30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Nehoda poškozen ale bez technicke kontroly  (Přečteno 14593 krát)

jasanek8

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Nehoda poškozen ale bez technicke kontroly
« kdy: 19 Července 2017, 15:26:32 »

Zdravím. Chci se zeptat,byl jsem účastníkem nehody a vina byla na druhem řidiči,nedal mě na hlavní přednost a já do něj vlítnul, sepsaly jsme protokol o nehodě,druhý řidič uznal vinu,nahlásily spolu na její pojišťovnu a odjel domů a nahlásil doma znova sám na jeho pojišťovnu a tam mě řekli že do dvou dnů přijede likvidator a že si mám nachystat občanku,řidičák a velký technický průkaz. Při vylovení velkého techničáku jsem zjistil že mám pul roku propadlou technickou a ja nevím co ted,jestli se to ted neobrátí na mě a škodu mě nikdo asi nezaplatí,cca 30000 kč.
Vím je to hloupost nemít technickou,ale nikdy se mě nic podobného nestalo a už určitě nestane
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda poškozen ale bez technicke kontroly
« Odpověď #1 kdy: 19 Července 2017, 15:33:21 »

Zkuste se podívat do pojistných podmínek jeho pojišťovny, zejména na výluky plnění.
IP zaznamenána

jasanek8

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda poškozen ale bez technicke kontroly
« Odpověď #2 kdy: 19 Července 2017, 15:35:16 »

Teď čučím na ty chyby a omlouvám se nekontroloval jsem pravopis
IP zaznamenána

jasanek8

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda poškozen ale bez technicke kontroly
« Odpověď #3 kdy: 19 Července 2017, 15:49:30 »

Teď na to koukám,podmínky její pojištovny ,nějaká hasičská vzájemná pojištovna a hned bod jedna
Výluka pojištění
 se nevztahuje na škody vzniklé následkem:
Bod 1- použití vozidla,které není v provozuschopném stavu
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda poškozen ale bez technicke kontroly
« Odpověď #4 kdy: 19 Července 2017, 15:59:38 »

Ale to se asi týká pojištěného, ne poškozeného, ne?
IP zaznamenána

jasanek8

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda poškozen ale bez technicke kontroly
« Odpověď #5 kdy: 19 Července 2017, 16:06:47 »

To právě nevím :-(
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda poškozen ale bez technicke kontroly
« Odpověď #6 kdy: 19 Července 2017, 16:21:44 »

Pojistné podmínky vás nezajímají. Ty jsou součástí smlouvy pojistníka a pojistitele a jako každá jiná soukromoprávní smlouva zavazují jen její účastníky, nemají účinek na třetí osoby. Navíc toto konkrétní pojištění je povinné a silně regulované, takže pojišťovna si ani nemůže určit, co bude a co nebude hradit, bylo by to v rozporu s § 7(4) zákona č. 168/1999 Sb. V případě, že by technickou nemělo to auto, které škodu způsobilo, tak by připadal v úvahu regres podle § 10(2), ale to už je jen mezi pojišťovnou a škůdcem, poškozeného se to netýká, tomu musí pojišťovna plnit.

Váš případný problém je jinde. Pokud si prošlé TK likvidátor všimne, tak by mohl zkoušet tvrdit, že to byla primární příčina nehody (např. že jinak byste to ubrzdil). Ale aby taková argumentace měla z hlediska pojišťovny naději na úspěch, musel by se prokázat objektivně špatný technický stav (nikoliv jen porušení povinnosti dostavit se pro nálepku), který by byl navíc v příčinné souvislosti se vznikem škody (takže třeba ty brzdy, tlumiče, gumy, nikoliv vadná žárovka, prasklina skla či nedostatečně zelené emise). Podle okolností pak může pojišťovna tvrdit, že její pojišťenec tu škodu nezpůsobil, případně že na ní má poškozený nějaký podíl (srov. § 2932 a § 2918 OZ) a plnění krátit.

Každopádně řešíte problém, který zatím nenastal. Dodatečně tu technickou teď nejspíš neuděláte, takže si nejdřív počkejte, jestli si toho vůbec likvidátor všimne, a pokud ano, jak s tím naloží. Teprve pak má smysl uvažovat o dalším postupu.
« Poslední změna: 19 Července 2017, 16:23:51 od hh »
IP zaznamenána

jasanek8

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda poškozen ale bez technicke kontroly
« Odpověď #7 kdy: 19 Července 2017, 16:49:15 »

Moc děkuji za radu, auto mam v dobrem stavu golf5 nove pneu,brzdy solidní tak snad nebude problém.
IP zaznamenána

asmodeus

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 630
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda poškozen ale bez technicke kontroly
« Odpověď #8 kdy: 19 Července 2017, 17:01:20 »

Doporučuji zavolat do servisu, kde bylo auto zakoupené, nebo k dealerovi značky a domluvit prohlídku tam. V mém případě se likvidátor chtěl domluvit na prohlídku někde na ulici a tam toho moc nepoznáte.
Ideální by bylo, kdyby měl Váš servis smlouvu s pojišťovnou viníka, v mém případě se domlouvaly rovnou Autovars s Allianz a vše proběhlo bez problémů.  Btw. já jsem odhadl škodu na 10000,- Kč, tchán na 30 tisíc a nakonec z toho bylo krásných 56 000,- - polámané držáky nárazníku, světel, lakování i kapoty a dveří... Profík si všimne toho, co já jako laik neuvidím a hned to naceni.

