30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Kalkulačka lhůt  (Přečteno 45912 krát)

kdo

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 2 358
  • Zobrazit profil
Re:Kalkulačka lhůt
« Odpověď #15 kdy: 11 Února 2020, 23:59:37 »

V případě řízení podle SprŘ určitě. Viz např. rozsudek NSS č. j. 6 As 127/2015, konkrétně bod [14].
IP zaznamenána

hh

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 6 323
  • Zobrazit profil
Re:Kalkulačka lhůt
« Odpověď #16 kdy: 12 Února 2020, 00:15:08 »

No, u té DS je to sporné. Tam je problém, že normálně si každý procesní předpis (OSŘ, SŘS, SprŘ, DŘ, TŘ) stanoví vlastní pravidla pro doručování. Často jsou velmi podobná, v některých dílčích aspektech fakticky identická, ale podstatné je, že jsou plně obsažena v daném řádu. Zákon ElÚkon vedle toho zavádí jednotný systém doručování mezi OVM a osobami, a to napříč odvětvími, a navíc se širším záběrem než podle uvedených procesních předpisů (orgán v roli OVM zdaleka nedoručuje jen v souvislosti s nějakým řízením). No a jak to má fungovat dohromady je obecně ne úplně snadno interpretovatelné. ElÚkon má v § 17(1) nepřímou novelu všech předpisů upravujících doručování, ale hned v dalším odstavci ji deaktivuje v případě, že daný předpis s existencí systému DS počítá (což minimálně o těch hlavních procesních předpisech platí). No a otázka za 5 bludišťáků pak je, zda na lhůtu v § 17(4) ElÚkon se mají aplikovat příslušná ustanovení o lhůtách konkrétního procesního předpisu, nebo zda je ElÚkon v tomto lex specialis jako celek a to, že neobsahuje obecná ustanovení o lhůtách (včetně víkendového pravidla, prominutí, prodloužení apod.) není mezera, kterou by bylo třeba vyplnit analogií, ale záměr.

Historicky NS a NSS došly k protichůdným závěrům. NS to zkusil sjednotit (Plsn 1/2015, otevřeně chtěl prosadit opačný závěr než NSS 5 Afs 76/2012-28). Jestli to NSS skousne, či jestli jim to bude muset pískat ÚS, zatím není jasné. Z rozsudků NSS, které citují Plsn 1/2015, jsem našel 2 Afs 138/2018-48, kde se Šimka k tomu stanovisku i principu bezrozpornosti právního řádu hlásí, ale řeší se tam jiná otázka. Konkrétně doručení fikcí do DS o víkendu se řešilo v 7 Afs 16/2018-11, kde se naopak stanovisko NS rozhodl NSS otevřeně ignorovat (§ 6 usnesení, odůvodnění stojí na tom, že žalobce/stěžovatel o té rozporné judikatuře věděl), v následné odmítnuté ústavní stížnosti už se tím soud vůbec jako otázkou podústavního práva nezabývá (že 2 vrcholné soudy zcela shodnou situaci hodnotí opačně, a že by to možná mohlo nějak souviset s ústavním právem na spravedlivý proces, si ÚS asi nevšiml). Víc jsem nenašel, z toho jediného rozhodnutí, kde evidentně žalobce postupoval hloupě, bych nedělal závěry - v delším horizontu pořád věřím, že se buď NSS přizpůsobí, nebo se upraví zákon, ale možná to nepůjde úplně hladce ani rychle.

Každopádně z praktického hlediska doporučuju účastníkům počítat s tou pesimistickou variantou, tedy že u lhůty na vyzvednutí z DS víkendové pravidlo neplatí, a hrotit to jen v případě, že by z toho plynula nějaká zásadní výhoda (s tím, že pokud jde o věc, která se časem může dostat k NS, můžou se víceméně spolehnout na to, že to projde, naopak ve správní věci to bude loterie).
« Poslední změna: 12 Února 2020, 00:17:27 od hh »
IP zaznamenána

hh

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 6 323
  • Zobrazit profil
Re:Kalkulačka lhůt
« Odpověď #17 kdy: 12 Února 2020, 00:50:22 »

Ještě míň teoreticky. Typicky jsou u doručování ve hře 2 lhůty, které potenciálně podléhají víkendovému pravidlu.

