepsat, ale JezeV nezrušil tu pojistku a tak to pojišťovna chce platit.. povinné ručení na auto může uzavřít kdokoliv.. není tam omezení že musí být majitel a nebo provozovatel toho auta..
Úplně kdokoliv ne, pojišťuje-li cizí riziko, musí mít pojistný zájem. Což striktně vztato bývalý majitel nemá, i když existující smlouvu to patrně nezneplatní.

Je pravda jak píše gumidos.. mohlo se stát že nový majitel auto přepsal a neuzavřel si novou pojistku..
To je velmi nepravděpodobné, protože součástí podkladů pro žádost o přepis v registru je doložení POV na nového vlastníka (či provozovatele či někoho, kdo má pojistný zájem ve vztahu k novému vlastníkovi, např. protože úvěruje koupi). Předložení původní zelené karty by nemělo projít, resp. bude-li na tom žadatel trvat, registr by měl začít zkoumat, zda ta původní smlouva opravdu trvá a je tu nějaký zákonný důvod, proč by měl bývalý vlastník zůstat pojistníkem.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 649
    • Zobrazit profil
Re:Přišel dopis od pojistovny - nejsem provozovatel
« Odpověď #16 kdy: 09 Srpna 2017, 13:49:31 »

pro 2M:
- Je pravda že tu není že to nový majitel nepřepsal.. mohl to i přepsat, ale JezeV nezrušil tu pojistku a tak to pojišťovna chce platit.. povinné ručení na auto může uzavřít kdokoliv.. není tam omezení že musí být majitel a nebo provozovatel toho auta.. Tohle nesedí - pojišťovna chce doplatit dluh po Jezev - tedy se jedná o smlouvu, kde je uveden jako pojistník JezeV a nikdo jiný.  Dále pak JezeV ve vláknu uvádí, že pojišťovna chce doplatit dluh, "jinak nezaplatí škodu způsobenou tím autem". Bez ohledu na to, že se jedná o hodně zvláštní přístup pojišťovny, byla zjevně škoda hlášena z pojistky, kterou uzavřel JezeV. Pokud by měl nový majitel svou pojistku - pak by k této situaci v podstatě nemohlo dojít.
- "Ale aspoň do doby než se mu povede kontaktovat nového majitele a ten to odmítne nějak vyřešit tak je tahle varianta hnus.."" - pokud to nový majitel nevyřešil půl roku a nyní je nekontaktní, jako zásadně velký hnus mi to nepřijde. Ve vztahu k JezeV se jedná o hrozbu značných finančních nákladů....
-" taky když má platnou zelenou kartu.. a nebo teoreticky i uzavřel a jediný problém je že JezeV neukončil tu svou" -   - opět to nesedí - viz výše. Pojišťovna zjevně likviduje škodu z pojistky JezeV.  Tedy se buď nový majitel jako potenciální viník nehody prokázal zelenou kartou JezeV, případně se poškozený dobral pojištění v databázi CKP, která mu ukázala pojištění opět JezeV. Existuje určitá pravděpodobnost, že třeba nový majitel uzavřel pojištění u stejné pojišťovny a pak se někdo spletl v pojišťovně a registroval škodu ke špatné smlouvě při existenci dvou platných smluv pro shodnou RZ. Existuje určitá pravděpodobnost, že nová pojistka byla uzavřena nedávno a ještě není aktualizována v registru CKP. Existuje určitá pravděpodobnost, že CKP má duplicitní záznam o dvou platných pojištěních (tuto možnost jsem nikdy nezkoumal)  a poškozený si vybral ten špatný.....ale tyto pravděpodobnosti se blíží spíše k nule.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 649
    • Zobrazit profil
Re:Přišel dopis od pojistovny - nejsem provozovatel
« Odpověď #17 kdy: 09 Srpna 2017, 14:02:47 »

Je pravda že tu není že to nový majitel nepřepsal.. mohl to i přepsat, ale JezeV nezrušil tu pojistku a tak to pojišťovna chce platit.. povinné ručení na auto může uzavřít kdokoliv.. není tam omezení že musí být majitel a nebo provozovatel toho auta..
Úplně kdokoliv ne, pojišťuje-li cizí riziko, musí mít pojistný zájem. Což striktně vztato bývalý majitel nemá, i když existující smlouvu to patrně nezneplatní.