//Edit: překlep v ceně
IP zaznamenána

jasanek8

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda poškozen ale bez technicke kontroly
« Odpověď #9 kdy: 19 Července 2017, 17:24:31 »

No auto stoji na zahradě a čeka na likvidatora tohle vůbec ani nevim volali mě že přijede likvidator a odhadne škodu a pak mě vyplatěj peníze a ja si to nechám opravit.Tak už je to 11 let starý auto
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda poškozen ale bez technicke kontroly
« Odpověď #10 kdy: 19 Července 2017, 17:36:45 »

Vyplacení = plnění rozpočtem, to nemusí nýt výhodné. Dále, stáří auta nehraje roli. Já třeba na 7 let starém Golfu 5 dostal lehkou ťafku do zadku a škoda 100tis.
IP zaznamenána

asmodeus

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 630
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda poškozen ale bez technicke kontroly
« Odpověď #11 kdy: 19 Července 2017, 17:45:19 »

Postup "vůz je v servisu, stavte se tam a zlikvidujte to" je pro Vás jednodušší. Částka, kterou Vám nabídne likvidátor, pokryje opravu jen v případě, když budete díly shánět po ebay a vrakovištích, opravovat si vůz sám a jezdit mezitím MHD.
Nevím, v jakém to bylo stavu, jestli to bylo dolozitelne servisovane apod., na to si pojišťovny hrají, druhá otázka je, jestli budete chtít bojovat a zaplatit kompletní opravu v servisu, nebo se spokojit s s nabídnutým nevelkým příspěvkem na opravu.
Viz můj minulý příspěvek.
Pokud jste technický erudovaný a likvidátora uhrajete, omlouvám se za OT.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 124
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda poškozen ale bez technicke kontroly
« Odpověď #12 kdy: 19 Července 2017, 17:50:45 »

https://www.irozhlas.cz/node/5936227
„Ústavní soud se zastal řidiče, kterému pojišťovna po nezaviněné nehodě uhradila jen část oprav. Argumentovala tím, že výměnou poškozených dílů za nové získalo auto na hodnotě, a tak by plná úhrada nákladů znamenala pro šoféra neoprávněné obohacení. Podle dnešního nálezu je takový výklad zjednodušující a ignoruje předchozí judikaturu Ústavního soudu.“
IP zaznamenána

jasanek8

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda poškozen ale bez technicke kontroly
« Odpověď #13 kdy: 19 Července 2017, 18:00:47 »

3 roky zpětně jsem srazil srnu a dá se říct identická škoda , blatník,spoiler,světlo,kapota. Jsem pojištěn proti srážce ze zvěří,likvidátor z moji pojištovny to odhadnul na 27000 a oprava stála 21000 tak jsem byl spokojen,ale ted mě palubní pc hlásí emise do dílny a auto od nehody cestou domů cca 3 km jelo v nouzovém režimu tak toho se bojiím a dám na vaši radu a auto dám do servisu a nechám ho opravit tam.Buhví co tam bude a likvidátor do motoru ani nekoukne protože kapota je tak ohlá že nejde otevřít ani nasílím. Jen po telefonu mě paní nabídla oprava formou odhadu a vyplacení a já řekl ano tak nevím nevím
IP zaznamenána

pgryc

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda poškozen ale bez technicke kontroly
« Odpověď #14 kdy: 19 Července 2017, 18:56:29 »

Nechte se do servisu odtáhnout (ideálně nejbližší smluvní servis patřičné značky vaší pojišťovny). Servis to určitě umí zajistit, a mile rád se s Váma nějak dohodne. I kdyby jste to musel prvně zaplatit, nárokoval bych to po pojišťovně viníka.

Z logiky věci by neměl být problém zahrnout to do nákladů (pokud je evidentně auto ve stavu, který vylučuje že s ním sám někam dojedete).

Konec konců:
1) někdo někde to nějak opravit musí, a auto se tam musí nějak dostat. Tudíž náklad na cestu poškozené věci do servisu a zpět je vaše škoda.
2) i když se s vámi budou chtít dohodnout na placení rozpočtem, vůbec neuškodí, když se vám na to v servisu kouknou a řeknou jejich odhad ceny opravy.
3) likvidátor si to může prohlídnout i v tom servisu.

Mělo by to být i pohodlnější - jak to bude u vás odstrojovat aby se podíval na některé věci podrobně? co když se něco zjistí až v průběhu opravy?.. atd
U staršího auta se vám teoreticky může stát, že to likvidátor prohlásí za totální havárii (cena opravy převyšuje zbytkovou cenu vozu).
I tak by ale bylo napováženou, kdyby nechtěli proplatit odtah - muselo by být zcela zjevné, že je to totálka. A pokud by byla, i vrak musíte někým někam nechat odvézt a to něco stojí.
Maximálně bych souhlasil s tím, ať se na to likvidátor přijde podívat. A jakmile bude jasné, že to není totálka, tak že si auto necháte odtáhnout do jejich smluvního servisu.
IP zaznamenána