1a) SO něco doručuje, třeba příkaz, rozhodnutí, předvolání, výzvu k odstranění vad atd. V případě doručování poštou, není-li adresát pošťevačkou osobně odchycen, má lhůtu 10 dní od uložení (ke kterému zpravidla dojde tentýž den) na vyzvednutí dopisu. Tato lhůta podléhá víkendovému pravidlu, tedy vychází-li konec na sobotu/neděli/svátek, končí lhůta až následující pracovní den, tento den má být uveden i na oznámení, a až tento den nastane případně fikce doručení, pokud si adresát dopis nevyzvedne, a to bez ohledu na to, jak má pošta otevřeno.

1b) Totéž, ale SO doručuje do DS. Adresát má lhůtu 10 dní, aby se do DS přihlásil (resp. se tam přihlásila oprávněná osoba, ale komplikace s různými rolemi a oprávněními teď nechme stranou), a tahle lhůta podle NSS víkendovému pravidlu nepodléhá, podle NS ano, pokud by se doručovalo neprocesně (např. obec svému obyvateli posílá něco ve věci samosprávy), tak to netuší asi nikdo (snad s výjimkou autorů slavného, ale argumentačně příšerného nálezu Pl.ÚS 33/97). Doporučuju, alespoň zatím, vycházet z toho, že se víkendové pravidlo neaplikuje, tedy věřit tomu, co uvádí sám ISDS, tedy doručení za přesně 240 h, nepřihlásí-li se oprávněná osoba dřív.

2) Doručená písemnost obvykle adresátovi stanoví lhůtu k nějakému dalšímu úkonu (k podání odporu, odvolání, doplnění atp.). Na tuhle lhůtu se už víkendové pravidlo bude vztahovat vždy, a to bez ohledu na to, jestli ten dopis, na který adresát reaguje, byl doručován do DS či poštou, a bez ohledu na to, jestli ten účastnický úkon (např. odpor) hodlá dotyčný učinit osobně (na podatelně, do protokolu), poštou, do DS či jinak. Jinak řečeno, držitel DS musí o víkendu zprávy číst, ale nemusí je posílat (pokud mu o víkendu končí lhůta na vyzvednutí si něčeho z DS, má se tam přihlásit, jinak se to považuje za doručené klidně v sobotu, ale pokud mu v sobotu končí lhůta na podání odporu, může ho skrz DS podat klidně v pondělí).

Že to nedává žádný smysl a prase by se v tom nevyznalo? Vítejte v Kocourkově.
IP zaznamenána

kdo

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 2 358
  • Zobrazit profil
Re:Kalkulačka lhůt
« Odpověď #18 kdy: 12 Února 2020, 11:20:53 »

Děkuji za podrobné vysvětlení. Já tedy v praxi ty lhůty doručení přes DS v přestupkových řízeních automaticky posouvám na následující pracovní den už několik let (a pamatuji si, že s finančním úřadem se to tak dělat nesmí, už ani nevím proč), a nikdy to žádný SO nenapadl, ale je pravda, že jde o poměrně malý statistický vzorek, protože na většině DS mi přeposílá automat DZ bezprostředně po doručení na e-mail.