Mezitím jsem odpovídal 2M, ale doplním - pojistný zájem v podstatě není při uzavírání smlouvy požadován. viz 2767 a 27687 zákona 89/2012. Je požadován až při uplatnění práva na plnění. Zde jde ale o pojistku uzavřenou JezeV jako pojistníkem protože nikdo jiný nemůže být vyzván k úhradě dluhu.

Je pravda jak píše gumidos.. mohlo se stát že nový majitel auto přepsal a neuzavřel si novou pojistku..
To je velmi nepravděpodobné, protože součástí podkladů pro žádost o přepis v registru je doložení POV na nového vlastníka (či provozovatele či někoho, kdo má pojistný zájem ve vztahu k novému vlastníkovi, např. protože úvěruje koupi). Předložení původní zelené karty by nemělo projít, resp. bude-li na tom žadatel trvat, registr by měl začít zkoumat, zda ta původní smlouva opravdu trvá a je tu nějaký zákonný důvod, proč by měl bývalý vlastník zůstat pojistníkem.
- šedivá je teorie a zelený strom života, aneb "zlatý voči". Na zelené kartě je uveden "pojistník nebo provozovatel" vůbec ne vlastník. Prochází to.
IP zaznamenána

mrfelix

  • Příspěvků: 178
    • Zobrazit profil
Re:Přišel dopis od pojistovny - nejsem provozovatel
« Odpověď #18 kdy: 09 Srpna 2017, 14:11:45 »

Zde
https://ic.ckp.cz/ICwww/servlet?
jde zadávat RZ a různá data a vypadává z toho, kdy a kde bylo vozidlo pojištěné.

Pak si jít vystát frontu na příslušný MÚ a nechat si vypsat, jakých všech vozidel jsem provozovatel.
O ten výpis lze určitě požádat i písemně nebo elektronicky písemně, ale nedostanete to hned.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 649
    • Zobrazit profil
Re:Přišel dopis od pojistovny - nejsem provozovatel
« Odpověď #19 kdy: 09 Srpna 2017, 14:23:43 »

Zde
https://ic.ckp.cz/ICwww/servlet?
jde zadávat RZ a různá data a vypadává z toho, kdy a kde bylo vozidlo pojištěné.

Pak si jít vystát frontu na příslušný MÚ a nechat si vypsat, jakých všech vozidel jsem provozovatel.
O ten výpis lze určitě požádat i písemně nebo elektronicky písemně, ale nedostanete to hned.

Ačkoliv jsem s touto problematikou obeznámen - skutečně nevím a nevím ani jak přezkoumat, co vyplivne databáze CKP v případě, že nový majitel uzavře povinné ručení na svou osobu jako pojistníka a zároveň původní majitel nezruší povinné ručení na svou osobu jako pojistníka. Prostě nevím. Jedině vznést dotaz na ckp ;D - což nemusí přinést relevantní odpověď. Popisovaný případ ani nekomplikuji variantami existence dvou pojistek u stejné pojišťovny, u různých pojišťoven, apod.
Navíc existují mezní případy - např. při koupi nového vozidla musí být POV sjednáno pro přidělení RZ - pak se uvádí VIN, který CKP neumí vyhledat. A je iluzí se domnívat, že každý nový majitel hned běží po přidělení RZ upravit pojistku.
« Poslední změna: 09 Srpna 2017, 14:34:03 od gumidos »
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 189
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Přišel dopis od pojistovny - nejsem provozovatel
« Odpověď #20 kdy: 09 Srpna 2017, 14:30:54 »

Je pravda že tu není že to nový majitel nepřepsal.. mohl to i přepsat, ale JezeV nezrušil tu pojistku a tak to pojišťovna chce platit.. povinné ručení na auto může uzavřít kdokoliv.. není tam omezení že musí být majitel a nebo provozovatel toho auta..
Úplně kdokoliv ne, pojišťuje-li cizí riziko, musí mít pojistný zájem. Což striktně vztato bývalý majitel nemá, i když existující smlouvu to patrně nezneplatní.
Neni to dane  - zákonem č. 168/1999 Sb.? Sankce za neoznameni tam nevidim...

