30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Žádost o pořízení kopie spisu a zaslání do datové schránky podle InfZ  (Přečteno 40197 krát)

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami

Přiládám vzor žádosti o pořízení kopie spisu a zaslání do datové schránky podle Zákona o svobodném přístupu k informacím (http://portal.gov.cz/app/zakony/download?idBiblio=47807&nr=106~2F1999~20Sb.&ft=pdf)

Uveďte jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého pobytu a identifikátor datové schránky. Všechny tyto údaje jsou povinné (§ 14 odst. 2 InfZ).

Uveďte adresu správního orgánu, po kterém kopii spisu žádáte, datum vyhotovení (nejlépe den, kdy to odesíláte) a datum doručení (stejný den, kdy jste to odeslali).

Dále uveďte spisovou značku a číslo jednací (pokud znáte jen jeden údaj, tak ten, který znáte).

„K dané žádosti dále uvádím následující“ je tam v podstatě navíc, ale pokud jsem to tam nepsal, naprosto běžně se mi stávalo, že mi ouřada drze tvrdil, že se InfZ na poskytnutí kopie spisu nevztahuje, že mám nárok na pořízení kopie jedině podle správního řádu (což je ovšem právo spojené pouze s nahlížením do spisu, tzn. s povinností jít tam osobně, podle správního řádu nejsou povinni kopii spisu někam posílat!) apod. Od té doby, co tam píšu toto poučení (asi 2 roky), se mi to už nestalo ani jednou.

Rozsudek ohledně povinnosti doručovat do DS tam píšu od doby, kdy mi i navzdory výslovné žádosti o doručení do DS doručovali na trvalé bydliště (kde nemám schránku) s odůvodněním, že spis je moc velký a převádět ho do elektronické podoby by pro ně byla přílišná práce (a ministerstvo dopravy jim tento postup potvrdilo jako správný).
IP zaznamenána

jinn

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil

Myslím, že není na škodu být seznámen i s tím,  kdo uvedený přestupek řeší. S odkazem na § 15 odst. 4., zák. č. 500/2004 Sb., správní řád., jsem takto získal okruh osob, které řízení vedou, resp. se zastupují. Samozřejmě vše zabaleno pod 106/1999 Sb. :)
« Poslední změna: 17 Března 2014, 13:49:58 od jinn »
IP zaznamenána

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil

Takové pěkné shrnutí problematiky kopie spisu podle InfZ:

Vzdálený přístup k obsahu správního spisu

Dávám to sem, protože v sekci "Zajímavé články z internetu" by to asi nikdo nehledal.
« Poslední změna: 08 Dubna 2016, 20:10:10 od uziv »
IP zaznamenána

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil

Díky. Lze zaslání spisu dle InfZ žádlat i na základě plné moci? Nedaří se mi k tomu poskládat zákonnou oporu - o pné moci se v InfZ nepíše. Nestojím o anonymizované informace.

Zatím jsem požádal o zaslání soupisu všech součástí spisu - tedy se tedy případná anonymizace neuplatní a vyšel jsem ze vzoru jkraus222 z prvního příspěvku (doufám, že ho nějaká novela nerozbila).
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil

Když to bude plná moc pro žádost podle InfZ tak proč ne.. ale asi to nejde na plnou moc pro správní řízení..
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil

Požádat o informaci v zastoupení lze, vzhledem k vyloučení úpravy zastoupení ve správním řádu (srov. § 20(4) InfZ) by se per analogiam použila úprava z občanského zákoníku (srov. §§ 441 an. OZ).

Zda vám pošlou informace včetně osobních údajů se musíte nechat překvapit, stát se to může (pokud PS usoudí, že ochrana osobních údajů není ohrožena, jelikož žadatel disponuje buď už přímo těmi údaji, nebo nějakým právním důvodem k přístupu k nim), ale rozhodně se toho nedá domoci - pokud by anonymizovali i na žádost podanou účastníkem.

