30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: SprŘ - podání a datová schránka  (Přečteno 4432 krát)

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
SprŘ - podání a datová schránka
« kdy: 22 Června 2017, 14:24:53 »

Úřad mě vyzval k odstranění vad, že jsem v podání neuvedl svoje jméno, příjmení, datum narození apod. a ani komu jsem podání adresoval atd. (náležitosti dle správního řádu). Domníval jsem se, že tyhle náležitosti přímo v dopise se týkají pouze "papírového" podání poštou, neboť v elektronické podobě zadávám adresu DS úřadu = je patrné, komu jsem to posílal, a zpráva obsahuje identifikaci odesílatele = je zřejmé, kdo podání učinil. Jelikož už jedu DS 3/4 roku a nikdy mi taková výzva nepřišla, zajímalo by mě, jestli už 3/4 roku obesílám úřady chybně? (Abych dotaz konkretizoval - považuje se za "podání" celá datová zpráva, nebo pouze příloha?)

A druhý dotaz se týká podání odporu. Úřad mě vyzval, abych odpor doplnil ve smyslu odvolání, což je samozřejmě blbost, protože odpor není odvolání. Píší tam, že pokud nedoplním, podání je neplatné. Mám to nechat padnout na exekuci?
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:SprŘ - podání a datová schránka
« Odpověď #1 kdy: 22 Června 2017, 14:31:44 »

Nechte to být, aspoň bude legrace :-)

Už to tu někde je, v obdobném případě orgán nakonec tiše a bez dalších připomínek podání akceptoval.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 880
    • Zobrazit profil
Re:SprŘ - podání a datová schránka
« Odpověď #2 kdy: 23 Června 2017, 11:33:35 »

No úplně obdobné to zase nebylo, tam se tuším jednalo o to, že orgán vyžadoval elektronicky podepsat PDFko v datové zprávě. Ale údaje tam byly všechny.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 090
    • Zobrazit profil
Re:SprŘ - podání a datová schránka
« Odpověď #3 kdy: 23 Června 2017, 12:05:57 »

Pouze amatérský pokus o rozbor, neberte to vážně, natož pak za bernou minci.
Citace
Abych dotaz konkretizoval - považuje se za "podání" celá datová zpráva, nebo pouze příloha?
Vycházeje z § 37 odst. 4 SprŘ věta první Podání je možno učinit písemně nebo ústně do protokolu anebo v elektronické podobě se domnívám, že pokud by se za podání měla považovat celá datová zpráva, tak písemné nebo ústní podání do protokolu nikdy nebude úplné (*). Identifikaci datovou zprávou bych tedy považoval za analogii podacího lístku + vlastnoručního podpisu na papírovém podání/na protokolu. Z toho mi vychází, že příloha musí obsahovat kompletní identifikaci odesílatele podle § 18 odst. 2 SprŘ; dále bych se poněkud extenzivně odvážil vyvodit že nemusí být opatřena podpisem ve smyslu § 37 odst. 2 SprŘ věta poslední - ono se pdfko ve formě souboru na nosiči dat podepisuje propiskou dost blbě a scan podpisu patrně není totéž, co podpis.

Pozor, neprovedl jsem verifikaci svého názoru podle jiných zákonů (v úvahu připadá patrně zejména Zákon o elektronických komunikacích 127/2005), natož pak podle judikatury - pokud vůbec existuje.

*: reductio ad absurdum, očekávám kartáč od právně ohrabaných, že formální logika se v právu uplatňuje v omezené míře
« Poslední změna: 23 Června 2017, 12:41:16 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:SprŘ - podání a datová schránka
« Odpověď #4 kdy: 23 Června 2017, 12:43:42 »

To znamená (čistě hypoteticky), že bych u takového podání přes DS, které nebude obsahovat požadované údaje odesílatele, mohl požadovat určení např. neplatnosti podání, protože z takové zprávy není zřejmé, kdo podání učinil? Tzn. využít to jako pozdržovací faktor, kdy by orgán na můj popud musel stanovit přiměřenou lhůtu k doplnění údajů atd.?

A jen doplním k původnímu tématu - všiml jsem si, že úřad napsal, že podání učinil stejnojmenný člověk s trvalým bydlištěm v úplně jiném městě, takže asi ignoruji?
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:SprŘ - podání a datová schránka
« Odpověď #5 kdy: 23 Června 2017, 12:56:53 »

enzym: Datovku nelze považovat za analogii dopisu. Pokud vám přide datovkou zpráva, u níž je zcela zřejmý odesilatel a záměna je vyloučena, není logické požadovat aby v každé příloze extra to muselo být napsané ještě jednou.

Bohatě by mělo stačit "vyjadreni k c.j. ....[text sdeleni]....s pozdravem [jmeno prijmeni]" s tím že identifikace odesilatele je zcela zřejmá už z podstaty systému DS.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 090
    • Zobrazit profil
Re:SprŘ - podání a datová schránka
« Odpověď #6 kdy: 23 Června 2017, 13:02:00 »

Hypotetická úvaha: neodvažuji se míti názor
Citace
... podání učinil stejnojmenný člověk s trvalým bydlištěm v úplně jiném městě, takže asi ignoruji
Pokud je zřejmé, o jaké čj./SpisZn. jde, tak bych asi nezkoušel, anžto došlo do DS Vám, nikoli tomu třetímu. - opět názor bez záruky relevance
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:SprŘ - podání a datová schránka
« Odpověď #7 kdy: 23 Června 2017, 13:25:50 »

Děkuji za odpovědi.
Nicméně pokud mě úřad vyzve, jsem povinnen té výzvě vyhovět, nebo to můžu ignorovat?
Pokud je to podání platné, zkusím trochu zamlžit s tím, že toho člověka neznám, třeba se na tom úřad chvíli zaseká.
« Poslední změna: 23 Června 2017, 13:27:59 od IZS »
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:SprŘ - podání a datová schránka
« Odpověď #8 kdy: 23 Června 2017, 13:31:12 »

Správní řád pravi:
Z podání musí být patrno, kdo je činí, které věci se týká a co se navrhuje. Fyzická osoba uvede v podání jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu, popřípadě jinou adresu pro doručování podle § 19 odst. 3. V podání souvisejícím s její podnikatelskou činností uvede fyzická osoba jméno a příjmení, popřípadě dodatek odlišující osobu podnikatele nebo druh podnikání vztahující se k této osobě nebo jí provozovanému druhu podnikání, identifikační číslo osob a adresu zapsanou v obchodním rejstříku nebo jiné zákonem upravené evidenci jako místo podnikání, popřípadě jinou adresu pro doručování. Právnická osoba uvede v podání svůj název nebo obchodní firmu, identifikační číslo osob nebo obdobný údaj a adresu sídla, popřípadě jinou adresu pro doručování. Podání musí obsahovat označení správního orgánu, jemuž je určeno, další náležitosti, které stanoví zákon, a podpis osoby, která je činí.

Nikde není řečeno, že identifikace musí být součástí přílohy DS, takový požadavek postrádá zákonný podklad. Pokud je při odesílání DS zaškrtnuto "přidat identifikaci odesilatele", tak je splněno.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:SprŘ - podání a datová schránka
« Odpověď #9 kdy: 10 Července 2017, 20:16:12 »

Děkuji, pro jistotu jsem jim poslední den lhůty poslal to samé, jen jsem si dal extra pozor, aby bylo políčko zaškrtnuto. Zatím bez reakce.
IP zaznamenána