§ 12
(1) Pojištění odpovědnosti podle tohoto zákona zaniká
a) dnem, kdy pojistník, jeho dědic, právní nástupce nebo vlastník vozidla, je-li osobou odlišnou od pojistníka, oznámil pojistiteli změnu vlastníka tuzemského vozidla,

(2) Pojistník je povinen bez zbytečného odkladu oznámit pojistiteli skutečnosti uvedené v odstavci 1 písm. a) až d).

update: hh diky, opraveno, nejak mi unikly TAGy v citaci
« Poslední změna: 09 Srpna 2017, 18:32:58 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

JezeV

  • Příspěvků: 61
    • Zobrazit profil
Re:Přišel dopis od pojistovny - nejsem provozovatel
« Odpověď #21 kdy: 09 Srpna 2017, 14:33:39 »

Zdravím, nejdříve chci všem poděkovat za všechny rady, vím, že jsem blb.

Smlouva nakonec nalezena, dnes na registru zjištěno že žádný přepis neproběhl a auto je stále na mě, bohužel ani já nevím kde auto teď je, takže jsem rovnou se smlouvou dal podmět k přepisu auta a zavolal na pojišťovnu a vše jim řekl, tudíž budu musel doplatit peníze od února do teď + zrušit pojistku.

Ještě jednou všem moc děkuji za rady.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 649
    • Zobrazit profil
Re:Přišel dopis od pojistovny - nejsem provozovatel
« Odpověď #22 kdy: 09 Srpna 2017, 14:45:40 »

Zdravím, nejdříve chci všem poděkovat za všechny rady, vím, že jsem blb.

Smlouva nakonec nalezena, dnes na registru zjištěno že žádný přepis neproběhl a auto je stále na mě, bohužel ani já nevím kde auto teď je, takže jsem rovnou se smlouvou dal podmět k přepisu auta a zavolal na pojišťovnu a vše jim řekl, tudíž budu musel doplatit peníze od února do teď + zrušit pojistku.

Ještě jednou všem moc děkuji za rady.

Já se obávám, že doplatit pojistku "do teď" jaksi není úplně vhodné. Nejsem si úplně jistý ale přepis vozidla neprobíhá retroaktivně a dle nových pravidel úřad spustí nějakou proceduru vůči novému vlastníku, která po nějakou dobu trvá. V případě, že nový majitel zítra někoho zmrtví, vy budete mít zrušenou pojistku a přepis dosud nebude proveden - pak bych v tom viděl minimálně problémy. Spíše bych se jim vyhnul tím, že bych pojistku zrušil až v okamžiku provedení přepisu a pak to chtěl po novém majiteli v řádu stokorun, než řešil nějaký průser s nepojištěným autem bez ohledu, že to třeba dobře dopadne. Ale možná vás navede pojišťovna sama, že bude požadovat kopii TP s uvedením nového vlastníka, či jiný doklad. Poměrně často se objevuje ve smluvních ujednáních pojišťoven, že nedoložení změny vlastníka úřední listinou má zá následek zneplatnění "zrušení pojistky" a tedy pokračování pojistky i nadále. Důvodem je, že fiktivní kupní smlouvy byly zneužívány pro ukončení POV mimo termín výpovědi  v honbě za levnější pojistkou. Po zrušení pojistky se totiž kupní smlouva "ztratila" a vlastník uzavřel pojistku jinde levněji.
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Přišel dopis od pojistovny - nejsem provozovatel
« Odpověď #23 kdy: 09 Srpna 2017, 14:53:11 »

Pokud máte smlouvu tak bych nic neplatil, ať si to ten seriozní pán vyřídí jak chce
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 649
    • Zobrazit profil
Re:Přišel dopis od pojistovny - nejsem provozovatel
« Odpověď #24 kdy: 09 Srpna 2017, 15:01:00 »

Pokud máte smlouvu tak bych nic neplatil, ať si to ten seriozní pán vyřídí jak chce

Psal jsem to již někde výše a fu dnes zopakoval"
§ 12
(1) Pojištění odpovědnosti podle tohoto zákona zaniká
a) dnem, kdy pojistník, jeho dědic, právní nástupce nebo vlastník vozidla, je-li osobou odlišnou od pojistníka, oznámil pojistiteli změnu vlastníka tuzemského vozidla,
(2) Pojistník je povinen bez zbytečného odkladu oznámit pojistiteli skutečnosti uvedené v odstavci 1 písm. a) až d).