Osobně bych byl rád, že vůbec něco pošlou, zdejší šablona rozbitá je, nikoliv novelou nějakého předpisu, ale judikaturou NSS, která se prozatím ustálila na názoru, že je-li InfZ žádost zastřeným nahlížením do spisu, nepoužije se InfZ s ohledem na § 2(3) a existenci zvláštní úpravy poskytování takové informace.

IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil

Ano.. vzhledem k judikatuře je asi i lepší žádat BEZ plné moci účastníka..
IP zaznamenána

kravamaga

  • Příspěvků: 44
    • Zobrazit profil

Takové pěkné shrnutí problematiky kopie spisu podle InfZ:

Vzdálený přístup k obsahu správního spisu

Dávám to sem, protože v sekci "Zajímavé články z internetu" by to asi nikdo nehledal.

Nevím jestli bych tohle bral jako zaručené informace, nejnovější metodika a jiné odborné články to moc nepotvrzují. Krom toho je pan Brandejský součástí partičky Kočička a jeho fleet control.

EDIT enzym: opraven link tak, aby fungoval
« Poslední změna: 30 Září 2016, 23:45:35 od enzym »
IP zaznamenána

vena03

  • Příspěvků: 71
    • Zobrazit profil

Je na místě podat stížnost i v případě zaslání kopie do DS, když úřad užije černobílý sken a tím pádem nejsou čitelné fotografie, není vůbec vidět RZ vozidla, ani pomalu samotné vozidlo, jen jakési černé obrysy.
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil

Stížnost se může podat v každém případě, když jsme s vyřízením žádosti o info nespokojení.
Je možné, že ty fotografie stojí i origo za ho... Každopádně bych toho využil a takový důkaz napadal jako neprůkazný, nevěrohodný atd.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil

Mám dotaz k InfZ obecně. Lze uvádět jako jméno žadatele a ostatní údaje vymyšlenou osobu? Je jasné, že když žádám o svůj spis, tak s tím nejspíš můžou mít problém. Ale kdybych žádal jen o nějakou informaci obecnou? (např. cena nově postavené lavičky apod.)
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil

Předpokládám, že nejlepší bude použít Helmuta EUzemce a žádat pomocí emailu. Pokud vyhoví, bude to bez problému.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil

Díky za odpověď. Chtěl bych se svého města zeptat na pár věcí, ale současně nevím, proč bych musel někde ponechávat své jméno. Normálně bych se e-mailem zeptal jménem nějakého totálně smyšleného Čecha se smyšlenou adresou (a nebo EUHeluta).
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil

Zákon je koncipován tak, že náležitostí žádosti je jednoznačná identifikace žadatele. Sice to má praktický význam až ve chvíli, kdy následuje něco jiného než poskytnutí informace (např. částečné odmítnutí, licenční nabídka, hrazení nákladů ...), ale je to takto v zákoně a nelze se proti tomu otevřeně postavit a nenarazit, můžete to leda zkusit obejít.

Když uvedete vymyšlenou osobu, je možné, že to u některých povinných subjektů někdy projde, ale je-li PS zároveň správním úřadem se snadným přístupem do registrů, patrně se obvykle stane, že si žadatele vylustrují a na jeho nenalezení zareagují výzvou podle § 14 odst. 5 písm. a) - pak jste v zásadě v režimu Helmut a mnoha možných scénářích dalšího vývoje. Když uvedete reálnou osobu (např. Standu Humla) s žádostí o doručování na mail, může se zase stát, že PS bude tento požadavek ignorovat a doručí něco Standovi.

Praktičtější, nechcete-li z nějakého důvodu, aby PS přímo viděl, kdo za žádostí stojí, je využít nějakou osobu s jejím souhlasem. InfZ právo žádat informace přiznává komukoliv s právní subjektivitou, takže to může být klidně cizinec, právnická osoba (opět třeba i zahraniční), můžete si za tímto účelem založit třeba nějaký spolek atp.
IP zaznamenána