V každém případě jsem opravil kalkulačku tak, aby počítala s opatrnější variantou.
IP zaznamenána

hh

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 6 323
  • Zobrazit profil
Re:Kalkulačka lhůt
« Odpověď #19 kdy: 12 Února 2020, 11:48:38 »

... a pamatuji si, že s finančním úřadem se to tak dělat nesmí, už ani nevím proč ...
No nejspíš proto, že ti, kdo na FÚ vedou řízení, tu judikaturu moc dobře znají (jednak proto, že klíčové rozsudky vznikly právě v souvislosti s nějakým daňovým řízením a vztahem ElÚkon a daňového řádu, a obecně proto, že otázka elektronického doručování je ve finanční správě dost důležité téma - na rozdíl od průměrných obecních úřadů, kde často ani netuší, že mají nějakou e-podatelnu či co je elektronický podpis). Nicméně úprava doručování a lhůt v DŘ a SprŘ je fakticky shodná, i celkový kontext je podobný, tak se ty závěry o doručení fikcí, bude-li se NSS držet vlastní judikatury, zcela jistě aplikují i na SprŘ (jsem líný to hledat, ale mám dojem, že nějaká navazující judikatura přímo ve vztahu k SprŘ už taky existuje, výše odkazovaný rozsudek 7 Afs 16/2018-11 se pro změnu týkal doručování rozsudku správního soudu, tedy podle SŘS, a NSS odkázal na rozsudek týkající se DŘ a ani mu to nestálo za komentář).
IP zaznamenána

Lafayette

 • stálý člen 30kmh.cz
 • *
 • Příspěvků: 1 438
  • Zobrazit profil
Re:Kalkulačka lhůt
« Odpověď #20 kdy: 06 Června 2022, 11:31:03 »

Při výpočtu doručení fikcí v kalkulačce je napsáno:
 Kdy proběhl první pokus o doručení? (Klikněte v kalendáři na den.)

Ovšem doručení fikcí se počítá jako desátý den až ode dne, kdy byl dopis připraven na poště k vyzvednutí.
Nevím, jaká je praxe jinde, ale u nás je to pravidelně až následující den po prvním pokusu o doručení. Tedy skutečné datum doručení fikcí nastane o den později, než ukáže kalkulačka (resp. někdy o ještě více, pokud tam vyjde víkend).
IP zaznamenána

2M

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 3 992
  • Zobrazit profil
Re:Kalkulačka lhůt
« Odpověď #21 kdy: 08 Července 2022, 11:03:03 »

Je to tak..
ale obvykle je asi dopis připraven stejný den.. na výzvě k vyzvednutí je předtištěné "Zásilku si můžete vyzvednout dnes"

To podstatné asi je datum pod "Zásilku si můžete vyzvednout dnes"
Když by třebas výzva byla ve schránce dnes a ve výzvě bylo až pondělí..
Citace
Zásilku si můžete vyzvednout dnes
11.7.2022 od 8:00 do 16:00
tak asi lhůta končí až 21.7.

Ale když bych na to chtěl hrát tak bych si určitě schoval tu výzvu.
IP zaznamenána

Ladislav Laker

 • Příspěvků: 147
  • Zobrazit profil
Re:Kalkulačka lhůt
« Odpověď #22 kdy: 08 Července 2022, 17:28:05 »

V Kalkulačce je stále neopravená chyba u papírového doručení fikcí. Jde o tyto dva řádky:
 • Kdy proběhl první pokus o doručení? (Klikněte v kalendáři na den.)
 • Datum první výzvy k vyzvednutí zásilky.
Je bezvýznamné kdy proběhl první pokus o doručení. Rozhodující je pouze den kdy se písemnost dostala do sféry dispozice adresáta. A to při uložení na poště bylo v den, kdy si tam adresát mohl uloženou písemnost poprvé vyzvednout. 
Stejně tak je bezvýznamné "datum první výzvy k vyzvednutí zásilky". To je tatáž chyba: Je bezvýznamné jaké datum je uvedeno na výzvě. Rozhodující je den, který je ve výzvě uveden jako první možný den vyzvednutí písemnosti uložené v provozovně poskytovatele poštovních služeb.
« Poslední změna: 08 Července 2022, 17:30:26 od Ladislav Laker »
IP zaznamenána

solaris

 • stálý člen 30kmh.cz
 • *
 • Příspěvků: 695
  • Zobrazit profil
Re:Kalkulačka lhůt
« Odpověď #23 kdy: 08 Července 2022, 20:18:56 »

Popisy v kalkulačce upraveny.