Vážně chcete po tom seriozním pánovi, aby řešil závazek někoho jiného, kdy ten jiný navíc porušil svojí zákonnou povinnost?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Přišel dopis od pojistovny - nejsem provozovatel
« Odpověď #25 kdy: 09 Srpna 2017, 15:06:14 »

gumidos: část toho, co citujete jako můj příspěvek, jsem nenapsal, nějak jste se v těch vnořených citacích ztratil ...

Mezitím jsem odpovídal 2M, ale doplním - pojistný zájem v podstatě není při uzavírání smlouvy požadován. viz 2767 a 27687 zákona 89/2012. Je požadován až při uplatnění práva na plnění. Zde jde ale o pojistku uzavřenou JezeV jako pojistníkem protože nikdo jiný nemůže být vyzván k úhradě dluhu
Pojistný zájem je základní náležitostí pojistné smlouvy. Pojišťovny na to patrně kašlou, protože § 2764(2) a § 2765 OZ, ale zrovna u POV bych v případě, že z předložených podkladů bylo zjevné, že pojistník je odlišný od provozovatele i vlastníka a pojišťovna to přesto nezkoumala, tak nárok na odměnu v podobě zaplaceného pojistného nemá vůbec jistý a žalobou na vydání BO by to šlo vyrazit (akorát to asi nikdo nedělá a proto to pojišťovny netrápí). Ale to je patrně na jinou debatu, já jsem reagoval jen na přílišné zobecnění, že pojistit si může kdokoliv cokoliv, což tak zkrátka není.

šedivá je teorie a zelený strom života, aneb "zlatý voči". Na zelené kartě je uveden "pojistník nebo provozovatel" vůbec ne vlastník. Prochází to.
U pojišťovny to patrně projde. U úřadu (registru vozidel) to nejspíš projde u první registrace, kde je běžné, že kvůli různým variantám leasingu a úvěrování pojistku uzavírá někdo jiný, než se zapisuje do TP a hlavně jde o nově uzavřené POV a není důvod předpokládat, že je neplatné. U převodu ale bude úřad bude chtít doložit „novou“ ZK, resp. měl by se zaseknout při předložení ZK psané na původního majitele, protože je velmi pravděpodobné, že tato pojistka převodem zanikla. Pokud na nějakém registru stačí předložit třeba zelené mariášové eso, tak dejte vědět, zkusím tam někoho poslat, aby to otestoval. Já jsem v březnu prodal své staré auto, převod jsem dělal osobně (s PM od nového vlastníka) a když jsem jim tam omylem šoupnul původní ZK (novou jsem měl taky), tak se to nelíbilo (pracoviště Praha - Bohdalec) - tolik k tomu zelenému stromu života.
« Poslední změna: 09 Srpna 2017, 15:35:30 od hh »
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Přišel dopis od pojistovny - nejsem provozovatel
« Odpověď #26 kdy: 09 Srpna 2017, 15:10:20 »

Ano, měl to oznámit dřív, jeho chyba, těch lidí kteří to neudělaj hned je ale spousta, jsou zvyklí. Nevidím důvod proč někomu platit pojistku, když prokazatelně už není majitel, tudíž bych předložil kupní smlouvu a k datu prodeji jí zrušil. Změnu vlastníka stejně oznámil pozdě, tak jako tak, jen ušetří peníze a přidělá starosti tomu dobrákovi co to od něj koupil.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Přišel dopis od pojistovny - nejsem provozovatel
« Odpověď #27 kdy: 09 Srpna 2017, 15:33:20 »

Nechci se přidávat k pranýřování pana JezeV (prodat auto, ztratit smlouvu, nepřevést v registru, nezrušit POV). Zcela korektní postup by nyní bylo pojišťovně dodatečně oznámit prodej (otázka je, jak to chce dokládat, když nemá smlouvu, snad nějakým čestným prohlášením), pojistné by musel doplatit stejně (jen už by nešlo o pojistné, ale o odměnu, na kterou má pojišťovna nárok po zániku smlouvy z důvodu, že jí prodej nebyl oznámen), pojišťovna by samozřejmě nic neplnila. Následně by se řešila odpovědnost za tu škodu, pokud je skutečný vlastník/provozovatel nedohledatelný, tak si to nejspíš poškozený nechá zaplatit od ČKP a ta pak začne nahánět toho, kdo je zapsaný v registru (a pan JezeV bez smlouvy a kontaktu bude dost těžko prokazovat, že by to měl platit někdo jiný) a následně ještě dostane pokutu za provozování nepojištěného vozidla.

