30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Předvolání k podání svědecké výpovědi.  (Přečteno 6269 krát)

jnp

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Předvolání k podání svědecké výpovědi.
« kdy: 31 Července 2017, 01:41:40 »

Zdravím,
máme docela problematické sousedy, neustálé párty i ve všední dny, bordel po celém domě i ulici, v bytě mají nejspíš tělocvičnu, atp..
už se stalo i to, že sousedi po mnoha pokusech se dozvonit (party v pondělí ve 2 ráno) volali policajty a ti obešli několik bytů a vyptávali se.
Teď přišlo předvolání k svědecké výpovědi, na kterou ale moc nemám chuť ztrácet čas, stejně jsem přesvědčený že se to mine účinkem a nijak to nedopadne, ani nechápu že správní řízení zahajovali, myslel jsem že to policajti řeší domluvou nebo blokovou.
Dá se tomu nějak rozumně vyhnout, nebo ne?
Citace
PŘEDVOLÁNÍ K PODÁNÍ SVĚDECKÉ VÝPOVĚDI
Odbor právní - oddělení přestupkové XXXXXXXXXX, jako správní orgán příslušný podle § 60 zákona
č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich (dále jen "zákon o odpovědnosti za přestupky"),
podle § 137 odst. 1 a § 59 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů
p ř e d v o l á v á a v y z ý v á
svědka, kterým je

(dále jen "svědek"), k podání svědecké výpovědi v rámci ústního jednání ve věci přestupků proti veřejnému
pořádku a proti občanskému soužití podle § 47 odst. 1 písm. c), § 49 odst. 2 písm. c) zákona č. 200/1990 Sb.,
o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů, kterých měli dopustit XXXX a XXXXX tím, že XXXX: v
noci ze dne 25.6.2017 do dne 26.6.2017 ve Zlíně, na ulici XXXXXXXX, měl narušit veřejný pořádek rušením
nočního klidu, a měl úmyslně narušit občanské soužití schválností vůči Vám (č.př. XXX př.) a
XXXXXX: v noci ze dne 25.6.2017 do dne 26.6.2017 ve XXXXX, měl narušit veřejný
pořádek rušením nočního klidu, a měl úmyslně narušit občanské soužití schválností vůči Vám (XXXX
př.),
které se podle § 80 zákona o odpovědnosti za přestupky a § 49 správního řádu nařizuje na den 2.8.2017
v 10,00 hodin na přestupkovém oddělení odboru právníhoXXXXXX

Poučení:
V řízení budete vyslechnut jako svědek. Podle ust. § 55 správního řádu jste povinen k věci vypovídat
pravdivě a nic nezamlčovat. V opačném případě se vystavujete nebezpečí stíhání pro přestupek proti pořádku
ve státní správě podle § 2 odst. 2 písm. e) zákona č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích, za který je možno
uložit pokutu až do výše 20 000,- Kč.
Výpověď musíte odmítnout, jestliže byste porušil státem uloženou nebo uznanou povinnost mlčenlivosti, ledaže
byste byl této povinnosti zproštěn. Vyslýchán nemůžete být též o utajovaných informacích chráněných
zvláštním zákonem, ledaže byste byl této povinnosti zproštěn.
Výpověď můžete odepřít, jestliže byste touto výpovědí sobě nebo osobám blízkým způsobil nebezpečí stíhání
pro trestný čin nebo správní delikt.
Nedostavíte-li se bez předchozí náležité omluvy, může Vám být podle § 62 odst. 1 písm. a) správního řádu
uložena pořádková pokuta až do výše 50.000 Kč. Případně (pokud se nedostavíte bez náležité omluvy nebo
dostatečných důvodů) můžete být dle § 60 správního řádu k jednání předveden orgány Policie ČR nebo
strážníky obecní (městské) policie.
Č.j. 629/2017př. str. 2
V případě Vaší neomluvené neúčasti při tomto jednání Vám podle ust. § 79 odst. 6 správního řádu může být
uložena povinnost nahradit náklady, které vznikly správnímu orgánu Vaším zaviněním v důsledku Vašeho
nedostavení se k podání svědecké výpovědi.
Dle § 79 odst. 4 správního řádu nahradí správní orgán svědkovi hotové výdaje a mzdu, která mu prokazatelně
ušla. Nárok je třeba uplatnit do 8-mi dnů poté, co náklady vznikly, jinak zaniká.
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k podání svědecké výpovědi.
« Odpověď #1 kdy: 31 Července 2017, 06:22:34 »