Obecně mi přijde, že hledáme rozumný kompromis mezi přesným formálním vyjadřováním a návodem, který způsobí nejméně škody nepoučenému uživateli, který se se Správním řádem setkává poprvé a jde mu hlavně o to neudělat nějakou zbytečnou krpu.
IP zaznamenána

arterius

 • Příspěvků: 25
  • Zobrazit profil
Re:Kalkulačka lhůt
« Odpověď #24 kdy: 16 Února 2023, 13:49:28 »

Pokud jsem to správně pochopil, tak od 1.1.2023 platí pravidlo, že se posunuje den doručení fikcí do datové schránky v případě že tento den připadá na nepracovní den.
https://www.ey.com/cs_cz/tax/tax-alerts/2023/01/datove-schranky-a-fikce-doruceni-pripadajici-na-vikend-a-svatky
https://dostupnyadvokat.cz/blog/fikce-doruceni#fikce

Bylo by možné patřičně upravit kalkulačku lhůt, prosím?
IP zaznamenána

IZS

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 1 526
  • Zobrazit profil
Re:Kalkulačka lhůt
« Odpověď #25 kdy: 20 Února 2023, 17:56:33 »

Není mpožné,... Nejvyšší správní soud se chytil za nos a tohle naprosto absurdní schizma o výklad fikce doručení do DS, které vedl s Nejvyšším soudem, skutečně ukončil.
Rozhodnutí rozšířeného senátu ZDE.

EDIT: Zajímavé počtení je taky původní usnesení NSS o postoupení věci rozšířenému senátu, dostupné ZDE
To, že původní "plaťák" byl FÚ KVK vydán 12. prosince 2016, a "sprostý podezřelý" čekal na spravedlnost 5,5 roku, raději komentovat nebudu.
« Poslední změna: 20 Února 2023, 18:01:20 od IZS »
IP zaznamenána

swenak

 • stálý člen 30kmh.cz
 • *
 • Příspěvků: 2 677
  • Zobrazit profil
Re:Kalkulačka lhůt
« Odpověď #26 kdy: 11 Dubna 2023, 15:47:36 »

Dnes jsem zkoušel kalkulačku a včerejčí velikonoční pondělí určila jako datum doručení přes DS, přitom papírově správně určila až dnešek, i dle popisu při DS neví o svátku.

IP zaznamenána

mikky

 • stálý člen 30kmh.cz
 • *
 • Příspěvků: 282
  • Zobrazit profil
Re:Kalkulačka lhůt
« Odpověď #27 kdy: 11 Dubna 2023, 17:12:41 »

Dnes jsem zkoušel kalkulačku a včerejčí velikonoční pondělí určila jako datum doručení přes DS, přitom papírově správně určila až dnešek, i dle popisu při DS neví o svátku.

Pokud máte na mysli doručení do DS, tak to počítá správně. Písemnosti doručené do datové schránky (FO) se považují za doručené nejpozději 10 dní (resp. 240 hodin) od okamžiku, kdy se v ní objevily, bez ohledu na svátky. Je to ostatně popsané i v tom nálezu, který linkoval IZS výše, konkrétně odst [15].
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

Eric

 • Příspěvků: 714
  • Zobrazit profil
Re:Kalkulačka lhůt
« Odpověď #28 kdy: 11 Dubna 2023, 17:15:56 »

IP zaznamenána

swenak

 • stálý člen 30kmh.cz
 • *
 • Příspěvků: 2 677
  • Zobrazit profil
Re:Kalkulačka lhůt
« Odpověď #29 kdy: 11 Dubna 2023, 18:27:39 »

Přesně tak, je již sjednoceno doručování přes DS a pozemkou. Ostatně, i ta zpráva, kvůli které jsem to testoval, byla i dle DS doručena dnes vyzvednutím a ne včera fikcí.
IP zaznamenána