Takže varianta doplatit pojistné a nechat tu škodu zlikvidovat původní pojišťovnou (byť to není úplně bez rizika, pokud by se pojišťovna dodatečně dozvěděla o tom, že auto bylo prodané) se jeví jako vcelku rozumné řešení aktuální situace. Pak je samozřejmě třeba dotáhnout i ten převod, což je variace na zde již značně ohrané téma „kupující auto nepřevedl“.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Přišel dopis od pojistovny - nejsem provozovatel
« Odpověď #28 kdy: 09 Srpna 2017, 18:25:13 »

Neni to dane  - zákonem č. 168/1999 Sb.? Sankce za neoznameni tam nevidim...

§ 12
(1) Pojištění odpovědnosti podle tohoto zákona zaniká
a) dnem, kdy pojistník, jeho dědic, právní nástupce nebo vlastník vozidla, je-li osobou odlišnou od pojistníka, oznámil pojistiteli změnu vlastníka tuzemského vozidla,

(2) Pojistník je povinen bez zbytečného odkladu oznámit pojistiteli skutečnosti uvedené v odstavci 1 písm. a) až d).

On neoznámil a tak smlouva nezanikla.. sankce za neoznámení asi není.. ale původní majitel nedostane zpátky peníze za ty dny kdy to neoznámil.. a tak je vlastně "potrestaný"..

Smlouva nakonec nalezena, dnes na registru zjištěno že žádný přepis neproběhl a auto je stále na mě, bohužel ani já nevím kde auto teď je, takže jsem rovnou se smlouvou dal podmět k přepisu auta a zavolal na pojišťovnu a vše jim řekl, tudíž budu musel doplatit peníze od února do teď + zrušit pojistku.

Sláva!! Tak teď můžete i sám požádat o přepis auta.. podle příspěvku jste to i udělal..

Jen pozor.. hrozí pokuta za pozdní přepis.

hh:
Pojišťovny to asi neřeší.. viděl jsem že pojistku uzavřel jiný člověk s jiným jménem než oficiální vlastník a provozovatel a nebyl s tím problém.

Já se obávám, že doplatit pojistku "do teď" jaksi není úplně vhodné. Nejsem si úplně jistý ale přepis vozidla neprobíhá retroaktivně a dle nových pravidel úřad spustí nějakou proceduru vůči novému vlastníku, která po nějakou dobu trvá.

Ale záznam v registru je jen evidence.. to oznámení by mělo stačit.. možná kromě případu že by registr tu změnu odmítl a vrátil ho zpátky jako vlastníka.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 649
    • Zobrazit profil
Re:Přišel dopis od pojistovny - nejsem provozovatel
« Odpověď #29 kdy: 10 Srpna 2017, 09:50:40 »

Nechci se přidávat k pranýřování pana JezeV (prodat auto, ztratit smlouvu, nepřevést v registru, nezrušit POV). Zcela korektní postup by nyní bylo pojišťovně dodatečně oznámit prodej (otázka je, jak to chce dokládat, když nemá smlouvu, snad nějakým čestným prohlášením), pojistné by musel doplatit stejně (jen už by nešlo o pojistné, ale o odměnu, na kterou má pojišťovna nárok po zániku smlouvy z důvodu, že jí prodej nebyl oznámen), pojišťovna by samozřejmě nic neplnila. Následně by se řešila odpovědnost za tu škodu, pokud je skutečný vlastník/provozovatel nedohledatelný, tak si to nejspíš poškozený nechá zaplatit od ČKP a ta pak začne nahánět toho, kdo je zapsaný v registru (a pan JezeV bez smlouvy a kontaktu bude dost těžko prokazovat, že by to měl platit někdo jiný) a následně ještě dostane pokutu za provozování nepojištěného vozidla.
Takže varianta doplatit pojistné a nechat tu škodu zlikvidovat původní pojišťovnou (byť to není úplně bez rizika, pokud by se pojišťovna dodatečně dozvěděla o tom, že auto bylo prodané) se jeví jako vcelku rozumné řešení aktuální situace. Pak je samozřejmě třeba dotáhnout i ten převod, což je variace na zde již značně ohrané téma „kupující auto nepřevedl“.