Prostě tam nechoďte.
IP zaznamenána

jnp

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k podání svědecké výpovědi.
« Odpověď #2 kdy: 31 Července 2017, 06:35:45 »

A co pořádkova pokuta a tak? Na co se omluvit? Pracovní vytížení mi asi neprojde, co dovolená?
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k podání svědecké výpovědi.
« Odpověď #3 kdy: 31 Července 2017, 07:14:22 »

Omlouvat se nemusíte, pokuta nehrozí. Podání vyvětlení můžete učinit písemně.
IP zaznamenána

jnp

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k podání svědecké výpovědi.
« Odpověď #4 kdy: 31 Července 2017, 07:59:32 »

Aha, tak já někde tady viděl že při úplné nečinnosti k pořádkové pokutě už došlo a odklepl to soud.
Na co se ale odvolat, když nejsem prošetřovaný, takže to nejde na osobu blízkou, nebo obvinění sebe? Jen už nemám úřadu co říct, popř. jsem schopen to shrnout do pár vět.
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k podání svědecké výpovědi.
« Odpověď #5 kdy: 31 Července 2017, 08:04:20 »

Tak jim dnes napište že odmítáte podat vysvětlení a z toho důvodu se nedostavíte.
IP zaznamenána

tarmara

  • Příspěvků: 265
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k podání svědecké výpovědi.
« Odpověď #6 kdy: 31 Července 2017, 09:25:35 »

Pokud to jste schopen shrnout do pár vět, tak tak udělejte a úřadu to pošlete. Úřad bude rád, že má opět o něco více argumentů proti vašim sousedům do případného rozhodnutí a uvidí, jste další kdo má o řešení situace zájem. Vás to bude stát méně času než osobní přítomnost u výslechu. Ovšem jen za podmínky, že nejsou sousedi s úřadem nějak "zadobře".
IP zaznamenána

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k podání svědecké výpovědi.
« Odpověď #7 kdy: 31 Července 2017, 09:44:12 »

Pokud vám záleží na výsledku správního řízení s vašimi nepřizpůsobivými sousedy záleží (tj., aby přestali dělat bordel), tak můžete svým svědectvím přispět - pak alespoň podejte vysvětlení písemně. Pokud je pro Vás přednější mít klid a věcí se nezatěžovat, tak odmítněne a nechoďte.
IP zaznamenána

jnp

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k podání svědecké výpovědi.
« Odpověď #8 kdy: 01 Srpna 2017, 10:22:25 »

Takže třeba jen tohle bude fakt stačit, ano? Takže mám to napsané takhle s tím, že pokud by trvala na osobní účasti, tak se odvolám na to že je mi pachatel znám a odmítám vypovídat  s ohledem na osobou blízkou, což může být i soused.

Citace
Vážená pání,
 
Č.př.: XXXXXXXX
Sp. Zn. XXXX
Ve XXXXX dne 31. 7. 2017
 
Obdržel jsem od Vás „PŘEDVOLÁNÍ K PODÁNÍ SVĚDECKÉ VÝPOVĚDI“. V dopise žádáte, abych se dostavila dne xxxxxxxxxxx na přestupkové oddělení odboru právního XXXXXXX, XXXXXXXXX XXXXX, k podání svědecké výpovědi v rámci ústního jednání ve věci přestupků proti veřejnému pořádku a proti občanskému soužití ze dne XXXXX v 01:00 hodin.
 
Nicméně věřím, že Vám postačí mé následující písemné vyjádření k dané věci.
 
XXXXXpopis situace, popis pravidelného opakování situaceXXXXXXXX
 
Tímto dopisem považuji danou skutečnost za objasněnou.
 