Rozporuji vaše tvrzení v tomto i předchozím příspěvku:
- mám za to, že ustanovení o pojistném zájmu, které je v OZ, na povinné ručení vůbec nedopadá. V OZ se jedná o pojistný zájem na pojištění majetku či zdraví svém či "jiné" osoby, zatímco povinné ručení je primárně pojištěním odpovědnosti za škodu této "jiné" způsobené dalším osobám. Navíc se více, než o pojistný zájem pojistníka jedná o splnění zákonem uložené povinnosti pojištění sjednat.
- ano u pojišťovny to projde a není důvodu, proč by to nemohlo projít i na evidenci vozidel, resp, prochází to. V podstatě stačí, když vlastník uvede, že pojistník je jeho bratrancem a požívá lepších bonusů, než on sám a není důvod, proč by to měl úřad zkoumat, resp. z čeho mu má ta povinnost plynout? Též je nutné vzít v potaz, že předložením zelené karty v okamžiku registrace vozidla prokazujete v podstatě pouze to, že existuje papír - zelená karta. Jsou online sjednavače pojištění, kdy je možné si zelenou kartu vyjet pod sankcí neplatnosti smlouvy při neuhrazení pojistného v nějaké lhůtě splatnosti. Dále platí lhůty pro odstoupení při uzavření smlouvy na dálku, případně pak do 2 měsíců od uzavření obecně.
- koretní postup, jak ho popisujete - tedy dodatečné oznámení prodeje vozidla a úhrada "odměny" nelze uplatnit. V podstatě žádné "dodatečné" nahlášení neexistuje. Pojištění POV se řídí zákonem 168/99 a dle §12(1a) zaniká okamžikem oznámení změny. Skutečné datum změny je nepodstatné. Prostě smůla pojistníka, který nesplnil zákonnou povinnost - sankcí je povinnost platit pojistné do zániku. Pojišťovna se nevyhne plnění z této smlouvy popisované JezeV, přestože JezeV již učinil prohlášení o změně vlastníka ke které došlo již před nehodou, jednoduše proto, že smlouva v okamžiku nehody byla platná. Pojistné rovněž není "odměnou" dle OZ, ale bude účtováno dle 168/99 a to do konce kalendářního měsíce dle §13(2) zákona 168/99. Pojišťovna tedy bude plnit z pojistky JezeV a to bez rizika. JezeV uhrazené pojistné pojistné ani nemůže požadovat po novém majiteli, protože nemá žádný důvod - je to jeho vlastní smluvní vztah s pojišťovnou. Měl by jakousi šanci se domoci náhrady za případnou ztrátu bonusu na svém dalším pojištění, ale pochybuju že by mu to reálně klaplo, pokud v kupní smlouvě není přímo uvedená povinnost sjednat pojištění novým majitelem v konkrétní lhůtě.
- obávám se, že i zmíněné zrušení pojistky nebude zcela jednoduché, pokud nový majitel neprovede přepis. V podstatě téměř všechny pojišťovny mají pojistku pro tzv. "fiktivní prodej" - které sloužily k předčasnému ukončení smlouvy a sjednání obvykle levnější pojistky nové (popisuji v jiném příspěvku). Takže jsou zcela běžná ujednání, např. když do 15 dnů nebude předložena kopie TP s uvedením změny či jiná veřejná listina, prokazující skutečný převod, pojištění trvá nadále s povinností platit pojistné. JezeV nepochybně tuto jistotu zatím nemá - nový majitel se zatím jaksi nedostavil.
- bude zajímavé sledovat tuto kauzu v případě, že zmíněný "seriozní pán" již dávno majitelem není a auto změnilo majitele ještě 6 krát. JezeV přeji, aby to takto nedopadlo a doufám, že sdělí další zajímavé info.

edit: v těch citacích jsem se vážně ztratil, nějak mi to nejde.
« Poslední změna: 10 Srpna 2017, 12:55:34 od gumidos »
IP zaznamenána