Očekávám Vaše brzké vyjádření

IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k podání svědecké výpovědi.
« Odpověď #9 kdy: 01 Srpna 2017, 13:00:37 »

Rozlišujte podání vysvětlení (což je neformální úkon mimo řízení) a svědeckou výpověď jako důkazní prostředek prováděný v rámci řízení (zde konkrétně na ústním jednání). To první jistě jde podat písemně a SO může být rád, že nemusí platit náhrady. Ovšem jako svědek v rámci řízení byste se dostavit měl, už kvůli zásadě přímosti, ověření totožnosti, možnosti účastníků klást otázky atd. Je to jako úřední záznam vs. svědecká výpověď policajtů proti řidiči, jen s prohozenými rolemi.

Pořádková pokuta při ignorování hrozí. K jejímu odvrácení lze poslat libovolnou omluvu, uvidíte, jak dlouho to bude SO bavit. K omluvě můžete přiložit i případné vyjádření, třeba to bude orgánu stačit, ale pokud někdo z účastníků bude na výslechu svědka trvat, budou vás otravovat i nadále. Pak je samozřejmě možnost jim napsat, že jestli se to má týkat událostí v noci z D na D+1, tak že jste nebyl doma a tedy k tomu nic nemůžete říct (ale jen pokud si jste jist, že SO neví, že jste tam byl, např. pokud si vás tam na místě sepsali opičáci, kteří ten bordel přijeli řešit).

Soused osoba blízká není, pokud s ním tedy nespíte a nechystáte společnou adopci dětí. Definice osoby blízké je dost konkrétní, pokud se sousedem trvale nežijete a není to ani člen rodiny, tak se toho nedovoláte. To už je lepší zkusit nevypovídat z důvodu, že byste mohl způsobit stíhání sám sebe pro TČ či správní delikt (a vyvolat klasický pat, kdy neřeknete, za co konkrétně by vás mohli stíhat, protože právě tím by to právo bylo zmařeno - a SO bude muset prokazovat, že je to účelové, což je trochu jako prokazovat neexistenci Boha).

Takže když to shrnu, máte na výběr několik strategií
1) jít tam, s tím, že si můžete domluvit termín, který vám bude vyhovovat (z toho, na který jste předvolán, se omluvíte, a nějaký pro vás vhodný sám navrhnete), plus budete-li o to stát, uplatnit náklady (tj. dopravu a ušlý zisk)
2) opakovaně se omlouvat a SO utahat, případně i nějak naznačit, že jste jako svědek k ničemu (např. že jste tehdy byl ožralý jak doga)
3) odvolat se na některý z důvodů, pro který lze výpověď odepřít (např. to riziko stíhání vás samotného), ale to je vzhledem k možnosti dostat pořádkovou pokutu rozhodně riskantnější, než předchozí varianta
« Poslední změna: 01 Srpna 2017, 13:08:01 od hh »
IP zaznamenána

jnp

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k podání svědecké výpovědi.
« Odpověď #10 kdy: 02 Srpna 2017, 09:25:11 »

No, poslední příspěvek mě trochu rozhodil. Datovkou jsem teda poslal druhou zprávu (navazující na včerejší s písemným popisem situace), že vzhledem k tomu že mi dosud neposlali odpověď jestli trvají na mé osobní účasti, tak je informuji že jsem nemocen a mám dnes předem objednanou návštěvu lékaře (což je pravda, k lékaři dnes shodou okolností opravdu jdu).
IP zaznamenána

asmodeus

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 630
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k podání svědecké výpovědi.
« Odpověď #11 kdy: 02 Srpna 2017, 09:49:50 »

Nerozumím tomu, že píšete, že máte problematické sousedy a když to úřad řeší, tak to hodláte bojkotovat? Ale to je Vaše věc.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání k podání svědecké výpovědi.
« Odpověď #12 kdy: 03 Srpna 2017, 23:04:19 »

Vážený pane zakladateli, nejste náhodou zakuklena osoba ženského pohlaví? (Nevím co chci a nedám pokoj, dokud to nedostanu?)
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.